IKARIKAR http://www.ikar.sk

Mám Talent opäť v Dotykoch... Celkový počet komentárov: 1
 

     ...a tentoraz až 7 strán. Nie že by rozšírili číslo, ale poézia a poviedky, ktoré od nás dostali, boli také dobré, že ich jednoducho museli dať viac:-) Tešíme sa aj za vás...a najmä dve autorky z MámTalent.sk. Ktoré sú to?

 

     Adela má krízu, či Adela feministka – už pri týchto dvoch názvoch mnohí návštevníci mamtalent.sk vedia, kto je autorom. Elena Eleková z Michaloviec už vydala knihu Život pri živote, ktorá získala prémiu Literárnej ceny Mám Talent a siahli po nej už tisíce zvedavých čitateľov. Jej poviedka sa objavila aj v zbierke Všetko, čo chcem a teraz má dve poviedky v najnovších Dotykoch.

     „Rozhodnutie skoncovať s písaním vydržalo Adele presne dva mesiace a štyri dni. Potom si odovzdane sadla k monitoru a vychrlila naň všetko, čo sa v nej nazbieralo za ten čas a nestihlo zmiznúť pod nánosom čerstvejších pamäťových stôp....“ píše v jednej z poviedok. Ak si ich prečítate, rozhodne tým nič neskazíte – Adela je fakt skvelá, aj keď je feministka:-)


     Tri strany básní má v Dotykoch Gabriela Pavlíková zo Svitu – jej cyklus Cudzinka v tvojom byte zaujme krátkymi údernými útvarmi, z ktorých cítiť šikovnú pozorovateľku so zmyslom pre príjemné metafory i trošku sarkazmu. Určite si prečítajte túto talentovanú autorku.


     Časopis pre mladú literatúru a umenie Dotyky prináša napríklad aj rozhovor s prekladateľom a žurnalistom Otakarom Kořínkom o tom, že Umelecký preklad nie je rutina, je to umenie. „Iste, trvá to dlho, treba to vysedieť. Ale niečo za niečo, tak to chodí, nie?“ hovorí O.Kořínek. Pôvodný autor podľa neho stojí pred dvomi otázkami: čo a ako. Prekladateľ to má uľahčené v tom zmysle, že to „čo“ mu už dal autor. Ostáva už len „ako“. „Lenže tu to má ťažšie ako pôvodný autor. Musí sa mu prispôsobiť, ovládať rozličné štýly. Rád hovorím, že prekladateľ musí byť štylistický prostitút,“ dodáva známy prekladateľ, dvojnásobný nositeľ Hollého ceny za umelecký preklad Otaka Kořínek.

     V Dotykoch si tiež môžete prečítať recenzie Kepplovej Buchty švabachom či 27 čiže Smrť robí umelca od Alexandry Salmely. Nechýbajú Míľniky svetového džezu alebo Almanach.

     Časopis pre mladú literatúru a umenie kúpite za euro vo vybraných kníhkupectvách, novinových stánkoch, objednať si môžete cez L.K.Permanent a rastúci záujem hlási aj sieť Panta Rhei, kde sa začali Dotyky objavovať len nedávno.

 



Komentáre

catie15.3.2013
 

Obe autorky patria medzi moje oblubene, o to viac sa tesim, ze su v Dotykoch.
Obom Vam velmi blahozelam!!! :o)))

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec



Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: