IKARIKAR http://www.ikar.sk

Manifest 2 – talent sa opäť predviedol! Celkový počet komentárov: 0
 

     Slová romantické, vtipné a samozrejme bez cenzúry.

 

     Druhé stretnutie mámtalenťákov sa opäť konalo v príjemnej atmosfére čajovne, tentoraz banskobystrickej a čítačku skvele dopĺňala živá gitarová hudba. Hostiteľkou bystrickej session bola NOX, ktorej pri výbornom moderátorskom výkone obratne sekundoval Zandelee...a prirodzene, osem mladých ľudí, ktorí do Bystrice prišli dokázať, že majú talent. Úspešne.


     Pionierom večera sa stal Marek Kolcun so svojím fantasy románom Tyrelinská legenda – Ooben. Marek ako aj jeho dielko sú na Mám talent dostatočne známe a autor neváhal vložiť do svojho prednesu herectvo, menil hlas, smial sa...jednoducho, robil hneď na úvod dobrú zábavu.


     Druhý pán na holenie...či skôr čítanie – Marek Mittaš so svojimi vtipnými mikropoviedkami. Napríklad vynikajúco napísaný Bezpečný kufor. Poviedka so zaujímavou témou, pointou, štylisticky zvládnutá, čo ocenil aj na čítačke prítomný spisovateľ Peter Holka.


     Poviedkové pointy ďalšieho účinkujúceho Petra Stračinu boli rovnako šokujúce, vrátane trochu netradičným spôsobom prerozprávaný rituál obriezky. Peter si na veľký šok prítomných pomohol aj samotnou knihou kníh – Bibliou, ktorou vlastne uzavrel svoj provokatívno-lascívno-iskrivý prednes:-). Jeho poviedku Výčitky sú pre tých s orgazmom počúvali prítomní so zatajeným dychom nielen pre napínavý dej, ale aj pre divácky atraktívne súťaže. Tie organizoval gestor Mám talent v osobe Milana Buna a za správne odpovede na otázky z prečítaných diel dostávali tí šikovní hodnotné knihy. Hneď prvú s osobným venovaním od známeho textára Ľuboša Zemana (zbierka básní Plač vo vetre) si uchmatla moderátorka večera NOX.

 

     Záver prvého prozaického bloku patril spomínanému Petrovi Holkovi, ktorý prišiel podporiť mámtalenťákov – najskôr ponúkol niekoľko svojich postrehov k tvorbe, diskusiám aj samotným autorom. „Pre mňa je najcennejšie, ak nájdem v knihe osobitosť autora. Spisovateľ okrem dlhých hodín písania musí aj veľa čítať. Literatúra je ako vesmír. Plný hviezd a každý má svoj priestor, aby zažiaril," povzbudil P.Holka autorov a potom už bravúrne predniesol úryvok z novej knihy Môj život s Demi Moore.

 


      Hudobný predel v podaní gitarových variácií Michala Blažeka naladil na poetickú nôtu. Prvá začala so svojimi básňami Ivana Drábová. Sama hovorí, že mnohé z nich sú viac hudobné texty a temer každý si ich hneď vedel predstaviť aj na vrchole hitparády. Hodnotné rýmy, pekné metafory a samozrejme mladícka hravosť Ivaniným veršom nikdy nechýba.

 

 

     Marcel Páleš (údajne) vystúpil aj so svojou éterickou priateľkou trémou, no jeho vystúpenie bolo natoľko uvoľnené, že slečna tréma sa pridala k vytváraniu bublavej kulisy vodných fajok.


     Richard Miške v pozícii večného inovátora vtesnal svoje poetické útvary medzi voľné rozprávanie príbehu o okolnostiach, za akých jeho tvorba vznikla. Poodhalil mnohé zákutia svojej poézie a často bolo ťažké rozlíšiť realitu od literárnej fikcie. Richard dokázal prednes poézie posunúť oveľa ďalej, ako iba k všednému čítaniu veršov, za čo si vyslúžil uznanie divákov aj ostatných kolegov.

 


      Nox prišla na scénu, keď za oknami už na mesto sadla tmavá noc. Prišla sa vymaniť z kategórie poetky a po dvoch krátkych veršovaných útvaroch prečítala azda najdlhšiu ukážku večera zo svojej knihy Dominique sa nemal narodiť. Jej príbeh hýril obrazmi a každý účastník prežíval dej nenarodeného Dominiqua s jasnou a živou predstavou.

                           

     Klincom a to nielen zlatým, ale aj do popuku bol určite Zadelee, ktorý svojimi etudami z kuchyne poriadne pošteklil bránice väčšiny obecenstva. Ako ho už poznáme, jeho tvorba je vždy okorenená aj poriadnou dávkou šoumenstva a bola úsmevnou bodkou za Manifestom 2 . Zároveň aj predvojom k myšlienkam na tretie pokračovanie mámtalenťáckeho literárneho turné...

 


Marek Mittaš, foto Peter Stračina, mierne vypomohol Mám talent
 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: