IKARIKAR http://www.ikar.sk

Mŕtvy pacient (Michaela Ďuríková)22.10.2016
 

4
 počet hodnotení: 11
prečítané 441, Komentáre 14

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Róbert Sedlák11.12.2016
 

Skvelé! Veľmi sa mi páči tento štýl. Trochu záhadné, trochu ponuré, trochu desivé a trochu prekvapujúce. Aj je tam aj romantika.
Kritikou sa nenechaj odradiť, nie vždy je nezaujatá, najmä ak kritizuje „konkurencia“  (ja som len čitateľ, preto sa cítim byť nezaujatý). To, že niekto nerozumie len máličko komplikovanejším literárnym štýlom, (ktoré však používajú aj literárni velikáni, viď napr. William Styron in Sofiina voľba), a preto sú zmätení, ak sa stretnú s niečím, čo nie je dosť simply, nech ťa neodradí.
Trochu na mňa dýchol aj duch Howarda Philipsa Lovercrafta, a to sa mi tiež veľmi páčilo.
Oprav si tých pár preklepov, ale inak je to výborné!

Dúfam, že čoskoro pridáš ďalšie príspevky. Teším sa na ne.

Miška12.12.2016
 

Ďakujem:)

Alia S.8.11.2016
 

Dej sa odohráva v Georgovom byte, zrazu príde nepochopiteľný skok do metra: „Sedeli oproti sebe v metre“. Je možné, že si sa pomýlila a mala na mysli „vo vzdialenosti jedného metra“, keďže sa v tvojom diele zahniezdilo viac pojmov, v ktorých nemáš celkom jasno.
O pár riadkov nižšie nás zrazu zavedieš, bez premostenie či bez označenia, že sa jedná o inú scénu/kapitolu, inam: „Bolo krátko pred obedom, keď M otočila zámkom do izby...“ (vyplynulo, že do svojej izby v hoteli, v ktorom nie je ubytovaná)

Prvé, čo ho napadlo = čo mu napadlo.

Nepresnosti, nesprávne výrazy ani chyby dielo nekrášlia. Treba si dávať pozor na každý detail, keď sa ich na malej ploche nazbiera viac, vzbudzujú nedôveru.
„žd sa jedná o krutú realitu“, „nesmiarne ho to zaskočilo“ – kontrolovať si po sebe asi treba dokola.

„prílišná strohosť a oblečenie toho malého čuda (divný popis útlej ženy) mu vravelo, že sa jedná o krutú realitu“ – nepochopila som, o akú krutosť sa jedná, keď s ňou vstúpil do bytu.

Akýsi, nejaký, t.j. neurčité zámená, ako aj ukazovacie zámená, použi čo najmenej.

3. časť
Železitá aróma – aróma je príjemná vôňa, do tvojho popisu nesedí.
Navôkoľ = navôkol
Kmytať = kmitať
Ďaľší = ďalší
Vzal ju to náruče = do náručia
Prívaľ = príval
Nevýdaný = nevídaný
Mihaľnica = mihalnica
Omietka sa polálamala – jednak aj tu máš chybu z nepozornosti, jednak polámať sa omietka nemôže, skôr odlúpnuť a pod.
Záhrobné ticho – vhodnejšie je hrobové, aj keď je to klišé, ale záhrobný je posmrtný, má trochu iný význam.
Zaklipkať mihalnicami – klipkáme (žmurkáme) očami, nie mihalnicami.

Všetkými svojimi zmyslami si uvedomovala, že ju od toho miesta delí pár desiatok metrov – často sa ti v texte stáva, že preháňaš. Nie je to potrebné, postačí jadrné, čím menej opisné vyjadrenie bez zbytočností. V tomto prípade stačí „uvedomovala si“ jednak preto, že prvé slová sú to, čo retarduje dej, aj preto, že všetkými zmyslami, t.j. aj chuťou, čuchom a hmatom si určite neuvedomovala vzdialenosť. Radšej buď vo vyjadreniach presná a strohá ako uvravená, rozvláčnosť odstraňuj.
Opäť totižto našla len prázdnotu – „našla prázdnotu“ je údernejšie, neutárané. Vo veľa vetách by si mala zbytočnosti poodpratovať.

Začiatok tejto kapitoly som nepochopila. Kamsi kráčala, ak dobre chápem, je to len sen, z ktorého ju prebudil George, skláňajúci sa nad ňou. Ona leží. Po pár vetách sa nad neho nahla. Vzhľadom na predošlý popis toto nesedí.

„Si ako krehká palička“ – prirovnanie je skôr úsmevné ako romantické vyznanie.

„Nechala sebou prebehnúť“ – zle.

„Príval pálivého tepla“ – teplo je príjemný pocit, je to stav medzi studeným a horúcim. Ak je pálivé, už to nie je teplo, ale horúčosť.

Dielom sa nesie prílišná teatrálnosť, opisy ako z denníka –násťročnej. A tie bizarné vyjadrenia! Aspoň jedno za všetky: „Na recepcii sedel objemný muž s ľahostajným výrazom, popretkávaným občasným zachrápaním“.

Celkovo mám z diela zmätok. Možno ďalšie kapitoly vysvetlia viac a prestanú byť neusporiadané, vyjadrujúce zámer, motív. Ale rozhodne na nich pracuj inak, svedomitejšie.

Lenka6.11.2016
 

Už ukončime tieto zbytočné diskusie, tu ide predsa o niečo iné, kvalita literárneho diela sa neposudzuje podľa takýchto malicherností. Mne sa to páčilo - zaujímavý nápad a dobre literárne spracované.

ľudo herman3.12.2016
 

Poprosím, prestaň okrikovať druhých. Ak sa nedokážeš na verejnosti poriadne správať, nesocializuj sa. A mysli, kým niečo napíšeš.

ľudo herman1.11.2016
 

Samozrejme ak klinický psychológ pracuje sám, nemôže predpisovať nič, ak má odborného garanta alebo spolupracovníka (psychiatra, neurológa a pod.) môže predpisovať čokoľvek v obore. Vravím čokoľvek. Nemyslíš, že autorka mala uviesť aj odborného garanta ambulancie, popr. IČO, DIČO...?

Nehnevaj sa, bol som mimo domu.

ľudo herman1.11.2016
 

Alia S., odpoviem Ti v noci, niekam teraz musím...

Deni29.10.2016
 

Odporucam nastudovat si rozdiel medzi psychologom a psychiatrom.Psycholog lieky nepredpisuje.

Alia S.1.11.2016
 

Len v Novom Mexiku, v Louisiane a v Illinois môže psychológ predpísať lieky, aj to obmedzene - len na niektoré duševné poruchy.

V Louisiane psychológ musí najskôr absolvovať postdoktorandský magisterský titul v odbore klinickej psychiatrie, zložiť celoštátne skúšky.
V Illinois musí psychológ absolvovať špeciálne školenie a niečo ako obdornú prax v klinickej psychológii, väzniciach, nemocniciach a pod.
V Novom Mexiku musí psychológ absolvovať niekoľko stoviek hodín praxe pod dohľadom.
Takže bežne určite nik zo psychológov lieky predpísať nesmie ani v USA, v štáte NY určite nie.

Alia S.1.11.2016
 

Na upresnenie:
Psychológia sa študuje na filozofických fakultách, prípadne sociálnych v kombinácii s inými odbormi. Uplatnenie je ako psychológ, ako sociálny pracovník, asistent psychológa, na súdoch, na personálnom oddelení podniku a pod. Nie je to lekár! Jeho úlohou je zistiť a riešiť problém, je v podstate spovedník. Radí, ako sa s problémom vyrovnať.
Psychológ je teda ten, kto vyštudoval nemedicínsky smer – psychológiu.

Psychiatria sa študuje na lekárskych fakultách, študent získava lekárske vzdelanie. Psychiater poskytuje odbornú lekársku pomoc ľuďom s poruchami psychiky, predpisuje lieky.
Psychiater vyštudoval medicínu, je odborný lekár pre duševné poruchy.

Keďže študenti psychológie nezískavajú titul MUDr. (v USA M.D.), ale Mgr., PhD., PhDr., je zrejmé, že psychológ nemôže, keďže nie je lekár, a to nikde na svete, predpisovať lieky. Predpisovať lieky je v plnej kompetencii lekára, ktorý, samozrejme, stanoví terapiu, čo psychológ nemôže.

Ľudo Herman31.10.2016
 

Milá Deni, nemáš pravdu a odporúčam, aby si si veci naštudovala ty. Dej textu, pod ktorým hovoríme sa odohráva v New Yorku a tu psychológovia predpisujú lieky bežne. Na Slovensku tomu tak nie je. Ale napr. v Amerike je to absolútne bežná vec.

Najviac ma tu na tomto portály hnevajú mnohí neinformovaní komentujúci a ich pasívno agresívne výlevy a útoky na autorov a pritom si u mnohých často všímam ich nekompetentnosť a neinformovanosť - ale to im samozrejme nevadí aby nás svojou hlúposťou neprestali ohurovať.

Deni6.11.2016
 

Som klinicky psycholog na Slovensku.Mas pravdu,neviem ako to chodi v NY.Kazdopadne, ak vychadzam z textu, hlavny hrdina je cerstvo po skole a nezamestnany.Ak je to tak,ze v NY moze predpisovat lieky, tak urcite musi absolvovat aj nejake dodatocne studium, minimalne atestaciu a mal by byt aj zamestnany. Hrdina to tu nesplna.

Mefisto25.10.2016
 

zastávam názor, že každý čitateľ, ktorý na tejto stránke niečo prečítal,by sa mal vyjadriť k obsahu. Lebo vtedy bude vedieť autor upraviť chyby, ktoré predtým možno nepostrehol, alebo pochopil čo je zlé. Toto je iba môj osobný názor:

-Prvých 20 riadkov som čítala opakovane, lebo mi nebolo jasné v akom čase sa nachádzam. 4 dni čo doštudoval, presťahoval sa, prechádzal sa, analyzoval ľudí a stratil vieru vo svoje zamestnanie. Bolo toho na mňa moc. Kľudne by som začala odtiaľ, odkiaľ sa ozvalo klopanie a pozvolna by som uviedla do deja, kto je kto a čo.

- niektoré vety sú úplne zbytočné a zbytočne zaberajú obsah obmedzeného limitu poviedky.

- netuším podľa názvu obsah, ale podľa kvetnatého opisu Meredith to bude nejaká romanca, kedže jeho srdce už teraz visí na jej perách. Zlé je, že neviem ako vyzerá George :) chýba mi jeho opis, keď už jednu osobu opísanú mám.

Pokračovanie prečítam, aby som sa dozvedela obsah.

Miška26.10.2016
 

Ďakujem za názor, vážim si ho.
Čo sa týka prvých riadkov, snažila som sa približne načrtnúť Georgove schopnosti a k podrobnejšej charaketristike jeho zovňajška som sa chcela dostať v priebehu poviedky.
Z hľadiska žánru pôjde o romace-horrorovú poviedku.😊

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michaela Ďuríková

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: