IKARIKAR http://www.ikar.sk

Miroslav Moško (Ikar) hodnotí rukopis Pravdu nájdeš v pekle (Nico Akagami) Celkový počet komentárov: 8
 

Hodnotí: Miroslav Moško (vydavateľstvo Ikar)

Rukopis: Pravdu nájdeš v Pekle (Nico Akagami)

 

Kvalita autora románu, a nielen žánru fantasy, spočíva v tom, že dokáže oddeliť svoj súkromný život od literárneho textu. Neskúsený autor to zväčša nezvládne, a preto ho čitateľ ľahko prekukne, teda nachytá na hruškách. Presne vie, ktoré pasáže sú natvrdo namontované do tela textu, kde v ňom pôsobia ako fanúšik futbalového tímu na šachovom turnaji. Zavadzajú a poukazujú na slabú schopnosť autora racionalizovať svoju prácu, uvedomiť si, čo do textu patrí a čo je zbytočne, a že nie každý nápad, podľa vnímania autora geniálny, je aj funkčný.

 

Kvalitná forma

Text, ktorý som dostal na posúdenie z Mamtalentu, bol paradoxne asi najlepší, aký sa zatiaľ ku mne dostal. Zo štylistickej stránky malé prekvapenie. Autorka na mňa pôsobí vypísane, čím nechcem povedať, že v texte sa nevyskytujú chyby jazykového alebo logického charakteru. Z technickej stránky nie je v zásade autorke čo vyčítať – dialógy sú vystavané viac-menej na úrovni a psychologické pochody postáv sú uveriteľné a funkčné. Dej sa posúva dopredu primerane, bez nejakých závažnejších problémov.

 

Problematický obsah

Fantazijné prvky sú však neoriginálne a často nelogické. Obsahovo mi predložený rukopis absolútne neučaroval a, žiaľ, poriadne som sa pri jeho čítaní nudil. Autorku písanie baví, o tom nepochybujem. Remeselný talent tam je, ešte ho však treba naplniť obsahom. Obsah hodnoteného diela Pravdu nájdeš v Pekle je, žiaľ, neskutočne banálny a pre mňa ako čitateľa nezaujímavý (čo je, samozrejme, čisto subjektívny prvok). Hodnotený rukopis ma až komiksový nádych a myslím si, že táto forma by mu aj viac pristala.

Ako samotný text, resp. príbeh, to neobstojí, kým v kombinácii s kresbou by sa ten melancholický naivizmus možno prijať dal. 

 

,Komentáre

Maja Brtka22.9.2014
 

Jej celkom super hodnotenie. Veľmi motivačné do novej práce :) Držím palce

Miroslav1.9.2014
 

Myslím, že by bolo fér, keby sa niekto z Ikaru vyjadril, akým spôsobom budú vyberať diela na hodnotenie. Pretože - ak vyberú dielo, ktoré je uverejnené komplet a diela po kapitolách si nevšimnú, je to tak trochu nefér. Neistota v otázke zverejnenia diela - komplet vs. kapitoly, je nezdravá.

Miroslav1.9.2014
 

Inak - blahoželám...

Milan Hajaš29.8.2014
 

Blahoželám k pomerne pozitívnemu hodnoteniu. Veľa šťastia do ďalšej tvorby.

pán salamanderV28.8.2014
 

.......pán Moško má naozaj, ale naozaj veľmi zaujímavý účes.

Nico Akagami25.8.2014
 

V prvom rade ďakujem za vyjadrenie a vcelku pozitívne hodnotenie. Svoje chyby si človek sám uvedomí len ťažko. No a k tomu komiksu... možno ma tak podvedome ovplyvnila manga, ale vinu na ňu nezvaľujem :D

pán salamanderV25.8.2014
 

Blaho oželiem a kto ma už konečne zhodnotí
:-D. Taký kritik sa ešte nenarodil....
......nech to je žena
Alebo lepšie muž
Možno oboje hlavne nech to už je
Bé ;-)
.

Amadeo25.8.2014
 

Blahoželám k celkom pozitívnemu hodnoteniu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: