IKARIKAR http://www.ikar.sk

Môj les alebo Útecha z filozofie 1500 rokov po Boethiovi (Noro Potočák)21.6.2019
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 22, Komentáre 4

 

MOJ LES ALEBO ÚTECHA Z FILOZOFIE 1500 ROKOV PO BOETHIOVI
 
1.
 
   Niekoľko letných nocí som prespal v takom malom lesíku. Našťastie nebola veľká zima, iba v prvý deň pršalo, ale zvládol som to. Teraz už mám stan, takže môj „domov“ sa mení k lepšiemu. Tento lesík som nazval tak trocha trúfalo Môj les. Naozaj to tak cítim. Cítim sa tu dobre. To samozrejme neznamená, že tu plánujem klčovať drevo alebo poľovať na nejakú miestnu zver. To nie, nie som z nejakých horných desať tisíc, ani z tých širokolakťovníkov, ktorých prioritou je nenásytnosť. Konieckoncov, ani sa to nedá, to len mierne ironizujem, ako to mám vo zvyku. Zobral som si jednoducho nejaké tie tri metre štvorcové, kde som rozložil svoj stan a kde som prespal. A často tu robím pot...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

JS24.6.2019
 

Začína zaujímavý príbeh. Držím palce.
V lese si niekedy poviem: \"Toto všetko je moje.\" A čím je les väčší, tým je krajší. Verím, že aj v malom lesíku môže byť super.

Noro Potočák5.7.2019
 

JS: Ahoj, dakujem za reakciu. Hej, aj v malom lesiku moze byt fajn, ak sa drzis Cesty ;). Pekny den prajem a vsetko dobre po potulkach lesom aj inych.

Alia S.23.6.2019
 

Upútal ma nadpis: filozofia a Boethius. Jeho dielo, ktoré spomínaš, som nečítala, skôr o ňom viem okrajovo v súvislosti s filozofickými smermi a s Benediktom z Nursie, keďže ma zaujíma vznik a život benediktínov v priebehu storočí.

Sľubuješ, že budeš písať o histórii a filozofii, takže sa mi asi bude chcieť k tvojim riadkom vrátiť a budem ich čítať, kým ma nezačnú nudiť, len...

Si na začiatku, nie je veľmi čo hodnotiť. Nájdu sa i chyby, dávaj si na ne pri kontrole pozor. S interpunkciou vieš vcelku pracovať, ak odstrániš niektoré začiatočnícke neduhy, bude sa dať dielo hladšie čítať, bez zadrhávania.

Hlavne ti chcem poradiť, aby si nevkladal toľko prísloviek, spojok a zámen, najmä ukazovacích, v počte, aký sa ti podaril. Mnohokrát ich nie je treba. Vyznačila som ich veľkými písmenami, aby si sa presvedčil, že v temer každej vete sú zbytočné.

Neurčité zámená, ktoré v texte tiež nie sú treba, som dala do zátvoriek, ukazovacie a ostatné posúď sám, ktoré vyškrtneš kvôli nepotrebnosti.

„Koniec koncov“ sa píše osve, „kľud“ je nespisovné, nahrať pokojom.

„Malom“ som v prvej vete dala do zátvorky, pretože ak si ho nazval lesíkom, tak je malý a netreba prívlastok. Vyhýbaj sa, ak môžeš, aj iným príťažiam, ktoré retardujú, akými sú: aj, už, ešte, tiež... a prívlastkom – keď je zrejmé, komu vec patrí, vždy netreba: svoj, ich, môj...
Text bez balastu má rýchlejší spád.

Patrím ku nich stále = patrím k nim.

„Spraví“ v mojej duši melódiu – by som nahradila napr. „vyvolá“.

Úryvok si určite prečítaj, nepreleť iba očami, aby si nielen videl, ale i cítil, ako husto sú vyššie spomenuté zámená i príslovky:

„Niekoľko letných nocí som prespal v TAKOM (malom) lesíku. Našťastie nebola veľká zima, iba prvý deň pršalo, ale zvládol som TO. TERAZ už mám stan, TAKŽE môj „domov“ sa mení k lepšiemu. TENTO lesík som nazval TAK trocha trúfalo Môj les. Naozaj TO TAK cítim. Cítim sa TU dobre. TO samozrejme neznamená, že TU plánujem klčovať drevo alebo poľovať na (nejakú) miestnu zver. TO nie, nie som z (nejakých) horných desať tisíc, ani z TÝCH širokolakťovníkov, ktorých prioritou je nenásytnosť. Konieckoncov, ani sa TO nedá, TO len mierne ironizujem, ako TO mám vo zvyku. Zobral som si jednoducho nejaké TIE tri metre štvorcové, kde som rozložil (svoj) stan a kde som prespal. A často TU robím potulky po okolí. Je TU kľud, a TO mi vyhovuje. Dosť často premýšľam nad TÝM, či TÁ samota, ktorú TU zažívam, by mala byť vlastne aj mojím cieľom. Cítim TU určitú harmóniu, keď pozerám na stromy a všetku TÚ okolitú flóru, keď vidím vychádzať aj zapadať slnko, keď počujem zvuk vtákov a všetky ostatné zvuky prírody. Nie je TU žiadne trúbenie áut, zvuk ich motorov, žiadne hlučné a pritom väčšinou prázdne hlasy ľudí, či už z ulíc, domov, bytov, rádií či iných spotrebičov, nepočuť TU pulzujúci svet priemyslu a celej TEJ „vyspelej“ civilizácie. Je TU ticho.“

Ak sa ich po prečítaní aj tebe vidí nadmieru, všetky vyškrtať nemusíš, iba tie, bez ktorých veta má význam, a niektoré, ak sa ti bude zdať, že i napriek škrtaniu sú prihusto, nahraď. Vety sa stanú vzdušnejšími.

Noro Potočák5.7.2019
 

Alia S.: Dakujem pekne za podnetne pripomienky! Pomohlo mi to, hadam tie vety budu naozaj \"vzdusnejsie\" :). Prisloviek, spojok a zamen je tam naozaj privela,ked si to zoraznila,tak to naozaj bije do oci a vacsinu z nich dam prec.Aj tie predch. pripomienky beriem a opravim chyby. Inak, to pisanie je takto aj zamerne, mojim umyslom je, aby to znelo hovorovo az expresivne. Ale niekedy menej je naozaj viac :). Este raz dakujem a prajem pekny den.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Noro Potočák

O mne

Chcem písať o filozofii, histórii a transformácii. A iných aspektoch Života.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: