IKARIKAR http://www.ikar.sk

Môj prekliaty život (AndreaZichov)13.11.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 510, Komentáre 10

 
1. kapitola
Moje meno je Vanessa Elizabeth René d'Lose. Ako ste si podľa mena mohli všimnúť, som Francúzka. Ale zdanie často klame. Som pôvodom zo Slovenska, len môj otec je Francúz. Podľa maminho rozprávania viem, že medzi nimi bol len letný románik a ona nemala to srdce rozbiť mu rodinu, ta...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

ľudo herman28.11.2016
 

Milá Andrea, neviem či Ti takto môžem hovoriť. Z Tvojho textu cítiť výrazne jednu podstatnú vec. Tou je, že miluješ písanie. Ale vidieť z nej i inú vec a to tú, že moc nečítaš, i keď tomuto neprikladám príliš veĺkú dôležitosť.

Napísala si:

Ráno o siedmej ma Juro zobudil a ja som si teda obliekla rifle s vysokým pásom a čierne tričko s trojštvrťovým rukávom. Obula som si čierne čižmy a vyšla na chodbu. Juro ma tam už čakal.

To je nedobre, nekorektne. Spôsobov ako správne napísať túto pasáž je mnoho.

Jeden z nich:

Juro ma zobudil ráno o siedmej. Rýchlo som si obliekla rifle a čierne tričko. Nazula čierne čižmy a vyšla na chodbu. Juraj ma čakal.

Pokračujeme, ak dovolíš:

Spolu sme prešli areálom až k bráne, kde čakala čierne limuzína. Pozrela som sa na Jura pohľadom, že či to myslí vážne a on sa na mne začal smiať, prehodil si ma cez plece a hodil ma na zadné sedadlá auta. On sám si sadol vedľa mňa a čosi pošepkal šoférovi vpredu. Ten sa uškrnul a ja som začala mlátiť Jura, ktorý sa na mne smial ako blbý. To už sme prišli na letisko a spolu vystúpili.


Jeden zo spôsobov ako vec napísať:

Spolu sme prešli k bráne, kde čakala čierna limuzína. Prekvapene som sa pozrela na Jura, ktorý sa, vďaka môjmu údivu, začal smiať. Strčil ma na zadné sedadlo auta a prisadol si. Niečo zašepkal smerom k šoférovi. Ten sa uškrnul. O chvíľu sme zastali na letisku.

Ďalej:

“Dobre Vaness, limuzína ťa tu počká a odvezie ťa potom späť do školy a šofér ťa tam počká aby ťa odviezol do otcovej firmy. Za týždeň som spať a každý večer si voláme. Hlavne dnes mi musíš zavolať, že ako si dopadla na prezentácii. Ja tam zatiaľ nájdem Jakuba a toho tvojho Tomáša aby som im odovzdal listy.\" povedal Juro a dodal ,,Zvládneš to tu bezo mňa?\" Usmiala som sa a prikývla.

Zostali sme sedieť v aute. Juro spustil: “Limuzka ťa tu počká. Je ti plne k dispozícii, zavezie ťa do školy aj do fotrovej firmy. O týždeň som späť.”

Pohladil ma po tvári a potom pokračoval: “Každý večer si zavoláme, neboj. Hlavne ma zaujíma tá prezentácia. A čo sa týka Tomáša a Jakuba, vyhľadám ich, aby som im dal tie listy. Zvládneš to tu bezo mňa?”

Usmiala som sa.

Atď…

Andrea snažil som sa Ti ukázať, aby si nebola moc ukecaná, poriadne krátila text a písala veľmi úsporne, skratkovito. Napíš iba veci, ktoré sú nezbytné pre pochopenie textu, nič naviac. To je dôležité.

Samozrejme, že tie ukážky, ktoré som tu písal môžu vypadať aj ináč. To je iba jeden z mnohých spôsobov ako sad dá text skrátiť a prevzdušniť. Tých správnych spôsobov sú tisíce.

Krátiť a riediť – nezabudni!

AndreaZichov29.11.2016
 

ďakujem za rady :) určite sa nimi budem riadiť

Agnes Chrissie23.11.2016
 

Tak narýchlo som vychytala nejaké veci v 9. Kapitole, zvyšok som nečítala.

„tú krabicu“ v 2 vetách po sebe
Takisto „nad tým“
Lukáš vyzeral akoby... chýba čiarka
...volať cvokára ale Kakub ho... detto
...hlúposť tak sa vráti... zas čiarka. „Tak“ by som vyškrtla
Ten bodrel, tú krabicu – odvykni si na časté používanie zámien
posadil sa stôl
...budeš platiť je intrák. Čiarka
...opýtať, či by si ma nemohol učiť? Určite otáznik?
Nejako mixuješ prítomný a minulý čas, akoby to bol denník. Je?
S Lukášom sme sa veľmi zblížili, no aj tak medzi nami nič nie je. To je oxymoron. Čo tak: ...no aj tak medzi nami nič vážnejšie nie je/k ničomu vážnejšiemu nedošlo a pod.
...svojim pravým menom sa im... tu je svojím s dlhým í
V druhej časti mi chýbali dialógy a celkovo hlavne show don´t tell, je to pre mňa akoby len narýchlo popis udalostí bez hĺbky.
Ale inak máš text celkom čistý :)
Good luck
Pozývam ťa prečítať si na oplátku môj text, ak bude čas.

AndreaZichov24.11.2016
 

Ďakujem, určite si ho prečítam :)

:)19.11.2016
 

Ahoj Andrea. Ak to beriem z pohľadu mladého dievčaťa, je to roztomilé. Aj som sa pousmiala: Pomaly sa presunuli k posteli a ďalej si viete domyslieť. Aj tie vety o hovienku. ...môj idiotský braček v jednom. Takto by sa dospelá Nikoleta nemala vyjadrovať pred osobou, ktorú Jakub nepozná. Ten rozhovor o ubližovaní...tiež je to také detské myslenie. Alebo ako sa Jakub vyhráža Jeanovi, že mu „odkrúti„ hlavu. Alia ma pravdu, skús inú tému. Niečo, čo je vhodné pre čitateľov v tvojom veku. Keď budeš písať, skús si všetko predstavovať, vži sa do postavy. Čo urobí, čo povie, čo pocíti. Zameraj sa na postavy mladšie a o dospelej osobe píš len tak okrajovo. Ak ju chceš dať do príbehu. Aj ten rozhovor u doktora... Dospelí sa inak správajú, inak hovoria a myslia. O láske sa dá písať aj medzi násťročnými. Ja som prvú pusu od chlapca dostala v prvom ročníku na základnej. Dvanásť, trinásťročné môžu tiež niečo pekné prežiť. Napríklad na lyžiarskom výcviku s triedou, alebo na plaveckom. Vopred si premysli o čom chceš písať. :)) Inak, v dielku máš použité aj vety, ktoré sú dobre spracované...bude niečo z teba:) Časom aj chyby zmiznú, naučíš sa.

AndreaZichov20.11.2016
 

ďakujem :) Chcela som ale vyskúšať aj niečo takéto a keď už som to dobojovala do konca, nevzdám to, aj keby to mala byť somarina - čo aj je.

Alia S.19.11.2016
 

Asi si veľmi mladá, keďže chýb je v texte dosť (opakovanie slov, časté prídavné mená, privlastňovacie zámená, ukazovacie zámená, aj pravopisné chyby - \"v júnI\", nie \"v júnY\", atď.). Aj s čiarkami máš problém, nevieš, kam patrí a kam nie. Štylistika, skladba viet, jej úroveň (začalo sa tam rokovanie...) je na úrovni žiaka ZŠ. Dospelí sa nevyjadrujú tak, ako čítam v tvojom diele.
Premýšľaj nad každou informáciou: \"hlas o tri oktávy vyšší\" - oktáva je hudobný interval ôsmych tónov - ako sa mohol vyjadriť ôsmymi tónmi naraz? Neznalosti, plynúce z mladého veku, sú u žiaka ZŠ normálne. Vedomosti aj znalosti a skúsenosti sa získavajú postupom rokov. A preto by mala písať len to, čomu rozumieš, o tom, o čom máš vedomosti. Ak sa pustíš do dospeláckych tém, odborných tém a pod., vznikne nepodarok.
Čím viac ošúchaných fráz, tým horšie - zamrzol jej úsmev na tvári, sedel ako obarený...
Nechce sa mi vypisovať všetko, čo by si mala opraviť a upraviť, najlepšie bude, keď sa sama poobzeráš po radách.
Ak má byť tvoje dielo uveriteľné, musíš byť o krok pred čitateľom. Ak však v prvej vete napíšeš d´Lose, už si stratila náskok. Cudzie mená s prefixom sa píšu s apostrofom len vtedy, ak nasleduje samohláska, napd. Luis d´Aboville. Lose musí byť De Lose, pr: Marcel de Lose. Pozri si písanie cudzích priezvisk. Zvoliť cudzie mená, prípadne cudzie prostredie, si žiada poznať reálie tej krajiny.

ľudo herman12.1.2017
 

Poprosím Ťa Alia, ak stojím pred bytom číslo štyri na druhom poschodí a poviem že o tri poschodia (rozumej oktávy) býva moja babička. Tak moja babička býva na piatom poschodí v byte číslo 4. Rozumieš mi? Autorka vo svojom texte túto myšlienku použilo správne.

AndreaZichov19.11.2016
 

Vážim si každý jeden názor a chýb som si vedomá, ale sama ste napísali, že je to na úrovni žiaka ZŠ a tam ja ešte stále patrím. píšem najlepšie ako viem a práve preto, že chcem svoje písanie vylepšiť som to dala na túto stránku. Ďakujem sa rady, rozhodne sa ich budem držať. :)

mama moja!16.11.2016
 

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

AndreaZichov

O mne

Mladá baba,ktorá miluje knihy a je jej jedno, či ich číta alebo píše.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: