IKARIKAR http://www.ikar.sk

Môj Svet (Michal Valúch)26.8.2013
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 1217, Komentáre 6

 
Kapitola 1 - SVET - (Môj Svet)
 SVET
 
Volám sa David Alfano a mám päťdesiatosem rokov. Odo dňa, kedy si ma rodičia ako trojročného priviezli z Milána, som nikdy nevycestoval za širšie hranice Toronta. Otec sa presťahoval do Kanady nielen so mnou a matkou, ale aj mojím strýkom a celou jeho rodinou. Na cestovanie som si nikdy nenašiel čas - až donedávna. Je to necelý týždeň, čo som sa vrátil z cesty po Afrike. Nemyslite si, že sa jedná o krízu stredného veku, ktorá ma prinútila uvažovať o cestovaní. Žiadna túžba spoznávať svet. Môj svet je tu - doma. Sídlo mojej spoločnosti, ktorú som založil sa nachádza v Torontskej štvrti - Východný York a spoločnosť sa nazýva verte alebo nie - SVET. To však už trocha predbieham v čase. Keď sme sa prisťahovali, bol som maličký chlapec a ako taký som patril do škôlky a neskôr do školy. Nastal však jeden drobný problém. Nevedel som sa začleniť medzi spolužiakov v škole. Nie preto, že by som bol nespoločenský, alebo o ich priateľstvo nestál. Problém bol, že som sa nedokázal s nikým z nich dohovoriť. Ono jazyk sa dieťa učí od rodičov a moji d...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Monika Herda7.9.2013
 

Ahoj Michal, mrzí ma, že ťa nepoteším. Prečítala som prvú kapitolu, bohužiaľ ma to vôbec nezaujalo. Suché (a nedôveryhodné) prerozprávanie života sa mi nezdá ako najšťastnejší spôsob otvorenia príbehu. Na Tvojom mieste by som skúsila začiatok úplne prerobiť. Prejdi si prvé kapitoly Tvojich obľúbených spisovateľov a určite si všimneš, čo robí dobrý začiatok dobrým :) A nie som si istá, či si použil „zarábať na druhých“ správne. Možno si myslel „robiť na druhých“. Prajem Ti veľa zdaru pri písaní :)

Michal7.9.2013
 

Vďaka za názor :) Skúsil som niečo nové, možno to nezačína extra pútavo, súhlasím. Ale má to svoj dôvod. Hlavná postava v prvej osobe opisuje príbeh, ktorý pred nedávnom prežila. Niekoľko posledných týždňov. Ale chápem, že mnohých odrádza množstvo štylistických a gramatických chýb. Rozumiem tomu, som amatér a píšem len ako hobby. Dostanem nápad, napíšem príbeh a idem ďalej. Nezamýšľam sa nad tým príliš. Budem rád, ak si prečítaš aj ďalšie kapitoly, ak nie nič sa nedeje :)

Kenji29.8.2013
 

Ahoj,
tak zatiaľ po dvoch kapitolách. Jedná sa čiste o môj subjektívny názor a vôbec neznamená, že je správny :D
- Je to taký ten štýl románu, kde sa informácie servírujú pekne chronologicky, ja to veľmi nepreferujem / ale chyba to nie je / Akurát je toho na mňa trochu priveľa hneď na úvod - pôsobí to trochu nezáživne. Poprípade ťažkopádne je to správne slovo.
- štylistika občas hapruje, ale bolo to len pár viet, takže žiadna tragédia
- najviac mám asi k chorobe
Píšeš, že vyhrabal aspirín a dal si ho, doktorke ale povedal paralen - čo je úplne iný liek s inou účinnou zložkou.
Vonku všade zúrila chrípka a on už 7 dní baští antibiotiká, takže mu doktorka brala krv už pred tým, aby zistila či je to bakteriálne či virologické?
Kompletný krvný obraz by nedostal do pol hodiny ani v súkromnej klinike, jedine ak by bol jediný pacient a laboratórium čakalo len naňho, a ani to si nie som istý
Ak má leukémiu, tak by mu určite nepredpísala antidpresíva a lieky na spanie, okrem toho by si všeobecná doktorka vyžiadala konzultáciu z psychiatrie. Ale o to nejde, lebo by ho v prvom rade poslala na onkológiu, kde by mu robili biopsiu, nie na CT.
To že má ešte metastázy a čo ja viem čo, oukej, ale chemo neodporúčajú a zároveň má bez chemo 2% šancu na uzdravenie?
Bez chemoterapie je na 100% po ňom - okrem zázraku :D
Viem, že si tomu chcel dať konečnú podobu, takže tie metastázy a tak, chápem.
Ešte sa vrátim, aby som vedel, čo sa udeje ďalej.
Veľa zdaru

Michal30.8.2013
 

Vďaka za reakciu Kenji. Máš určite pravdu a rozhodne sa vyznáš. Mne však išlo trocha o to, ako by písal človek, ktorý sa nevyzná v problematike. Keď ochoriem ja, veľa krát popletiem čo som si od teploty vlastne zobral. Keď prídem k lekárovi s tým, že sa cítim zle - dostanem antibiotika bez toho, že by mi bral krv, alebo robil extra testy :) Ide teda o laika, do ktorého kože som sa snažil dostať.
Príbeh je chronologický :) Odhaduješ správne, ale aj napriek tomu dúfam, že prečítaš do konca...

Kenji30.8.2013
 

Ahoj,
beriem, že je to ten typ príbehu, ktorý rozpráva hrdina aj s chybami v jeho úvahách. Preto by son prehliadol nezrovnalosti v tom, čo hovorí.
Problém predpisovania antibiotík aj keď netreba je mi tiež známy, to tiež berie.
Akurát nemôžem prehrýzť pri tej leukémii konanie doktorov. To by si možno mohol pouvažovať o pár zmenách. Vyhodiť antidepresíva a poslať ho na biopsiu. Vplyv na príbeh to nemá, akurát by to zodpovedalo skutočnosti.
Veľa zdaru, ešte sa vrátim.

Michal30.8.2013
 

Okey, to je dobrá pripomienka, pozriem sa na to a zapracujem :)
Diky

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michal Valúch

Michal.jpg
O mne

Mám 33 rokov


Ak niektorá z kníh poteší aspoň jedného človeka, budem fakt rád...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: