IKARIKAR http://www.ikar.sk

Moja známosť s umelcom (Marta Bielska)17.2.2013
 

5
 počet hodnotení: 20
prečítané 216, Komentáre 42

 
Moja známosť s umelcom
O Petrovi som vedela iba toľko, že končí štúdium na Vysokej škole výtvarných umení a často chodí do vinárne. Chlap ako hora, čierne kučeravé vlasy, módne pristrihnutá briadka. Hrubý čierny rám okuliarov mu lemoval hlboké hnedé oči. Celý bol tmavý. Iba keď sa zasmial, beleli sa mu zuby. Ale on sa smial zriedka.
Zoznámila ma s ním priateľka Lena, keď jedného dňa prihrmela: „Poďme navštíviť Petra, toho výtvarníka. Sľúbila som mu, že mu napíšeš diplomovku". 
„Di-plo-mov-ku? Ja?“ koktala som zaskočená. „V živote som nikomu nepísala diplomovku. Veď sa len učím písať na stroji."
„Poď, neondej sa!“ zavelila Lena. A tak sme šli.
Výtvarník býval v podnájme. Z jeho izby bol výhľad priamo na námestie. Veľkú priestrannú miestnosť pretínal záves, ktorý oddeľoval obývaciu časť od ateliéru. Aj tak všetko akoby splývalo v jeden veľký zmätok. Farby, štetce, stojan, rámy, kresby, maľby… a medzi tým fľaše od alkoholu, horčica, sveter.
Pripili sme si na zoznámenie. Pár slov o vzájomnej spolupráci a hneď naostro.
Peter bol zvláštny človek. Trochu bohém, trochu vetro...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Miriam24.7.2014
 

V poviedke máš pekné myšlienky. Páčia sa mi tie o umení.

Marta B.23.8.2014
 

Umenie ma zaujíma, takpovediac, odjakživa. Už len tých pekných myšlienok keby bolo čím viac... Ďakujem za zastavenie sa. :-)

Milena20.7.2014
 

Príjemné čítanie. Aj toto dielko sa mi pozdáva.

Marta B.22.7.2014
 

Vďaka za \"príjemnú\" reakciu. :-)

Magda26.6.2014
 

Dobre sa to číta.

Marta B.29.6.2014
 

Vďaka.

Dana8.6.2014
 


Poviedka sa mi páči. Už len keby ich bolo od teba viac. Pridáš? :D

Marta B.8.6.2014
 

Danka, teší ma, že sa občas zastavíš a niečo si stihneš u mňa prečítať. Už naozaj finišujem s úvahami ako ďalej, takže určite niečo v najbližších dňoch vložím.

Dana10.6.2014
 

Beriem ťa za slovo. Počkám, lebo som zvedavá :D

Marta B.11.6.2014
 

Danka, toto mi už zneje ako výzva. Tak mi treba, nemám sľubovať. Ale možno ma to naozaj nakopne. Že by už dnes :-)
V každom prípade ďakujem.

Marta B.11.6.2014
 

Že by už dnes? - k tomu patril otáznik.

Mária Blšáková1.4.2013
 

Naozaj píšeš dobre. Je to ľahko čitateľné, nápadité a svieže. Som rada, že som si konečne uchmatla viac času a odmenila sa tvojou tvorbou. Ďakujem

Marta B.30.5.2013
 

Jeje, tu som dávno nebola a teraz pozerám, že tu mám pozdrav :-) Veľmi pekne ďakujem za také povzbudivé slová.

Marta B.25.2.2013
 

Poviedku Ako nás valcoval generálny... som stiahla, preto sa ospravedlňujem tým, ktorí na ňu reagovali. Čoskoro ju však nahradím inou. Ďakujem za pochopenie.

matasaska27.2.2013
 

Nebodaj sa v nej spoznal generálny? :P
No šup šup s ďalšou Marta :) Teším sa.
Inak premenovala som svoj román na (Ne)máš na výber,ak by si ho náhodou hľadala. Korigujem spoločne s priateľkou, zatiaľ som nanovo dala len kapitolky cesta.Na zvyšku s apracuje. Pekný večer želám
a na záver ti ďakujem za radu. Zistila som, že musím naozaj prepísať text do tretej osoby- v prvej by to malo význam jedine vtedy ak by sa jednalo o dve nezávislé knihy. Ďakujem

Marta B.1.3.2013
 

Teším sa, ako si sa rozbehla s tým svojim románom. Všimla som si, že už píšeš z \"mužského pohľadu\" v tretej osobe a naozaj sa mi to pozdáva viac. Keď mi vyjde chvíľka, pozriem sa na to podrobnejšie.
K tej mojej poviedke iba toľko, nechám to už radšej tak.

Miška23.2.2013
 

5* :-)

Marta B.23.2.2013
 

Miška, ďakujem za záujem...

matasaska23.2.2013
 

:))) temer bezny jav pri vymene sefstva,vsak...:) len taka mala chybicka sa ti tam vloudila: maklerka nemala 2mesacnu vypovednu ale skusobnu,ak som to spravne pochopila :) pekny dnik Marta

Marta B.23.2.2013
 

Vieš, Matasaska, ono by patrilo možno skôr medzi humoresky, ale keďže výpovede v reálnom živote nie sú na smiech, tak som si to radšej rozmyslela. Ďakujem, že si nakukla. Aj ja som si včera čítala u Teba, čo si pridala, iba som nestihla reagovať. Určite sa zastavím opäť. Pekný deň.

matasaska23.2.2013
 

Nemáš začo, chodím tu nakukovať dosť často :P Želám ti skoré uzdravenie Marta, nech si skoro späť.:)

Ak sa nabudúce zastavíš na mne, poprosím ťa o odpoveď čo sa týka prvej osoby.Skús si ho potom vyhľadať, ďakujem.

Marta B.23.2.2013
 

Ďakujem za želanie aj za Tvoj postreh s tou skúšobnou dobou (už som si to opravila). Tie posledné štyri riadky som len tak improvizovane doplnila až tu.
Komentár som Ti už napísala. Pekný deň. :-)

matasaska23.2.2013
 

uffff,zabudla som vypnúť model mailovej komunikácie. Ospravedlňujem sa ti za komentár bez diakritiky :D

Marta B.23.2.2013
 

Komentár bez diakritiky? Nič sa nedeje, veď to je bežné aj u iných :-)

Igor Mak22.2.2013
 

Je to ako blesk z jasného neba, dúfam len, že nie z vlastnej skúsenosti. Ako literárny útvar značne dramatický obraz dnešnej doby...

Marta B.22.2.2013
 

Igor, ďakujem Ti za komentár k poviedke Ako nás prevalcoval generálny... Možno to vyznieva neuveriteľne, ale námetom bola naozaj moja vlastná skúsenosť, aj keď som to napísala s (veľmi miernou) nadsádzkou.

Marta B.22.2.2013
 

Dnes som sem pridala poviedku pod názvom Ako nás prevalcoval generálny... V tejto súvislosti poznamenávam, že všetky doterajšie komentáre boli k poviedke Moja známosť s umelcom.

Lýdia J.22.2.2013
 

Marta,

mne sa táto poviedka veľmi páči. Taká svieža sa mi zdá. Iba by som skončila prvou vetou v poslednom odseku - Diplomovku som o niekoľko dní Petrovi dopísala. Bodka, koniec. Takto mi to stačí, zvyšok si môžem domýšľať ja.:) A zaujala ma aj charakteristika bohéma.

Vďaka za príjemné čítanie k rannej káve. Rada si od Teba prečítam aj rozsiahlejší útvar, ak sa odhodláš na písanie noviel či románov. Ahoj, nech sa darí.

Marta B.22.2.2013
 

Lýdia, veľmi si ma potešila vecným a zároveň aj povzbudivým komentárom. Úprimne Ti ďakujem. Tvoju radu prijímam. Veď netreba \"dovysvetľovať\":-)
Dnes som dala ešte niečo zo svojich starších... Na novele musím ešte popracovať a tak trochu aj chrípka mi bráni v sústredení sa. Pekný deň.

Marta B.21.2.2013
 

Po prečítaní si viacerých komentárov pod inými poviedkami alebo aj románmi som nadobudla presvedčenie,že sa tu príliš taktizuje nadmieru kritickými komentármi alebo znevažovaním či vopred odpísaním niektorých vložených príspevkov. Nezdá sa mi to seriózne od \"kolegov\", ktorí sú v podstate na tej istej lodi. Osobne takú skúsenosť (zatiaľ) nemám, ale takéto praktiky vopred odsudzujem a považujem ich za neférové a neseriózne, v niektorých prípadoch aj detinské.

jana tichá19.2.2013
 

Ahoj Marta. Prečítala som si všetky tvoje poviedky. Motivovali ma k tomu komentáre a tvoj profil, v ktorom spomínaš vlastné úspechy. Tak si sa u mňa nechtiac ocitla v nevýhodnej pozícii - mala som vyššie očakávania ako štandardne :D

Vyššie očakávania, ktoré sa nenaplnili. Že písať vieš je jasné. Témy, motívy, charaktery postáv, pointy - nič z toho ma nezaujalo. Nudila som sa.

Máš sto percentne na viac.

Marta B.20.2.2013
 

Ahoj Jana, ďakujem Ti za komentár. Nie jednoduché naň reagovať, pretože ak je Tvojim hodnotením to, že si sa nudila, s tým nič nenarobím. Síce v závere ma optimisticky ubezpečuješ, že mám \"sto percentne na viac\" (neviem, kde sa nabrala tá istota), ale beriem si to ako ponaučenie: nevzdať to a nenudiť :-) Iba na okraj: do projektu mamtalent.sk som sa zaregistrovala už dávnejšie, ale akú takú odvahu som nabrala až teraz. Aj to iba skúsmo s poviedkami z blogu. Ale keďže je v záhlaví, že je to pre tých, ktorí radi píšu, tak predpokladám, že som na správnom mieste. Dúfam, že tu nájdem cestu, ako sa prepracovať aj ku kvalite, ktorá by nenudila :-) Všetko dobré!

Marta B.21.2.2013
 

Oprava:...Nie je jednoduché...

DARK19.2.2013
 

Sedem Petrov, trinásť \"ako\" a jedno \"Čosi\" (= niečo) namiesto \"Čo si,\" mi zas až tak neprekážalo, aby sa mi to nepáčilo. Páčilo.

Marta B.19.2.2013
 

DARK, ďakujem Ti za postreh. Niektoré slová som už \"odchytila\". Takto som sa na text zatiaľ nepozerala. Veľmi poučné, naozaj, vďaka.

dadka18.2.2013
 

Super, páči sa mi to! Len tak ďalej :)

Marta B.18.2.2013
 

Ďakujem za nakuk. Snažím sa :-)

Marta B.18.2.2013
 

Igor, cením si Tvoj názor. Ďakujem Ti. Snáď to osloví aj ďalších :-) Pekný deň.

Igor Mak18.2.2013
 

Živé, akčné, zaujímavé. Na písanie diel pre ženy máš nepochybne veľký potenciál

Marta B.18.2.2013
 

Reagovala som omylom vyššie. Máš pravdu, že zatiaľ je to všetko také pre ženy. Už len uvažujem nad tým, čím \"perspektívne\" osloviť aj mužov :-)

E.E.18.2.2013
 

To je zvláštne, že muži nikdy neuvažujú nad tým, čím by nás oslovili(teda v literatúre)... Ja by som uvažovala len, čo, či a ako chcem písať. K poviedke: milé, ale chcela by som viac ako niečo do lifestyl časopisu, lebo píšeš dobre.

Marta B.19.2.2013
 

Vážim si Tvoj názor, E.E., a úprimne ďakujem aj za povzbudenie. K tej mojej reakcii iba toľko, že by ma to naozaj zaujímalo(aj keď s úsmevným označením). Pekný deň :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: