IKARIKAR http://www.ikar.sk

Motoristi teroristi (Hana Hájska-Plachá)7.9.2010
 

5
 počet hodnotení: 7
prečítané 223, Komentáre 3

 

V ôsmom príbehu Agneša zbadá americkú motoristickú ikonu a dôchodkyňa Steinová alarmuje susedov.

Vonku lialo. Agneša vybrala z kabelky dáždnik a vyšla z domu. Za dažďovou clonou, presne na prostriedku parkoviska, stálo čosi, čo nevedela presne identifikovať. Podišla bližšie a vyrazilo jej to dych. Vozidlo vyzeralo ako zväčšenina jedného z autíčkových modelov, zvaných angličáky, ktoré si jej manžel uchovával v kartónovej škatuli ešte od detstva. Áno, bola to pravda, priamo pred očami sa jej zhmotnil chlapčenský sen z druhej polovice minulého storočia. Videla manžela, ako s očareným výrazom v tvári vyberá zo škatule autíčko lilavej farby, a hovorí: "Chevrolet Camaro, model 1969, americká motoristická ikona, zázrak, ktorý na svet priviedol General Motors."
Auto bolo nádherne štíhle a dážďová voda, ktorá sa naň liala z neba, spôsobovala efekt autoumyvárky - kapota sa leskla a ružovo-lilavá farba žiarila ako kvet, ktorú práve pokropil starostlivý záhradník.
Agnešu vyrušil len škrípavý zvuk, ktorý začula kdesi na pozadí bubnujúcich dažďových kvapiek. Boli to stierače, ktoré v...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Cat Sagari9.9.2010
 

Poviedka sa mi stala príjemným rozptýlením, Hanka!
Dôchodkyňa Steinová a Micka sa ani tentoraz nezapreli, veštica Zelda inzerujúca v Novom Čase ma nesmierne pobavila a na slovnom spojení *stádný svátek* sa smejem doteraz.
Máš – pre mňa – veľmi zvláštny štýl písania; teraz si narýchlo nedokážem spomenúť na vhodné pomenovanie; chvíľu sa mi zdalo, že je to vyšší level Malomestských rozprávok od uja Jesenského, a predsa postupne prichádzam na to, že sa mýlim; Tvoj štýl je unikátny a Tvoj humor je mi veľmi blízky.
Ozaj, chcem sa spýtať – niektorého z tých ľudí, ktorých opisuješ vo svojich dielach, poznáš aj osobne? :-) Tipujem dôchodkyňu Steinovú.

Ďakujem, že píšeš.

Cat

Hana10.9.2010
 

Milá Cat,
na to, aby som chodila s nosom dohora, by mi stačil Jesenský, o vyššom levele a unikátnom štýle nehovoriac. Neviem, či si takéto komplimenty zaslúžim, no nepopieram, že ma veľmi tešia, a ešte viac, že mám takú čitateľku. Pokiaľ ide o postavy z príbehov, naozaj ma inšpirujú ľudia, ktorých stretávam v svojom okolí, povedala by som, že postavy sú také neskutočne skutočné - v každej postavičke je niečo reálne, ale aj veľa primysleného.
Musím sa však priznať k činu, ktorý už nikdy neurobím. Vďaka Tvojej reakcii. Na výraz \"stádny svátek\" nemám tak celkom úplne copyright. Použil ho v inej súvislosti, trochu inak a v inom príbehu pán Kaplan v knihe Pán Kaplan má třídu rád. Najprv som uvažovala, že to v svojom príbehu spomeniem, ale potom som to nechala tak. Teraz som text opravila a dúfam, že som uviedla všetko do poriadku.
Ešte raz vďaka a rada si prečítam aj Tvoje ďalšie, možno zasa(?) Iracionálne poviedky.

Angela Lencsesová7.9.2010
 

pridávam hviezdičky, sú to rozkošné poviedočky, rozkošní ľudkovia !

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Hana Hájska-Plachá

obalka.jpg
O mne

Po mnohých rokoch sa moje príbehy dočkali aj knižného vydania. Niektoré som prepracovala, niečo som dopísala, vymenila meno hrdinky z titulnej poviedky a namiesto rozprávačky som sa podujala príbehy rozprávať v prvej osobe. Knižka sa volá Predzáhradky a má podtitul Ako sa kaderníčka Milučká odstrihla od mužov.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: