IKARIKAR http://www.ikar.sk

Mozaika krátkych príbehov (Molly)20.10.2010
 

4
 počet hodnotení: 202
prečítané 5604, Komentáre 51

 
Mozaika krátkych príbehov II. - Rozlúčka
Do očí sa jej natískali slzy. Snažila sa ich potlačiť. Jej snaha však bola márna. V dave ľudí zbadala naposledy jeho svetlohnedú, neposlušnú a takmer vždy strapatú šticu. Znova od nej odchádzal. Spolu so svojou mladou ženou odlietali do Anglicka. Životné podmienky pre mladých sú v tejto krajine oveľa výhodnejšie ako tu u nás, na Slovensku. Rozhodli sa preto, skúsiť šťastie tam. Už hneď po škole uskutočnili tento razantný krok. Praco...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Viktor27.12.2012
 

Ahoj Molly, k tvojej tvorbe len toľko, že sa mi veľmi páči, ako nechávaš niektoré detaily na čitateľovi. Sám si tak môže veci domyslieť, vymyslieť. Jednoducho tvoju tvorbu beriem. :-D

Molly27.12.2012
 

Ahoj, Viktor.

neviem, či Ti môžem tykať, ale takto sa mi píše oveľa lepšie. Nuž po kritike mojich krátkych príbehov, som prestala písať. teraz píšem skôr básne. Jednoducho ma to baví. A teší ma už len to, že si niečo z mojej tvorby aspoň niečo prečíta. Potešila som sa. Vlastne Tvoja pozitívna kritika. Sná´d zasa napíšem nejaký krátky minipríbeh.Želám Ti krásny večer. A ešte raz Ti ďakujem.

Molly27.12.2012
 

Oprava: chcela som napísať niečo aspoň niekto prečíta. Prepáč.

Molly5.11.2012
 

Dobrý deň, Marek!

Moja mozaika príbehov je naozaj denníková. Písala som ju v čase, keď som prechádzala zložitým životným obdobím. Som si vedomá všetkého, na čo si v svojom hodnotení poukázal. V tom čase mi písanie veľmi pomáhalo. Nehľadela som na kvalitu. Nechcela som hrať na city, skrátka som len opisovala príbehy, ktoré sa stali v mojom okolí. Uvedomujem si,že boli všetky smutné, ale bohužiaľ aj pravdivé. Život vie byť aj taký. Vďaka za komentár, snáď si raz nájdem čas a prepracujem tie minipríbehy, aby nepôsobili ako denníček.
Želám krásny deň.

Marek J. Kolcun23.1.2012
 

Po dlhom čase som si znova povedal, že poteším niekoho rozborom či recenziou jeho tvorby. Do oka mi padla práve táto zbierka, ani neviem prečo. Najskôr to bolo peknučkými podpornými komentármi a jedným naozaj neoservítkovaným vyjadrením, že tieto diel(k)a nemajú žiadnu umeleckú hodnotu. Záujem bol teda vzbudený a trebalo už iba jediné - čítať.

Priznám sa, že som zatiaľ prečítal iba asi 20 strán z Mozaiky. Možno sa ešte v budúcnosti pozriem na ďalšie kusy tvojej tvorby, ale... (slovo zarezonovalo priestorom).
Ktosi nižšie to už spomínal a ja s ním musím len a len súhlasiť - za nič na svete sa nemôžem zbaviť dojmu, že tie texty sú denníkové. Z každej vety na mňa padá osobný, zainteresovaný prach, akoby si sa nemohla zbaviť jednostranného pohľadu. Iste, mozaika skladá príbeh, príbeh ukrýva tajomstvo a za tajomstvom vždy stojí nejaká skúsenosť. Pri písaní je ale nutné túto skúsenosť aj nejako podať a toto je podľa mňa najväčší kameň úrazu pri tejto tvojej tvorbe.

Z každej strany, ktorá je vlastne minipríbehom, som mal pocit, že aj keď čítam tu o žene, tam o matke, synovi alebo macíkovi, jedná sa iba o obal, aby vyjadril základnú melancholickú myšlienku. Pripomína mi to nekonečné za-srdce-chytajúce virálne správy o chorých detičkách, na smrť chorých zaľúbencoch alebo matke s pätnástimi deťmi, mužom na vozíku a postupujúcim parkinssonom. Okrem snahy zaujať citovo je tam ešte jeden spoločný prvok - navlas rovnaká štylistika.

Krátke, úsečné vety príbeh pomáhajú príbehu odsýpať rýchlo, ale tempo sa nijako nestupňuje. Dramatické momenty plynú rovnako rýchlo ako úvod, ktorý by najmä v takýchto krátkopisoch mal byť o to viac rozlíšiteľný. V konečnom dôsledku som sa občas pristihol ako nevnímam tok textu, ale iba čakám na poriadnu dlhšiu vetu či nedajbože súvetie. Kde nič, tu nič. Skutočne, aj v tak krátkom príbehovom úseku by bolo dobré sem-tam hodiť čitateľovi aj dlhšiu vetu. Opisy sú síce zakaždým trefné a atmosféra takisto, no nie vždy platí \"rozdeľ a panuj\".

Škoda, povedal by som. Gramatika ti cudzia nie je, nápady by to boli dobré a možno nejaká tvoja druhá tvorba je naozaj podareným manifestom literatúry \"vyhasnutej sviečky\" (tzn. depresívnej, ale v dobrom). Táto kôpka pidipríbehov ale bohužiaľ u mňa neobstála a okrem nenálady, ktorú mi priniesli do mysle mi bohužiaľ nemajú čo ponúknuť.

Vasil8.10.2011
 

Molly, prečítal som si ďalšiu z Vašich práv. Ivanovo tajomstvo. Naozaj si myslíte, že to má nejakú literáru a umeleckú hodnotu? nemyslíte si, že Vám takéto prezentácie via škodia, ako pomáhajú? Podľa mňa by ste mali viac zvažovať, čo ponúknete komunite na MT. Mňa to dosť rozladilo.

Oľga Kohútiková16.5.2011
 

Milá Molly,

krásny koniec \"veľkej\" lásky. Škoda, že si človek neuvedomí taký omyl skorej a stále sa nádejá, že príde akosi zázrakom zmena a veľká láska nikdy nevyhasne. Škoda.

Prajem Ti krásny deň. OK


Molly15.4.2011
 

Ahoj, Alica!

Ďakujem Ti za pochvalu. Píšem a tým si vytváram svoj vlastný svet. Snažím sa o precítenie všetkých slov, ktoré napíšem. Či sa mi to darí neviem. Niektorí to označili ako veľmi zlé. Mňa písanie baví a tak píšem a hrám sa s písmenkami. Pozerala som si Tvoju tvorbu. Ja Tebe veru môžem závidieť. S ľahkosťou tvoríš básničky a ak Ti vyjde kniha, mimochodom Ti veľmi držím palčeky, tak si ju určite pre nášho Riška kúpim. Želám Ti pekný deň a veľa tvorivých síl.

Alica Náhliková14.4.2011
 

MIlá Molly,máš obrovský talent.Píšeš s láskou a citom.Dala si do toho celé srdce.Krásne a úprimne si vyrozprávala príbehy zo svojho života.Prajem ti,aby si už v živote prežívala samé krásne chvíle.

Oľga Kohútiková12.4.2011
 

Milá Molly,

veľmi pekný príbeh. Všedný, ako život.

Molly, rada zasa prídem na osviežujúce riadky. Rada čítam Tvoju tvorbu, mne sa veľmi páči. Dúfam, že raz sa mi dostane do ruky v knižnej podobe.

Nech Ti to píše. Prajem veľa úspechov. OK

Alexandra Enderle12.4.2011
 

Molly si, ako motýľ, ktorý rozprestrel krídla. Je to veľmi pekne napísané, zaujalo ma to a veľmi príjemne sa to číta. Pozri mňa majú stále v papuli niektorí, ale robím si svoje. Kašli aj na ostatných..Niektorým robíš veľkú radosť svojim písaním. Vieš čo som si všimla? že kritiku robia niekedy práve tí čo nemajú práve najskvelejšie hodnotenie.

Alexandra Enderle12.4.2011
 

Molly môj komentár patrí \" Od začiatku\"

Molly12.4.2011
 

Milá Dominika!

Ďakujem Ti za kritiku. Určite sa nad mojím písaním zamyslím. Píšem hlavne kvôli tomu, že mi to nesmierne pomáha a našla som tu veľa skvelých žien. Právo na písanie má každý, tak aj ja skúšam tak svojsky. Želám pekný deň

dominika horská12.4.2011
 

Jasné, právo na písanie má každý, ale keď sa to niekomu nepáči, má rovnako právo okomentovať. Keď sa dá ničo na net, teda na portál, ktorý je zameraný literarne, treba rátať s každou reakciou, aj negatívnou, lebo niektorí ľudia kašľú na \"niekoho psychohygienu\" (na to sú aj všelijaké blogy) a lit. nie je pre nich len oddychom, ale hľadajú naozaj niečo kvalitnejšie. aj ja prajem pekný deň.

dominika horská12.4.2011
 

Akože nejakú zručnosť pri písaní máš. Lenže robíš to čo mnohí iní. Nevieš sa vyhnúť klišeoidným frázam prevzatým z brakových kníh alebo filmom. Toto nie je ani poviedka, iba akýsi patetický puberťácky výlev ako z denníčka. Bez atmosféry, a vôbec čohokoľvek, čo túto \"prózu\" odlíši od mnohých podobných kecov...

Oľga Kohútiková19.3.2011
 

Milá Molly,

smutný príbeh, ale krásny reálny. Život treba žiť, nech máme akýkoľvek osud.

Tak krásne píšeš, že by som nedbala sedieť iba v Tvojej tvorbe. Takéto mám rada :-)) Ďakujem.

Nech Ti to píše. OK


Molly11.3.2011
 

Ahoj, Alica!
Si zlatá, že ma takto podporuješ. V poslednej dobe sa objavujú aj veľmi negatívne ohlasy na moju tvorbu, ale nič si z toho nerobím. Sú anonymné, takže ich autor sa ni len nedokáže predstaviť. Najprv som spozornela a chcela som prestať písať. Keďže mi to veľmi pomáha, budem pokračovať. Ešte raz vďaka.

Alica Náhliková8.3.2011
 

Milá Molly, prečítala som niekoľko tvojich krátkych príbehov a musím povedať, že sa veľmi dobre čítajú.Mne sa
tvoj spôsob veľmi páči.Ak by si písala
poviedky alebo romány, určite by som ich
rada čítala.U mňa je to za 5*.

Ingrid Rudavská12.2.2011
 

Dosť dobré. Páči sa mi aj Tovj jazyka, formulácia viet. Pekne napísané a hlavne pekná myšlienka. Poznám takého sitácie, domnievam sa, že je to skutočnosč, a ak nie, tak som jej totálne uverila. Nikdy mi nenapadlo, že sa o mravcovi dá niečo napísať. Hm... dobré!

Molly12.2.2011
 

Ahoj, Ingrid!

Práve dnes som potrebovala Tvoje láskavé slová. Zároveň s Tvojim komentárom som dostala aj jeden úplne negatívny a z neho vyplýva, že moja tvorba je absolútne nevhodná na toto fórum. ďakujem Ti.

Ingrid Rudavská13.2.2011
 

Ahoj, Molly. To s tým negatiívnyh komntárom ma veľmi mrzí, a idem si ho nájsť. men sa to fakt páčilo, zdá sa mi to dosť nápadité, ale sto ľudí, sto chutí. Nie každý je úprimný, sú rôzni ľudia. Len pridávaj také texty, sp ľudia, ktorí si to radi prečítajú vrátanie mňa. Dúfam, že si text nevymazala, lebo....

Ivana Ondriová10.2.2011
 

Ahoj milá Molly,

znovu po dlhom čase som sa začítala. A neľutujem. Našla som v tvojich krásnych, citlivých písmenkách veľa pravdy a mnoho zo seba samej.

Ďakujem a prajem všetko dobré.

Molly10.2.2011
 

Ahoj, Ivana!
Píšem, ale zrejme nie veľmi dobre. Strašne chcem pomôcť nášmu malému. Možno sa mi to raz predsa len podarí. Nestrácam nádej. Ďakujem Ti za povzbudenie, veľmi mi to pomáha. Veľké ďakujem. Ja Ťa tiež čítam. Píše Ti to skvele. Na Teba nemám, ale aj snaha sa cení, že? Veľmi Ti držím Ti prsty.

Molly31.1.2011
 

Milá Olinka!

Si strašne milá a vieš dodať veľa energie. Ďakujem Ti za to.

Oľga Kohútiková29.1.2011
 

Molly,

veľmi ma mrzí tá medzera. Katastrofa.
S jednou rukou, ešte k tomu s ľavačkou som fakt nemožná. Samé chyby. Nevieš, ako to napravím? OK

Oľga Kohútiková29.1.2011
 

Milá Molly,

Tvoje krátke príbehy sa čítajú samé. Hltavo som zvládla zameškané. Krásne čítavé, žiadny rušivý moment. Život v hrsti.
A vieš, že by to bol príjemný spoločník do kabelky na cesty? Až bude raz na svete, čo pevne verím, že čoskoro, určite si chcem knižočku od Teba kúpiť. Daj mi, prosím Ťa, potom vedieť.

A ešte čosi... Nemáš veselšie oko do profilu? Aspoň jedno. Prosííííííííím.

Vďaka. Krásny večer prajem. OKĽubica Bystrická14.1.2011
 

Pekná úvaha. Len posledná veta mi nesedí. Ak si vážim seba, nemôžem byť rozčarovaná. Môj pokoj je dôležitejší ako akákoľvek zloba okolo. Prečítala som si viaceré Tvoje veci, páčia sa mi. Som podobný \"mimoň\". Držím palce.

Molly14.1.2011
 

Ahoj, Ľubica!

Som rada, že nie som jediná. Pričasto sa cítim mimo reality. Tak si držme palce, aby nás bolo viac. Ďakujem za návštevu. Poteší ma každá.

Oľga Kohútiková13.1.2011
 

Drahá Molly,
KRÁSNA REALITA.

Ej veru, dobre nám bolo, keď sme nemali takmer žiadne povinnosti. Aj gumeného hada za 1 korunu si pamätám. Aj ľudia boli ľudskejší...

Molly, 205. Žasnem. Tvoja usilovnosť nepozná hranice.

Nech sa Ti darí. Ďakujem za nádherné čítanie. Vrátim sa. Stojí to zato. OK

Molly13.1.2011
 

Ahoj, Olinka!
Si zlatá,že mi dodávaš energiu na písanie. Som Ti nesmierne vďačná. Nabáda ma to písať ďalej. Viem, že to nie je nič úžasné, ale píšem rada a hlavne pravdivo. Budem veľmi rada, ak sem znova zavítaš.
S pozdravom

Vasil2.1.2011
 

Drahá Molly. Som zmätený. Prečítal som si konečne niečo z Vašej dielne, ale čosi mi nesedí na Živej batérii. Kto je ONA, ktorej pod nohami vŕzgal sneh? Nikde to nevysvetľujete. A ONA sa na scéne Vášho príbehu objavuje znova, keď sa jej žiada pohladiť vlásky... Možno len ja zle rozumiem a nepozorne čítam text, ale naozaj mi tam tá ONA akosi nesedí, ba až zavadzia. Inak - veľa zdravia a trpezlivosti v tomto roku. Všetci to občas potrebujeme.

Molly2.1.2011
 

Dobrý deň, Vasiľ!
Ja sa ospravedlňujem. Najprv som príbeh písala v tretej osobe, ale lepšie a pravdivejšie to je ako v skutočnosti. Prežívam to totiž ja sama. Takže je chyba odhalená. Ďakujem za Vaše upozornenie. Aj ja Vám želám úspešný rok 2O11! Ešte raz vďaka za návštevu aj komentár. Som rada, že moje krátke príbehy niekoho oslovia. Je to opis obyčajného života.

Ivana Ondriová31.12.2010
 

MIlá Molly,

prajem krásny nový rok 2011. Plný ďalších kúskov do tvoje úžasnej mozaiky. Teším sa, čo k nim pribudne.

Želám pokoj a lásku, veľa inšpirácie, nech ti to ďalej tak nádherne píše.

Ahoj

Ivana Ondriová23.12.2010
 

Drahá Molly,

zo srdca ti ďakujem za slová u mňa.
Nádherné a pokojné sviatky prajem aj ja tebe. Požehnané, plné lásky.
Mám u teba resty, čas mi teraz akosi nebol naklonený, nestíhala som sa začítať kvôli istým zmenám v mojom živote. Nová práca..., veľa starostí...,
no počas sviatkov to isto dobehnem., Teším sa.

Ahoj a prajem takého tvorivého ducha aj naďalej.

Molly13.12.2010
 

Milá Olinka!
Si strašne zlatá a Tvoja pochvala ma veľmi hreje pri srdiečku. Ja zasa obdivujem Tvoju fantáziu a množstvo detských veršíkov a rečňovaniek. Máš super nápady pre drobcov. Ja Ti tiež držím prsty. A ešte jedno veľké ďakujem.

Oľga Kohútiková13.12.2010
 

Milá Molly,

zažiadalo sa mi začítať sa do Tvojich nádherných krátkych príbeh. Páčila by sa mi Tvoja mozaika v mojich rukách; v krbe praskajúci plameň dopĺňaný vôňou bylinkového čaju, všade tichúčko a ja zahĺbená do rôznych osudov ľudí. Je to pútavé, zaujímavé čítanie. Obdivujem Tvoje nekonečné zdroje. Si ako automat na životné príbehy. PUZZLE ŽIVOTA. Aj tak by som to nazvala.

Len ma mrzí, že nestíham, je toho veľa. Ešte prídem. Nech sa Ti dobre darí. OK

Molly3.12.2010
 

Ivanka!
Ja Ti veľmi pekne ďakujem za Tvoje povzbudivé slová. Teší ma, že autorka, ktorá je vysoko v rebríčku nalepších si všimla moje úplne obyčajné príbehy zo života. Vďaka Ti za to. Dodáva mi to neuveriteľnú silu, neprestávať a písať ďalej. Krásny deň Ti želám

Ivana Ondriová2.12.2010
 

Drahý Molly,

ja som sa ešte vrátila k Láske ako dar!
Neuveriteľne ma rozcítila i vyčarila úsmev na tvári. Krásne si sa s ňou pohrala, s emóciami, ktoré z nej príštia, vsunula do poviedky nádherné myšlienky, ktoré chytajú za srdce. A aj keď bola clivá, nesmierne dojímavá!

Ďakujem za krásnu chvíľku.

P.S Sen o Afrike prekvapil poznaním, že ty si taký súdok nevyčerpateľnej fantázie a predstavivosti.Počúvaj 104!!! poviedok a stále píšeš výborne a vždy originálne!

Maj sa krásne.

Molly28.11.2010
 

Ahoj, Oli!
Vždy sa poteším, ak moja amatérska tvorba niekoho osloví. Ja zasa veľmi rada čítam Teba. Veľká vďaka za Tvoju podporu. Pekný zvyšok nedele želám. Príď pozrieť aj nabudúce.

Oľga Kohútiková28.11.2010
 

Ahoj Molly,

si veľmi citlivá osôbka. Cítim to z Tvojich nádherných príbehov, kde sa človek zahĺbi aj do seba.
Ďakujem za krásne čítanie.

Prajem veľa nádherných príbehov. Aj básní. :) OK

Molly25.11.2010
 

Ahoj, Ivanka!

V písaní som sa akosi zasekla a teraz mi idú skôr básne.Písanie ma baví a píšem si len tak pre radosť. Opisujem všetko čo vidím, zažijem alebo mi to niekto vyrozpráva.Teším sa, že sa Ti to páči. Pekný večer.

Ivana Ondriová25.11.2010
 

Molly,

ty poviedkuješ jedna báseň! So slovami to neuveriteľne vieš, hladia mi dušu. Práve som sa s dcérkou vrátila z Vianočných trhov u nás v Prešove a domov sme sa šinukli trolejbusom... Zažili sme niečo veľmi podobné, množstvo obrazov za oknami, zvedavé otázky mojej dcérky. Len k tomu autu sme sa nedostali... Ešte totiž doma nemá prasiatko, tým prasiatkom som zatiaľ ja... Čo si zmyslí, to prasiatko vychŕli!

Držím ti prsty, Molly! Nech ti to na MT vyjde! Si veľký pracant! Pridávaš pravidelne, píšeš ako divá, ale krásne!

Molly23.11.2010
 

Milá Alexandra!

Chcela som sa Ti samozrejme poďakovať za návštevu aj Tvoj komentár. Budem rada, keď tu nazrieš aj inokedy. Želám Ti krásny slnečný deň.

Molly23.11.2010
 

Ahoj,

všetko o čom píšem, napísal život sám. Zrejme mám tu smolu, že opisujem skoro všetko, to čo v nás zanecháva smútok. No iste raz prídu aj pokojnejšie a šťastné dni.

Alexa Enderle23.11.2010
 

Molly poviedka.. Rozvod je veľmi krásna a smutná. Krehko napísaná. Krásne sú opisy prírody. Dakujem za príjemne strávenú chvíľu...aj ked mi ostalo smutno..

Molly19.11.2010
 

Ahoj, Olinka!
Včera si mi svojimi kometármi normálne skrášlila deň. Bola som pozitívne naladaná, a veľmi chcem aby som aj zostala. Na Tvojej stránke sa vždy veľmi rada zastavím. Si veľmi šikovná. A ja Tebe tiež ďakujem za super čítaníčko. Želám krásny deň.

Oľga Kohútiková18.11.2010
 

Milá Molly,

Tvoje poviedky sú nádherne podmanivé, nepustia Ťa ľahko zo svojho náručia. Kričia: \"Ešte, ešte, čítaj... \"
Nádherne pracuješ so slovami, gramatika bezchybná, čo si môže čitateľ viac želať. Text plynulý, ničím nerušený. Nie som odborník, iba čitateľ. Vzhľadom na to, že trpím diagnózou \"nedostatok času\" ako skoro každý činorodý človek, sľubujem, že si ten čas nájdem, i keď by bolo pohodlnejšie knižné čítanie Tvojich úžasných poviedok, a dočítam ostatné, lebo tu máš toho veľa. Ak bude kniha, určite ju chcem.
Molly, poviedka \"Sprcha\" je presne z môjho života, akoby som Ti ju JA diktovala, samozrejme až na nejaké detaily, ale podstata je tá istá.
Skrátka... nemám už čo dodať. Nádherné čítanie.
Ak budeš mať čas a chuť, budem rada, ak sa prejdeš mojou stránkou. Potešíš ma. Určite sa vrátim. Nemôžem si nechať ujsť SUPER čítanie. Ďakujem za zážitok.

Nech sa Ti darí a prajem príjemný deň. OK

Molly31.10.2010
 

Alexandra,
mám radosť z Tvojej pochvaly. Budem teda písať ďalej.Vďaka za povzbudenie.

Alexandra Enderle31.10.2010
 

Molly vieš, že som mala zimomriavky pri čítaní tvojej kratučkej poviedky? Bože cítila som sa, ako ona... nie sú trápne to si vyhoď z hlavy.))

Molly28.10.2010
 

Ahoj, Ivanka!
Som rada, že sa Ti moje krátke príbehy páčia. Sú tak trochu o mne a o mojom okolí. Ďakujem, že si ma pochválila, potešilo ma to. Najprv som to ani nechcela sem dať, myslela som, že sú úplne trápne. Pekný večer.

Ivana Ondriová28.10.2010
 

Drahá Molly,

so slpovami to vieš neuveriteľne. Kĺžu ti v riadkoch celom ľahučko a veľmi oslovujú. Tvoje krátke poviedky sú plné citov, dojímajú, ukazujú pravdu, niekedy bolestnú, inokedy radostnú.
Bilancia je skvostnás náherným záverom, Sprcha,nuž, smutne pravdivá, dojal ma ten psík vyčkávajúci na rohožke.
Názov všetkých poviedok je vybraný skvele a s nadhľadom, veľmi sa teším, čo k kejto mozaike ešte pribude. Akú životnú etapu sa ti podarí opísať a s citom ju dať na papier.

Teším sa.
Ahoj

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Molly

nádej5.jpg
O mne

Som obyčajný človiečik s veľkou mierou empatie. Veľmi rada písmenkujem. Ako sa mi to darí, posúďte sami

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: