IKARIKAR http://www.ikar.sk

Mysteriózny príbeh, ktorý ide pod kožu (12.3.2012) Celkový počet komentárov: 1
 

     Bol to veľký favorit na Literárnu cenu Mám talent 2011...no stratil dych. Porotcovia sa zhodli, že prvá polovica rukopisu bola vynikajúca a jasný víťaz, no druhú polovicu akoby autor „odflákol“ a dopisoval kvôli dedljanu. Aj preto príbeh nedostal cenu žiadnu, no po značnom prepísaní, dopísaní a zredigovaní vyjde čoskoro kniha, ktorá má veľké šance zarezonovať v knižných rebríčkoch...

     Mysteriózny príbeh Grafikon zaujal porotcov, i čitateľov na portáli MámTalent.sk. „Áno, ide naozaj o jedno z najlepších diel na MT,“ pritakáva Valeria Malíková, riaditeľka vydavateľstva Ikar. „Príbeh ide pod kožu, núti nás zamýšľať sa nad konaním, prežívaním a útrapami človeka v kritických i nezvyčajných situáciách, ako aj o príčinách tohto konania. Hrdinka príbehu je obdarená nezvyčajnou schopnosťou vstupovať do myslenia iných ľudí. Čo s touto schopnosťou spraví a kam ju dovedie, to sa už dočítate v knihe, napísanej miestami brilantným literárnym jazykom, až prekvapujúco dokonalými vetami, ktorými ma jednoducho ´dostala´.“
 

O čom je Grafikon?

     Olívia po smrti svojej dcéry v sebe objavuje schopnosť ovládania mysle, pričom netuší, že sama je obeťou manipulácie. Ak sa chce zbaviť dôsledkov traumy, musí sa rovnako vyrovnať aj so svojimi schopnosťami a vymaniť sa z konšpirácie, ktorá ju presahuje.

     Grafikon analyzuje dnešného človeka, jeho ohrozenosť, zraniteľnosť i krehkú psychiku. Možno ho chápať ako metaforu: hovorí o potenciálnej moci nad jednotlivcami, skupinami, spoločnosťami prostredníctvom manipulácie. Život hlavnej hrdinky sa začne postupne odhaľovať ako dokonale premyslený plán organizácie zaoberajúcej sa manipulovaním ľudí. „Keď som si to domyslel do dôsledkov, tak ma až striaslo a husia koža mi postavila chlpy do pozoru – z médií, politikov a iných zručných manipulátorov, kaukliarov a hypnotizérov,“ tvrdí o rukopise spisovateľ Peter Holka.

     Lektorka tvorivého písania Markéta Dočekalová ocenila zaujímavú a originálnu tému. „Autorka sa nedopúšťa začiatočníckych chýb, vie pracovať s atmosférou, využívať náznaky, pracovať s tajomnom,“ dodáva novinár Marián Leško.

 

Eva Kmeťová

     študovala v Lučenci a vzhľadom na svoj vek (27 rokov) má veľa skúseností - pracovala v Nemecku, Švajčiarsku, zakotvila v automobilke, v medzinárodnej spoločnosti, kde pracuje ako nákupca a colná deklarantka. Hovorí po anglicky, nemecky a maďarsky.

     Je aktívnou členkou literárneho klubu V. L. A. S. v Lučenci, kde ju usmerňuje spisovateľka Hana Košková a každým novým slovom jej pomáha dozrievať. Píše od útleho veku, už na základnej škole písala básne čítané na Hviezdoslavovom Kubíne. „Mám dve dcéry, ktorým obetujem väčšinu energie,“ vysvetľuje Eva „a v noci obetujem písaniu to, čo zostalo vo mne živé po celý deň. Pomáha mi to vyzliecť sa z kože, ktorú všedne nosím, a byť človekom, ktorý našiel svoje miesto v tichu písania.“

 Komentáre

Amanita2.11.2013
 

Len by som navrhovala nie vzhľadom na svoj vek má veľa skúseností, ale napriek svojmu veku (27) má veľa skúseností - nie? :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: