IKARIKAR http://www.ikar.sk

Mystérium (Marko Verus )7.7.2013
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 225, Komentáre 6

 
úvod+1.kapitola
Mystérium
(tajuplná záhada, tajomstvo, mystickosť)
Sam, Natall, a Joe, sú mená troch súkromných detektívov, ktorých spája rovnaká záľuba v riešení takmer neriešiteľných prípadov a hľadaní nehľadateľného. Po dlhom súperení a vzájomnej konkurencii, natiahli na vrchol svojho ega mierovú vlajku, ktorá ich spája v čase veľkých prípadov.
 
Kapitola 1.- Jack Samson
Ahoj Joe, áno to som ja Sam... áno, áno, akože čo sa deje? Deje sa! Volala mi Nataly a povedala, že tento prípad nebude žiadna malina kamarát... Ty si snáď robíš zo mňa žarty, to nemyslíš vážne... nechceš prísť len kvôli tomu, že som ťa práve zobudil?... Počul si je to dôležité, prestaň a okamžite príď, čakáme ťa na Fleet Street!
                                                            *
„Čo si vlastne myslíš?! Mala si tú drzosť, volať mi aby som išiel celých tristo kilometrov, len kvôli tomu, že nejakému senilnému dedovi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

draculin22.7.2013
 

No, nazvat to \"slovenskou\" verziou, ked sa to odohrava v Londyne, sa mi zda dost nemiestne. Plus ked sa nieco pise z prostredia, ktore autor nepozna, je vhodne si zistit aspon zakladne - a velmi lahko pristupne udaje. Ako napriklad, ze Rickman NEBYVA na Notting Hill. Ze to je detail? Nie je to detail, pretoze v poviedke je ako meno herca, tak aj cast Londyna - a spravny udaj je zistitelny cca. do 30 sekund. Pisat o neznamom prostredi, ktore autor pozna len z filmov a neda si namahu zistit nieco viacej je chyba...

Stylisticky dost zle. To ako clovek hovori v sukromi je jedna vec - ale pri pisani literatury treba pouzivat zdravy rozum.

Slovne spojenia ako \"Ty tomu nechapes\" su ako dostat klincom do oka. Je zbytocne vymislat mena ako Natall, ked existuju normalne a pouzitelne varianty. To ma byt snaha o nejaku originalitu??
Postavy sa zopar krat rehotali, co navodzovalo skor dojem niecoho medzi ozratou piratskou posadkou a blaznincom.
Priama rec, okrem ineho bola plna banalit. Treba vediet striedat priamu rec s opismi. Takto to bol hlavne balast.

Co tak...si napriklad zase precitat povodnych Troch patracov? Pozriet sa akym sposobom boli pisani, ako sa citatelovi podavali informacie a budovalo napatie? A nenahradzovat to akoze-hustym-rozpravanim.

Marko Verus22.7.2013
 

v podstate máš pravdu... ak sa na to pozeráš z hľadiska keď slovenské tak na Slovensku... je mi jasné že sa to s pátračmi nedá porovnávať a ani to nie je zámer aby sa to dalo alebo aby sa im to podobalo... keď som to začal písať... tak ma vôbec nenapadlo že tým že v mojej hlave vzniknú tri hlavné postavy ktoré sa budú živiť ako detektívi že to budete brať ako pátračov... lebo som sa z nich vôbec nesnažil niečo čerpať práve preto aby to bolo niečo nové iné... každý si to môže nazvať ako chce... Kenji napísal že sa mu to na to ponáša... v podstate sa mu to aj asi má prečo... keďže sú traja sú detektívi... atď... a to s tými menami je pravda... musím uznať aj keď som ich moc nevymýšľal napadli ma spontánne... o Rickmanovi som hľadal dosť dlhú dobu...(tri dni) no dozvedel som sa len to že žije v západnom Londýne... Notting Hill podľa googla sa nachádza v západnom Londýne a je to asi jediná najznámejšia oblasť kde žije Londýnska smotánka zložená z hercov a podobne... ak vieš kde Rickman presne býva... tak len privítam keď mi to napíšeš... to s tým opisovaním si plno uvedomujem... bolo mi to už povedané a aj preto som trošku ubral z rýchlosti zaradil na dvojku a snažím sa to popretkávať opismi prostredia tak aby to moc neprekážalo (že je ich veľa) ale ani tak aby to nebolo moc zbytočné... proste tam kde to má byť... aj tak som rád... v písaní sa učím a preto ma Tvoja kritika potešila a určite v niečom aj posunie ďalej... budem rád keď odpíšeš :)

draculin23.7.2013
 

Nuz, tak ked to s \"troma patracmi\" bola len haluz, ktora sa tu z nicho objavila - OK.

Rickman podla netu byva na Oxford street, co je Soho. Ked sa do Googlu, hned na prvej strane ;) Nejde o nic kriticke, ale pokial pouzivat skutocne osoby, treba trosku doslednosti. A normalne by som to nekontroloval, ale ked si dal popularnu osobnost a cast LND ktora je znama z medii - tipol som si, ze strielas naslepo ;)

Ale k samotnemu textu... nejde o to, ze by si zacal prirychlo a treba ubrat rychlost, kdeze. Zcasti by to naozaj chcelo trosku citlivejsi nastup - ale hlavne vediet spravne davkovat priamu rec a rozpravanie. Nie tam nahadzat len same dialogy (ktore same o sebe nie su moc dobre zvladnute).
Dalej - vykaslat sa pri dialogoch na \"pseudohuste reci\". Kazde slovo, kazda veta ma mat svoj zmysel. Toto bol, este raz, balast.

Ale napisaneho mas zatial len malo a nie je problem to prepisat. Pripadne som zvedavy, ako to pojde dalej.

Marko Verus23.7.2013
 

asi som zle hľadal... lebo skutočne som sa na tom trápil tri dni... nevravím že od rána do večera ale neboli to ani polhodinové záležitosti... takže si tak trošku zlomyseľný...(aj napriek tomu že v tejto situácii mi to pomohlo) lebo niekomu niečo vyčítať alebo ho skôr skúšať ako to je keď sám neviem je pre mňa trošku smiešne... a k tomu čosi napísal že nejde o to že prirýchlo... tým som len chcel povedať že ďalšie kapitoly ktoré mám už napísané nebudem hneď pridávať až po ich dotiahnutí... niekedy treba vedieť vec odležať... a keď sa to pozrie človek znova... vtedy mu tam veľa chybičiek strelí do očí(tým nechcem povedať že keď to tu neskôr dám už to bude dokonalé) :D to s tými dialógmi... takto... každý dialóg tu má či bude mať v budúcnosti hlbší zmysel...preto sa to volá detektívka... je mi jasné že na základne dvoch kratučkých kapitol to môźe vyznieť hocijako... (keď odídem po piatich minútach pozerania šou o pečení práve vtedy keď si dopíšem suroviny na tortu...tak len ťažko z toho vznikne torta ;) asi toľko z mojej strany

Kenji9.7.2013
 

Ahoj,
neviem prečo som si myslel, že sa bude jednať o slovenskú verziu Troch pátračov / čo by ma nostalgicky potešilo a už si aj vyberám staré dobre dobrodružstvá Jupitera, Petra a Boba z mojej knižnice :D /
Ale toto vôbec nie sú trinásťroční cháloši - usudzujem podľa chlastu :D
Na nejaké hodnotenie je priskoro, uvidíme keď sem toho hodíš viac.

Marko Verus9.7.2013
 

V podstate sa to bude dať nazvať slovenskou verziou troch pátračov... ak sa dielko vôbec podarí... rozdiel hlavných postáv je vo veku (ako si na to sám prišiel) a pohlaví (dvaja a jedna) ale nepredbiehajme... na zatiaľ ďakujem :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Marko Verus

O mne

Keď si už prečítaš (aktuálne) moje poviedky. Prosím, ohodnoť ich. Len tak sa môžem posúvať dopredu. Ďakujem.

...píšem čo cítim... cítim čo píšem. Myseľ tiež.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: