IKARIKAR http://www.ikar.sk

Na médiu záleží Celkový počet komentárov: 2
 

Novinár z britského týždenníka The Economist sa nedávno zamyslel nad tým, ako technický spôsob písania ovplyvňuje spisovateľský štýl. Text sa síce týka najmä novinárskeho písania, no rovnako sa môže týkať aj krásnej literatúry:

 

Každý má niečo

„Každému novinárovi ide niečo lepšie. Niektorí prichádzajú s novými nápadmi, iní sú skvelí reportéri a ďalší sú zasa chodiacimi ecyklopédiami. V redakcii potrebujete všetky typy. Skromný autor tohto textu sa môže popýšiť inou prednosťou. Možno to spôsobili hodiny klavíra, alebo skutočnosť, že priemerná stredná škola mi ako voliteľný predmet ponúkla strojopis, ale je to tak: keď sa dobre vyspím, zvládam naklepať sto slov za minútu. Nie je to na svetový rekord, ale je to solídna rýchlosť presunu myšlienok na papier. V redakcii záleží aj na rýchlosti.

Editor, ktorý mi ako mladíkovi dal prácu, bol, a dodnes je, skvelý spisovateľ. Preto ma dosť prekvapilo, keď smutne priznal, že písanie sa mu zdá príšerne ťažké. Možno to spolu súvisí. Ak aplikujeme túto logiku, potom platí, že ak vám niečo ide ľahko, robíte to zle: písanie je remeslo. Písať treba s mimoriadnou starostlivosťou (a editovať s ešte väčšou).

Ako ďateľ

Keď som však svojho šéfa videl písať, napadlo mi ešte niečo: skláňal sa nad klávesnicou, osem prstov neužitočne zvieral a ťukal zvyšnými dvoma. Nečudo, že sa mu zdalo písanie ťažké. Samotná telesná činnosť bola preňho pomalá a namáhavá.

Isteže, rýchlosť písania sa nedá normovať. Existuje však aj ďalší dôvod nazdávať sa, že spôsob písania (myslí sa z telesného hľadiska), má vplyv nielen na rýchlosť, ale aj na štýl. Množstvo štúdií preukázalo, že telesná poloha ovplyvňuje psychológiu. Keď sedíte vzpriamene, cítite sa sebaistejšie ako keď sa hrbíte. Státie s napnutými svalmi má podobné účinky v porovnaní s ochabnutým, nevyrovnaným postojom. Keď sa prinútite do úsmevu, budete sa cítiť o máličko šťastnejší. A tak ďalej.

 

Médium ako zdroj

Prirodzene, že sebadôvera nie je všetko: autori by mali zostať skeptickí aj vtedy, prípadne najmä vtedy, keď ide o ich vlastné názory. Chcem len povedať, že vzhľadom na množstvo vedecký dôkazov o vplyve telesnej pohody na psychiku, by bolo prekvapivé, keby nejestvoval na nejestvovala súvislosť medzi médiom (Hlinená doštička? Pávie pero? Písací stroj? Klávesnica? Obrazovka?), jednoduchosťou a plynulosťou jeho požívania na jednej strane a konečným produktom na druhej.

Aby som túto teóriu potvrdil, napísal som tento text tým najnemožnejším dostupným prostriedkom: dvoma prstami na obrazovke so zjavne menšou obrazovkou ako je moja dlaň, najprv v hrkotajúcom londýnskom autobuse a potom v jemne sa hojdajúcom vlaku. Nemám potuchy, koľko som toho už napísal, tŕpnu mi ruky a čoskoro budem vystupovať.

Čo myslíte? Ovplyvňuje telesná pohoda spôsob nášho písania? A teraz, keď čoraz viac píšeme dvoma prstami na malej obrazovke, ako to podľa vás z dlhodobého hľadiska ovplyvní spisovateľský štýl?

 

Akú máte skúsenosť? Všimli ste si, že pohodlie pri písaní na vás zanecháva stopy? A nie je niekedy lepšie, aby písali tí, ktorým to stojí za trochu nepohodlia?Komentáre

Modroočka29.8.2015
 

Áno, ja osobne píšem len vtedy, keď som v pohodlnej polohe (takže určite nie v stoji). Nenávidím hrbenie, lebo ma poväčšine bolí chrbát a pri tom sa mi už vôbec písať nedá. Najradšej píšem vystretá na posteli. :)

Ján Pintér21.8.2015
 

Inzerát

Vymením mobil značky iPhone 5 za iPad pre nevidomých. Značka: Plodný spisovateľ.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: