IKARIKAR http://www.ikar.sk

Na menách postáv rozhodne záleží! (6.9.2011) Celkový počet komentárov: 8
 

     Na menách postáv rozhodne záleží, tvrdí Caro Clarke, autor románov, poviedok, poézie a textov pre web. Mená sú mocným nástrojom a ak ich používate správne, budú skryto podporovať váš príbeh. Posilnia ho, zvýraznia dôležité aspekty rozprávania a dotvoria celkovú atmosféru.

     Ako si teda vybrať správne mená?

 

     Rozhodne sa vyvarujte rovnako znejúcim menám ako Tim, Jim, Kim...alebo po našom Lenka, Zdenka, Majdalenka, či Libor, Ctibor, Tibor. Jednoducho, mená sú jasné identifikátory a keď čitateľovi sťažíte schopnosť identifikovať sa s postavou, jasne si ju zaradiť, prichádzate o body. Každý autor si musí byť vedomý toho, že mená nesmú byť zmätočné, aby čitateľ neodchádzal z príbehu, aby si pripomenul, kto to vlastne je Ted, kto Fred a kto Jed.

     A keď už čitateľ opúšťa príbeh, určite to nie je dobrá správa pre spisovateľa. Práve to je dôvod, prečo by ste mali mená postáv starostlivo vyberať. Mali by sa odlišovať od seba vzhľadom i zvukom/výslovnosťou. Premýšľajte o tom, ako bude dané meno vyzerať na papieri, obrazovke.

     Mená, ktoré vyzerajú podobne a rovnako aj znejú, dokážu čitateľov rozčuľovať a dráždiť ich. Vytvárajte kontrast v menách, využite všetky samohlásky – máte mená, kde prevláda „a“? (Alica, Stanka, Andrea...). Vyvážte to menami s dominantným „i“ (Filip, Silvia ai.). Myslite na vzhľad mena, jeho výslovnosť a dokonca aj rytmus.

 

     Každé meno si nesie zo sebou aj „psychologickú pečať“ – na rôzne mená reagujeme rozlične, pretože poznáme ich nositeľov a nejako sa nám vryli do pamäti. V tomto smere si nepomôžete a čitateľ bude k určitým menám pristupovať subjektívne. Je na vás, aby ste ho silou opisov a konania presvedčili, že XY je naozaj taký, ako chcete vy...a nie taký, ako si ho zdeformovane predstavuje čitateľ.

 

      Často sa tiež predpokladá, právom či neprávom, že mená vám veľa napovedia o svojom nositeľovi. Nomen omen. Kedysi nebolo pomenovanie človeka len vecou módy či vkusu, ale najmä symboliky mena. Môžete sa uberať aj týmto smerom, ale určite to neznamená, že podáte čitateľovi symboliku daného mena ako na podnose. Zaobaľte ju do jeho prejavu, správania, myšlienok, aby inteligentný čitateľ pátral, spájal si súvislosti a aby ste ho neukrátili o objavovanie.

 

     Najmä začínajúci autori sa snažia dávať svojim postavám výstredné mená, exotické, nezvyčajné. Nie vždy je to v prospech príbehu, skôr naopak. Nepodľahnite chuti byť iný, neopozeraný, netradičný za každú cenu. Neznáme mená dávajte postave len vtedy, ak si to vyžaduje jej charakter alebo pozadie. Iba amatéri si myslia, že čím je postava zložitejšia (vrátane mena), tým je zaujímavejšia, nebodaj tajomnejšia.

 

     Ak píšete historický román, dávajte si pozor na to, aby ste boli naozaj historicky presní. Určite v 16.storočí nenájdete v žiadnych dokumentoch meno Cindy, ale nájdete tam povedzme ženu menom Giles alebo muža, ktorý sa volá Ann (slávny francúzsky vojak).

 

     Možno sa vám zdá, že výber mena postavy nie je taký dôležitý. Že na ňom až tak nezáleží a dokážete to všetko „vypísať“ dialógmi, myšlienkovými pochodmi, správaním. Neverte tomu. Čitateľ vníma všetko a nesprávne zvolené mená postáv (nevhodné, extravagantné, uletené, podliehajúce momentálnej móde ako Šeherezáda, Onur ap.) vedia odvádzať pozornosť od príbehu a nejedného čitateľa obťažovať svojou triviálnosťou a prostoduchosťou.
 

Ako ste na tom vy s hľadaním mien pre svoje postavy?

Venujete tomu špeciálnu pozornosť?

 Komentáre

L.V.30.7.2018
 

Vybrať vhodné meno je ťažké…a to hlavne vtedy keď má vystihovať či dotvárať charakter.
Mne osobne sa mená vyberajú najlepšie spôsobom ktorý je trochu rozdielny ako spôsob ktorý používajú iní autori.
Žart je v tom, že ja svojim postavám meno nevyberám, ja ich na základe ich mena tvorím. Najskôr vždy vyberiem meno. (V tom mi výdatne pomáha internetová stránka www.babynameguide.com, kde sú všetky mená 37 kultúr) Potom, podľa toho ako mi meno znie, postave začnem tvoriť charakter, jej vonkajšiu schránku atď.
Možno vám to znie čudne a vyzerá to akoby som krstila svoje dieťa predtým než ho počnem. Ale aj keď to, samozrejme, v reálnom svete nefunguje, v tom literárnom áno.
Keďže sú moje postavy v podstate uvité v lone svojho mena, sedí im ako uliate (to meno aby bolo jasné)
Nechem vám svoj spôsob vnucovať. Je mi totiž úplne ukradnuté ako tvoria a pomenúvajú svoje postavy ostatní autori – teda pokiaľ sa s nimi dá dostatočne dobre zžiť a majú ako – tak strpiteľné meno, lebo ak nie, utrpela by som škodu ja - ako vášnivý čitateľ. 😊
Prajem príjemné vyberanie mien.

(Ak sú tam gramatické chyby tak dúfam že ich úbohému desaťročnému dievčatku odpustíte 😊)

Ján Pintér29.9.2014
 

V niektorých filmoch a televíznych seriáloch zaiste chaoticky ruší diváka, ak sú viacerí protagonisti výzorovo oblečením, účesom a či inak sebe veľmi podobní. Podobne je to s menami v textoch. Caro Clarke nie je ďaleko od pravdy, sú to rozumné, užitočné rady.

Martin Tomčík20.12.2011
 

Skvelá trada je hlavne tá, aby sa začínajúci autori nesnažili za každú cenu nejako svojich hrdinov odlíšiť. Je jasné, že pekne zvolené meno vie viac upútať a tak je lepšie vymyslieť Froda, ako Miška ale tie správne a skvelo znejúce mená vznikajú rokmi driny. Mne sa veľakrát oplatila metóda \"objavovania mapy\" počas ktorej autor môže nájsť kopec zaujímavých mien v názve dedín, či miest (hlavne ak ide o hrdinu zo zahraničnými koreňmi, alebo pre potreby fantasy a scifi). Ďalej sa odporúča si do mena zakomponovať ešte dačo navyše, nejakú drobnosť, ktorá poteší. Napríklad hrdinka Bella môže byť tým zaujímavá, že jej pokožka je veľmi biele a myslím, že bella znamená biely po taliansky. Je to najlepší spôsob ako hrdina môže zaujať čitateľa. Ja napríklad mám hrdinu Troya Kavanagha, ktorý sa preháňa medzi hviezdami asi tak okolo roku 2400, ale pochádza z Írska zo starobylého rodu Kavanaghovcov. K jeho zaujímavosti som strávil pár hodín hľadaním medzi starými írskymi rodmi a myslím, že sa vyplatilo. Ak teda môžem navrhnúť, skúste to tiež.

Ivana Šrameková1.11.2011
 

tak ja mám hlavnú hrdinku Amber Green ale mala som aj Alexis Blue v minulej knihe... :) A mená si pozerám medzi anglickými top ak sa narodili v roku ja neviem 1997 tak si najdem mena popularne vtedy pretoze tak priblizne sa volaju tam deti ich veku... :)

sinclairka (Noira Lime)10.9.2011
 

Ja som si pár mien vymyslela, pár použijem takých zvyčajnejších. Vymýšlam si jednoduché a krátke mená, kedže aj mňa v knihách rozčulujú pridlhé alebo príliš podobné mená. Napr. Noira Lime to som si vymyslela pretože postava je nezvyčajná, charakter trošičku temný i keď to tak nemusí vyzerať a noir je vlastne po frazncúzsky čierna. Aspoň mne sa teda také meno páči pri takej ženskej postave trocha meniacej svoj charakter počas príbehu. :)

Filip8.9.2011
 

Ja si mená nevyberám, ja ich priraďujem podľa ich základu zo skutočného života. Potom si len upravím mne známu povahu a dostanem postavu. Napríklad ustráchaný katolík Martin.

Beatrix6.9.2011
 

Súhlasím. =) Sama mená vyberám podľa pocitu, ale niekedy trvá dosť dlho, kým nájdem to \"správne\". No keď naň natrafím, všetky pochybnosti sú preč, postava je pomenovaná a už sa nedá premenovať. Platí to však len pri hlavných postavách, ostatné pomenúvam, prípadne aj premenúvam, ako príbeh vyžaduje.

Marek J. Kolcun6.9.2011
 

Pre výber správneho mena postave treba mať tak trocha nos. Základné kritériá voľby už padli v článku a mne ostáva len odsúhlasiť, že meno musí predovšetkým dotvárať postavu. Hneď za tým nasleduje vizuálny dojem. V knihe sa s menami čitateľ stretáva takmer na každej strane a najmä v prípade hlavných hrdinov ide o údaj, ktorý častokrát rozhodne o prijatí/neprijatí hrdinu. Legendárny hrdina menom Vajachtel by vyšiel akurát tak na smiech. Tým sa hneď dostávame k tretej dôležitej časti - meno musí dobre znieť, a to ako nahlas, tak aj v hlave. Neraz sa mi stalo, že som meno hrdinu v hlave skomolil a takto spotvorené ma sprevádzalo až do konca knihy. Samozrejme, vo svetovej tvorbe sa nájdu aj výnimky, ktoré z mne neznámych príčin prešli výberom. Za všetky si dovolím spomenúť meno IdrisPukke, čo je meno jednej z hlavných postáv známeho nedávneho bestselleru, ktorého druhá časť vyšla u nás mesiac dozadu. Nebudem sa k nemu vyjadrovať, názor o ňom si vytvorí isto každý sám :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: