IKARIKAR http://www.ikar.sk

Na trhu je preknihované... (28.6.2011) Celkový počet komentárov: 2
 

     Dnešné české Hospodářské noviny píšu o tom, že na trhu je už príliš veľa kníh. Ročne ich v Česku vychádza vyše 16-tisíc.

     Knižný trh je zrejme odvetvie s vôbec najpestrejšou skladbou celoplošne ponúkaných produktov.

Koľko je v tom braku a nezaujímavých kníh?

     „Pozrite sa, koľko vychádza braku,“ argumentovali politici vydavateľom, keď sa ich snažili presvedčiť, že zvýšením DPH sa počet vydaných titulov zredukuje... a najmä tých, ktoré za veľa nestoja.

     Hovoriť však o braku zaváňa elitárstvom. Knižnú ponuku nemožno merať tým, čo si chce prečítať intelektuál alebo politik. Knižná ponuka je zákonite taká pestrá, ako je pestrá celá spoločnosť. Kniha o vzťahoch, ktorá niekomu pripadá banálne, môže inému v jeho živote výrazne pomôcť. Na tom, že takmer každé čítanie rozvíja fantáziu a myslenie, sa zhodnú úplne všetci. Napriek tomu možno pripustiť, že sa knižná brandža pasuje s nadprodukciou. Dôsledkom toho sú obchody s lacnými knihami, kde sa všetko ponúka za zlomok pôvodnej ceny.


Je to správne? Je aj na Slovensku nadprodukcia, ktorú treba obmedziť?

Alebo platí, že každému podľa jeho gusta a

aká je pestrá spoločnosť, taká má byť ponuka kníh?

 

 Komentáre

Tarotman9927.8.2012
 

Súhlasím je to jednostranný pohlad. Čisto cez číslo ktoré nehovorí o ničom. Čo tak porovnať nás äČR a SR ) zo zbytkom európy , A čo tak pridať aj e-knihy ?

Richard Miške28.6.2011
 

16 000 je pekné číslo. Ale nič nehovoriace, netuším, čo sa za ním skrýva. Koľko z toho sú české knihy? koľko zahraničné? koľko beletria a odborné? Možno sú polovica z toho kuchárky a turistický sprievodcovia :)

Aké je číslo na Slovensku? Je k dispozícii a bližšie členenie? Vie nám to niekto poskytnúť?

V roku 2010 bolo u nás vydaných 120 kníh slovenskej pôvodnej beletrie - prózy a do 30 ks poézie. Próza má rastúci trend, veď len päť rokov späť v roku 2006 to bolo len 63 kníh, pri poézii čísla nemám, ale mám naopak pocit, že trend je klesajúci.

Hodnotiť môžem teda to, čo poznám, poéziu vnímam skôr ako podvyživenú, slovenská próza nám pekne rastie, ale stále nemám pocit, že by v kníhkupectvách priam kypela, niekedy mám problém nájsť dobrú slovenskú knihu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: