IKARIKAR http://www.ikar.sk

Na vlnách (Elizabeth Rita Karpaty)4.10.2012
 

1
 počet hodnotení: 1
prečítané 338, Komentáre 5

 
1. kapitola (Na vlnách) 1. kapitola - List na rozlúčku 
    Breh sa pomaly vzďaľoval a Romeo uvažoval nad všetkým tým, čo sa pred malou chvíľou na ostrove udialo.
    Mal v tom príliš veľký zmätok a nevedel, aký má k tomu zaujať postoj. Prečo mu to urobila? Čo tým chcela dosiahnuť?
    Z jeho myšlienok ho vytrhol až Silver. Pribehol k nemu a začal kňučať. Romeo sa k nemu otočil s úmyslom ho utíšiť. Myslel si totiž, že je opäť nesvoj, lebo loď sa pohla. Vtom si ale všimol akýsi zväzok visiaci Silverovi na krku.
    „Čo to tam máš? Ukáž to sem.“
   Pes podišiel k Romeovi bližšie a dovolil, aby mu ho zvesil. Poskladaný malý zväzok papiera, bol ešte osobitne previazaný koženou šnúrkou, na ktorej visel prívesok. Romeo ho hneď spoznal. Bol to Larisin prívesok, ktorý ako povedala, nikdy nedá dole z krku, pretože pre ňu znam...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Adhara6.11.2012
 

Po prečítaní všetkých dosiaľ zverejnených (piatich) kapitol súdim, že text má istotne na viac než len na doteraz udelenú jednu hviezdičku. Minimálne v mojich očiach – ja si totiž jednohviezdové hodnotenie nechávam len pre totálne gramaticko-štylistické horory, ak text dosahuje aspoň základnú gramaticko-štylistickú úroveň, dávam motivačné dve. Hoci tento text nie je nijako osobitne pútavý, vety sú napísané a naukladané pomerne zručne, i keď občas mi vykreslenie situácie pripadá nejasné a trochu neobratné. Gramaticky to máš väčšinou tiež správne až na priamu reč a sem-tam čiarku. V prvej kapitole ma vyrušila akurát veta: „Už prvé slová mu prezradili, komu je list adresovaný.“ Je zbytočná, rovnako ako aj nasledujúca – komu je list adresovaný predsa hrdina musel vedieť už z jeho oslovenia. V druhej kapitole ma zase vyrušilo opakovanie frázy „v rozhovore pokračovať“ (a v nasledujúcom odstavci opäť opakovanie slovíčka „pokračoval“). V piatej to bolo pre zmenu spojenie „nazačiatku“ – chýba v ňom medzera a naopak „pravobok“ sa píše spolu. Hádam je aj upozornenie na takéto drobnosti lepšie ako nič. :-)
Čo sa obsahu týka, pocit z neho je taký neurčitý. Zrejme to bude naozaj tým obyčajným spracovaním, ako píše Monika. Bežný príbeh o láske a odlúčení podaný bežnými slovami. Ničím nevyčnieva. Dejovo najvýraznejšie bolo to odhalenie a zároveň spojenie dovtedy zdanlivo nesúvisiacich dejových línií v piatej kapitole, no ani to nie nejako zvlášť originálny a nepredvídateľný nápad.

elrita15.11.2012
 

Milá Adhara, ďakujem za tvoje hodnotenie a určite nie len povzbudilo a upozornilo na chyby, ale aj povzbudilo a tak trochu otvorilo oči. Prečítala som si to sama ešte raz a máš pravdu zatiaľ je to \"nudné\". Teraz akurát píšem kapitolu, z ktorej časť mala byť aj v úvode (teda je tam) ale kým som sa k nej dostala zopár vecí sa mi pomenilo a tak to musím trochu aj prerobiť, čo sa obsahu týka a posnažím sa aj čo sa pútavosti týka, aby text nebol až tak obyčajným.... Dúfam, že po prepracovaní toto dielko bude zaujímavejšie :)

elrita30.10.2012
 

Monika, veľmi pekne ďakujem. Ani nevieš ako si ma potešila a zároveň si mi aj trochu pootvorila oči. Ja som sa doteraz pri svojom písaní dosť porovnávala s inými knihami, ktoré sú už vydané a snažila som sa aby môj štýl vyzeral podobne. Ani neviem prečo, no mala som pocit, že to tak má byť. Ale ako vravíš, skúsim to nejako obzvláštniť :) Aj keď by som možno mohla ako obhajobu použiť, vetu-> Dej sa začne neskôr. Je to veľmi hrubá autorská chyba, pretože k tomu \"neskôr\" sa vďaka úvodu už veľa ľudí nedostane (samozrejme okrem môjho brata a sestry, ktorí to majú povinné :))

elrita23.10.2012
 

som vám vďačná za vaše hodnotenia, no rada by som vedela aj to v čom vidíte nedostatky, nech sa môžem posunúť ďalej, pretože iba pridanie hviezdičky mi nič nepovie... Preto vás prosím aby ste mi tiež dali vedieť, čo sa vám páči/nepáči .... ak je vám problém napísať to sem, tak mi to kľudne dajte vedieť na mail, budem len rada rita.karpaty@gmail.com

ďakujem

Monika Kandriková30.10.2012
 

Nikto Ti nenapísal, tak skúsim ja. Technicky sa mi text vidí byť v poriadku, vety majú zmysel, nie sú pridlhé, odstavce a dialógy pôsobia učesane, plynú pohodovo. Problém tkvie asi v tom, že veci, o ktorých píšeš už bolo stokrát napísané a ty používaš slová a výrazy, ktoré už na papieri ležali veľakrát. Ak by som dnes otvorila akúkoľvek inú knižku, v ktorej sa dej odohráva v stredoveku na lodi, nájdem tam presne také isté vety, ako sú tieto Tvoje. Začnú nudiť po prvých dvoch odstavcoch a preto ďalej už nikto nečíta. Skús hľadať iné spôsoby ako vyjadriť atmosféru Tvojho príbehu, nové, neokukané. Toľko môj názor. Nech Ti prinesie inšpiráciu.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Elizabeth Rita Karpaty

10986024.jpg
O mne

V prvom rade píšem pre radosť seba a svojich blízkych, no zároveň ako začínajúci spisovateľ, ktorý chce poznať svoje chyby a nedostatky, ponúkam svoje literárne pokusy aj vám. Prosím vás o komentár, nech viem, v čom sa mám ešte zlepšiť.

Ďakujem ;)


Knihy sú pre mňa veľkým bohatstvom, z ktorých môžem čerpať aj do vlastného života, to že sú príbehy v nich často vymyslené nie je dôležité, dôležité je posolstvo, ktoré chcel autor príbehom odovzdať.


Moje citáty:

Neexistuje taká bezcenná kniha, v ktorej by nebolo napísané aspoň niečo dobré. (Samuel Johnson)

V každej knihe sa skrýva posolstvo, ktoré môže človek nájsť a poučiť sa z neho.... (Rita :))

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: