IKARIKAR http://www.ikar.sk

Načúvam (Elena Eleková)24.10.2011
 

5
 počet hodnotení: 14
prečítané 206, Komentáre 15

 


Načúvam
 
4.20 hod. Čakám, kedy buchnú dvere starého výťahu a jeho hučanie tlmene preruší ranné ticho. Prvý človek v tomto dome sa ním odvezie okolo pol piatej. Odhadujem, že býva asi na štvrtom pochodí. Niekedy, len tak pre zábavu, uvažujem, kde pracuje. Má ďaleko do roboty? Začína mu šichta o šiestej alebo oveľa skôr? Neviem. O ľuďoch v tomto dome už dosť dávno neviem nič. Podľa poštových schránok tu starousadlíkov veľa neostalo. Syn mi mená na nich nedávno čítal z jednotných kovových štítkov stíšeným hlasom a ja som striehla, kedy v ňom vybadám náznak netrpezlivosti. Pravidelná vychádzka za internistom sa predlžovala o vzácne minúty.
No nik ma nepokarhal. Internista ma dokonca pochválil za dobré výsledky. Ja som mu pochválila jeho nové zariadenie v ambulancii a mladú sestričku. K ostatným podstatným veciam sme sa jeden druhému pre istotu radšej nepriznali. Je to milý chlap, ten doktor. Určite lepší ako môj ortopéd. Tomu by som sa neraz rada priznala, ale neoplatí sa. Nechcem byť zaradená do kategórie, do ktorej však už s určitosťou patrím. Ale najmä - viem, že mi nepomôže...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lara5.1.2013
 

Dobrá poviedka, viacero viet vo mne po prečítaní rezonuje. Ako morský živočích, takto si teda život nás, čo ostávajú, keď všetci odídu, charakterizovala. Názov, ku ktorému speje pointa, ako v špirále, to ma zaujalo. A ešte:hoc aj zapadnúť celá prachom, čakať, ale neprísť, nepodriaďovať sa. Viac tam toho na mňa skočilo:) Ale, hlavne, prinútilo ma zájsť k zrkadlu a usmiať sa, lebo: Ako vlastne vyzerám, keď sa smejem? To je otázka!

E.E.7.1.2013
 

Ďakujem, Lara. Dúfam, že zrkadlo Ťa potešilo.

Lara7.1.2013
 

Nie. Možno nabudúce.

Beáta Cígelská18.2.2012
 

Po dlhej dobe som sa opäť zastavila. Super napísané.. a také babky naozaj existujú :-)

E.E.18.2.2012
 

Ďakujem, Bea, aj ja som sa tu po dlhej dobe zastavila:)Áno, určite existujú, aspoň si to tak predstavujem:-)) Poviedka získala aj ocenenie, toto je už asi 4. verzia - ale podľa istého lit. vedca stále nie dobrá - asi sa to nikdy nenaučím, ako treba.

Viera Kupsáková11.11.2011
 

Elena, pri čítaní tejto poviedky som zostala v úžase, ako keby som čítala príbeh o mojej mamke. Aj ona nechce ísť k žiadnej zo svojich dcér, a tak my chodíme k nej, lebo po \"príhode\" je už odkázaná na pomoc. Úplne som sa do Tvojho príbehu vžila :-).

E.E.14.11.2011
 

Poviedka i jej protagonistka sú vymyslené, ale som rada, že vystihli život niekt. starých ľudí. Držim palce.

catie6.11.2011
 

Ahoj Elen. Vidim, ze zostavas verna svojim temam. Preto sa k tebe rada vraciam. Popisujes velmi dobre to, co este vacsina z nas nepreziva na vlastnej kozi, ale raz urcite bude, je to nevyhnutne. Ale ty tu nevyhnutost podavas velmi kultivovane a makko... Velmi pekne a uveritelne napisane. Opat si nesklamala. :o)

E.E.8.11.2011
 

Catie, aj Ty to vieš napísať:-) Takže mäkko? To som rada. Nechcela som byť tvrdá. A samozrejme opäť ma teší uveriteľnosť aj keď je to číra fabulácia.

Enrique24.10.2011
 

Veľmi zaujímavo napísaná a naozaj dobrá poviedka. Oceňujem Tvoje inteligentné písanie. :-D

E.E.25.10.2011
 

Vitaj Enri:-) a vďaka.

zuzana šedá24.10.2011
 

zaujímavé, a naozaj pekne napísané!

E.E.24.10.2011
 

Vďaka, Zuzi, toto je už asi tretia verzia a obávam sa, že nie posledná:-)

Vasil24.10.2011
 

Veľmi dobre napísaná dobrá poviedka. Blahoželám.

E.E.24.10.2011
 

Vďaka za Vaše slová.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Elena Eleková

075.JPG
O mne

Vždy som mala rada slová a teraz mám pred nimi aj rešpekt. Dúfam, že tie moje niekoho oslovia alebo aspoň vyvolajú atmosféru...

Čo oslovilo naposledy v literatúre mňa:
Sebastian Barry: Utajené svedectvo
Jaroslava Blažková: Happyendy
Barbara Gordonová: Tančím tak rychle, jak dokážu
Vladimír Korner: Anděl milosrdenství
Pavel Vilikovský: Pes na ceste

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: