IKARIKAR http://www.ikar.sk

Narkóza - alebo: Vráťte mi moje telo! (Petra Tomisova)11.2.2015
 

3
 počet hodnotení: 9
prečítané 440, Komentáre 8

 
Narkóza - alebo: Vráťte mi moje telo!
„Pani Mária, zobuďte sa, pani Mária!“
Zdravotná sestra sa nakláňala nad šesťdesiatročnou pacientkou, ktorá sa pomaly prebúdzala z narkózy. Operácia jej bedrového kĺbu prebehla bez komplikácií. Akurát tesne pred jej skončením sa im pacientka začala „strácať“. Na jednom z prístrojov monitorujúcich životné funkcie zrazu zapípal alarm. Pacientka akoby prestala na krátky okamih dýchať. Anestéziologička to ale okamžite  vyriešila a všetko sa vrátilo do normálu.
Možno len zahaprovala technika...?  
V každom prípade, operácia sa podarila, pacient prežil...
„Pani Mária, máte to za sebou“, prihovárala sa sestrička pacientke a pritom jej naprávala posteľ.
„O pár dní ste doma a môžete ísť aj na tancovačku“, zavtipkovala a zadívala sa na pani Máriu, ktorá práve otvárala oči.
„Kde som to?“ – spýtala sa a pokúšala sa posadiť.
„Nie, nie, ležte, musíte ležať“, zastavila ju sestrička a jemne ju zatlačila späť na lôžko.
Žena sa na ňu nechápavo dívala.
Sestričku to ale neprekvapilo, po narkóze sa občas stáva, že sú pacienti dezor...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.12.2.2015
 

Vráťte mi moje telo
Čakala som buď výmenu s inou pacientkou, niečo podobné ako v českom filme Dvojrole, alebo prevtelenie sa do iného človeka, ako sa v podstate odohralo, takže žiadne vzrúšo sa (pre mňa) nekonalo, hoci som očakávala, že sa stane niečo úplne iné, čo mi \"vyrazí dych\". Takýchto príbehov som čítala veľa, asi preto jeho pointu neviem osobitne oceniť.
Čo ma nesmierne rušilo, tak opakovanie mien, najviac opakovanie mena hrdinky. Zdravotný personál ju nemusí dokola oslovovať, keď vieme, o koho sa jedná, ani medzi priamou rečou nemusí byť toĺkokrát spomínaná ona či iní aktéri, ak je z predošlých viet jasné, o kom je reč. Buď meno vynechať, alebo nahradiť osobnými zámenami.
Inak vcelku slušný štýl, chyby som nenašla, alebol si nevšímala, a trochu menej \"že\" a ukazovacích zámen by tiež textu neuškodilo. Pre budúcnosť. :))

Petra12.2.2015
 

Alia S., ďakujem za pripomienky, áno, máš pravdu, môže to pôsobiť rušivo, ako píšeš, budem na to dávať pozor... \"Vcelku slušný štýl\", ma potešilo, aspoň dačo... dík.

vizvo12.2.2015
 

Veľmi dobrý príbeh, trošku desivý. A. C. Clark zozbieral zopár podobných...

Petra12.2.2015
 

Ďakujem, Vizvo + Mia, za priaznivé odozvy, tie vždy potešia a povzbudia... :-)

Mia11.2.2015
 

Naozaj som z toho mala zimomriavky. Príbeh sa mi páčil, len dúfam, že sa tak skoro pod nejakou narkózou neocitnem. A bude aj nejaké pokračovanie? Celkom by som prijala.

hm11.2.2015
 

Minimalisticky podané dialógy. Som zástancom úsporného písania, toto je však príliš oklieštené. Ale ináč veľmi oceňujem tvoj vypísaný štýl. Zdá sa mi, že tvoj prístup k písaniu je celkom dobre zvládnutý. I pointa je celkom slušná a nápaditá a to veru nie je málo. Ľudia zabúdajú na slušne vytvorený príbeh. Do textu, niekde tesne pred koncom by som vsunul nejakú \"psychologizujúcu záležitosť\" ktorá by Máriu vystihovala a dokresľovala.

Nemáme k Márii žiadny vzťah, neldokázali sme si s ňou vytvoriť žiadne puto, ako čitatelia. Bez tohto nikdy neoceníme tvoj príbeh, ktorý si tu vykreslila. Nezabúdajme, že sila prijatia nejakého textového diela je v tom, ako dokážeme splinúť s niektorou z postáv príbehu. Ak sa nenaladíme aspoň na jednu z postáv, nikdy príbeh plne neprímeme. Vložiť do textu zopár momentov.

Napríklad Márii niečo spadne a ona sa preto zohne pod posteľ a prihovára sa tomu predmetu, ktorý pod svojou nemocničnou posteľov nájde. Nejaký milý intímny dialóg.

Alebo sa zahľadí von z okna a hlavou jej prebehne niekoľko myšlienok o tom, ako je vonku nádherne a pod.

Alebo spomienka na niekoho.

Ináč príbeh veľmi dobrý. (Ešte sa s ním pohraj)

hm11.2.2015
 

aby to bolo aj neskôr jasné hovoril som k príbehu Narkóza - alebo vráťte mi moje telo.

Petra12.2.2015
 

hm, úprimne - ďakujem za reakciu a veľmi si cením tvoje pripomienky a rady, sú pre mňa veľmi užitočné. Určite na to budem myslieť pri písaní najbližšej poviedky. A ak ma \"kopne múza\", tak sa poznažím urobiť niečo aj s \"Narkózou\"... Ešte raz dík.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: