IKARIKAR http://www.ikar.sk

Návrat starých časov (Tomáš Borský)17.7.2013
 

2
 počet hodnotení: 1
prečítané 1652, Komentáre 12

 

1
Čierne Audi sa rýchlo rúti nočnou, lampami pouličného osvetlenia osvietenou cestou cez les. Vodič so spolujazdcom, obaja svalnatí holohlaví muži, sa tvária vystrašene. Atmosféra v aute každú chvíľu hustla. Spolujazdec zrazu vytiahol pištoľ a natiahol spúšť.
„Čo robíš?“ pýta sa šofér.
„Len tak, pre istotu,“ odpovie spolujazdec.
„Radšej zapni rádio, možno o nich hovoria.“
Spolujazdcova ľavá ruka, ktorá práve nezvierala pištoľ pevne, ale zato sa triasla od strachu, zapla chvejivým pohybom rádio. Hrala v ňom hudba.
„No tak to prelaď,“ hovorí šofér.
„Prelaď si to sám!“ povedal spolujazdec.
„Ty si idiot,“ povie šofér a pravou rukou prepína kanály z rádia.
„Kedy už tam budeme?“ opýta sa bojazlivo spolujazdec.
„Asi za desať minút.“
„Pridaj! Veď sa s tým vlečieš ako...“
„A čo nás chceš zabiť?“ spýtal sa šofér a pozrel sa na spolujazdca. A urobil chybu.
Spolujazdec sa pozrel na cestu. Asi tridsať metrov od rútiaceho sa auta stál nejaký muž v maskovanej uniforme, v maske...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kenji3.8.2013
 

A ešte taká vychytávka v 12tej kapitole:
Keď je hotel a izba 263 tak ich nemal poslať na tretie poschodie ale druhé. V hoteloch značí prvá číslica, číslo poschodia :D

Kenji3.8.2013
 

Ahoj,
tak po 23tej:
Predpokladám, že je to tvoja prvotina a nejaké dlhšie útvary si doteraz netvoril. Beriem to tak. Formou sa to snaží byť román, ale chýba hlbšia psychológia postáv.
Nebudem vypisovať štylistiku, gramatiku, lebo toho tam máš požehnane. Venujem sa len logike deja.
Čo sa týka toho ľudového povstania - tak by si si mal naštudovať niečo psychológii davu, pretože ten sa nespráva racionálne, nehľadá skutočných vinníkov. Nájde si zástupnú obeť a nastáva masaker. Len ťažko by sa zaobišli bez nevinných obetí, takže s tým glorifikovaním. Treba poukázať aj na negatíva takéhoto konania.
Správanie policajtov počas celej krízy je nereálne. Neexistuje, aby po týždni boli zrazu všetci v uliciach a hľadali Anjelov smrti a nikto neostal na bežnú prácu.
Novinár ktorý zložil Majkyho na záchodoch tak to ma pobavilo :D
Streľba pred policajným riaditeľstvom je tiež nereálna tak ako to popisuješ aj správanie davu a zvyšných policajtov.
Oslovovanie - Anjelov smrti opisuješ stále ako policajtov čo oni nie sú - veľmi to pletie.

Už to dočítam, aj keď musím priznať, že to ako sa to vyvinulo ma sklamalo. Mohol to byť slušný akčák zasadí do slovenských reálií, ale šanca zostala nevyužitá.

Borský30.7.2013
 

Ďakujem za komentáre, preklepy som už opravil:-)
Dej príbehu sa neodohráva na Slovensku, ale v nedefinovanej krajine. Urobil som to naschvál, aby som mohol dať policajtom do ruky hocijaké zbrane a pridávať im rôzne tituly. Čo sa týkalo Dolnej Lehoty, toľko policajtov tam bolo aj kvôli tej väznici. Ich cieľom bolo chrániť obyvateľstvo pred prípadnými nebezpečnými väzňami, ktorí utiekli z väzenia. Predsa len, mesto je akože ďaleko od Dolnej Lehoty. Viem, AK-74 je trochu staršia zbraň, ale mne sa páči:-)
Tí lupiči sa oháňali rodinným statusom preto, lebo vedeli, že im ich oteckovia pomôžu.

Kenji30.7.2013
 

Takže Dolná Lehota je v Azerbajdžane? :D Nemôžeš povedať, že si nedefinoval krajinu keď tam majú ľudia slovenské mená, žijú v mestách ktoré majú slovenské názvy a policajti majú na vestách \"POLÍCIA\" čo je tiež slovensky. Tým, že je to akože kdekoľvek, aby si si mohol upraviť dej postupne ako sa ti zachce je \"amatérske\" a príbehu to neprospeje.
Keď už im dáš titul, alebo jednotku ktorá neexistuje tak to v texte vysvetli, čitateľovi to pomôže, inak to pôsobí ako americkobulharský akčný film so 60ročným Stevenom Seagalom kde sa len chytáš za hlavu, aká je to kravina, lebo tak to nefunguje. Ak to vysvetlíš a má to logiku je to v poriadku. Ale vysvetľuj :D
Pochopil som prečo sa oháňali rodinným statusom. Poukazoval som na nepravdepodobnosť resp. neuveriteľnosť.
To, že máš rád AK je v poriadku, ale ak to nie je štandardná zbraň polície, tak ju predsa mohli získať inak.
Čítam ďalej uvidím čo z toho bude.

Lýdia J.1.8.2013
 

Kendží? Myslím, že tu je zbytočná námaha, vybadal si. Jak je libo. Komukoľvek.:) Nech si ide za svojím.

Kenji1.8.2013
 

Všimol, ale asi to už dočítam aj keď sa mi tam nepozdáva kopa vecí :D

Kenji30.7.2013
 

Ahoj, tak som stihol ešte jednu
Po 4tej kapitole:
Syracká je komisárka - pokiaľ viem u nás nemáme v PZ komisariáty ani komisárov :D
Netuším či je v Dolnej lehote policajné oddelenie, ale rozhodne by do 1000 obyvateľov nemali 7 ľudí a šéfa v hodnosti kapitána.
Čo sa týka zbraní kvôli väznici, tak by ako lepšie zbrane nedostali AK-74 okrem toho to nie je žiadna novinka, takže by dostali skôr HK UMP alebo G36 alebo brokovnice, nie túto tridsaťročnú rárohu. To už si mohli nechať naše vz58.

Kenji30.7.2013
 

Ahoj,
Po 3tej kapitole:
Je to tam samé Lupič a pokladníčka / aj keď mŕtva padla na zem predavačka - ale to bude nepozornosť / Skús si to letmo pozrieť a keď tak pozmeniť pár viet, použiť synonymá nech to nie je furt to isté :D
V prvej kapitole mali chlapi AK-74 teraz už majú AK-47 - majú arzenál? Alebo len chyba pri prepise?
To, že banku vykradli syn prezidenta PZ a ministra vnútra a ešte sa tým oháňajú na verejnosti mi príde trošku pritiahnutú za vlasy, minimálne teda je to málo uveriteľné.
Potom ešte skutoční policajti pri prepade banky, trvá im to nejako dlho kým sa dovalia, ale uvidím keď sa dočítam ďalej.
Veľa zdaru.

Borský27.7.2013
 

Vďaka za radu a za komentár.

Kenji27.7.2013
 

Keď som povedal pridať ďalšie nemyslel som tak veľa naraz.
Dám ti radu ako neupadnúť do zabudnutia. Dávaj jednu kapitolu ako jednu kapitolu. Nie tridsať naraz. Príbeh bude čitateľnejší a rozťaháš ho na viac dní, takže človek čo nebol na MT v týchto dňoch si to má väčšiu šancu všimnúť o mesiac keď tam pridáš povedzme 20tu kapitolu.
Pridávaj povedzme každý deň, alebo obdeň, alebo raz týždenne :D

Borský27.7.2013
 

Priznávam, že tá osvetlená cesta je trochu pritiahnutá za vlasy, ale už raz som to použil v jednej poviedke a tak ma napadlo, že to použijem ešte raz. Čo sa týka tých samopalov a štátu v ktorom sa to deje, tak štát som nedefinoval zámerne. Vďaka tomu som potom mohol vymýšľať názvy miest, kde sa dej bude odohrávať a aj som potom mohol použiť tieto samopaly. Podobnosť so slovenskou políciou je čisto náhodná:-)

Kenji27.7.2013
 

Ahoj Tomáš,
tak letmo mám len pár poznámok, širšie hodnotenie až keď tu toho bude viac.
- Audina išla pouličnými lampami osvetlenou cestou cez les.
Lesné cesty bývajú len málokedy osvetlené lampami pouličného osvetlenia, ale rozhodne pre atmosféru by bolo lepšie, keby tam bola tma ako v sude a oni mali len svetlá auta.
- \"Policajti\" strieľali z AK-74 / Je to v Rusku? či na Slovensku?\"
Ak je to na Slovensku, tak im daj do ruky Samopal vz.58 Okrem toho, že je kvalitnejší, je aj dostupnejší a osobne nepoznám príslušníka OS, ktorý by dal prednosť kalašnikovu / Čo neznamená, že takí nie sú :D /
Veľa zdaru v písaní, prihoď niečo ďalšie nech je čo čítať.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: