IKARIKAR http://www.ikar.sk

Návrat (Naďa Langová)18.1.2014
 

5
 počet hodnotení: 4
prečítané 153, Komentáre 8

 
Návrat
     Vošla som do bytu, kľúče som nepotrebovala. Zvolala som: „Ahoj!“ ale nikto neodpovedal. Nenamietali by, keby som sa nevyzula, ale nešlo to inak – reflex.
     Chodba sa vôbec nezmenila, bola stále tmavá a koberec rovnako červený. Aj zrkadlá na skriniach poznačili čiesi ruky. Zahľadela som sa na biele otlačky, priložila som k nim svoje prsty. Na malíček a ukazovák som nedočiahla. To bola určite stopa po otcovi. Jeho dlaniam sa ženské nikdy nevyrovnali.
     Odrazu som začula buchot balkónových dverí. Potešila som sa. Podľa tichého kýchnutia som spoznala, že je to mama. Pochopila som, prečo ma nemohla počuť. V okamihu, keď v hrnci niečo puklo, sa na mňa pozrela. Mykla sa.
     Šťastne som sa na ňu usmiala.
     „Ako som sa zľakla,” upokojovala samu seba.
     Neobjímali sme sa od minuloročných Vianoc. Ani teraz sme to nezmenili.
    „Keby si tu bola včera, stretla by si aj Mareka. V práci mu dali dovolenku, tak nás prišiel pozrieť. ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ján Franko2.2.2014
 

Pekné, mysteriózne, krátke. Fungovalo by to ako prológ k niečomu väčšiemu. Text, necháva za sebou veľa otázok, a ja som zvedavý. Neuspokojilo ma to. Štylisticky výborné.

Nadalan2.2.2014
 

Ďakujem, skúsim nad tým popremýšľať.

Matt van den Bryll2.2.2014
 

Ahoj Naďa,
Návrat sa mi veľmi páčil. Dávam 5*
Ak pridáš, vrátim sa:)
Pekný deň
Matt

Nadalan2.2.2014
 

Ahoj Matt, ďakujem za veľmi pekné hodnotenie. Niečo také dokáže neskutočne povzbudiť. Pridať mám v pláne, ale je to veľká zodpovednosť nesklamať očakávania. Budem na seba prísnejšia. Aj tebe pekný deň :)

Lily Angels30.1.2014
 

Naďa,

Thumbs up za vetu v profile: \"Pri písaní mi nikto neskáče do reči.\" Pobavila ma. Ale poďme na poviedku. Odceňujem formálnu stránku - málokto si tu dá záležať na odsekoch a tiež tak trvá na presnej diakritike a pod. Dej je rámcovaný, čo efekt poviedky iba umocňuje. Koniec je nečakaný. Tak je to správne :) Ja nikdy neviem skončiť... Zápletka je uveriteľná, osobne mám tému duchovno veľmi rada. Jeden typ: prejdi si ako postava bytom, ktorý opisuješ, ešte raz a zameraj sa na všetky zmysly, nie len zrak a sluch (popisy zvukov boli oživujúce a dodávali hĺbku a uveriteľnosť). Viem, že hmat musíme pri duchovi vylúčiť, ale má spomienky. Samozrejme, to neznamená, že treba čitateľa zahltiť detailami. Prirodzene, je to na tebe. Poviedka je dobrá. Držím palce a určite ďalej tvor.

Nadalan31.1.2014
 

Nečakané konce sú ťažké. Než som začala písať túto poviedku, záver som už mala vymyslený. Ale to je výnimočné, nie vždy to tak vyjde. Za spätnú väzbu moc ďakujem. Povzbudila ma do ďalšieho písania, pri ktorom určite využijem aj radu ohľadom \"zmyslov\". Niečo na tom je.

Jaro23.1.2014
 

Dobre urobený záver s dávkou prekvapenia. Napadlo mi, či by nebolo vhodnejšie natiahnuť to na viac strán, ale už po chvíľke premýšľania, mi bolo jasné, že takto je to najlepšie. Teším sa na ďalšie poviedky.

Nadalan31.1.2014
 

Moc moc ďakujem :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Naďa Langová

O mne

Rada píšem, čítam, snívam a fantazírujem. Najčastejšie ma k písaniu privedie dobrá kniha - neviem ju však určiť vopred, vždy na mňa zapôsobí nejaká iná. Písanie má ešte jednu veľkú výhodu. Nikto mi pri ňom neskáče do reči.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: