IKARIKAR http://www.ikar.sk

Návrat (Zana)14.2.2015
 

2
 počet hodnotení: 15
prečítané 305, Komentáre 17

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Martina4.1.2019
 

Pekne zdravím. Možno budem znieť hlúpo, ale kam sa podeli všetky diela? Chcela som si trošku začítať a zistila som, že mám smolu. Čo už...?

Zana7.1.2019
 

Ahoj Martina, tesi ma tvoj zaujem o moju tvorbu. Diela som stiahla, kedze 2 z nich vysli knizne (Imigranti,Nevera) a dalsie budem prepisovat. V tejto chvili tvorim Ninu v risi divov, preto je na MT dostupne len toto dielo.

Stella Maris8.6.2015
 

Milá Zana,
ak si chcela vyvolať u čitateľa emóciu, pocit a zamyslenie, či práve konformný spôsob života je to pravé orechové, u mňa sa Ti to podarilo. Napriek tomu stále som čakala na nejaký dejový zvrat, ktorý by život Tvojej hrdinky prevrátil naruby. Predpokladala som, že Marlborky zamieša karty a Ona bude musieť prehodnotiť svoje postoje podstatne radikálnejšie :) Mne by sa celkom páčilo, keby jej Marlborky opätovne vstúpil do cesty už v prvej polovici knihy, a potom by sme si kládli otázku a boli v napätí, aký spôsob života si nakoniec vyberie. Či ten konformný s manželom, alebo non-konformný s Marlborkym :) Na druhej strane, mňa téma zaujala a k Tvojim kapitolám som sa vždy rada vracala. Nech sa Ti pri písaní darí i naďalej a verím, že sa vyjadria aj ďalší čitatelia.

Zana10.6.2015
 

Milá Stella, ani si nevieš predstaviť, ako veľmi si vážim práve tvoje minúty venované mojim textom a tvoj komentár. Ďakujem! Inak je zaujímavé sledovať, že práve jednu z rovín, ktorú som chcela do diela vsunúť - konformný/nonkom. spôsob života si si vybrala ako tu hlavnú. Tiež som premýšľala, či hlavnej hrdinke Marlborkyho vrátiť do života, ale nakoniec som ju radšej nechala napospas sebe samej a jej úplne najbežnejšej každodennosti, pretože taký je život ;) Ešte raz veľká vďaka za tvoj čas!

Zana7.6.2015
 

Uverejnila som tu poslednú kapitolu svojej prvotiny. Ďakujem všetkým, ktorí venovali môjmu dielku či len jeho pár častiam vzácne minúty svojho času a niečo si z neho prečítali. Ak mi napíšete, čo si o mojom diele myslíte, budem vďačná ešte viac!

Stella Maris20.3.2015
 

Milá Zana,
mňa napríklad na Tvojom príbehu láka problematika squattingu. Táto téma sa v literatúre nevyskytuje často, a práve preto môže urobiť Tvoje dielo jedinečným. Neviem, do akej miery sa ňou plánuješ zaoberať, ale možno by si vďaka tomu oslovila väčší okruh čitateľov :)

Zana13.4.2015
 

Ahoj Stella, priznam sa, ze stale dost bojujem s tym, do akej miery sa venovat zivotu v squate, kedze je to dejova linka z minulosti hrdinky a to najdolezitejsie z nej je muz, ktoreho tam stretla...no uvidime, snad ta nesklamem ;)

Stella Maris13.4.2015
 

Milá Zana,
určite som nemala na mysli, aby si svoje dielo prerobila na sociálny román pod názvom Zo života squatterov :) Skôr som Ti chcela naznačiť, že je to celkom zaujímavý námet, ktorý môžeš rozvinúť, ale zároveň nemusí byť nutne nosnou témou Tvojho diela. Len som nadobudla dojem, že možno máš so squattingom nejakú skúsenosť, hoci aj nepriamu, a bola by škoda to nevyužiť. Ak nie, potom asi nemá zmysel, aby si sa tomu hlbšie venovala.
A vôbec si ma nesklamala. Odcudzenie vo vzťahu, pocity, sklamania a frustrácie Tvojej hlavnej hrdinky opisuješ veľmi presvedčivo, takže ju dokážem pochopiť a viem sa vcítiť do jej prežívania. A myslím si, že práve to je cieľom vzťahových románov.
Inak, už som čítala jeden román, kde autorka nespomenula meno hlavnej hrdinky. Alebo som meno tej Tvojej iba prehliadla?
Po štylistickej stránke som si všimla, že často používaš slová nejak, nejako, nejaký a občas sa Ti opakujú slová (napríklad asi v predchádzajúcej kapitole si mala v poslednom odstavci trikrát otočil), ale opakovanie slov je aj moja nočná mora.

Zana15.4.2015
 

Milá Stella, ďakujem za trefný postreh so štylizáciou, máš pravdu, už si dám väčší pozor. Som rada, že pocity hlavnej hrdinky - ktorej meno mi zatiaľ neprišlo podstatné zmieňovať a asi to tak aj nechám - vnímaš, pretože to je mojim hlavným cieľom. A čo sa týka squaterov, pár som ich poznala, ale osobnú skúsenosť nemám, tak uvidím, nakoľko to ešte využijem v texte.

Alia S.18.3.2015
 

Zana, prepáč, že ťa nepochválim. Tam, kde začínajú (už sa vyskytli okrajovo skôr) gynekológovia, postele, sex a rozoberanie intímností, končím, a u teba som skončila na začiatku 3. kapitoly. Je to niečo, do čoho sa nikdy nedokážem začítať, lebo nevidím dôvod ňúrať sa v intímnostiach iných. Pripadá mi vojažérizmus až úchylka sledovať a zaujímať sa o \"vŕtanie sa\" v iných, rozoberať ich choroby, pohlavné problémy. Zničí mi náladu už moment, keď pri prepínaní programami zbadám nevábny štvorslovný názov divnej slovenskej lekárskej nechutnej telenovely, za ktorý ani keby mi platili, by som nesledovala. Stačia zlomky upútaviok. Bŕ!
Tretiu stranu som teda viac-menej prerolovala, keďže sa točila okolo toho istého, nezáživného a nezaujímavého, štvrtá rovnako nič mi nedala. Bežný život bežných ľudí. Preto si myslím, že nemáš čítanosť. Asi sa príliš pitváš v nepodstatných a neoriginálnych scénach, namiesto toho, aby si vymyslela iné. Alebo nechaj tie, čo chceš, ale buď s humorom až iróniou alebo vsunutím vzrušujúcich scén.
Text by mal nútiť vstať zo stoličky, zatajiť dych, zamračiť sa, zasmiať... Tu sa nič také nedeje. Občas chyby (poklička, kľud...), dokola tehotnosti a kde som sa zastavila nachvíľu, tam sa vyskytol odsek plný nezáživných popisov. A málo dialógov, ktoré dynamizujú text a posúvajú ho ďalej.
Posteľ, zamestnanie, otehotnenie, formuláre, stredná škola, chrípka, spolužiaci... ale kde je niečo čo ma pobaví? Prinúti zamyslieť, prípadne vzbudí zvedavosť, ako sa dej vyvinie? Žiadne otázky sa nekonajú a či si popísala to či ono, akosi mi to bolo jedno.
Asi je problémom nízkej čítanosti tvojho diela žiadna zápletka. Ako píše Amadeo, čítaš sa hladko, nič čitateľa nevytrháva z rovnováhy, ale ako píše ďalej, má pravdu v tom, že po stránke obsahovej by malo.
Mňa ak nechytí prvá kapitola, tak nečítam, málokedy sa prinútim strácať čas druhou. Nemám chuť ani čas čakať na niečo, čo možno nepríde, a ak neprišlo hneď, tak viem, že sa neoplatí čítať. Štatisticky sa síce hovorí, že kniha by mala chytiť aspoň na 30-tej strane, na mňa je to príliš.
Neviem, ako zakončiť, či poradiť ponechať a počkať na záujem čiateľov, alebo radšej prerobiť. Možno sa mýlim ja a čitatelia ťa zatiaľ nenašli, a pritom je tvoje dielo zaujímavé,no podľa čítanosti a ohlasov asi ani nie.
Viem, že sa k nemu nevrátim.
Tak aspoň držím palce, nech si ho nájdu iní.

Zana18.3.2015
 

Milá Alia, veľká vďaka, že si mi venovala čas, obsiahla kritika je to, prečo som tu a určite sa nad tým zamyslím. Aj ja na sebe pozorujem, že na tomto fóre, ak ma text nezaujme pri prvých kapitolách, tak ho nečítam ďalej, no pri tom viem, že keď čítam knihu, tých povestných 30 strán jej dám. Moja kniha ma pomalší rozjazd(pre toto fórum, do 30str. stíham;)) a uznávam, že sa toho zatiaľ až toľko neudialo. Opisov ubudne a začne sa niečo diať, sľubujem ;) Len si ma prekvapila pitvaním sa v intímnostiach, božechráň, to fakt nie! Určite som tou návštevou gynekológa a tehotnosťami nechcela začínať s nejakou \"Ordináciou\", mám na to podobný názor. Budem rada, ak mi dáš ešte šancu a vrátiš sa a ak budeš mať stále rovnak názor, budem vďačná, ak mi ho potvrdíš. Maj sa pekne

Alia S.18.3.2015
 

Nie je za čo.
Bola by som rada, keby si ťa našli vyznávačky ženských románov, pretože toto je typický ženský román - riešenie vzťahov, tehotnosti, porady s kamarátkami, pôrody, čakanie na dieťa, gynekológia (veď ju tam máš a dokonca podrobne, tak nepíš že nie, na mňa je už aj to fujky-fujky :)))

V podstate je dôležité, komu je román určený. Zatiaľ sa mi zdá naozaj iba ženám vyššie spomenutým.
Ale hlavne - pokiaľ zostaneš pri bežných situáciách, je menšia nádej na vysokú čítanosť, i keď, ženy sú všeobecne schopné sledovať a čítať dokola to isté, bežný život, nič viac (viď súčasnú TV produkciu a červenú knižnicu - stačí nazrieť a je všetko jasné), preto ich autori/ky chrlia do odpadnutia.
Keby si niekoho zavraždila, vyšetrovala, popísala súčasné kriminalistické metódy, pri tom poznatky zo súdneho lekárstva, balistiky a pod., prípad zamotala, ponúkla podozrenie na viacerých vrahov, alebo vymyslela iný, tajomný, originálny a otázky nastoľujúci príbeh, alebo historický román s faktami, nie plochú lovestory s nekonečným vzdychaním a intrigami tisíckrát opísanými inde, máš vo mne čitateľku určite.
Lenže - uznávam, nie každý má rád kriminálky, detektívky, históriu, fakty, nové poznatky na každom kroku, poriadne zápletky.
Neviem, či sa vrátim, odpor voči intímnostiam na verejnosti, pôrod či určité vyšetrenie prepierané do podrobností mi nedovolí prekonať svoju hranicu a čítať. Sú výnimky - ak je naozaj silný príbeh a intímnosti rôzneho charakteru okrajovo, začítam sa.
Nejde o mňa, osloviť môžeš kvantá iných.
Nech sa podarí. :)

Amadeo17.3.2015
 

Ahoj Zone, zvyknem čítať aj prózu na tomto portáli, ale málokedy komentujem, lebo nie som expert. Buď sa mi dobre číta, alebo aj nie, u teba mi to ide plynulo a svižne, čo pokladám za pozitívny jav. Vieš, dobré diela majú ešte jednu pridanú hodnotu a je občas nenápadne napísať a rozobrať nejakú originálnu, filozofickú, duchaplnú úvahu, na ktorú musíš prísť sama, ktorá utvrdí čitateľa o premyslenej práci. To si myslím o písaní ja. Budem ti držať palce a keď mi vyjde čas, tak zase si ťa rád prečítam.

Amadeo17.3.2015
 

Ahoj Zana,som chcel napísať, zvláštne meno :)

Zana18.3.2015
 

Ahoj Amadeo, ďakujem za komentár. Práve o tú úvahu a zamyslenie mi ide. Možno môj príbeh nie je taký \"vzrušujúci\" na situácie a dramatizáciu príbehu, ale ide mi práve o to vyvolať v čitateľoch pocity a zamyslenie...Budem rada, ak sa vrátiš a budeš čítať ďalej ;)

Stella Maris19.2.2015
 

Milá Zana,
hneď v úvode si ma zaujala spomienkami na nepríjemnú udalosť z detstva. A keď sa hlavná hrdinka lúčila so svojou izbou, kus jej sentimentu prešiel i na mňa :) To svedčí o tom, že píšeš uveriteľne.
Možno by som vytkla len takú typickú začiatočnícku chybu, s ktorou mám problém i ja, a to je nadmerné používanie slova bol/nebol. Skús sa mu vyhnúť a vety preformuluj tak, aby si ho mala v texte čo najmenej. A oprav si slovo visieť :)
Želám veľa inšpirácie a nech sa Ti darí pri písaní.

Zana20.2.2015
 

Ahoj Stella, veľká vďaka za názor - máš prvenstvo v prvom komentári k mojim textom, ktoré som sa rozhodla vytiahnuť zo šuflíka ;)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zana

O mne

Keby ma nebavilo písať, nebola by som na týchto stránkach... Chcem sa v písaní zlepšiť, a preto dávam moje texty na posúdenie vám. Budem vďačná za každú jednu kritickú vetu, ktorá ma posunie ďalej!

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: