IKARIKAR http://www.ikar.sk

Neha (Elena Eleková)19.7.2011
 

5
 počet hodnotení: 13
prečítané 306, Komentáre 13

 

  Prechádzali sa mestom a zdalo sa im cudzie i známe zároveň. Cudzie boli prestavané ulice a množstvo nových budov, známy zas vietor, čo pofukoval od mora a slaný vzduch, presiaknutý výparmi z taverien, výfukovými plynmi áut a pachom blízkeho prístavu. Kamenné hradby vrhali nemenný stáročný chládok na uličky starého mesta.
Odrazu v úplnom vytržení zastali pred ich kaviarňou, kam kedysi chodievali na ľadovú kávu po sieste. Výklad i sedenie sa časom zmenili, ale bola to ona. A pri pulte sedel v bielej košeli ten istý majiteľ, len zub času mu ubral na vlasoch a pridal vrások. Čítal noviny a letmo na nich ponad ne pozrel.
Usadili sa do ratanového dvojkresla, aby si boli čo najbližšie. Obslúžiť ich prišlo nezvyklo plavovlasé a biele dievča. Uchlipkávali svoj chladivý nápoj, keď sa im za chrbtom ozval majiteľov nezabudnuteľný chrapľavý hlas.
„Prepáčte, ale zdá sa mi, že ste už u nás kedysi boli hosťami.“
Rozpačito i nadšene prikývli. Zdalo sa im síce neuveriteľné, že si ich pamätal, ale pri tomto type ľudí, by bolo skôr nezvyklé, ak by si nezapamätal aspoň jej muža, s...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lara5.1.2013
 

S nehou o nehe. Pekné vykreslenie (a navodenie) atmosféry. Fakty podané len v náznakoch, presne tak, aby umocnili cit, z riadkov sálajúci, ale aby ho neprekričali. ****

E.E.7.1.2013
 

Moja prvá poviedka:-), písaná s nehou.

Cat Sagari28.9.2011
 

Trvalo mi to trochu dlhšie, ale predsa... :)

Začiatok poviedky je nádherný – zaujímavé, ako si dokázala niekoľkými vetami vo mne vyvolať pocit už voľakedy prežitej nostalgie. Ďakujem.
Podarilo sa Ti vytvoriť príjemnú atmosféru (vietor, chládok, slaný vzduch, cikády - hoci zmĺkli); a zároveň si v jednej krátkej próze vystihla krásu a pôvab ženy – nemám na mysli krásu fyzickú, lež tú, ktorá sa v závere poviedky naplno prejavila v geste „...a pritiahla mu prikrývku na kríže, aby...“.
Áno, aj to, ako si do vlasov zastokla krvavočervený kvet, bol veľmi pekný okamih – v tejto próze, najmä v jej závere, je tých príjemných, pekných momentov viac.

Ďakujem Ti, Elena.

Cat

Elena E.28.9.2011
 

Aj ja ďakujem, Cat, Tvoj komentár pohladil dušu. Neha je moja skutočná prvotina a zároveň moja obľúbená - písala som ju s nehou:-) a som rada, že sa cez riadky aj dostáva k čitateľom.

Beáta20.7.2011
 

Dnes som znova našla niečo milé a nežné o kráse starnutia. Ďakujem Lýdii za skvelý tip.

Elena20.7.2011
 

Ja ďakujem za milý komentár:-)

Vasil19.7.2011
 

*****
Treba viac?

E.19.7.2011
 

Viem ja?:-)

catie19.7.2011
 

Kedysi som tu bola byvala mala pekny komentar... Elena, coze, nebola si s nim spokojna, ked si to cele vymazala???
P.S.: Toto bolo prve, co som od teba citala, myslim, ake je vysvetlenie pre miznuce komenty? :o)

E.19.7.2011
 

Tvoj komentár si dobre pamätám, pohladil. Nechcelo mi brať nové príspevky, aj keď ich nebolo zďaleka 10,tak som skusmo niekt. obetovala. A už ich zas nešlo vrátiť späť. Tak Nehu aspoň takto.

catie19.7.2011
 

Kym zacnes nabuduce upratovat, porad sa s nami citatelmi, co chceme pustit. I ked vlastne... dobrovolne nic nepustime. :o)

Lýdia J.20.7.2011
 

catie, súhlasím s Tebou. Tiež si myslím, že niekto, kto začne upratovať, by sa mal najskôr spýtať čitateľského auditória. To sa predsa nerobí, aby sa šmahom ruky brali predvianočné darčeky!!!

P.S. som rada, že Neha je späť. Pre istotu si ju vytlačím. Elens, dúfam, že Ti to nebude vadiť.

Elena E.20.7.2011
 

Kajúcne sa ospravedlňujem. Jasné, že nevadí, navyše pri mojom úžasnom systéme zálohovania sa môže stať, že Tvoja papierová verzia bude raz jediná, čo prežije.:_)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Elena Eleková

075.JPG
O mne

Vždy som mala rada slová a teraz mám pred nimi aj rešpekt. Dúfam, že tie moje niekoho oslovia alebo aspoň vyvolajú atmosféru...

Čo oslovilo naposledy v literatúre mňa:
Sebastian Barry: Utajené svedectvo
Jaroslava Blažková: Happyendy
Barbara Gordonová: Tančím tak rychle, jak dokážu
Vladimír Korner: Anděl milosrdenství
Pavel Vilikovský: Pes na ceste

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: