IKARIKAR http://www.ikar.sk

Nepokoj (Zuzana Valachovičová)17.9.2013
 

3
 počet hodnotení: 14
prečítané 1100, Komentáre 24

 
Keď chlap sa zblázni
Keď v živote prší láska
mračná visia clivo
z oblohy sa spúšťajú výčitky.
Sedíme doma v suchu
bič sviští a rana strieda ranu
v tom ráne býva ticho.
Keď bolí, pes olíže si labu
ale čo človek, čo ty?
Primkneš sa nežne k alkoholu?
Či pôjdeš radšej cvičiť do fitka?
Hrdíš sa názvom...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kamila27.2.2016
 

Asi som staromódna, ale mne sa to páči. Viem si to v pohode predstaviť ako text piesne. Umenie predsa nie je učebnica, ktorej sa musíme zásadne držať, ale krásno, ktoré nosíme v sebe a chceme to vyjadriť. Zuzka to cíti tak, ako to vyjadrila. Ktohovie, ako by reagoval Záborský na tie dnešné postmoderné básne. :)

zuzana27.2.2016
 

Ďakujem, ďakujem Kamila!Ale nie za to, že si ma pochválila, ale že som ti urobila radosť. V mojom okolí nečíta poéziu nikto a preto hľadám spriaznené duše tu. Tie básničky sú len také poryvy mojej nálady a momentálnych pocitov /niekto nadáva,niekto behá a niekto píše/. Mojím tajným snom je vydať knižku rozprávok :). Teraz už nie tajným.
Prajem pekný večer

asi takto:27.2.2016
 

No zbohom, keby nám toto malo znieť z rádia alebo z TV!!!
Pán Záborský by sa v hrobe obrátil, keby videl, čo všetko chcú strčiť pod názov poézia.
Je načase začať čítať poéziu 99 %tám tu uverejňujúcich
keďže
99 % básní POÉZIA nie je ani omylom!!!

zuzana28.2.2016
 

Chápem, že poézia je niečo krásne a vzdušné, čo ako motýlie krídla pohladí a pošteklí na duši a pritom by malo čitateľovi priniesť aj úžitok ako včela v podobe medu ale aj korenia, niečo trochu tajomné, aby mal o čom snívať a niečo nejasné, aby si vedel každý predstaviť to svoje a predsa iné. A ešte aby oslovila čo najviac ľudí, bola ľahká,aby sa dobre čítala, ale nie príliš ... no proste profesionálna. Viem si predstaviť, ale neviem napísať :)a preto sa hrám a skúšam, asi ako väčšina. A ako väčšina mám z toho potešenie.
Pekný deň

zuzana3.11.2014
 

p.s. ja naozaj neviem, ako brať kritiku typu infatilný a klišé.Už som si toho urobila aj ,,srandu,, ale ani ma to nepovzbudilo, ani neodradilo, ani nepomohlo. Naozaj naozajstné nič, také ako samotná kritika. Ale aj tak ďakujem za reakciu, vďaka ktorej je môj svet aj svetom iných.

asi takto :27.2.2016
 


keď sa začneš venovať čítaniu poézie vo veĺkom, aj sama čoskoro pochopíš, prečo ťa začnú nudiť až otravovať naivné verše plné nezrelosti, až sa ti bude zdať, že ťa autor opľul, keď ponúkne:
srdce je taký sval, ktorý boh láskou obdaroval,zvlášť matky jej majú nadmieru, keďnarodí sa dieťa a už je tu...
a pootm
keď bude v riadkoch opakovať srdce, láska, bolí, svet, dieťa, a pár podobných najvšeobecnejších slov, medzi ne vopchá množstvo zámen, prehodí slovosled, ako keby bolo prirodzené v dnešnej dobe povedať \"keď treba ho nechať žiť svoj život samostatný\" a tým všetka jeho námaha voči čitateľovi skončí.

Každý čaká, že mu ostatní budú vysvetľovať, v čom tkvie poetická hodnota, prečo musí mať autor väčšiu slovnú zásobu, prečo nemôže naivne podsunúť to, čo bolo inde stokrát vhodnejšie podané......
ale v tomto prípade sa to ani nedá, to by sa sem museli odpísať aspoň dve knižky teórie

naozaj sa treba pohrúžiť do poézie a čím skôr ťa to, čo si doposiaľ stvorila, otrávi, tým skôr sa začneš nad každým riadkom, slovkom zamýšľať a nepustíš ho do sveta skôr, kým si nebudeš istá, že je to viac ako dokáže každý kto udrží v ruke pero, že tvoje verše majú pridanú hodnotu.

Poézia nie sú insitné veršíčky na svadobných oznámeniach, k písaniu poézie je treba talent, techniku, slovný základ - o tom zlí básnici nevedia a potom to takto vyzerá.

Prv ako odpíšeš, že je to zas naozajstné nič, skoč do knižnice, prečítaj a precíť aspoň tri regály súčasnej poézie a spojíš si, čo je vyššie naznačené. Teda mala by si. Ak nie, tak nie...

zuzana27.2.2016
 

Ahoj, asi takto: 1/slová poznáme všetci tie isté, iné neexistujú /teda v slovenčine/. 2/slovosled v poézii má iné opodstatnenie ako v bežnej reči. 3/ďakujem za názor a pripomienky,porozmýšľam nad nimi,ale neberiem ich smrteľne vážne, lebo nie som básnik, ani nikdy nebudem /píšem pre radosť/.
P.s. rada by som poznala tvoj názor na moje rozprávky, pokiaľ máš len trochu času, napíš. Ďakujem

Natália3.11.2014
 

Zuzanka, ja si myslím, že aj tvoje básničky by mali ostať v rubrike \" pre deti a mládež\". Držím ti v tom palce.

zuzana3.11.2014
 

Natália, ďakujem za ,,normálnu,,kritiku, ktorá nie typu ,,infatilný alebo klišé,,. Veď preto sem píšem, 1/lebo ma to baví a 2/aby som sa dovedela odozvu na moju ,,tvorbu,, ktorá je zatiaľ v plienkach /či v úvodzovkách :)/ Ja osobne nemám pocit, že to, čo som napísala by nejako malo provokovať istých ľudí k tým prapodivným reakciám. Ináč ešte k tomu nešťastnému rozmnoženému klišé - nie je aj samotný život jedno klišé?

Natália4.11.2014
 

Život je taký aký si ho sami dokážeme poskladať. Kritiky čo tu máš, ťa majú vyprovokovať k záujmu zistiť prečo píšeš zle. Je to naozaj jednoduché a všetko nájdeš tu na portály, len sa treba poobzerať a prečítať si doporučenia a kritiky. Čo je na tom také ťažké? Medzi dobrú poéziu si myslím, že patrí aj tvorba Hulinovej a Kmeťovej, stačí nakuknúť a poučiť sa. Chce to zmeniť všetko čo si doteraz dávala do svojich básní, samozrejme okrem citu, čo iste máš. Želám veľa trpezlivosti.

gregor2.9.2014
 

Je to naozaj o \"ničom\". Chápem, že pre teba tie oznamy o tvojom svete majú význam, no k poézii sa to zatiaľ nepriblížilo. Dokonca text zaváňa istou infantilnosťou.

zuzana3.9.2014
 

Máš pravdu.

mira1.8.2014
 

strašne oplieskané obrazy = klišé za klišé a potom........bombaklišé. achjaj!

zuzana1.8.2014
 

bombaklišé - také niečo sa mi našťastie ešte nepodarilo :)ale výraz je to originálny. Aspoň som sa pokúsila ... niečo vytvoriť. Zdravím

lily14.6.2014
 

Pekná báseň:)

gregor15.6.2014
 

Kde???
Nenašiel som ju.

zuzana14.6.2014
 

ďakujem. to tak na mňa pôsobí práca v záhrade :)

Sal23.5.2014
 

dávam ti....tri hviezdičky
Pozor! na ne, tu sa s nimi obchoduje
Aby si pochopila :) ha ha ha

k básni: nie je zlá ale ani dobrá
je tak z piatich na tri

Zuzana23.5.2014
 

Z piatich na tri je fajn na amatéra :)Možno si mi dal inšpiráciu na rozprávku, ako a za čo sa dajú meniť hviezdičky. Ahoj

zuzana10.5.2014
 

Hmmmmm podľa počtu ,,em,, beriem ako pozitívnu reakciu :)))))Takto ma to spájanie slov začína baviť viac. :)

sal9.5.2014
 

Hmmmmm

Zuzana13.11.2013
 

Vďaka za názor, do hĺbky to išlo dosť, tie básne sú odžité, len asi neviem tie slová krajšie poskladať. Proste spraviť z nich umenie. :)

DARK13.11.2013
 

Poézia, to nie je spojenie slov, ktoré poznáme z bežnej reči - musí za zarezať do hĺbky, zaštípať ako mráz, zasnežiť vnútro a niečo z toho mrazenia vnútri zanechať.

Na hlavnej stránke vpravo Knihy o písaní - tam dobré rady pre všetkých, ktorí sa chcú pokúsiť tvoriť a naučiť, čo to všetko obnáša. Vrelo odporúčam.

Štefan Balberčák16.10.2013
 

Výborná básne! Len tak ďalej, určite pokračuj. Všetko dobré.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Valachovičová

moje múzy, inšpirátorky, moje všetko
O mne

Všetky moje rozprávky sú príbehy, ktroré vznikli na základe konkrétnej udalosti. Sú písané na mieru pre konkrétne deti, niektoré s ich pomocou a preto si myslím, že majú dušu. Nemôžu byť dokonalé, lebo by stratili svoju osobitosť a jedinečnosť. Rada však privítam pripomienky ku chybám, ktoré sú chyby a ktoré robí asi každý, prípadne drobné návrhy na zlepšenie, ktoré ich však neprerobia na niečo úplne iné. Pokiaľ urobia radosť aspoň jednému dieťaťu, splnili svoj účel. Prajem príjemné čítanie.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: