IKARIKAR http://www.ikar.sk

Nepopísaná (Filia)4.1.2014
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 150, Komentáre 3

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

DARK22.1.2014
 

Filia, žiadne nadšené komentáre nemáš, pokúsim ťa upozorniť na dosť veľké nedostatky, kvôli ktorým by si ich zrejme ani neskôr nedostala.

Vonku vychádzalo slnko – vždy vychádza vonku, vnútri ešte nikdy nevyšlo. Tým chcem naznačiť, aby si vynechávala vatu, pojmy bez pridanej hodnoty, keďže nič neriešia a aj bez nich je všetko jasné.
Podobne: pozorovala z deky, položenej na lúke – „položenej“ je navyše, podobne ako „skryli sa za jeden snop“ – ak sa skryli za snop, tak nie za väčší počet ako jeden.

„Je to krásne, však?“ – toto je reč romantickej ženy, pre muža sa nehodí. Možno takí existujú, ja som ale ešte nestretla muža, aby použil „však“. Mám „nepríjemno“ po tele, keď čítam ďalšiu mužskú repliku: „to bola skutočná nádhera“ – mužovi skrátka do úst nepristanú expresívne až afektované vyjadrenia. Odlíš dialógy, snaž sa, nech sa chlap správa ako chlap, nie ako pipka zo sladkého románu.

Bol, boli, mal mali... ak sa pričasto opakujú, dávajú tušiť nevypísaného autora.

Čiarky si treba naštudovať, aj v nich máš veľké medzery.

Hnedooký tmavý domorodý – priveľa prídavných mien za sebou nevyznieva pozitívne. V tomto prípade je „domorodý“ úplne zbytočné, keďže obyvateľ Guatemaly dáva predpoklad, že sa jedná o domorodca.

Kričala celá zúfalá – „celá“ je zbytočné a nelogické.

Opakovanie slov: slnko, rozprávať, usmiala sa úsmevom (ako inak), Zuzana, Veto, Robert, už, ukazovacích zámen...

„Smerovali na sever, ale ešte mali ďalekú cestu pred sebou.“ – „ale“ je vylučovacia spojka, čiže je v tomto prípade nesprávne zvolená, veď informácie sa navzájom nevylučujú.

Spoluutečenec – nespisovné, v tomto prípade divné. Rovnako ako: „neuhol pohľadom, lebo mu to nedovoľovala hrdosť“. Na čo bol hrdý v tom momente, keď sa rozprávali či sa im podarí prejsť cez hranice? A tiež mu nedovolil uhnúť pohľadom „prirodzený“ optimizmus. Existuje aj „neprirodzený“?

Akosi nesedí ani prostredie: z lúky pozorovala východ slnka nad morom, zrazu sa kdesi vzali skaly, za ktoré sa skryli, a asi aj les alebo aspoň porast, veď ak by sa pohybovali na planine, tak by „partizánov“ nielen počuli, ale aj videli. Dokonca skôr videli, lebo počuť kroky znamená veľmi blízka blízkosť niekoho. A hneď na to sa dozvedáme, že vlastne kráčajú popri mori – po pobreží. Tak aké prostredie ich pohybu si mám predstaviť?

„Po hodine jej padli viečka“, „aby im cesta prešla príjemnejšie“, „odmlčal sa, aby Zuzanu priviedol k zvedavosti“ – takýto nepochopiteľných slovných spojení máš viac.
Jedna z najnepochopiteľnejších situácii je, keď vojak vzdal obhliadku vlečky, lebo mal podrážky na čižmách od slepačích výkalov. I tak nechápem, čo vlastne hľadal, občianska vojna je vojna medzi obyvateľstvom, nie medzi štátmi, ale dobre, mali na hranici vojakov, len zas nerozumiem, čo tam vlastne robili, čo kontrolovali, a čo to bolo za vojaka, keď mu prekážali zašpinené čižmičky a prioritou sa mu stalo ich umytie ako hľadanie utečencov. Nič nedáva zmysel.

Rovnako nepochopiteľná mi pripadá skutočnosť, že v Guatemale žil pred rokom 1960 (prečo ten rok - vysvetlím neskôr) Slovák ako vojak – lebo všetko naznačuje, že Zuzana je Slovenka, keďže je modrooká, bledá, blonďavá a má čisto slovenské meno. Jej otec bol teda prisťahovalec a rovno člen guatemalskej armády. Vojak s vysokým platom, predpokladám, keďže jeho žena pracovať nemusela.

Unikajú teda obaja po smrti Zuzaniných rodičov pred vojnou, no ona (aj on) sa kochá vo východoch slnka, sama sa vyberie v neznámom prostredí bytovky do blízkosti nie príjemne vyzerajúcich mužov na chodbe, dokonca sa odváži ísť popri nich, lebo si ju v chodbičke bytovky možno „nevšimnú“.

Pozrela som si niečo o občianskej vojne v Guatemale, aby som mala jasno, o akom prostredí píšeš. Zistila som, že začala v roku 1960. Takže dej sa odohráva v tom roku, keďže ju hneď po jej začiatku Robert oslobodil z pazúrov vojakov. Predpokladám, že je po zuby ozbrojený, inak by sa mu to vôbec nepodarilo. Je teda vojak? Len som sa nedozvedela, kde stratil výzbroj. Alebo nie je a dievčinu oslobodil holými rukami? Nemálo otáznikov si pokladám pomedzi čítanie.


Idú teda popri pláži, stretnú partizánov, odrazu sa vojna stratí a na nich číhajú priekupníci s dievčatami. Prečo ich Veto poslal práve za Juanom, ktorý nie je nič viac než obchodník s bielym mäsom, teda je málo pravdepodobné, že im len tak dá „nejaké peniaze“? Skúsim veriť. Oni sa cestou k nemu rozhodnú, že mu „zahrajú divadielko“ – povedia, že sú manželia. Obchodník s bielym mäsom je teda riadny romantik! Ešte Robertovi pogratuluje, akú si vybral krásnu ženu a dokonca že ho ona chcela – úplne neznámy človek, vidí ich prvý raz a diví sa, že práve jeho chcela. A hneď zabudne, s čím obchoduje, neunesie ju, nezneužije, pohostí ich, ubytuje ako kamarátov, podaruje na cestu kopec peňazí.

Usmievam sa aj nad typickým Mexičanom s fúzmi vykrútenými dohora ako Poirot od Agathy Christie – Mexičan, ten typický, má fúzy len nadol. Že mal čierne vlasy netreba popisovať vôbec: typický Mexičan je pôvodný Indián, a ten má, prirodzene, vlasy havranie.
O dva dni už sedia na lodi.
Dej sa zmieta v romantických rozhovoroch a nepochopiteľne jednoduchým kľučkovaním pomedzi nebezpečenstvá, všetko ide ľahko, partizáni ich obídu, priekupníci nezastavia, neokradnú, obchodníci s bielym mäsom gratulujú k výberu krásnej ženy, podarujú nemalé peniaze na trojmesačnú cestu loďou...

Filia, viac sa zamýšľam nad nelogikou situácií, ako vnímam dej.
Text pôsobí detsky nevyzretým štýlom, určite si mala začať s kratšími útvarmi, na nich sa naučiť, čo všetko nemá obsahovať dobré „počítaníčko“.

Nehnevaj sa Filia, aj pre mňa je tvoj text divadielko, podobné, ako keď si napísala „občianska vojna bol len formálny (???) názov pre divákov (???) tejto strašnej divadelnej ???) hry.\"

Matt van den Bryll7.1.2014
 

Ahoj Filia,
ak sa dá, prosím rozdeľ to na viac častí. Je to príliš dlhé na jedno prečítanie.
Pekný večer
Matt

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj Filia,
jednička i dvojka, zaujímavé, veľmi dobre napísané:) Má to správnu dĺžku:)
Našiel som jediný preklep
celom vs. celkom
A pridáš, vrátim sa:)
Pekný večer
Matt

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Filia

309778_1749677080526_1796847208_1170779_186317_n.jpg
O mne

Som dievča, čo napriek všetkému chce mať úsmev na tvári
Som človek, ktorý rád prijíma, ale radšej dáva dary
Som to ja, ktorá často premýšľa o živote a smrti
Chcem vedieť prečo sa svet zlým smerom krúti

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: