IKARIKAR http://www.ikar.sk

Nespútaná Sjuzi (Lenka Záborská)4.1.2014
 

4
 počet hodnotení: 6
prečítané 629, Komentáre 22

 
Prológ (Nespútaná Sjuzi)
 „Sjuzi! Mohla by si prosím zbehnúť dnu a priniesť z kuchyne misu s chlebíčkami?“
„Jasné!“ odvetila Zuzana svojej najlepšej kamarátke a ponáhľala sa po občerstvenie. Konala sa Jessicina dlho očakávaná narodeninová oslava a Zuzana patrila k ľuďom, ktorí jej pomáhali všetko organizovať. Vybrala z chladničky misu plnú doma robených chlebíčkov a pobrala sa späť do záhrady. Keď prechádzala popri kôlni, zrak jej padol na dve bozkávajúce sa postavy. Všetko by bolo v poriadku, keby ten chalan, ktorého tak chtivo objímala nejaká blondínka, nebol jej bývalý priateľ, a tá neznáma blondínka najväčšou šľapkou v predmaturitnom ročníku. Takmer jej chlebíčky vypadli z rúk, no v poslednej chvíli sa spamätala a pokračovala v ceste. Položila občerstvenie na stôl a odtiahla na bok Jessicu.
„Čo sa deje?“
„Uveríš mi, keď ti poviem, čo som práve videla?“
„Čo si vide...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Daisy8.2.2014
 

Ahoj, Lenka,
odhliadnuc od toho, čo tu bolo napísané už predtým, by som Ti dala zopár rád.
V prvom rade by som prispôsobila slovenskému prostrediu mená a Jessicu by som vyhodila. (Možno by to meno bolo reálne o niekoľko rokov, pretože v súčasnosti je trend dávať deťom cudzie mená, ale kým tie vyrastú a my si na to zvykneme, to ešte potrvá...)
V druhom rade by som si na plecia nebrala viac, ako zvládnem. To znamená, že ťažko opíšeš reálne niečo, s čím nemáš absolútne žiadne skúsenosti. Preto si to treba buď naštudovať, alebo mať sakradobrý talent, čím narážam teraz na to, že si trošku nereálne opísala vysokú školu - respektíve to po nej. Dá sa chápať, že si na žiadnej ešte neštudovala, ale potom si to musíš buď naštudovať, popýtať sa niekoho, kto už študoval, aby Tvoje informácie nevyzneli hlúpo pre tých, čo už VŠ vyštudovali.
Skús teda pre začiatok využiť vlastné skúsenosti. Veď zaujímavý román môže vzniknúť i na stredoškolskej pôde - aj keď už bude o niečom úplne inom, ale určite bude viac reálnejší.
Taktiež by som potom tomu prispôsobila aj dialógy (vynechala nadbytočné) a upravila správanie postáv. V prológu sa postavy správajú, ako keby mali pätnásť. Benjamín sa bozkáva s dievčaťom, hoci nechce - to vážne? Ak sa nejaký dajme tomu 19-ročný chalan nechce bozkávať, tak sa asi nebozkáva (a hlavne, ak má partnerku, ktorú má rád). Príde mi to pritiahnuté za uši. Postavy treba vykresliť reálne.
Odporúčam Ti prečítať aspoň sekciu Tipy na písanie na českom portáli mamtalent, tu sekciu Hodnotenia a ak by si naozaj veľmi chcela, tak skvelá kniha, ktorá poskytuje množstvo tipov, odporúčaní a obsahuje všetko, čo taký začínajúci autor potrebuje, sa volá Umění psát od Wattsa (možno ju kdesi v knižnici nájdeš).
To by bolo z mojej strany asi všetko.
S pozdravom
Daisy

Eva Hrašková 23.2.2014
 

Pridávam sa k Daisy, príbeh musí byť uveriteľný. Rada by som ti poradila, aby si neprerábala až vtedy, keď sem pridáš celý príbeh, ale uč sa postupne, vyhýbaj sa chybám a opravuj na čo si upozornená. iba tak ti budú pribúdať čitatelia...

Lenush24.2.2014
 

Evi ďakujem pekne, budem sa snažiť, mám však pred maturitami a preto to nebude také jednoduché. Každopádne však ďakujem za každú jednu radu :)

Lenush8.2.2014
 

Ahoj Daisy, ďakujem ti veľmi pekne za rady, rada ich v budúcnosti využijem. Najskôr by som rada pridala celý príbeh a potom postupne upravovala. Je pravda, že s tou vysokou školou som to zrejme nedomyslela, to určite upravím. Čo sa týka mena Jessica, mne osobne sa to meno celkom páči a keďže som mala v detstve veľmi dobrú kamarátku s takým menom, povedala som si, že by na tom nemuselo byť nič zlé, keď ho použijem.
Každopádne ti ďakujem za všetko, čo si napísala, budem sa snažiť podľa toho riadiť.

DARK28.1.2014
 

Lenka, mám pocit, že 4., 5. kapitola sa nikam neposunula. Len to, že by priateľka mala vedieť, kde Benjamin študuje. Ale ona vraj nevie. Okrem toho nákupy, kaviareň... - také neplodné činnosti, akoby si chcela zaplniť stránky a nemala čím. Skôr by som čakala, že sa pripravuje na súťaž, našla si prácu, a tak.

Lenush28.1.2014
 

Posedenie v kaviarni aj rozhovor s kamarátkou sú v tomto prípade pre Zuzanu dôležité. V ďalších kapitolách sa uvidí, prečo.

DARK6.1.2014
 

Lenka, prológ plus 3. kapitoly v sebe skrývajú množstvo ilúzií. Po obsahovej stránke ma nezaujala jediná strhujúca vec. Jediné pozitívum je malé množstvo chýb.
Všetko je tak naivne dokonalo-dokonalé ako v zaoceánskych teenstory, dokonca aj mená si týmto smerom volila, hoci si dej umiestnila na Slovensko. U mňa dokonale anglicky znejúce mená v slovenských textoch vyvolávajú skôr odpor ako obdiv, hlavne vtedy, keď nachádzam takéto skloňovanie: „na Jessicinej oslave“.

Sme teda na dokonalej pôde: dievčinu obklopuje dokonalé prostredie, materiálne zabezpečenie, dokonalí a hlavne úspešní rodičia, skončila vysokú školu, má drahé auto, je to kráska na pohľadanie s dokonalým super vzhľadom, učitelia ju majú radi, pohybuje sa v „elitnej“ partii (nič z toho som si nevymyslela, všetko som našla v texte).


Román začíta ako naivný dievčenský, keď Sjuzi nesie chlebíčky z domu na záhradu, prechádza okolo kôlne (akosi sa architektovi niečo vymklo, keď navrhol medzi vchodové dvere a záhradné sedenie kôlňu) a uvidí svojho priateľa bozkávať sa s inou. Z pomsty sa Sjuzi začne bozkávať s iným, na konci prológu zvolaním vyhlási neverníka s priateľkou za pár ročníka. Benjamín chvíľu postojí, potom si povie, že bude lepšie odísť. Džesika (budúca, hneď po prvom pojednávaní úspešná, právnička) zablahoželá Sjuzi (budúca superdokonalá architektka, adeptka na výhru v národnej súťaži), Sjuzi sa však díva za odchádzajúcim Benjamínom.
Pre telenovelovskú teenstory je to v poriadku, pokiaľ nie sú ambície písať niečo iné a hlavne inak.

V kapitolách sa dozvedáme samé nezaujímavé podrobnosti z rána, kto kde je, kamarátky si zavolajú, rozhodujú sa, či ísť na nákupy, alebo preleží v posteli. Dozvieme sa, ako prišla k vodičskému preukazu a keďže jej zopár drobných ostalo, kúpila si milované, ale hlavne drahé auto. Niečo doložili bohatí rodičia.
V pláne má pár týždňov po škole si oddýchnuť a potom si zohnať brigádu – je po VŠ a uvažuje o brigáde. Snažím sa tomu neuveriteľnému rozhodnutiu uveriť.
Zavolá jej profesor, z rozhovoru je zrejmé, že profesor z univerzity. Toto mi môže ktokoľvek napísať hoci aj pozláteným písmom, aj tak neuverím, že čerstvá absolventka VŠ či univerzity má veľkú šancu uspieť na celoslovenskej „veľkolepej“ súťaži profesionálnych architektov. Profesor z univerzity musí byť natoľko zorientovaný, aby toto neponúkol študentke. Má predsa známosti medzi profesionálmi, pohybuje sa v komunite skúsených architektov, nemôže prácu študentky porovnávať s nimi. Ale on je i napriek tomu presvedčený, že súťaž vyhrá Sjuzi, veď si pri stovkách študentov, ktoré mu za rok prejdú rukami, presne pamätá jej ročníkové projekty.
Nasleduje ďalší dialóg s priateľkou - rozhovor pripomína skôr klábosenie 15ročných pipiek ako vysokoškoláčok, z ktorých jedna je vyštudovaná právnička a druhá architektka - opakujem, adeptka na výhercu národnej súťaže. Okrem toho, ako sa dozvedáme, je sjuzi riadna šelma, ktorá sa ešte koncom SŠ rozhodla stať lovkyňou, dokázať celému svetu, že nie je ľahko dostupný tovar. Rozhodla sa neviazať, len sa chvíľkami zabávať bez citov, len zábavky, vyberala si, s každým strávila noc, sex vždy, keď mala chuť. A darilo sa jej.
Tak čo je vlastne tá Sjuzi zač? Ťažko dostupná intelektuálka či ľahko dostupná děfka nespútaných mravov? Divoška, lovkyňa, sexica, motajúca sa po baroch, neustále loviaca korisť na príležitostný sex alebo horlivá a dokonalá študentka sediaca nad skriptami, študentka so super návrhmi, vykúzľujúcimi na morózne sa tváriacej tvári profesora úsmev za dokonale zvládnuté úlohy? Niečo tu nesedí.
Lenka, prepáč, usmievam sa pri slovnom spojení „vymakaný personalista“. Miestami sa potkýnam o riadne táraniny, okrem neznalostných lapsusov.

Po tomto komentári mi nevenuješ také vďačné slová ako ostatným, ktorí dokonalé neznalosti a kopec nezmyslov dokonca považujú za talent. Prepáč, ale toto sú hlúposti vhodné pre –násťročné pipenky bez vedomostí, ktoré potrebujú čítať o rýchlych autách, namakaných plejbojoch, plejmejtkách, nekontrolovanom míňaní financií, o ničnerobení a sypaní sa pečených holubov do úst.

Máš jasno v základoch slovenčiny, ale slovné spojenia, logika, motivácia a vyjadrovanie sa postáv... všetko ide bokom. Dej je čoskoro predvídateľný - keďže ju profesor vyzval ako úplného a dokonalého znalca, určite „národnú“ súťaž v architektúre bez praktických skúseností vyhrá.

Z dialógov je cítiť jeden človek, nie sú rozpoznateľné, otec aj mama sa vyjadrujú ako naivky, otec pripomína výberom slov viac ženu, či skôr dievča, ako podnikateľa - spolumajiteľa stavebnej firmy. Už som čakala len na to, kedy sa v jeho replikách objaví: wau!
A vraj div mu oči nevypadnú, keď vidí dcérine projekty na školskej stránke – na vysokých školách niekto vedie školské stránky, kde sa uverejňujú semestrálne či ročníkové projekty tisícok študentov? VŠ nie je SŠ či ZŠ, to si treba uvedomiť.

Je cítiť, že si nevypísaná, že napíšeš, čo ti napadne (USB strčil do počítača...), že poriadne neuvažuješ nad tým, čo píšeš. Tipovala by som ťa na 17 – 18, podľa volenia pojmov i nezvládnutých a takmer nepremyslených situácií.

Profesor ju upozorní na to, aby si pozorne prečítala prihlášku: prepánakráľa! Veď skončila VŠ, nie je malé dieťa! Rád by si nej prečítal ako o úspešnej záhradnej architektke: prepánakráľa! Úspešná záhradná architektka nie je vtedy, keď vyhrá súťaž, úspech sa vždy dostaví po rokoch driny a zanechanej práce.
To je aké zmýšľanie profesora univerzity? Presne o tomto to je, čo som už vyššie písala: repliky absolútne nevystihujú postavu, každej chýbajú vedomosti, všetky sa správajú i vyjadrujú rovnako nefundovane až infantilne.

Okrem iných drobností, ktoré sa mi nechce spomínať, ako je cestovanie pre prihlášku, ktorú si pokojne môže stiahnuť z webovej stránky, do očí kolú ďalšie nedomyslenosti i neznalosti: prihlášku treba poslať do 20. mája. Poďme odpočítať: do dátumu je 8 dní, máme teda 12. mája, dva týždne predtým dokončila VŠ, čiže nám vyšlo, že zhruba 28. apríla. Nechce sa mi veriť, že na SPU v Nitre a niektorej ďalšej právnickej VŠ alebo Uni končia študenti tak zavčasu a do konca apríla majú za dievky sebou nielen štátnice, ale aj odovzdané diplomy, keďže sú z nich právnička a architektka.

Lenka, s ničím si si nedala prácu navyše, lavíruješ a narábaš s informáciami ako sa ti zachce, so všetkým najradšej preháňaš bez rozmyslu: okrem všetkých tých dokonalostí... Sjuzi bude projekt prezentovať pred celým Slovenskom – milióny ľudí sa zíde niekde na parkovisku a ona ho bude na veľkoplošnej obrazovke prezentovať? Alebo všetky tv kanály budú vysielať celému Slovensku jej prezentáciu? Či ako si mám vysvetliť túto informáciu? To je ďalšia malá ukážka veľkej nedomyslenosti.
Možno svoju mamu - manažérku štvorhviezdičkového hotela, i otca - veľkopodnikateľa o takých nezmysloch hrdinka presvedčí, mňa určite nie.

Berieš si na rohy viac ako zvládaš, Lenka, vôbec by som sa týmto smerom neuberala, zvoľnila by som, nerobila všetko tak dokonalé a pritom tak laicky naivné a bez potrebných znalostí.
Ospravedlňujem sa, že neviem písať v superlatívoch, keď nachádzam táraniny, ale dúfam, keď si viac v mojich riadkoch nenájdeš, že som ti aspoň poskytla radu, že treba veľa čítať, veľa sa učiť a zamýšľať nad súvislosťami skôr, ako sa pustíš do písania čohokoľvek.

Lenush6.1.2014
 

Milá Dark, nebudem tu písať, že nemáš pravdu, podľa toho, čo si napísala súdim, že si skúsená a máš toho za sebou omnoho viac, ako ja. Niekto by sa možno po prečítaní tvojej kritiky urazil a hneď písanie zabalil, ja ale nie som ten tip. Všetko, čo si napísala, beriem. Netvrdím, že v písaní som perfektná, svojim spôsobom som skutočne len začiatočník. Asi máš pravdu, vyzerá to všetko naivne, zrejme som si to neuvedomovala, keď som to písala. Ďakujem ti pekne za všetky tvoje rady, budem sa snažiť podľa nich ďalej riadiť. Nerada by som však teraz menila celý dej, keďže ho už mám napísaný dokonca. Možno keď si prečítaš ďalšie kapitoly, keď ich bude viac, tak názor troška zmeníš. Ak nie, nevadí, ja to beriem. Nie každému sa to musí páčiť a ja sa určite nechcem ľuďom vnucovať. Nie je to ani prvý a ani druhý príbeh, ktorý som napísala, myslela som si však, že je dosť dobrý na to, aby som ho uverejnila práve tu. Asi to tak nie je. Nevadí. Nechcem hneď vešať hlavu a s písaním seknúť. Ešte raz ti teda ďakujem za každú jednu radu, za každé vytknutie a celkovo za celú kritiku.

Eny6.1.2014
 

Lenush v tomto súhlasím s Dark, ale hlavne mi ide o tie fakty, ak máš príbeh už dopísaný, prepisuj, škrtaj a rozmýšľaj. Môjho démona som sem dala už tretíkrát a vždy mi tam našli chyby a fakt dobre poradili. Sú veci, ktoré sama nevychytáš, musí sa na to pozrieť aj niekto iný (tento portál je o tom). A naozaj aj keď to je fiktívny príbeh, určité fakty nepustia, to si treba uvedomiť, pretože čitateľ je ten komu chceš svoj príbeh ponúknuť a ak to nebude dôveryhodné nebude to čítať.

Ja som napríklad človek, ktorý sa rád vžíva do postáv a ak mi na príbehu niečo nesedí odrádza ma to (dokonca aj v mojich dielach a vtedy viem, že s tým treba niečo robiť). To nehovorím, že Tvoje dielo je zlé, ale treba sa s tým trochu pohrať a vypiplať detaily.

Držím palce do ďalšieho písania :D

Lenush6.1.2014
 

Ja to všetko samozrejme chápem. Pretým, ako sem pridávam kapitolu, snažím sa v nej nájsť každú chybu. Čítam si ju niekoľko krát dokola, len aby bola v poriadku. Ale ako vidím, nájde sa kadečo. Keďže ešte nie som na vysokej a Dark ma odhadla skoro presne, mám totiž 19, nebola som si úplne istá niektorými vecami. Napísala som príbeh, ktorý som mala celý v hlave. Je celý fiktívny, nič z toho sa nestalo, postavy sú vymyslené. Len ma trochu mrzí, že to beriete tak, že Zuzana je perfektná a všetko okolo je perfektné. Teraz to asi tak vyzerá, no nie je to úplne pravda. Ale to všetko je v ďalších kapitolách.

Ešte by som sa vrátila k tomu drahému autu - je to octavia, nie mercedes. Nechcela som tam dávať nič drahé. Ale fajn, beriem. Čo sa týka tej súťaže, neviem o tom, žeby som písala, že ide o profesionálov. Ak sa to chápe tak, dobre, moja chyba.

Bohužiaľ, neviem, ako by som to celé mala prepísať, aby príbeh nepôsobil naivne, že je všetko dokonalé a bez jedinej chyby. Asi by to potom celé stratilo to, čo to má mať. Ako som už napísala, beriem každú radu, každú kritiku. Pokúsim sa na tom popracovať, obávam sa ale, že celý príbeh sa mi nepodarí zmeniť. Ale nechcem prestať písať za žiadnu cenu.

Eny6.1.2014
 

Ak chceš pošli mi to na mail, nehovorím, že som nejaká neviem čo, ale aspoň Ti pomôžem :D, je nás tu viac čo si takto opravujeme diela

bernatovag@gmail.com

bubinostar4.1.2014
 

Nájdeš ma na www.mamtalent.sk pôsobím pod nickom bubinostar - Moje básne, úryvky z pripravovaného románu Slzy pre bolesť, samozrejme i poviedky. Príjemné čítanie - gabriel németh alias bubinostar

Lenush4.1.2014
 

Ďakujem za pochvalu a určite si nájdem čas na tvoje básne ;)

gabriel németh4.1.2014
 

Asi si si to, Lenka, opravila, super text - dobrééé....

Eny4.1.2014
 

Super kapitolka, pár pripomienok

či zájde s Jessicou nakupovať - trochu zvláštna veta, dala by som tam - či zájde s Jessicou na nákupy alebo či pôjde s Jessicou nakupovať

Trnavou si ma potešila (som trnafčanka :D)

pri pomyslené - tam malo byť asi pomyslení

SMS - by som napísala esemesku - veľa ľudí ma za to \"zdžubalo\"

že vás otravuje ale - pred ale má byť čiarka

Lenush4.1.2014
 

Uff, čiarky :D Môj najväčší nepriateľ, ale vďaka za upozornenie :) Čo sa týka písania SMS - uvažovala som, či to napísať skratkou, alebo tak, ako si to napísala ty. Ale ďakujem, nabudúce si dám pozor :) Ďakujem však za všetky pripomienky, cením si každú radu :) Som rada, že sa ti to páči :)

Marianne4.1.2014
 

Ahoj,
tiež si myslím, že talent máš, treba veľa čítať a taktiež si prečítaj text po sebe a zamysli sa, či by niečo nebolo treba meniť. Podľa mňa si začala dobre. A každý z nás sa tu istým spôsobom učí a zdokonaľuje. :)
Veľa šťastia v písaní, mňa to zaujalo.

Lenush4.1.2014
 

Ďakujem pekne :)

gabriel németh4.1.2014
 

Ak ti to nejde, Lenka, tak už miesto napísaného mena, ktoré v texte spomenieš, dávaj občas zámena, ktoré sa vzťahujú na dotyčnú osobu a potom v texte opäť daj meno hrdinky príbehu. Obmieňaj meno a zámena. Ale mne sa nezdá, že ti to predsa len ide. Ja tu cítim talent, ide len o cvik písať, nielen čítať, ale veľmi pozorne text študovať a učiť sa z neho. Ber to prosím ťa ako radu. Lenka, veľmi ti fandím, ako vidím budem sa tu vracať a čítať ťa.
Ber to ako radu, prosím ťa. Veľmi ti fandím, budem sa vracať a čítať ťa.

Lenush4.1.2014
 

Ďakujem, určite to beriem ako radu, kritiku prijímam, veď každý sa učí a v tomto prípade asi veľmi dlho :) Netvrdím, že som dokonalá, len sa chcem o dielo podeliť a som vďačná za každú radu, kritiku, poprípade pochvalu :) Snažím sa písať veľa, občas ale nie je dosť času.. Ešte raz ďakujem, budem sa snažiť dávať si na to naozaj pozorô

Eny4.1.2014
 

Lenka, neber zle to čo Ti napíšem, orientačne majú decká 15-18 rokov, či? V prvom rade, stále opakujúce sa slová misa,
odvetila Zuzana
Zuzana patrila
Zuzane takmer

celý text je samá Zuzana sem, Zuzana tam, a aj Jessica, ale tej Zuzany je fakt veľa, trochu sa s tým popasuj. Rozmýšľaj nad textom. Mne osobne vadí, ak sa často opakujú slová. Nemôžem povedať, že ja ich nepíšem, ale snažím sa tomu vyhýbať.

Prajem veľa zdaru pri písaní.

Lenush4.1.2014
 

Vôbec to neberiem zle, práve naopak, som vďačná za každú jednu reakciu :) Ďakujem ti za upozornenie, pokúsila som sa to napraviť najlepšie ako sa len dá.. Snažím sa tomu vyhýbať ale občas mi to ujde, nevšimnem si to alebo mi to proste občas nejde inak napísať.. Tak si dám väčší pozor a dúfam, že v ďalších kapitolách sa to nebude opakovať :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Lenka Záborská

O mne

Nikto nie je dokonalý, ani ja nie. Písanie však milujem, preto sa chcem zdokonaľovať, aby sa mi jedného dňa splnil môj veľký sen - písať dobré diela. Kritiku prijímam bez problémov, pochvala však poteší :). Preto je pre mňa každý jeden názor a každé hodnotenie veľmi dôležité.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: