IKARIKAR http://www.ikar.sk

Niečo zvláštne (Nikki)23.1.2020
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 13, Komentáre 1

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.23.1.2020
 

Nikki,
je veľa záležitostí, ktoré si musíš uvedomovať v priebehu písania. Podstatná je i logika, časová následnosť, poznanie reálií zvolenej lokality.

Rok 1998, San Francisco, t.j. USA.
Hlavná hrdinka premýšľa nad Danielom, ktorého miluje od detstva, vyrastali spolu. No potom Daniel stretol JU, teda inú. Podľa informácií v prvých dvoch odsekoch je zrejmé, že sa jedná o cca 18-ročné osoby, keďže sa Daniel zaľúbil do Lenky a prestal milovať hlavnú hrdinku, ako je neskôr zrejmé, Katku. San Francisco a Katka či Lenka akosi nepasujú k sebe. Od podnadpisu (San Francisco) si napísala pár riadkov a zabudla, že si dej situovala do SF a dala hrdinom rýdzo slovenské mená.

O 15 rokov neskôr
sa Daniel z ničoho nič ozve Katke, prosí ju o stretnutie, kde jej povie, že ju celé roky miloval. Ona tiež po inom (z prvých riadkov je to zrejmé) netúži, len po ňom, keďže bol jej jedinou a pravou láskou. Stále sa dej odohráva v SF, keďže sa mali stretnúť na obvyklom mieste, na akom sa stretávali pred 15. rokmi. Katka v ňom stále býva, Daniel je v SF na služobnej ceste.
Stretnú sa a Daniel ju prosí o nový vzťah.
Daniel prednesie nelogickú vetu: „Ako sme odišli do Ameriky, myslel som...“ Takže zo San Francisca odišiel do Ameriky. Je to, akoby si napísala: „z Bratislavy som odišla na Slovensko.“
Katka sa vyjadrí, že už niet návratu, rýchlo odchádza a premýšľa, či mu dať druhú šancu. Pár riadkov predtým o inom nesnívala, len o ňom a zrazu „naše cesty sa bohužiaľ, dávno rozišli“.

Premýšľa o Danielovi, aj keď raňajkuje lievance (už by mladí autori mohli vymyslieť niečo kreatívnejšie, nie odpisovať jeden od druhého). Na návštevu prichádza Ivana (tiež typické americké meno), keďže má Katka telefón vypnutý. Ivana sa Katke zverí so starosťou, t.j. že rodičia sa chcú dať dokopy. Je to viac nerozoberaná informácia, takže netuším, čo vlastne potrebovala Ivana poradiť. Katka sa jej zveruje s Danielovým návrhom. Ivana ju odhovára.

Katka má cca 33 rokov (18 + 15) a študuje na VŠ, kde sa jej majú splniť sny o budúcnosti. Čo robila roky pred štúdiom, nevieme. Ani prečo býva v byte sama – nespomína rodičov, súrodencov.

Odsek od „Každý deň na vysokej škole je boj“ po „patrila medzi 5 najlepších vysokých škôl“ je ďalšia čerešnička:
Katka teda chodí na VŠ, kde sa pripravuje na záverečné skúšky. Škola je každý rok preplnená novými tvárami: lekármi, chirurgmi, zdravotnými sestrami. V ďalšej vete sa vyššie menovaní tešia na nové začiatky života. Čiže za rok, keďže na škole boli noví, vyštudovali každý svoje zameranie a po záverečných skúškach (na univerzitách sa to volá inak, Nikki, treba si zistiť) smerujú na prax. Isto v San Franciscu nie je univerzita, na ktorej za rok spravia zo študentov lekárov či sestričky, a kde študujú obe profesie súčasne. Alebo sa mýlim?

Hlavná hrdinka sa chystá na prax (tak skončila už, či neskončila a praxuje, či čo vlastne?) keď jej zvoní neznáme číslo. Daniel. Volal do nemocnice, aby získal jej telefónne číslo. Čiže v nejakej nemocnici, kam odchádza Katka na prax, majú telefónne čísla študentov VŠ. Však už deň predtým jej volal, jej číslo mal. Deň predtým, keď jej ten mobil zazvonil, vedela, že je to Daniel, o deň neskôr už je to neznáme číslo.
Čitateľ sa nedozvedá, ako dopadol telefonát, zato vie, ako študentka s nedokončenou školou robí všetky úkony ako skúsená zdravotná sestra, dokonca rutinne, čiže ich vykonáva dlhý čas.

Stvorila si, Nikki, študentku, zároveň zdravotnú sestru s dlhodobou praxou, ktorá má 33 rokov, študuje na vysokej škole na zdravotnú sestru súčasne s lekármi, býva v Amerike, má slovenské meno, aj jej priatelia, používa český výraz (sakra). Jej priateľ, veľká láska, ktorý sa zo San Francisca presťahoval do Ameriky, po ktorom ona túži, ale nemieni si nič začať, lebo láska skončila dávno, sa o ňu uchádza znovu. S ním ide do „italskej“ reštaurácie ako lacná žena; v čierno-červenej sexi vypasovanej kombinácii a vlasy jej padajú na čokoládové telo – černoška? Mulatka? Nevieme, ale určite takmer vyzlečená, keďže jej vlasy nepadajú na šaty. Pripravená, s trpkým úsmevom, keďže sa na Daniela teší, veď sa aj patrične sexi vystrojila, kráča mestom na okraj, do tej talianskej reštaurácie, kde sa jej Daniel zveruje, ako sa s Lenkou milovali, po pár dňoch (od čoho?) prišla, že čakajú dieťa, on bol v šoku, ona odišla za iným a porodila Danielove dieťa. Viac ju nevidel, dieťa pár sekúnd. Katka sa ponúkne, že mu pomôže hľadať stratenú dcérku, on sa jej vyzná, že pre neho bola Katka vždy drahokam. Katka mení názor, že by nemala byť odporná na človeka, ktorého poznala „od malíčka“.
Volá Ive, odchádzajú do „fotka“, kde je veľká konkurencia (súťaž) chlapov a ony dve ich nedokážu odháňať. A každý deň za nimi dvomi prichádzajú na ihrisko (?) noví a noví, keďže Iva je ako žena po tridsiatke erotickou túžbou väčšiny mužov, no ona ich vytrvalo odmieta.

Okrem nudných, dej neposúvajúcich dialógov si nasplietala riadne nezmysly, Nikki. Lepšie urobíš, ak začneš písať to, čomu rozumieš - skôr si čitateľov nájdeš.
Nechaj text pár mesiacov odležať, nie je sa kam náhliť, poopravuj si chyby, zreálni text vrátane dialógov, zlaď všetky reálie s lokalitou, nepodceň žiadny detail, informáciu, ktorú podáš – v opačnom prípade sa čitateľ viac k tebe nevráti, ak by aj mal trpezlivosť dočítať aspoň prvú kapitolu do konca. Ja som vydržala potiaľ, ako sa Katka rozhodla dostať k všetkým súkromným informáciám pacientok všetkých nemocníc a jediným riešením bola administratíva (správa danej inštitúcie, v tomto prípade školy) na druhom poschodí školy. Škola totiž určite má osobné informácie všetkých pacientov nielen zo San Francisca, ale aj celej Ameriky, ako Severnej, tak i Južnej. A pomôcť k získaniu prísne chránených informácií jej môže školník so šedinami, ženou a deťmi, slušný človek, ktorý jej isto otvorí administratívny priestor školy a spolu budú hľadať dôverné informácie. Ou, nie, mýlim sa! Odlákala ho preč, zatiaľ si otvorila, sadla za starý typ počítača, heslo „San Francisco“ sadlo a bindo! Na obrazovke starého PC z 90-tych rokov sa zobrazili údaje všetkých amerických rodičiek, medzi mini mená Lenka Fialková a Daniel Malý. Los Angeles. Popis sedel a...

A v diele nesedí skoro nič; všetky informácie a situácie i nevhodný výber slov položilo tvoje dielo na lopatky, Nikki.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Nikki

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: