IKARIKAR http://www.ikar.sk

Niečo (NatQa)2.2.2015
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 302, Komentáre 10

 
Niečo - 1.kapitola
Temná noc. Tmavá sťa malé uhlíky, putujúce každý večer do rozžeravenej pece. Pripomína mi to teplo. Teplo. Čo je to teplo? Je to príjemný pocit, rozlievajúci sa po celom tele, alebo je to len slovo, ktorého význam zanikol v hustote mohutnej hmly, valiacej sa smerom ku mne a pohlcujúcej moje útle telo.
Ticho. Cítim ho. Je všade okolo mňa. Zdalo by sa, že ma prosí, aby som ho svojím zúfalým výkrikom prerušil. Ale to je len klam. Klam túžiaci zmiasť moje otupené pomätené zmysly.
Objíma ma falošný pocit slobody. Pocit, že môžem urobiť čo len chcem. Áno. Tu a teraz. Uprostred noci na tom najpustejšom mieste na svete.
Ale ja viem, že sa nemôžem ani len pohnúť. Sledujú ma. Vyziabnuté tváre s pretiahnutými dierami namiesto očí. Vznikli z tej hmly, čo bola taká hustá, až sa mi pľúca od jej ťarchy zastavili a odmietli ďalej pracovať.
Bez pohybu, dokonca aj bez dychu, stojím a dívam sa priamo do tej čierňavy očí tváre predo mnou.
Viem, čo chcú. Ale nedostanú to. Nesmú.
Tvár sa na mňa vyškiera. Hoci nevidím ten úškľabok, cítim ho. Veľmi dobre vedia, že...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Mima Čierna15.2.2015
 

Ahoj NatQa,
som tu zas. V príbehu si sa moc neposunula a ja stále neviem, o čo ide. Chápem, že tým chceš asi udržať nejaké napätie, len aby si tým neodplašila svojich čitateľov. Myslím tým, aby to neskĺzlo do nudy. Možno, keby si priblížila tých Mŕtvych o niečo viac. Chápem, že je to zatiaľ LEN 4. kapitola a preto Ti to hovorím vopred. Neber to, prosím, v zlom. Takže stále čakám. :) a k tomu pár drobností: Je ošípaná (nie ý), párkrát sa píše spolu a tiež ako keby oddelene, ak ma môj mozog neklame. Pokračuj. držím palce a zastavím sa znova. ;)

NatQa16.2.2015
 

Ahoj Mima,
teší ma, že sa opäť ozývaš, a aj to, že si taká netrpezlivá :) Ďakujem za tvoje upozornenia, k mŕtvym sa za chvíľu dostanem, snáď :) mienila som to ešte trošku oddialiť, ale skrátim to, dúfajúc, že sa nerozpíšem ako vždy :)

hm13.2.2015
 

NatQa, pomerne dôležitý nedostatok tvojho textu predstavuje spôsob tvojho rozprávania. Používaš pri rozprávačských častiach minulý, prítomný a budúci čas. Prečítal som iba časť tvojho textu, možno len jednu A4. Na toto si daj pozor. Depersonalizuje to tvoje rozprávanie. Je zaujímavé, že tento depersonalizačný prvok používaš aj pri predstavovaní sa \"O mne\". Nebudem to analyzovať, prečo to robíš, aký máš k sebe vzťah, jedno je isté tvoj text to poškodzuje.

Najčastejšie, takmer vždy, sa používa spôsob rozprávania v minulom čase.

\"urobil toto, či tamto...\"
\"Prešiel ulicu...\"
\"Zvolal\"
\"Išiel na poštu.\"
a pod.

Iné časovanie sa používa iba vtedy ak to má nejaký zásadný význam a opodstatnenie.

NatQa13.2.2015
 

Ďakujem, že si sa ozval. \"O mne\" som trochu pozmenila, snáď je to lepšie. Čo sa týka samotného románu, prečítala som si jednu kapitolu a sústredila sa na čas. Rozprávanie v budúcom čase som zvolila, lebo sa mi to páčilo. Minulý čas mal hrať úlohu pri rozprávaní o tom, čo už bolo. Ale zrejme som nezvolila dobre :)

Mima Čierna11.2.2015
 

Ahoj NatQa,
bola som tu zakaždým, keď si pridala kapitolu, ale ozývam sa až teraz. Neboj sa, nemám žiadnu pripomienku. ;) len ja, narozdiel od Rony, strácam trpezlivosť. kto sú tí mŕtvi a čo chcú? naťahuješ ma ako gumu na trenkách. Takže stále čakám. A mám otázku. Koľko rokov má asi tak Peter?

NatQa13.2.2015
 

Ahoj Mima,
ďakujem, že si sa ozvala, a že čítaš môj rukopis :) teší ma, že ťa to tak pohltilo, ale musím ťa sklamať, čo sa týka mŕtvych a toho, čo chcú. Sám Peter to nevie a pokiaľ sa to dozvie, prejde ešte nejaký čas. Koľko kapitol to bude, zatiaľ neviem povedať, keďže som len dnes dopísala štvrtú kapitolu :) ale neboj sa, zbehne to rýchlo ;) Peter má asi tak približne 16 rokov :)

Rony10.2.2015
 

Ahoj NatQa,
prečítala som si prvé tri kapitoly a veľmi sa mi páčili. Úvod bol najlepší, výborný opis, nemenila by som nič, dobre spracovaný. Dokázala si ma vtiahnuť do deja hneď od začiatku a téma je tiež veľmi zaujímavá. Páči sa mi, že hneď neprezrádzaš o čo presne pôjde a pekne zahmlievaš:-)
Oprav si prvý krát/prvýkrát a telo sa z postele ani nehlo/nepohlo.
Teším sa na ďalšie kapitoly.

NatQa10.2.2015
 

Ahoj Rony,
ďakujem ti za takéto pozitívne hodnotenie. Príjemne ma zahrialo pri srdci :) nečakala som takéto dobré ohlasy, preto je to pre mňa veľký úspech. Snáď si to nepokazím :)

Emko7.2.2015
 

Ahoj,
zaujalo. A to je pri prvej kapitole hlavné.

NatQa10.2.2015
 

Ahoj Emko,
tvoj koment ma veľmi potešil. Dúfam, že to bude takto aj naďalej, a že to nepokazím :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

NatQa

abcd.png
O mne

Som dievča, ktoré už od malička má záľubu v knihách. Najprv som ich čítala a tešila sa z ich. Neskôr som ich začala sama tvoriť. Zapáčilo sa mi to a teraz ma to ťahá stále viac a viac. Mám veľké sny, ktoré ako úprimne dúfam, sa splnia a potešia nielen mňa, ale aj veľa ľudí z celého sveta.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: