IKARIKAR http://www.ikar.sk

 O písaní...? (J.W.T)28.11.2009
 

4
 počet hodnotení: 151
prečítané 773, Komentáre 28

 
O písaní...(epilóg k Book of Life)

O písaní...?
1.časť: autor.
Obhrýza ceruzku nad papierom: “O čom napíšem?“
Zahľadí sa na okolitý svet a pozoruje. Je tu toľko toho, o čom by mal čitateľ predsa vedieť : o závisti, o pokrytectve, o falošnosti, chamtivosti... Žalúdok sa mu stiahne množstvom negatívnych myšlienok, keď si ich znova prehráva. Až ho pichne pod srdcom. Vnútro sa búri. Ale rozum hovorí: ´Napíš o tom! Zobrazíš LEN skutočnosť. Ľudia sa poučia. Daj tam troška sarkazmu, daj tam troška toho a hentoho....“
Dá sa do toho. Dopíše.
2.časť: vydavateľstvo.
Redaktor sa ráno zobudí. Včera čítal množstvo rukopisov na korektúry a posúdenie, čo vydať. Mnoho z prejdených riadkov diela sa mu do rána aj prisnilo a je z toho ešte teraz spotený.
„ A dnes ma to čaká zas?“, strasie sa.
V práci na stole nájde rukopis od nejakého nového autora. Otvorí ho s nádejou a začíta...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ľubica Bystrická1.4.2011
 

Zabudla som spomenúť, že sa mi páčil aj Váš štýl, nielen obsah.

Ľubica Bystrická1.4.2011
 

Absolútne súhlasím s autorom. Slová a myšlienky majú moc. Ak budem vnímať, myslieť či písať len o realite, zachovám status quo. Ak sa chcem cítiť a mať lepšie, najprv sa tak musím naladiť v myšlienkach, uveriť v zmenu, vopred ju precítiť. Slovo beletria znamená doslova krásna literatúra. Píšme o lepšom svete pre tých, ktorí si myslia, že nie je, ktorí sú presvedčení, že život je nudný a únavný. Píšme o kráse, o dobre, o láske...

Adhara30.6.2010
 

Rozhodne je to pekná myšlienka. Ale musím s ňou dôrazne nesúhlasiť. Podľa mňa v súčasnosti literatúra trpí úplne opačným problémom ale! nemusí to byť problém pre toho, kto v literatúre nehľadá realitu. Čo som napríklad ja.
Chcete týmto príspevkom povedať, že ak sa bude písať o láske, bude na svete viac lásky? Prosím vás... netuším, či je ešte možné písať o láske viac než sa píše teraz. Nachádzam ju v každom románe či je to horor, triller, fantasy historickom románe alebo sci-fi a samozrejme by som ju našla aj v ostatných žánroch ktorým sa vyhýbam práve z tohto dôvodu, že mám isté, čo v nich nájdem. Literatúra je \"preláskovaná\" a vo väčšine diel sa nejedná o len tak hocijakú lásku, ale o osudovú, životnú, ohromujúcu. Ale koľko takých vzťahoch je okolo nás v skutočnosti? Láskou je infikovaná - používam toto slovo, lebo je to už skoro ako mor - takmer každá kniha. No táto infekcia akosi neprechádza na ľudí okolo nás - na mňa rozhodne nie. A rovnako na mňa neprechádzajú ani podradné emócie, zlo a hnus.
Prečo? Lebo medzi literárnym a reálnym svetom boli pre mňa vždy hrubé hranice. Literatúra ma začala baviť pre to, lebo život sám osebe je nudný. Tam v knihách je iný svet. Niekedy lepší, taký, čo môžeme závidieť, inokedy horší, aby sme boli radi, že je to len výmysel. Ale pre mňa to vždy bol aj je len výmysel, ktorý existuje pre naše pobavenie.
Viem, že nemôžem hovoriť za všetkých ľudí na svete. Ale pozorovanie môjho života a života v mojom bezprostrednom okolí prinášajú záver: akýkoľvek knižný príbeh z tých, čo som čítala na mňa pôsobí ako z paralelného vesmíru.
Z izolovaného paralelného vesmíru.

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Ahoj Jarko J.W.T.
rada by som ti oznámila, že som ťa uviedla v mojom nesúťažnom príspevku - rozprávky pre MT. Len som chcela, aby si o tom vedel. Nechcela som to dávať na FB MT a takto som si klikla na každého dielo, aby som sa mu zároveň aj poďakovala.

ANDREA BUGÁTOVÁ28.2.2010
 

Ahoj J.W.T.
som rada, že ťa na FB MT, tak vychválili. Banner na tvoje dielo ma upútal, myslím, že si mal alebo máš? Neviem, alebo v grafike? Nie som si istá, ale toho tu je už toľko veľa, že ani neviem, kde som ho videla, prepáč. Také pozitívne dielko som už dávno nečítala. Teda okrem rozprávok, kde by malo všetko skončiť dobre. Som rada, že si na MT. Mám taký istý názor, že musíme byť k ľuďom dobrí, aby aj oni boli dobrí k nám, skrátka robiť dobro. Len svet je taký, aký je a ľudia sú takí, akí sú. Môj muž mi hovorí, že chcem zmeniť za každú cenu svet k lepšiemu. A má pravdu. Ale on mi hovorí, že to sa nedá a, že ľudia sú skrátka takí a, že ich nezmeníme. Ja vravím, že v každom človeku je kusisko dobra, a to zlo len plodí zlo. Len to by už bolo pre iné dielo. Som rada, že som si to tvoje prečítala a držím palce, aj iným tvojím dielam. Prajem Ti veľa takýchto, pozitívnych aktivít.

J.W.T28.2.2010
 

Ďakujem Andrejka :-)
Áno, máš pravdu, je tu už toho dosť a aj ja by som rád prečítal toho viac, ako môžem :-) Banner som mal, takú tetu Strigu na metle :-)
Máš pravdu, svet je taký aký je, ale je lepšie ho meniť k lepšiemu ako naopak.Určite každý človek by chcel, aby sa k nemu druhí správali lepšie a nie naopak. A Tvoj manžel má pravdu, že druhí ľudia sa veru meniť nedajú, každý sa musí chcieť zmeniť sám. Ale keď si niečo dobré prečíta, aspoň mu to zarezonuje na duši a je na ňom, ako kvapku dobrého, čo mu cinkla na dušu, využije. A na nás je, aby sme ukazovali to lepšie, čo je v človeku. A myslím, že aj rozprávky majú v tomto veľkú moc, lebo formujú človeka vtedy, keď je naplastickejší :-)
Ďakujem Ti veľmi pekne za komentár :-) A držím palce aj Tebe!

Daniela Peleščáková27.2.2010
 

Potešenie je aj na mojej strane. Dúfala som, že z toľkých ľudí, ktorí vysielajú posolstvá cez svoju tvorbu, sa nájde niekto, kto mi bude rozumieť. Som rada, že si tu.

Daniela Peleščáková27.2.2010
 

Ľudia nevedia, ktorí vedia zabúdajú, akú silu má myšlienka. Hádam tisíc krát sa v živote stretneme s múdrosťou, že čo si zaseješ, to aj zožneš. Zlé myšlienky plodia zlo, dobré plodia dobro. Všetci sa čudujeme, že je na svete toľko zla. Aj my svojimi myšlienkami k tomu prispievame. Ak sa zíde mnoho zlých myšlienok, vznikne veľké zlo. Preto pozor na to, čo sa nám preháňa v hlave. Stále platí - Udržiavajte krb svojich myšlienok čistý.

J.W.T27.2.2010
 

Svätá pravda...a nielen naša, ale overená Taoizmom, Hinduizmom, Budhizmom, Kresťanstvom, Judaizmom, aj starým perzským Zoroastrizmom...keď to fungovalo, funguje to a bude to fungovať. A tá Tvoja posledná myšlienka je z hrubej knihy Abd-Ru-Shin;Vo svetle pravdy :-)
Ďakujem Danielka veľmi pekne, príjemne ma prekvapilo, čo čítaš... :-)

alex. j. kenji27.2.2010
 

Prečítal som, a rozmýšľam čo ti napísať za koment - /pauza / rozmýšľam ako ti to napísať, aby to nevyznelo urážlivo, nebodaj sarkasticky - nuž neviem.
každopádne každý píšeme o niečom o čom sme presvedčení že má nejaký zmysel..ja nepatrím medzi tých čo by s vervou čítali o krásnom jarnom dni, tobôž o tom písal. Nech si každý píše o čom chce, ale čítať to nebudem.
Myslím, že krása sa dá nájsť v mnohých veciach, aj uprostred krízy, na vlne úpadku, či vo vojne, alebo tvárou tvár smrti...možno sú to kecy, možno nie - ale ja tomu verím. Verím, že zlo odhaľuje v ľuďoch dobro. Verím, že smrť nás učí vážiť si život. A vojna?
- parafrázujem slová Cormac McCarthyho - Vojna tu bola vždy. Ešte pred tým, než prišiel človek, čakala naňho...

J.W.T27.2.2010
 

Ahoj. Ďakujem za komentár :-)
Máš pravdu, krása sa dá nájsť v mnohých veciach, aj uprostred krízy. A určite ma aj zlo svoj význam, ináč by nebolo zobrazované aj v starých, múdrych knihách. A máš pravdu aj v tom, že smrť nás učí vážiť si život.Teda apoň niektorí sa poučia:-)
Ide len o to, či chceme hľadať smrť, ktorá príde tak či tak, alebo krásu života, čo nedokáže každý.
Ja chcem hľadať veci, ktoré majú zmysel a hľadať východisko. Lebo niečo pomenovávať je na zlepšenie málo. Ináč by sme žili ako škrečkovia v kolese, ktoré sa točí len dokola-pohyb tam je, ale bez nádeje na východisko.
Ďakujem Ti ešte raz za komentár a Tvoj názor. Je fajn, že nemáme každý rád to isté, bola by to nuda, lebo život je pestrý:-)

ava10.2.2010
 

J.W.T, výborne napísané, chytilo ma to za srde; je to hodné zamyslenia...
Už chápem, prečo si dal ku mne taký koment, aký si dal...
Áno, asi by sa malo písať o \"kráse\", lebo je jej málo, ale niekedy nie je zlé poukázať aj na špatnosti, keď si myslíme, že tým poukázaním na ne sa snáď aspoň trošku napravia...
Ahoj, veľmi sa mi to páčilo:-))

J.W.T25.2.2010
 

Ahoj Ava.
Prepáč, nejak mi \"ušiel\" Tvoj komentár, za ktorý Ti veľmi pekne ďakujem. Som rád, že Ti moje poviedky niečo dávajú a tým, že Ťa to núti aj zamyslieť sa, mi potvrdzuješ, že majú zmysel.
A máš pravdu, že treba odhaľovať aj \"špatnosti\", ale aj na MT je takých dosť, čo to robia, tak ja budem radšej verní hľadaniu východísk :-)Ve´d MAtka Tereza asi vedela, prečo to vraví...a nebola (a nie je) sama. Ešte raz Ti ďakujem a prajem v živote čo najviac krásy a popri tom aj ostatného-ale ten troška a najmä preto, aby si dokázala tú krásu oceniť :-)

Enrique6.2.2010
 

No teda, J.W.T! Dobrá úvaha, hodná zamyslenia, navyše o niečom, nie o silených drístoch, ako tu majú poniektorí autori. Dokonca som si prečítala aj Tvoju báseň, ktoré nečítam preto, že im nerozumiem, ale div sa svete, tá tvoja mi niečo povedala. Rozhodla som sa, že si prečítam všetky Tvoje diela a premýšľam, prečo som to doteraz neurobila, veď si tu už dávno! Ale napáda ma, že nebyť obrázka Olda s Blatníkom, ktorý mi pohladil oko a vďaka ktorému som si Ťa všimla, asi by som sa k Tebe ani nedostala a veru, prišla by som o zážitok. Ale verím, že vždy sa všetko deje tak, ako sa má, aj v danom čase, aj v daných miestach. Mám pocit, že Ti začínam rozumieť, takže idem pekne po poriadku, jedno dielko za druhým a budem čítať.

J.W.T6.2.2010
 

Ďakujem Ti :-)
Píšem vždy tak, ako cítim a nie všetko dám na net (Alebo na PC), len to, čo má pre mňa hodnotu :-)

reňa24.1.2010
 

Toto by si určite našlo svoje prvenstvo v sekcii fejtón - mne to pripadá ako fejtón beseda, a polemický fejtón v jednom. Tvoje rozprávanie je duchaplné s prvkami humoru.

J.W.T24.1.2010
 

Ďakujem Reňa za pochvalu aj postreh. Máš pravdu, toto nebude ako poviedka, bude to ako epilóg; slovo na záver... (teda možno aj ten fejton) ku knihe mojich poviedok Book of Life. Ďakujem za prečítanie aj komentár :-)

reňa24.1.2010
 

Prečítala som si aj tvoju \"Pochvalu\" tak teda klobúk dolu. To duchovné - spracovane originálne. fakt super.

Saska8.1.2010
 

Pripomenul si mi ako casto zabudame na bezne a jednoduche veci zivota.

J.W.T9.1.2010
 

Ďakujem Saška...veru, aj ja sám si to musím pripomínať :-)...a preto som to dal radšej na \"papier\".

Eva4.1.2010
 

Vo svojich veršoch si vyjadril podstatu ľudského bytia a niekomu na napísanie nepostačí ani celá kniha.

J.W.T4.1.2010
 

Ďakujem, o to mi išlo a som rád, že sa mi to podarilo :-)

mária30.12.2009
 

Máš pravdu -život je krátky- ale ty
v tvojich básňach zostaneš stále živý. Veľmi pekné...

J.W.T2.1.2010
 

Ďakujem Ti za komentár a najmä za pochvalu, ktorou si ma veľmi potešila...Som veľmi rád, keď niekomu moje písanie niečo zmysluplné dá :-)

Miroslava Bílková15.12.2009
 

Každým svojím príspevkom ma nanovo prekvapíš v tom najpozitívnejšom zmysle slova a uistíš ma v tom, že čas strávený pri Tvojich dielach patrí k naozaj hodnotne využitým chvíľam a za to Ti touto cestou ďakujem.. :-)

J.W.T15.12.2009
 

Ja ďakujem Tebe, Mirka:-)Som rád, že sú pre Teba moje dielka hodnotou...a navyše pozitívnou:-)Veľmi si to cením...

Eva14.12.2009
 

..... a o dare,ktorý máš,
schopnosť uhasiť smäd nás čitateľov.

J.W.T15.12.2009
 

Ďakujem Evičke, svojej vernej čitateľke :-)...no, niektorí sa musia osviežiť inde, nie každému je po chuti môj spôsob písania a zobrazované hodnoty:-) Ale tak to má byť a preto Tebe ďakujem o to viac :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

J.W.T

Rytier ČB.JPG
O mne

Každý máme nejaký dar, na ktorom by sme mali chcieť pracovať a zlepšovať ho...
Ja kreslím a píšem tak, ako to cítim a tak, ako je typické pre mňa. Každá moja kresba a text som ja...
Bol by som rád, keby ste aj Vy pridali svoje hodnotenie, komentár. Ďakujem :-)

...všetky kresby uverejnené v Grafike vznikli v súvislosti s príspevkami na Mámtalent.sk

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: