IKARIKAR http://www.ikar.sk

O vodníkovi Matyášovi a krásnej Vendulke (1. časť) (Zuzana Csontosová)25.4.2010
 

5
 počet hodnotení: 4
prečítané 37, Komentáre 5

 

I.

Vodník Matyáš bol odjakživa čudák. Aspoň tak o ňom hovorili vodníci na okolí, pretože robil všetko naopak. Z rybiek a rakov vo svojom jazierku si nespravil sluhov, tak ako ostatní, ale tváril sa, akoby boli jeho kamaráti. Starému hrnčiarovi, ktorý mal chalúpku hneď pri jazere, za celý rok nespravil žiadnu škodu, ba dokonca, keď sa mu po silnej búrke odlomilo kus plota, za jedinú noc mu ho opravil. A keď sa pri jeho jazierku konala večer tanečná zábava (koľké šťastie, ako ľahko mohol prilákať ľudí k vode a stiahnuť ich za nohu), on sa vo svetle mesiaca posadil na hladinu a užasnuto pozeral na tanečníkov. Možno, že si ho nejakí aj všimli, a to je veru veľmi zlé. Potom, keď odišli, dlho sa točil po jazierku a šepkal si sám pre seba: krok – sun – krok, krok – sun – krok...
 
“Robí nám len hanbu,” rozčuľoval sa vodník Barnabáš na veľkom vodníckom sneme. “Poznám vodníkov z celého Hrona, ale takéto niečo som jakživ neslýchal! Stavím sa, že vo svojej komore nemá jediný hrnček s dušičkou.”
“Blázon je to!”, pridal sa Vlnka...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Katarína24.5.2010
 

Zuzka, veľmi pekná, originálna rozprávka, so zaujímavými detailmi - napríklad ako prestal nápoj na premenu na človeka účinkovať, a tak zostali vodníkove ruky stále mokré.. Poeticky v nej opisuješ jednoduchý, každodenný život \"obyčajných\" ľudí. Teším sa, ako to dopadne s Rusalkou..:)

maria2.5.2010
 

vdaka Zuzka, krasny priklad radosti z obycajnej poctivej prace pre druhych..

Zuzana29.4.2010
 

Luci, Zdenka, dakujem, som rada ze sa vam vodnicek pacil :-) O chvilu pridam druhu polovicu.

luci berger27.4.2010
 

no zuzi už sa neviem dockat ako to skonci tak daj vediet ked to dopises ) je to velmi pekna rozpravka

Zdenka Sujanova26.4.2010
 

Pekna vodnicka rozpravka, zacina sa zaujimavo rozvijat. Pacilo sa mi, ako vodnik namiesto chytania dusiciek, pomaloval hrnceky... :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Csontosová

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: