IKARIKAR http://www.ikar.sk

Oberanie ríbezlí (Kristína Hušeková)6.11.2013
 

3
 počet hodnotení: 5
prečítané 411, Komentáre 14

 
Oberanie ríbezlí
Oberanie ríbezlí

Sestra stála pri otvorenom okne a tvárila sa, akoby videla kopu hnoja.
„No len sa na to pozri!“ Veliteľským gestom ukázala kamsi do neurčitého priestoru za oknom.
Z izby, ešte stále zo zotrvačnosti nazývanej detskou aj napriek nášmu pubertálnemu veku, bol výhľad do záhrady. Vyklonila som sa teda z okna a pozrela sa na to. Bolo ukážkové prázdninové ráno: obloha jasavo modrá, v kríkoch veselo pokrikovali vtáci. Rozpačito som sa otočila k sestre:
„A čo má byť? Nič nevidím...“
„Akože nič?! Bude horúci deň a sú tu škorce. Uvidíš, že dnes vypukne oberanie ríbezlí.“
Pozrela som sa ešte raz. A naozaj: obloha bola nechutne modrá, v záhrade odporne škriekali škorce. Sestra mala pravdu.
Začalo sa to už pred rokmi. Naša babka si zaumienila, že bude pestovať ríbezle a zaobstarala si ríbezľové kríky od svojich známych, pestovateľov s povesťou expertov na zeleninu a ovocie. Bola to vraj nejaká super ušľachtilá a extra výnimočná odroda, skrátka značkové ríbezle. Zasadila ich a odvtedy sa tieto rastliny st...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Júlia Hubeňáková30.5.2017
 

no teda, až na tú bláznivú Julku:-) je to úplne geniálne. Omnoho lepšie, ako scifi poviedka, ktorú si matne pamätám.

Kristína Hušeková31.5.2017
 

Skúšala som rôzne žánre, ale nakoniec som zakotvila pri týchto príbehoch zo života. Niektoré motívy sa možno aj opakujú, ale sú pre mňa niečím dôležité či jedinečné, napríklad bláznivá Julka bola skutočná, žiaľ, minulý rok ju zrazilo auto...

Amanita7.11.2013
 

Kristínka, len slovo \"vyznavačka\" sa píše s dlhým \"á\"

Kristína Hušeková7.11.2013
 

Ďakujem vám za komentáre, využijem ich pri ďalšom písaní. Len tak sa človek môže posunúť ďalej, keď vie, ako jeho texty vnímajú čitatelia.

Amanita7.11.2013
 

Tak asi neviem dobre hodnotiť prózu, lebo mne sa to zdá krásne napísané, číta sa to dobre aj preto, že text je napísaný bezchybne, ale aj hladko plynie - pravda, mohla by to byť prvá kapitola, nevšimla som si, či chystáš pokračovanie, ale aj ako poviedka to nie je zlé. Mne sa to páčilo. Nemusí byť hneď všade šokujúci dej...

Kristína Hušeková7.11.2013
 

Amanita, ďakujem za hodnotenie, som tu nová a preto každý názor je pre mňa veľmi cenný.

DARK7.11.2013
 

Kristínka, ani mne sa nechcelo čítať, nič ma neupútalo, a hoci riadky majú význam pre teba, neznamená to, že ho musia mať aj pre ostatných - im musíš \"naservírovať\" príbeh inak. Akosi som ho nepochopila, resp. myslím si, že starý otec sa pobral na večnosť, lenže všetko tak bezhriešne plynulo bez akéhokoľvek vzrušenia, žiadny výkyv, že ma dej nudil a koniec nerozochvel. Nič mimoriadne sa, aj napriek smrti, nestalo. Priznám sa, miestami som odseky len \"prelietala\" očami, tešiac sa, že snáď niečo konečne príde. Že ich unesú, že spadne bomba do ríbezlí - mimochodom, príliš často sa v texte opakujú, už mi zostávali v hrdle a keby mi bol niekto ponúkol koláč z tohoto ovocia, tak ho pošlem do pekiel, až tak sa mi prejedli - že príde tsunami, že... že... že... Bez úspechu. Nič sa nestalo.
Musím pochváliť slovenčinu, text je napísaný snáď bez chýb, čo je na tomto portáli, i keď má podnadpis \"literárny\" nie zas tak obvyklé. Len ten príbeh bez vzruchu, konfliktu, riešenia, vyriešenia, vyústenia... je suchopárny.

Amanita7.11.2013
 

Ale Dark, podľa mňa Kristína píše výborne, možno treba skúsiť inú tému, ale píše výborne, dobre sa to číta...

DARK7.11.2013
 

Áno, Amanita, píše hladko, v texte by sa asi nenašli rušivé momenty (drobnôstky v podobe chybičiek nevynímajúc, to sa nájdu vždy), ale príbehu naozaj chýba iskra. Nevydržali by sme čítať po sebe viac takýchto hladko plynúcich poviedok bez zápletky, bez rozruchu, uspávali by nás. A to je to podstatné.

Kristína Hušeková8.11.2013
 

Milé dámy, ďakujem za túto diskusiu, ktorá je pre mňa veľmi podnetná. Som tu síce nová, ale písaniu sa už chvíľu venujem, podarilo sa mi aj dvakrát dostať do finále súťaže Poviedka, v roku 2012 a 2010 som mala v príslušných zborníkoch publikované poviedky. Teraz som si povedala, že zmením štýl písania a bola som zvedavá, ako to pôsobí na čitateľov. No a podľa toho, čo som si tu prečítala, zisťujem, že \"tudy cesta nevede\", ako hovorí český klasik. Máš pravdu, Dark, chýba tomu vzrušenie a zápletka. Pokúsim sa vrátiť k štýlu mojich predošlých poviedok a polepšiť sa :) Amanita, ty si ma povzbudila, snáď to moje písanie nebude celkom márne. Teším sa na vaše ďalšie príspevky, obe vás totiž rada čítam. A ešte niečo úplne na inú tému: aký je na tomto portáli zvyk ohľadne tykania či vykania? Na blogu je bežné, že si všetci blogeri bez ohľadu na vek tykajú. Neviem, ako je to tu a nechcem byť za hulváta, ktorý všetkým tyká, preto by som bola rada, keby ste ma uviedli do pravidiel fungovania v tomto smere.

DARK8.11.2013
 

Kristínka, ako na každom internetovom portáli, aj tu sa zvykne tykať. Myslím, že to zbližuje ľudí, a preto sem aj chodím. Pre mňa je tento portál zaujímavý nielen tým, že vôbec je a rozdáva rady v podobe hodnotení a typov na písanie a pod. Pridanou hodnou sú priateľstvá, ktoré som našla. Aj keď viac na diaľku ako osobne, ale sú a ja som mnohým rada. Nepovažujem za dôležité vykanie, i keď, pravdu povediac, v súkromnom živote by som, samozrejme, nebola potešená, ak by mi hocaký fafrnok zbůhdarma :) tykal, ale tu by mi to pripadalo veľmi neosobné, na nete je to nepísané pravidlo, takže som si vlastne nikdy s nikým nevykala. Aspoň nepamätám. Nemám výhrady, keď mi i dietky tykajú. Myslím, že je to tak i lepšie. Ber to ako pravidlo, keďže sama, keď sa rozpozeráš, vykanie nájdeš naozaj ale naozaj veľmi výnimočne.
Píš i naďalej, veď sa ti darí, len vždy aspoň trošku prikoreň. A ja sa zas niekedy rada pristavím. Veľa zdaru. :-)

Kristína Hušeková8.11.2013
 

Vďaka za pekné slová. Ja som doteraz písala len \"do šuplíka\", s výnimkou súťaží, ale teraz som došla k záveru, že je dobré mať spätnú reakciu od čitateľov a podľa toho sa snažiť písanie zlepšovať. Lebo písať som začala po nehode v rámci psychoterapie, pomáhalo mi to vyrovnať sa s tým, čo sa mi stalo a tak nejako mi to zostalo... Rozhodne nie som v tejto oblasti profesionál, ako väčšina súťažiacich v Poviedke, kde sú samí dramaturgovia a podobné profesie, o to viac ma potešilo, že si mi pochválila slovenčinu. Myslím, že na tomto fóre má človek šancu sa zlepšiť, ak si vezme k srdcu komentáre od ostatných.

Luc7.11.2013
 

Milá Kristína, vieš po pár riadkov čítania to veľa čitateľov vzdá, je to preto že uvedenie do deja nie je pútavé ani názov. Začiatok musí byť umelecká bomba. Len na príklad\" strapec ríbezlí kŕčovite zovrela tak prudko že jej vytryskli do tváre sladké pramene moku.\" Samozrejme musí všetko do seba zapadať a súvisieť z dejom. Veľa šťastia.

Luc7.11.2013
 

hehe \"s dejom\" hanbím.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Kristína Hušeková

O mne

O mne sa najviac dozviete z mojich príbehov...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: