IKARIKAR http://www.ikar.sk

Očistec (Stano)9.8.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 117, Komentáre 9

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

36910.8.2016
 

Natália, ja sa nehnevám. Možno to tak vyznelo, ale nehnevám sa. Beriem všetko, čo mi Alia S napísala. Má pravdu. Prečítam si aj tvoje odporúčania a pokúsim sa s tým niečo urobiť. Ak to pôjde, tak pôjde, ak mi to nepôjde, tak nepôjde. Svet sa nezrúti. Nasilu nebudem zo seba robiť nejakého poeta, keď na to nemám. Je to OK. Asi som už ďaleko mimo dnešnej doby. Nevadí. Popracujem a uvidím. Až potom sa ozvem, keď si budem myslieť, že to má ako-takú hodnotu. Dovtedy vás počúvnem, budem študovať a pracovať na sebe. Veľká vďaka za názory. Čauko.

Natália10.8.2016
 

Ahoj, darmo sa hneváš , ale ver mi že kritika od AliaS a iných je na mieste a pravda je, že pomáha na tomto portáli udržať akú-takú úroveň a posunúť skutočne odhodlaných prispievateľom, ktorí sa len tak nevzdávajú, sa dostať na slušnú úroveň. Stačí sa poobzerať po stránke a prečítať si kritiky a diela tých čo tu dlhšie píšu, napríklad mne osobne sa páčia básne Evky Kmeťovej, Mikulkovej, Amadea, Hulinovej a iných ktorí majú dobré ohlasy. Šancu uspieť budeš mať až sám zistíš že tvoje básne sú nepoetické a v súčasnej dobe trápne a začneš od hrubej čiary celkom odznova. Môj názor.

36910.8.2016
 

Alia S. OK. Ďakujem za obrazné vysvetlenie. Škoda, že si nepochopila o čom je to moje táranie. Aby som ťa už nevyrušoval a nerozširoval klony tých, čo len trieskajú jedno cez druhé, už tu nedám pravdepodobne nič, alebo ma vynechaj zo svojho čítania. Ešte uvidím. Budeš mať pokoj a mier v duši. Ale tie odporúčané knihy si prečítam, ak ich vôbec zoženiem. Maj sa a prajem veľa tvorivosti, veľa nápadov a priaznivcov tvojej tvorby. A ináč, ja sa nevyhováram na klasikov, ani na nikoho iného, ani nechcem tvoriť ako starí mjstri - na to určite nikdy nebudem mať, ale asi to je tak, že zabíjam nudu - ako si mi napísala. Takže fajn, ďakujem za vysvetlenie, rady. Určite si ich vezmem k srdcu a pozriem sa na to, aby to čo napíšem, neboli zmätky, náhodne posplietané, poprehadzované slová, bez náboja, bez originality - skrátka zmeska nezmyslov. Vďaka. Čauko.

Alia S.9.8.2016
 

I pôjdem za svetlom,
tam, kde vstáva Fénix.
Dôjdem tam, kde radosť pokoja jest.
Dokráčam, kde mnoho je ciest
A ja sa dám na pravú z nich.
Duša ma zabolí ma nad vekov dávnosťou,
viera v slobodu sveta vpraví ma,
súciac na koniec cesty večnej.
Odhodlaní kráčali i oni,
keď zíducivší sa natrafili na svetabôľ.
Tieň blúznení nasmeruje na zlé,
no ja sa nedám,
nájdem cestu krásy
a lásky a slza pristane,
mi na líci poznania.
Jedine kváriť ma budú okovami
časy a svetlo tmy nádejí
vo víre dňa a slnka dní.
Vstaň a choď, človeče márnivý,
pozbieraj mam, zahoď ho do bahna sveta
všetko, čo kvári ťa navečnosť!

Toto sa mi podarilo asi za 2,5 minúty. Vyznieva budovateľsky, odhodlane stavať šťastné zajtrajšky, angažovane. Zároveň klasicky, zároveň... hlavne popletene a nezmyselne. Nič však nemôže poskytnúť čitateľovi a malo by.
Tvári sa to na poéziu, ale nie je ňou. Neškolený zhltne, sčítanejší spozná ľahkovážnosť, s akou som k textu pristupovala a napchala doň hlavne veľa genitívnej metafory, obrátený slovosled, nespisovné slová pre súčasnosť, vlastný novotvar, žiadnu metaforu ani inotaj, žiadny nápad, tajomno. Nezaradím ju do obdobia, lebo nemám do akého, súčasník sa usmeje, povzdychne, že ďalší \"poet\" nám z neba spadol. Pokus nezaraditeľný nikam. Možno akurát rytmus som sa pokúšala dodržať. Nepoznám pojmy, ako by ich napísali bernolákovci či spisovatelia po nich, skloňujem tak, ako sa skloňuje dnes, do obdobia pred ním je pokus nezaraditeľný už vôbec. Nie je to ani veršované ani voľné, len som sa vyrozprávala. Teda skôr vytárala. Nedám nič čitateľovi, lebo som sa nesnažila o žiadne umelecké figúry, ozvláštnenie či originalitu. čiarky som dávala, kde sa mi zachcelo, skákala som z obrazu do obrazu bez zmyslu a premostenia...
Je to skrátka lacnotka, dá sa poznať podľa viacerých znakov. Pripomína ti niečo? A zdá sa ti, že ti to nič nedalo? Alebo si sa občas musel zastaviť a znovu precítiť verš, pri ktorom ti šli po chrbte zimomriavky z nezvyčajných slovných spojení, aké si doposiaľ v žiadnej z básní nečítal? Nie? Ale ja som sa snažila tvoriť ako klasici! Tak prečo nie?!
Asi takto plano a neinvenčne to vyzerá, ak sa vyhováram na všetko a neviem o technike nič.

3699.8.2016
 

Alia S. Ďakujem, za ponaučenie. Myslím si, že nepatrím medzi tých, ktorí nič nečítajú a nič neprečítali, no ale to je tvoja predstava. Prečítal som toho dosť. Som amatér, nežiadam školenie. Chcel som len radu. Tú som dostal - vzdelávať sa. Áno, máš pravdu s tou súčastnou poéziou. Bohužiaľ mňa neoslovila, nemôžem sa v nej akosi nájsť, mám radšej klasiku. V tom mi prepáč, že nie som súčasný. A v tom je problém. Ja sa nesnažím byť moderný, súčastný. Píšem o svojich pocitoch, o tom, čo som prežil, dávam tie pocity takto von a je mi ľahšie. Píšem si pre radosť a uvoľnenie. Mám toho viac (aj veci pre zábavu, na zasmiatie)a možno sú aj modernejšie, ale ako vravím, nechcem byť nasilu moderný, chcem byť sám sebou. Ja si zas myslím, že slová nespájam náhodne a pre mňa to má význam, zmysel aj invenciu - zdôrazňujem - pre mňa. Tebe sa to javí inak - fajn, beriem to. Takže asi v krátkosti toľko. Asi sa už nezmením. Je to pre mňa relax a akési vyrozprávanie sa. No, ale to by bolo na dlho. Vidím, že si ma trochu nepochopila. Nevadí. Ďakujem však za tvoj názor, bol poučný . Rád sa stále vzdelávam a zvlášť keď mi poradí skúsenejší. Si 1 - máš vedomosti o literatúre, píšeš už dlhšie, máš väčšie skúsenosti. Držím ti palce v tvojej tvorbe - nech sa ti darí. Čauko.

Alia S.9.8.2016
 

369, začiatočníci sa radi vyhovárajú na klasiku. Ak dovolíš, nepíšeš ani podľa pravidiel klasiky. Na tvoje prekvapenie, ak by si sa chcel držať klasiky, teda dávno prežitého, musel by si sa naučiť, ako sa tvorilo kedysi. Použiť obrátený slovosled a občas archaizmus - to poézia, na tvoje ďalšie sklamanie, nie je. Aj poézia sa vyvíja a dospela do iného štádia. Preto je úsmevné pokúšať sa tvoriť tak, ako majstri spred sto rokov či stáročí s využitím pojmov, aké vtedy nepoznali, resp. nepoznali ich v takom znení a tak napísané, ako ich poznáme dnes.
Dúfam, že pochopíš, o čo sa snažím a buď si naštuduješ princípy a slovný základ, vtedajší rozsah, a zabudneš na všetky, ktoré poznáme dnes, alebo zas nič z tvojho snaženia nevzíde. Bude ťa stáť mnoho námahy zistiť, aké slová nepoznali a akými rozprávali napríklad v roku 1787, ak sa rozhodneš písať bernolákovčinou, čo je teda jazyk riadne ťažký pre súčasníka, prípadne ako sa písalo v období, keď Štúr uzákonil štúrovčinu, lebo ani tá sa nezhoduje s jazykom súčasnosti. Aj medzitým sa jazyk menil, takže si rada počkám, ako sa s tým popasuješ. čakajú ťa mesiace strávené v knižniciach, archívoch a učením sa, aby si si bol istý, či slovo, ktoré si použil, naozaj poznali v takom tvare, či ho naozaj poznali. Aby si nás presvedčil o tom, čo si napísal. Aby tvoje riadky na´dalej nevyznievali neškolene, zmätočne a úsmevne.
Veľa zdaru do študovania a hľadania prameňov, ak už nechceš tvoriť súčasným jazykom.
Zostaň sám sebou, aj to tvrdí každý, kto nerozumie poézii ani súčasnej ani naprieč storočiami a vtedy sa domnieva, že nechce byť \"moderný\". Lenže on nie je nijaký, lebo nevie, ako sa tvorí dnes a netuší, ako tomu bolo kedysi. A ver aj tomu, že pravidlá boli vždy. Bez nich by tie skvelé diela, o ktorých sa dnes učíme, nevznikli. Čaká ťa dlhá cesta, omnoho dlhšia ako si myslíš, a budem sa tešiť, ako sa ti to podarilo. Zatiaľ je to len zmeska, čo si tu zavesil, o ktorej sa nik trochu erudovaný nebude domnievať, že je to, nebodaj, klasika. Nech sa darí.

Alia S.9.8.2016
 

369, každý by chcel naliať vedomosti do hlavy bez námahy. Nechápem, prečo čakáš na to, aby ti niekto vypisoval všetky chyby. Ver mi, je ich more. Nik nemá toľko času, aby nie hodiny, ale dni trávil školením jedného amatéra, ktorý sa neunúva ani len čítať súčasnú poéziu. Ak by si ju čítal, bolo by to totiž na tvojich pokusoch (lebo tvorba to nie je), aj vidieť.
Nevenuješ svojmu vzdelávaniu ani minútu a chceš, aby venovali iní.
Pred chvíľou som nasmerovala tebe podobnú - na MT nájdeš na hlavnej stránke vpravo na obrazovke červeným napísané: Knihy o písaní. Tam nájdeš návod, čo by si si mal prečítať, ak chceš tvoriť. Takže nech sa páči, vezmi do rúk knihy a študuj. Nič iné ti nezostáva, ak už nepatríš medzi mizivé percento tých, ktorí majú talent na tvorbu danú \"zhora\" a aj bez naučenia sa techniky zvládnu ponúknuť niečo originálne. Lebo ide o originalitu, nie náhodne pospájané slová bez invencie a bez toho, aby niečo dali aj čitateľovi, okrem toho, že autorovi zabili nudu.

3699.8.2016
 

Stále si mi nevysvetlil prečo to nie je poézia. Prosím ťa vysvetli mi to bližšie, v čom je to zlé - konkrétne. Fakt to chcem vedieť. Potrebujem to vysvetliť, nie len odporučiť čítať. Toto nie je rada, ale len odkaz , aby som čítal. Prakticky si mi nič neporadil, len zhanil. To je málo. Napíš viac. Fakty, príklady, aby som sa poučil od skúsenejšieho. A v kľude, bez zloby. Poteším sa vysvetleniu, v čom je to zlé. Prosím ťa o to. Ďakujem.

čo vás klonujú?!?9.8.2016
 

staré si vymazal a nové, rovnaké púridal

načo ti treba radiť, aj tak si budeš trieskať jedno cez druhé bez toho aby si sa pozrel na skutočnú poéziu!

toto poézia neni a nikdy nebude!!!!!

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Stano

O mne

Neviem, čo by som momentálne o sebe povedal. Možno neskôr.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: