IKARIKAR http://www.ikar.sk

Od Lucie do Vianoc (Kreácia Kratochvílna)10.7.2015
 

4
 počet hodnotení: 12
prečítané 600, Komentáre 34

 
Kapitola prvá: Cherchez la femme (1)
Viete, ako to chodí. Máte nohy vyložené na stole, v ruke fľašu kvalitnej whisky, keď sa zrazu vo dverách objaví nádherná žena, ktorá si nevie dať rady bez vašich služieb. A kým svoju prácu dokončíte, možno medzi vami preskočí povestná iskra.
Takto som si už v puberte predstavoval prácu súkromného očka. Bohužiaľ, s postupujúcim vekom sa moje ilúzie rozpadávali na malé črepinky. V mladíckej eufórii som sa dal do služieb polície, ale celý život som strávil za písacím strojom, neskôr počítačom v kancelárii. Namiesto akčných naháňačiek zločincov som spisoval zoznamy odcudzených predmetov a hlásenia o prepadnutiach stareniek. Keď sa mi v chladničke so železnou pravidelnosťou objavovali rovnaké potraviny – ak vôbec – a v kúpeľni som sa v zanesenom zrkadle horko-ťažko videl, dospel som k názoru, že je načase niečo urobiť so svojím životom. Tak som sa oženil.
Ľudka bola vždy výbornou manželkou a matkou. Práca v jej malom miestnom obchodíku ju zásobovala stále novými, „zaručene pravdivými“ informáciami o okolí, takže sa často o krádežiach dozvedela...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Michaela Galambošová2.1.2016
 

Ahoj Kreácia. Ďakujem za pekný príbeh. Veľmi sa mi páčil a vždy ma potešilo, keď som uvidela, že si pridala novú kapitolu. Prajem veľa úspechov :-)

Kreácia2.1.2016
 

Ďakujem

Sal24.12.2015
 

Až ma zamrazilo

Michaela Galambošová13.11.2015
 

Mňa to baví čoraz viac. Pani puča.. kde nato preboha chodíš? :-)

Kreácia17.11.2015
 

Ďakujem :)

Kreácia9.11.2015
 

Ďakujem za všetky komentáre, potešili :)

Gabriel Ambler16.10.2015
 

Hehe, perfektné, bavil som sa. Konečne som sa k tomuto dielu prepracoval. Nitrančina je dokonalá, mimochodom, už sme tu traja, čo píšu o tomto sympatickom meste...

Kristína Hušeková12.10.2015
 

Ten \"vírus zmagoreňá\" nemá chybu :)
A vôbec, nárečie perfektne oživilo príbeh, baví ma to. Len tak ďalej...

Amadeo12.10.2015
 

Ahoj, nedalo mi ti napísať, že môj dedko, nech mu je moravská zem ľahká, sa volal Václav Kratochvíla a samozrejme mamka za slobodna. Ináč podľa mňa, píšeš pútavo.

michaela Galambošová30.9.2015
 

Milá Kreácia..
Petra mám asi najradšej, nemôžem s jeho myšlienkových pochodov. A to nárečie.. text v nárečí sa číta prekvapivo dobre.

Mária Blšáková27.9.2015
 

Kreácia Kreatívna... juj, pardón...Kratochvíľna, bavíš ma. Pripomínaš mi časy, keď sme čakali pred telkou na Slovácko sa nesúdi a hypnotizovali obrazovku. Čo na tom, že náš obľúbený program mal začať až o hodinu. Mohla by som tu mudrovať, že nárečie, či slengové vsuvky patria medzi úvodzovky do priamej reči, nie do úst rozprávača, ale čo si mám počať, keď ma tak bavíš?

Kreácia28.9.2015
 

Mária, ďakujem, ale dovolím si oponovať s tým rozprávačom. Ak je ním jedna z postáv, nevidím dôvod, prečo by som nemala zachovať jej integritu a nechala ju rozprávať chvíľami spisovne, chvíľami slangovo či nárečovo.
Ako príklad si vezmime známy román English is easy, Csaba is dead, kde rozprávač tiež úplne nedodržiava pravidlá spisovnej slovenčiny.

Felis Catus18.9.2015
 

Milá Kreácia, čítala som zatiaľ len zbežne, ale ty tuším tých slovenských spisovateľov vážne nemáš rada :)

Kreácia18.9.2015
 

Milá Felis, nie som si istá, či úplne chápem, čo a prečo ťa privádza k takému záveru.

Felis Catus18.9.2015
 

Usudzujem tak z mien obetí.

Kreácia18.9.2015
 

:) Žiaden taký zámer tam nebol, ale vždy ma prekvapí, čo všetko v texte čitatelia objavia a ja o tom nemám ani potuchy.

Michaela G.17.9.2015
 

Konečne som dočítala 20. kapitolu. Nelokalizovala si náhodou dej do Nitry? Lebo sa mi to na Nitru nápadne podobá. Veľmi dobre vieš vystihúť charakter postáv a Petrovo čo na srdci to na jazyku, naozaj nemá chybu. Teším sa na pokračovanie. Máš talent.

Kreácia18.9.2015
 

Pozornému oku čitateľa nič neujde :) Príbeh je fiktívny a ak si dobre spomínam na univerzitné časy a hodiny literárnej teórie, akékoľvek reálne miesta, osoby, udalosti atď. použité vo fikcii sa stávajú fiktívnymi tiež, pretože prešli filtrom autorovej predstavivosti. Podobnosť s realitou je teda čisto náhodná... a možno nie :) Každopádne ďakujem za pozitívnu reakciu, budem sa snažiť nesklamať!

Zana16.9.2015
 

Kreácia, máš vo mne novú čitateľku, veľmi sa mi to páči, je to autentické, najmä tie dialógy v nárečí ma bavia... budem čítať ďalej.

Kreácia16.9.2015
 

Ďakujem, Zana, v tom prípade sa teš na piatu kapitolu, nárečia bude až-až!

Gabriel Jon Reyes28.8.2015
 

Prijemne, svieze citanie, nenudi to, styl je citatelsky atraktivny, este sa sem vratim, ak mi to cas dovoli a napisem vacsi komentar, ale zatial nemam vyhrady.

Kreácia28.8.2015
 

Vďaka, Gabriel, dúfam, že ani zvyšok príbehu nesklame

Mária Blšáková27.8.2015
 

Prečítala som ešte len dve kapitoly a už mi pribudli vrásky od smiechu. Babička, ktorá nakupovala prezervatívy pre vnučku nemala chybu. Páči sa mi, ako vykresľuješ svoje postavy. Majú rozdielne vystupovanie, vyjadrovanie, nezlievajú sa dokopy. Text je svieži, dynamický, veľmi vtipný a uveriteľný.

Kreácia28.8.2015
 

Ďakujem veľmi pekne za reakciu

Kreácia19.7.2015
 

Kapitoly nemajú vždy rovnakého rozprávača, v tretej sa vrátim späť k Dobišovcom.
Časovo a priestorovo sa príbeh nepridržiava striktne našej reality, ale samozrejme sa snažím neporušovať základné logické pravidlá, takže som mobily zaradila do deja vtedy, kedy už u nás boli bežné.

Deni16.7.2015
 

Rehák a Marcelka, to bude asi ina dvojica. Tak sa ospracedlnujem za svoj predosly komentar. Citam viac pribehov a mena tu este nemam uplne ulozene. Takze mobil moze byt, ak im do pribehu nepridas este dalsich 10 rokov :-)

Michaela Galambošová15.7.2015
 

Včera som sa pustila do čítania a musím povedať,že je to svieže, dobre čitateľné, nemám k tomu viac čo dodať. Nevolal sa hlavný hrdina priezviskom Dobiš? či si to s niečím pletiem? Lebo v poslednej kapitole máš Rehák...
Budem čakať na novú časť..

Deni15.7.2015
 

Mohla mat Marcelka uz mobil pred tolkymi rokmi? Mozno som prehliadla, kolko rokov dozadu to je, ale ratam, ze minimalne 20. Ja som pred 20-timi rokmi o mobiloch este ani nepocula, cim net rdim, ze neboli, len tato skutocnost na mna posobila v pribehu rusivo. Inak sa mi pribeh paci, som zvedava, ako bude pokracovat a ako sa bude zlepsovat.

Alica14.7.2015
 

Aj mne sa tento štýl páči. Tvoje dielko ma zaujalo, budem čítať dalej. Len sa chcem spýtať, neuvažovala si nad väčšími písmenami? Napríklad päťkou? Lepšie by sa nám to čítalo.
V prvom momente som mala pocit, že to napísal muž. Teraz už viem. Je to pekne napísané.

Kreácia15.7.2015
 

Písmo zmenené na päťku - čím ale vzníká dojem ešte dlhších kapitol... :)

Alica15.7.2015
 

Nevadí.

Oľga14.7.2015
 

Mne sa tento štýl páči. Sú tam aj trochu humorné situácie. Kde sa trocha podvihnú kútiky úst. Vedela som si to predstaviť. Mám rada takýto spôsob vyjadrovania. Lenže stále je to dlhé. Túto kapitolu by som rozdelila na dve časti. Ja som to prečítala celé, i keď sem-tam som niečo preskočila, keď sa to stále opakovalo. Už som chcela konečne vedieť, ako sa to skončí a stále sa to ešte naťahovalo. Aj ja som to zvykla robiť a tiež mňa na to upozornili, že čitateľ stráca trpezlivosť, preskočí omáčku a prečíta si ten koniec. Ale ináč sa mi to páčilo, nič mňa tam nerušilo.

Ella Lenart13.7.2015
 

Kreacia, je to dlhé. Rozdelila by som to minimálne na päť častí. Je to Román? Nie poviedka? Zo začiatku mi situácie pripomínali český film\"Jak básnici přicházeji o iluze.\" Aj ma to bavilo, potom sa dostavili dialógy a na nich mi niečo nesedí. Možno štýl. Počkám na ďalšie kapitoly. Dúfam, že kratšie.

Kreácia14.7.2015
 

Ella, ďakujem za reakciu. Je to román, preto sú aj príspevky zaradené pod Romány. Kapitoly sú dlhšie, ale delené na niekoľko častí - na Tvoje odporúčanie som teda príspevky skrátila a namiesto celých kapitol budú publikované po týchto častiach. Možno stále pridlhé na Tvoj vkus, uvidíš. A čo sa týka štýlu, ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí - niekomu sa páči, inému nie, to už musí posúdiť každý čitateľ individuálne.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Kreácia Kratochvílna

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: