IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ódinove deti (Jane Blake)16.1.2017
 

2
 počet hodnotení: 3
prečítané 230, Komentáre 9

 

1.
Loď sa pokojne húpala na vlnách, ktoré sa konečne upokojili po zúrivej búrke. Posádka sa pokúšala, zatiaľ aspoň provizórne, opraviť dolámaný sťažeň, aby sa mohli dostať k najbližšiemu pobrežiu. Na mori už boli niekoľko dní a Axilove srdce stále zostávalo doma, kde bol nútený nechať budúcu manželku. Uvedomoval si však, že čím skôr by sa mal spamätať a prestať sa ľutovať, lebo v boji ho nikto nebude šetriť pre slabosť mysle. Tam bude potrebovať najviac sily bojového ducha, pretože nepriateľ nebude milosrdný. Musí pomstiť tých, čo sa pobrali do Valahaly počas útoku na ich dedinu.
Axil prestal pozorovať vodu. Otočil sa smerom k dianiu na lodi, kde väčšina chlapov pracovala na sťažni. Sám im nepomáhal, lebo sa to od neho nečakalo. Bol predsa vodcom výpravy, prečo by sa mal venovať takýmto činnostiam? Kedysi zvykol byť viac medzi bojovníkmi, medzi svojimi, ale odkedy ho predurčili na to, že raz prevezme vedenie kmeňa, mal to zakázané. Vlastní priatelia ho od seba odháňali.
Chrbtom sa oprel o okraj lode a vybral z pošvy na opasku malý nôž. Jemne zasunul čepeľ pod časť brnen...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Rada17.2.2017
 

Bitka, zalúbené pozorovanie, bitka, pozorovanie, boj, lo´d pláva sama všetci v noci drichmú, \"brnenia\" sú kožené, hoci brnenie je kovové ochrana tela, pivo s penou v období vikingov asi ťažko, bitka, nože, dýka, zamilované pohľady, bitka. A medzi tým všetkým prázdne dialogy a bezcenné obšírne údaje. A ešte aj to, že na statku má chlapec len tak vojenské brnenie lebo sa to do kontextu hodí, je rovnaká hlúposť. Slabé a nedomyslené.

Maijro17.2.2017
 

Keďže príbeh je ladený v štýle YA romanci, tak k tomu sa vyjadrovať asi nebudem, ale štylistika by si zaslúžila trochu viac pozornosti. Odseky, preklepy, občas gramatická chyba. Ak to nevyladíš hneď, čitateľ si ťa zafixuje podľa toho, čo si prečíta ako prvé, a druhú šancu v opravenej verzii ti už nemusí dať. Reálnosť historických faktov je určite dôležitá, ale netreba to zase preháňať podrobnými opismi a vzhľadom na koncept tvojho príbehu, by som to ani nedoporučoval. Pokojne spomeň čo to z histórie, ale iba v náznakoch. Posledná vec, niektoré pasáže obsahujú priveľa balastu, občas opisuješ rovnaké vec viackrát, hoci z pohľadu inej osoby. Je to zbytočné, pretože čitateľ sa to už dozvedel a nemá potrebu to čítať znovu, ak k tomu nepridáš niečo nové.

Raniya18.1.2017
 

Príbeh sa mi zatiaľ páči, na fakty sú tu iní machri, ale ak si niečo všimnem, dám ti vedieť. Čo ma rušilo, bolo pomenovávanie Bodine dvomi menami naraz. Bolo by lepšie, keby si sa rozhodla o nej hovoriť buď ako o Geirovi alebo ako o Bodine, miesto \"povedala Bodine, teda Geir\"... alebo \"vyhlásila, teda Geir vyhlásil rozhodne...\"
Inak fajn, teším sa, ako začne Axil blúzniť, keď sa mu \"chlapec\" začne páčiť viac, ako by malo byť zdravé. :D

Jane Blake22.1.2017
 

S faktami mi to občas ujde, toho som si vedomá, no ak som na ne upozornená alebo sa sama neskôr uvedomím, tak to opravím skoro vždy, hoci nie hneď. Ale som rada, že sa ti príbeh páči. :) Ono toto s tými menami robím len pre rozlíšenie, kedy je to z jej a kedy z Axilovho pohľadu, keďže tu ju ešte Axil vníma ako Geira a nevie, že je to ona, no keď je to z jej pohľadu, chcela som nejako rozlíšiť, aby bolo vidno, že to rozmýšľa ona a ona sa predsa nevníma ako Geir, no asi by som s tým mala niečo urobiť, to je fakt.
Vďaka :) No ešte to bude rôzne :D

Raniya16.1.2017
 

Ahoj, Jane,
zablúdila som aj k tebe a za seba môžem povedať, že sa mi to čítalo dobre, plynulo. Občas by som zmenila slovosled, ale nebolo tých viet veľa, čo by mi udreli do očí. Nikdy som nechápala, ako je možné, že muži nezistili, že majú na palube, na panstve alebo hocikde inde, zamaskovanú ženu, ale vždy som o tom rada čítala a čakala, kedy na to prídu a zblížia sa. :) Takže som zvedavá, kam tento príbeh povedieš. Ešte som sa tak zamyslela nad tým, či to s maskovaním trochu neprehnala. Osobne som ešte neskúšala, tak si nie som celkom istá, ale zavoskovať si fúzy/vlasy na tvár... dá sa to aj reálne? A natrieť sa hnojom, aby pôsobila, že ide z inej bitky... Na mieste by som ju šmarila do vody/kade, nech sa vydrhne; skôr by som z nej mala pocit, že sa doteraz dakde povaľovala ako bojovala. :)
Ešte menšia rada na záver, zväčši text na 5 a skús pridávať kratšie kapitoly. Radšej rozdeliť na dve, tri, aby si si neodplašila potenciálnych čitateľov dĺžkou a veľkosťou písmen.
Držím palce pri pokračovaní, ešte sa vrátim. :)

Jane Blake17.1.2017
 

Ahoj, Raniya,
ďakujem za pochvalu aj postrehy. :) Ono potom takéto drobné veci ako slovosled a tak, čo mi ušlo sa spraví, to je najmenej už si myslím, asi. :D
Mne prišlo dosť také zákerné utajiť ju medzi nich a spraviť potom ich reakciu na nezaplatenie, keď sa veci ďalej vyvinú.
No pri tom maskovaní som dosť rozmýšľala, ako to spraviť tak, aby to bolo čo najpresvedčivejšie, ale bez fúzov by asi Vikingovia určite zbadali, že je žena, predsa neboli hlupáci a chcela som ešte viac tajomna do toho dať. Neviem, neskúšala som, či by sa to dalo, ale zase v tej dobe asi nemali nič iné také, ako by niečo niekam upevnili, keďže lepidlo ani rôzne také špeciálne veci neexistovali, takže mi prišiel najlogickejší vosk, keďže vosk ti drží na pokožke, keď dáš poriadne pozor a myslím si, že by nemusel byť problém naň aj niečo prilepiť. To s tým hnojom som zatiaľ viac nejako neriešila, ale pravda, že asi by to pýtalo nejako doladiť.

Alia S.17.1.2017
 

Veľa vecí potrebuje doladiť, nielen hnoj, premyslieť.
Prvé lepidlá sú známe pred viac ako štyri tisíc rokmi. Boli to zmesi, spravidla zo živíc, veď odnedávna ľudia spájali veci. Obdobie, ktoré si zvolila, je doba Vikingov (mimochodom, prídavné meno je vikinský, nie vikingský), t.j. 8. - 11. storočie, Vikingovia sú dpbyvační predchodcovia Škandinávcov, vtedy ho poznali isto. Vosk je svojim zložením, myslím, nelepiteľná hmota, asi len s prísadami sa z neho stane lepidlo.
Nemám v úmysle reparovať tvoje dielo, z rôznych dôvodov, pre mňa totiž nie je mysliteľné, aby nespoznal svoju vyvolenú - gestá, postava, hlas... pre mňa je príbeh od prvých odsekov neuveriteľný, ale aspoň hnoj, vosk a vikinský si daj na poriadok.

Jane Blake17.1.2017
 

No jasné, to som si mohla myslieť, že si ma opäť nájdeš, Alia, a riadne zotrieš, bez toho to nemôže byť. :) Už si v tomto prekonala aj Kenjiho, ktorý nakoniec aj zmienil aspoň pár dobrých vecí, ktorých u mňa našiel a nezahrabával ma úplne pod čiernu zem.
Gramatické odchýlky sú najmenej, to sa opraví, veď zatiaľ len prvá verzia. Avšak len pre poriadok, nie vždy všetko musí v každom príbehu byť dokonale vyšperkované a reálne. Mám načítaných dosť kníh a len v máloktorej nebolo niečo totálne absurdné, a to sa také veci často nachádzali aj v bestselleroch, ktoré všetci milovníci kníh uznávajú. Zase netreba byť puntičkársky. Píšem ako najlepšie viem a možno to nie je úplne dokonalé z hľadiska reálnosti, ale robím, čo sa dá.

Jane Blake17.1.2017
 

A ešte som zabudla, mimochodom, Alia, postreh s lepidlom beriem, vosk bol čistá improvizácia, keďže najskôr píšem a potom prípadne dolaďujem. Inde mám ešte oveľa horšiu chybu, ďalej v príbehu, nie tu, ktorú som si uvedomila a viem, že ju budem musieť napraviť, lebo mi kazí niekoľko kapitol.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jane Blake

IMG_20161103_143522.jpg
O mne

Od istého času je písanie môj život. (Aj preto študujem žurnalistiku.) Píšem vždy, keď mám nápady a aspoň trochu voľného času. Je mi jedno, že niekedy z toho nevzíde nič dobré, ale tréning je základ úspechu....a názor iných tiež. Preto som tu. Aby som sa zlepšovala v tom, čo ma baví...No niekedy je ma lepšie brať s rezervou.

Dotazy na diela mi môžete napísať aj na mail :)
1Queen_Of_Darkness1@azet.sk

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: