IKARIKAR http://www.ikar.sk

Odpusť mi... (Denis Mačor)12.10.2009
 

5
 počet hodnotení: 30
prečítané 709, Komentáre 6

 

Odpusť...
V meste tieňov kde sa lampy dotýkajú hviezd,
tam kde v mlákach sa rodí svetlo,
tam kde sa chcú na vzduchu spevy niesť.
Tam sa nesie hviezdne mesto.
V oblokoch sa odráža druhá strana ulice,
na konároch sa držia zvyšky včerajšieho dňa.
Na okeniciach...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Richard Miške12.10.2009
 

Z tvojej poézie je v podstate jasne, že len začínaš, čo je v poriadku, všetci sme raz začínali. Z čoho to viem? Z toho že vidím, ako narábaš so slovom, rýmom, aké obrazy používaš.

Rýmovať nie je vôbec jednoduché. Teda rýmovať dobre, aby bolo jasné. Je dobré držať sa všeobecne uznávaných pravidiel rýmovania, možno budeš namietať, ale môžem ti takmer s istotou povedať, že časom to uznáš aj sám. Naštuduj si pojem a používanie gramatického rýmu, asonancie, konsonancie ich výhody, nevýhody. Možno vieš o čom je reč, lebo tvoj rým nie je až taká katastrofa. Veď napr. hviezd/niesť je pekný rým, ale takmer totožný už použil J. Urban v notoricky známej pesničke.

Obraznosť – tam nie sú také jasné pravidlá ako pri rýme. Každý si ide svojou cestou videnia poézie. Ale dôležité /teda pre mňa určite/ je, aby si bol originálny, inovatívny, aby si sa nehral s ošúchanými a neskutočne veľa krát prepranými obrazmi. Aby si sa jednoducho neopakoval. Mňa nebaví čítať to, čo som už čítal nespočetne veľa krát, len v mierne zmenenom slovoslede. Mnohý začínajúci autori sa utiekajú k hviezdam, snom, tme, svetlu, osudu, láske, hriechu, krvi, anjelom, nebu... to sú asi najčastejšie využívané slová/obrazy u väčšiny začínajúcich autorov. U teba to je podobné.

Na to aby si vedel, čo už bolo napísané/použité musíš hlavne veľa čítať, nič proti Sládkovičovi a spol., ale treba určite siahnuť aj po súčasných autoroch. Súčasných myslím súčasných a nie tých, čo sa narodili pred sto rokmi :)

Odporúčam: Jozef Urban – Utrpenie mladého poeta
web – Textáreň u Kefa /daj do googla, nájdeš/, vľavo dole máš teóriu

Želám veľa veršov, pri ktorých mňa, ale aj iných čitateľov prikováš ku stoličke.

Denis Mačor12.10.2009
 

Ďakujem za radu. No je pravda že táto báseň je jedna z mojich prvých písaná takmer pred rokom a pol, vtedy som len objavoval pocity a ako sa dá s nimi hrať, rozumiem aj tomu, že niektoré rýmy zneli staromódne a budem sa snažiť spraviť maximum pre to, aby som svoju tvorbu obohatil aj o iný rozmer písania, a posunul ju úrovňou trochu ďalej. Ale ďakujem pekne za kritiku.

Richard Miške12.10.2009
 

Toto nechápem, na čo sem ľudia dávajú svoje texty staré X rokov... a potom ich "nekvalitu" hája tým, že je to starší text a teraz už píšem "inak". To platí pre všetkých, neber to ako útok.

Denis Mačor13.10.2009
 

Chcel som ten text uverejniť, pretože som myslel, že sem bude pasovať aj niečo zo začiatku môjho písania, pretože som myslel že téma básne vtedy vystihla môj pocit a tak z nej mala ísť úprimnosť. Ale netvrdím, že teraz píšem lepšie, iba sa snažím písať trochu iným štýlom, napríklad posledné tri básne z príspevku "Vlčie maky" a potom aj báseň "Pokojne hovor..." Tam je už iný štýl písania, ale netvrdím, že je lepší. No ale fajn, budem sa teda zameriavať radšej na aktuálne básne z mojej tvorby.

Richard Miške12.10.2009
 

Máš záujem písať serióznu poéziu a byť v nej možno aj úspešný? Nech viem, či sa mi oplatí rozpitvať ťa.

Denis Mačor12.10.2009
 

áno, mám záujem a počítam aj s kritikou

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: