IKARIKAR http://www.ikar.sk

Odpustenie (Renáta Bartková)10.7.2011
 

4
 počet hodnotení: 26
prečítané 2329, Komentáre 8

 
Odpustenie
                             1. Kapitola
Na novorodeneckom oddelení sa ozýval detský plač. To Elenine dieťa
oznamovalo príchod na tento svet.
,,Máte dcéru," oznámil jej pôrodník. Meno dieťaťa?"
,,Zuzana".
,,Gratulujem mamička." A Elena dúfala, že naozaj má k
čomu. Že Zuzka zmení ich život k lepšiemu.
Keď dievčatko odniesli na oddelenie a Elenu ošetrili, nechali ju
osamote, aby si odpočinula. Vzápätí sa prehupla myšlienkami o pár
rokov späť.
Pochádzala z gazdovskej rodiny. Bývali v malej dedinke na
strednom Slovensku, kde každý o každom vedel skoro všetko. Bola
najmladšiou dcérou a mala piatich súrodencov. Každý v rodine mal svoje
povinnosti, no len jej sa stačilo pritúliť k ockovia a mala všetko
čo chcela. Mala krásne modré oči a ich uhrančivý pohľad, ktorý hneď
dostal chlapov tam, kde ich chcela mať. Asi vo veku 12 rokov prišla na
to, že stačí ich trošku prižmúriť, našpúliť ustočka akože do
plaču a všetci chlapci či z rodiny či z dediny robili čo chcela
ona. No mama jej na to...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Renáta21.2.2014
 

Dobrý deň. Konečne sa mi podarilo zabojovať s tým ako pridávať komentáre. Beatrix ďakujem za radu a Vám všetkým za to, že ste si príbeh Odpustenie prečítali. Posledný rok mám dosť hektický život a žiaľ nestihla som ho vziať opäť dole zo stránky a prerobiť ho, no i tak Vám ďakujem, že ste ho čítali. Veľa to pre mňa znamená, bola to moja prvotina a dúfam, že sa niekedy dostanem aj k jej oprave po štylistickej a gramatickej stránke.

Beatrix19.8.2012
 

Nedá mi to - pridávať komentáre a reagovať na iné je veľmi jednoduché.
Ak chcete pridať nový, kliknete na \"pridať reakciu\" (pod samotným článkom). Ak chcete reagovať na iný komentár, kliknete na \"reagovať\" pod daným komentárom.
Napíšete komentár, podpíšete sa a prepíšete \"text v rámiku do poľa pod ním\" (ten text je vždy niečo ako \"lzfvgw\", sú to červené písmená, nemožno ich prehliadnuť), presne ako hovoria pokyny.

A kliknete pridať.
No a samozrejme musíte byť prihlásená - čiže musíte zadať svoj prihlasovací email a heslo (ktoré vám pridelila stránka, pokiaľ ste si ho teda nezmenili) do okienka vpravo hore, kde to píše \"Prihlásiť sa\".

Nič ťažké. Proste treba vyplniť všetky okienka (správne samozrejme) a ono to pôjde.

Beatrix8.5.2012
 

Dobrý deň, zdá sa mi, že vaše dielo do LC bolo prijaté - od istej Renáty Bartkovej je tam dielo s názvom Dokument (predpokladám, že to ste vy, akurát s nesprávnym názvom; samozrejme je tu možnosť, že nejaká iná Renáta Bartková sa tiež zapojila do súťaže, ale zdá sa mi to nepravdepodobné).
PS - \"vilepšiť\" mi takmer vyklalo oči. (+ prídavné mená v nominatíve sa v singulári píšu s ypsilonom - \"celí text\")

vetrom ošľahaný23.3.2012
 

Trosku som preletel prve 2 kapitoly a pozeram, ze chyby, ktore boli autorke v minulosti vytknute, nie su opravene. Pritom su to casto zavazne chyby. Ku komentarom sa taktiez nevyjadrila.
Teraz neviem, ci ma zmysel sem vobec nieco pisat, kedze to ma autorka aj tak (prevdepodobne) na haku.
Snad len, ze sa mi to nepacilo. Nerozumiem preto tak pozitivnemu hviezdickovemu hodnoteniu.

Beatrix16.1.2012
 

Milá Renáta, neznalosť gramatiky je jedna vec (aj keď dosť (veľmi) závažná), úcta k čitateľovi druhá. Jednotlivé gramatické chyby vypisovať nebudem, je ich skutočne neúrekom, ale tam nepomôže nič, len si naštudovať pravidlá.

Čo by ste však mali (z úcty k čitateľovi) opraviť okamžite sú chyby v úprave. Každý, kto niekedy prečítal knihu vie, že priama reč sa píše nasledovne:
„Máte dcéru,“ oznámil jej pôrodník. (a nie „Máte dcéru.“ Oznámil jej pôrodník)
Rovnako že medzery idú ZA čiarku, bodku, výkričník a otáznik, nikdy nie PRED (dokonca sa v texte vyskytuje množstvo miest, kde vôbec nie sú).
Automatická kontrola vo worde podčiarkne každú jednu takúto chybu, skutočne netuším, ako je možné ich prehliadnuť.

Ďalej - „mala5 súrodencov“ – v prvom rade samozrejme chýba medzera, ale okrem toho to číslo má byť rozpísané.

„Všetci súrodenci boli starší, zamestnaný.,Najstaršia sestra Mária robila v plete v B,Bystrici.Magda čašníčku v kúpeľoch Sliač.“ - ako som už spomínala, medzier niet, navyše je tu prídavné meno v množnom čísle s tvrdým i na konci, na čo som alergická, netuším čo je „plet“ a akú robotu predstavuje. Absolútne zbytočná skratka B,Bystrica (malo to byť rozpísané) je napísaná ešte aj zle.

„.A tak čo mali rodičia robiť??hlavne že predišli rečiam a že sa Elena vydá a hádam ju život vydatej ženy upokojí..“ – dve interpunkčné znamienka za sebou (ak nejde o ?!, ale ani toho by nemalo byť priveľa) sa do literárneho diela nehodia, neznásobujú účinok, je to zbytočné.

Myslím, že tu skončím, aj keď by som mohla pokračovať ešte veľmi dlho. Elena je buď pribrzdená, alebo úplne sprostá, keď tehotná a zasnúbená ide niekam s cudzím mužom – jednoducho už pre mňa bolo ťažké po tomto pre ňu nájsť nejaké sympatie.
Keď jej Peter navrhol, aby sa za neho vydala, prestala som čítať.

Úprimne som chcela napísať niečo pozitívne, pretože viem, že kritika z mnohých strán môže byť zdrvujúca, preto som prelistovala ďalej, niekde na 20.kapitolu a musím uznať, že je to trochu lepšie. Aspoň úprava je v poriadku, ale stále sa vyskytujú úplne nezmyselné vety, prípadne vety, ktoré by sa mali končiť bodkou, ale končia sa otáznikom a podobne.
A našla som aj jednu vec, ktorá sa mi skutočne páčila a vyznela uveriteľne – scény Eleny s deťmi (13.kapitola), keď sa snaží pozbierať a byť dobrou matkou. Tam som jej chvíľu držala palce a fandila, nech jej to vyjde, celú časť som prečítala so záujmom.
No na konci...čo ja viem, podľa mňa ten majiteľ baru úplne zbytočne volal políciu – dobre, rozbila tie poháre, ale on sa jej políciou vyhrážal ešte predtým, keď akurát raz povedala, že nechce odísť.

Minimálne prvé dve kapitoly by som však ani nenazvala časťami literárneho diela, pôsobili na mňa skôr ako poznámky (so všetkými tými skratkami, ktoré ja napríklad robím, keď ručne spisujem nápady na papier), z ktorých neskôr bude príbeh – s vysvetleniami, emóciami a „obkecom“, bez ktorého to nejde (suchopárne vymenúvanie ako napríklad v prípade zamestnaní súrodencov hrdinky nikoho nezaujme).
Tento začiatok ma totálne odradil od ďalšieho čítania, na ktoré som sa podujala len preto, lebo som chcela nájsť aspoň niečo pozitívne a radila by som vám čo najskôr ho prerobiť.
A potom, samozrejme, si naštudovať gramatiku a hlavne veľa čítať a písať. =)Romana15.1.2012
 

Ahoj,
nejsem žádný spisovatel a jsem čech tím pádem tam žádné chyby nevidím.
Tvoji povídku jsem četla velmi ráda, doufala jsem ve šťastný( tedy alespoň trošku) konec. Celou dobu jsem si říkala,že to je jenom povídka, tedy doufám. Nevím zda bych pod návalem toho všeho už dávno neskočila z mostu.
Držím ti palce a nepolevuj. A co se týče gramatiky, to se dá odstranit.

DARK19.7.2011
 

Nie v budúcnosti - teraz Renáta je vhodný čas. Ospravedlnenie nepomôže. Dielo stiahnuť, opraviť, prepracovať do podrobnosti, skrášliť. A nielen tým, že odstrániš chyby, ktorých je neúrekooooooom už v prvých vetách. Nemám dôvod čítať ďalej, neverím na dobré diela s elementárnymi chybami. Neustále a s osvedčenými výsledkami sa držím mojej stratégie: tam, kde chýbajú základy, je málo pravdepodobné, že chalúpka bude pevná, stabilná, útulná a nezmoknem pod jej strechou.

ava19.7.2011
 

Okrem toho, že v dobrej viere odporúčam veľmi, ale naozaj veľmi, naštudovať si základy slov. pravopisu a potom v tomto krátkom texte opraviť to more chýb, nemám iné, čo by som mohla povedať.
Absencia množstva čiarok - dokonca aj tých základných, ypsilony a nerozlišovanie \"s a z\" - v tejto podobe pochybujem, že nájdeš čitateľa, ktorého by si mohla zaujať.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Renáta Bartková

O mne

Mám 40 rokov. Tri deti. Stále sa snažím prežiť ďalší deň s úsmevom na tváry.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: