IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ohnivé prstence (Jane Blake)3.9.2013
 

3
 počet hodnotení: 2
prečítané 349, Komentáre 11

 

1.
Dialo sa to pred niekoľkými rokmi, keď mali všetci vplyvní ľudia v USA strach o svoje majetky. Nevyčíňal zločinecký gang, no len jediný človek. Nebol to boháč ani čudák. Nepotreboval kradnúť peniaze pre svoje potešenie. Nie. Nikto nepoznal jeho tvár. Nikto nevedel či je muž alebo žena. Ale jeden fakt bol o ňom známy každému človeku v celej krajine. Tá osoba bola nebezpečná a pripravovala ľudí o ich domovy.
Texasský detektív Josh Silvertone práve sedel vo svojej kancelárii a prezeral si podklady k prípadu amerického podpaľača, ktorému média už stihli vymyslieť aj prezývku. Všade sa o ňom hovorilo ako o Texasskom plameniakovi alebo Texasskom fénixovi, lebo podľa predbežných zistení páchateľ pochádzal z malého mesta Sunset v Texase.
Josh si stále dookola prezeral fotky z miest činov. Nedokázal medzi nimi nájsť nijakú súvislosť okrem toho, že to boli domy bohatých podnikateľov a dokopy tvorili akési body. Z týchto bodov sa dali nakresliť obrovské, dokonale symetrické kruhy.
,,Ohnivé prstence.“, povedal si detektív len tak pre seba, lebo v kancelárii nik iný okrem neho nebol...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Kenji25.9.2013
 

Ahoj,
som rád, že neberieš moje pripomienky v zlom. Mne sa to v podstate páčilo :D
Aj keď ja som fanatik do Texasu, takže možno keby si to dala do Severnej Karolíny, tak by ma to až tak nezobralo :D ale vážne. Nejde o to vymyslieť si krajinu. Niet nad skutočné reálie, každopádne ako autor si môžeš mestá prispôsobovať / robia to aj renomovaní autori aj keď začiatočníkovi by to možno neprešlo, kto vie? /
Vyber si mesto o ktorom čo to vieš a zasaď to tam. Netreba nič vymýšľať, je toľko perfektných miest, len ich nájsť a využiť :D
K tým opisom ako radila Eny, to nemusia byť siahodlhé opisy, čaro majú dve tri úderné vety, presvitajúce slnko cez špáry, alebo že ju zakryl starou zatuchnutou dekou a zohrieval ju vlastným telom. Alebo že im išla ráno para od úst. To sú len mini detaily, ktoré urobia atmosféru a atmosféra pivnice keď niekoho unesú je základ.
Preto ti aj radím popracovať na psychológii postáv v pivnici. Oni si tam po mesiaci fungujú ako nič, pritom by z nich mali byť už len trosky tesne pred zrútením. Daj si čas a premysli čo by si robila v takej pivnici ty? Je super, že sa zafixuje na chalana ako na možného záchrancu, ale musí byť taký aj on? Nemyslí len na seba? K citom by sa mohol dopracovať po čase, graduj ich život :D
Môže to byť super príbeh - možno nie ktovieako originály, ale dobre napísaný thriller vždy poteší :D

Ber moje rady ako rady ktoré ťa nemajú odradiť od písania, ale niečo, čo ti môže pomôcť.
/ Ber to, čo je súčasťou teba, ja by som príbeh písal ináč, ale každý by sme ho napísali nejako. Napíš ho po svojom, ale najskôr sa s ním poriadne pohraj v hlave, preberaj zápletky, prejdi si príbeh až do konca a ak sa ti nepáči tak skús nejako inak. To je tá najväčšia sranda. Hrať sa s príbehom v hlave. /
No už som dlhý.
Veľa zdaru.

Jane Blake26.9.2013
 

No dajme tomu, že v detektívkach už fakt človek nemá čím prekvapiť iba sa pohrať s detailami a vymyslieť len všetko tak, aby zaujal. To musíš uznať :) A ja som pochopila, že môj príbeh potrebuje remake...
K tomu miestu by som dodala toľko, že jednoducho som tam chcela mať Texas a aj ho tam mám a budem mať, len to prepracujem :D :) Ale budem makať na všetkom ostatnom rovnako ako aj na opise miesta. Detaily, detaily, detaily.... Tak či tak, každý máme už nejaký vlastný štýl písania a môj je asi založený na tých detailoch, lebo bez nich vždy schytám kritiku. Aj s nimi čoraz častejšie, ale o niečo menšiu ako bez nich.

Eny25.9.2013
 

Súhlasím s Kenjim, príbeh ako aj postavy sa musia vyvíjať, ty sama sa musíš vcítiť do tej postavy inak to neurobí ani čitateľ, každý človek je nejaký, ale treba si aj uvedomiť, že môže byť akokoľvek dobrý, ak sa dostáva do vyhrotenej situácie, tak niekedy koná iracionálne, ba až niekedy pudovo, občas ho napadnú veci, ktoré by ho inokedy vôbec nenapadli, alebo by sa nad nimi ani nezamýšľal. Všetko má svoj priebeh, najprv sa snaží nejako to vyriešiť, potom začína rozmýšľať, ako sa nezrúť, prichádzajú depresie, únava a celková preťaženosť psychiky, či tela. To sú všetko veci, ktoré do toho musíš zakomponovať, ak to chceš podať čitateľovi správne a s tým, aby z toho mal zážitok.

Eny25.9.2013
 

Jane, pokračuje to dobre, čítala som aj Kenjiho komentáre, neber ich zle, ak máš toto ako koncept, tak bude dobre ak si jeho pripomienky zoberieš k srdcu, predsa o tomto je tento portál. Inak ako príbeh je to veľmi dobrý námet, páči sa mi to, nech ťa neodrádzajú, takéto komentáre, majú ťa posunúť do ďalšieho levelu.

Inak aj sama, by si mala čítať diela, ktoré sem pridávajú iní, pretože v poslednej dobe sa mi zdá, tu sa pripájam k názoru Daisy, že sem všetci pridávajú svoje diela, ale nečítajú ostatné a čakajú na odozvu. Je dobré ak si nejaké vyberieš a budeš ich aj sama komentovať, či čítať.

Jane Blake25.9.2013
 

Na podnet Kenjiho pripomienok momentálne pracujem na prerábke celého príbehu. Uvedomila som si, že má pravdu. Viem, asi som nemala šetriť detailami hoci skoro vždy mi práve moje detailizovanie ľudia vytknú. Raz som nedetailizovala a teraz mi bol pre zmenu vytknutý nedostatok detailov, ale nevadí. Najskôr som sa na to všeliako pozerala, ale nakoniec som si Kenjiho pripomienky zobrala k srdcu a práve podľa nich idem príbeh prerobiť. Presne ako píšeš, posunulo ma to k inému levelu.
A k tomu čítaniu, ja z času na čas kdesi tusi kúsok niečoho tu prečítam, ale v poslednom čase som rada, keď stihnem napísať novú kapitolu a hodiť ju sem. No vždy keď mám čas prechádzam si aj príbehy iných :)

Eny25.9.2013
 

S tými detailami, vlastne tam ide o to, aby si čitateľ vedel predstaviť, ako to tam vyzerá, kde asi sú a tak, skús si to vždy po sebe prečítať a porozmýšľať nad tým, že ak by si to čítala ako niekto iný, ako by si si si niektoré miesta alebo deje predstavila, nemusíš všetko detailne rozpisovať, ale čitateľovi priblížiť, miesta, situácie a atď. Lebo ty keď to píšeš, je jasné, že vieš, čo tam je a tak, ale keď to číta niekto iný, nevie čo si tým myslela, alebo ako si to predstavuješ, i keď je na čitateľovi, ako si danú situáciu predstaví, no musí mať základ. :D

Kenji22.9.2013
 

Ahoj,
začítal som sa a keď som zistil, že sa to odohráva v Texase, tak moje srdce poskočilo radosťou. Bol to dôvod, prečo som čítal ďalej.
Popravde by som asi prestal niekde v tretej kapitole, ale je to TX, tak som pokračoval :D
Začal som si vypisovať poznámky, veci čo ma rušili a tu ich predkladám.
Začnem príbehom - podpaľač a únosca, hneď sa mi vybavia Criminal minds, detektív zažratý do práce - môže byť. Do toho príbehová línia unesených detí. Slušný základ na dobrý napínavý príbeh.
Zostalo to však niekde na pol ceste.
Po siedmych kapitolách mám tieto pripomienky :D
- číslovky sa vypisujú rukou
- zaľúbenie tých dvoch je naozaj prirýchle. Jasné, že ľudia za extrémnych podmienok prežívajú tieto veci inak, ale aj tak :D
- Sú uväznení v tej pivnici - kde spia? majú deky? je tam tma, či majú svetlo? neskôr sa vysvetlí, že je tam okno, ale chcelo by to lepší opis miestnosti, pretože pocit je z toho taký, že je tam tma, ale ako na seba potom vidia?
Mladého tam zavrú, ale vôbec ho nenapadne hľadať únikovú trasu, miesto toho sa zaľúbi do dievčinky. Ja byť zavretý, tak prvých pár hodín prezerám každú škáru, či sa odtiaľ nedá zdrhnúť.
V pivnici býva vlhko, bola by im zima, deti sú tam mesiac a majú málo jedla ale v nálade sú výbornej, mali by byť chorí a bez energie :D
- Dievčina sa pýta - on zabil tvoju rodinu? to mi je ľúto. - tá správna otázka by mala byť - prečo?
- pohov sa píše s \"v\" nie s \"u\"
- priama reč sa nepíše.\" , skríkol, ale
nepíše,\" skríkol...
- Tie odomknuté dvere - miesto okamžitého úteku bľaboce niečo o záchrane - mimochodom ten mesiášsky komplex je strašne otravný, ale pokračujme.
Dvere sú zamknuté, čo ten dom nemá okná? treba urobiť rýchlu prehliadku, nájsť si zbraň, jedlo, úkryt.
vyvalí dvere ramenom - vchodové? To snáď len vo filme :D
potom si únosca zamyká auto, keď mu tri decká utekajú? btw prečo ich Adam stále ochraňuje, to mohol brať malého na ruky a utekať s ním preč. únosca je predsa starý a tučný, nedobehol by ich.
Chýba mi opis prostredia keď vyšli z domu neviem či sú na predmestí, na farme, alebo kde?
- máš tam aj vetu - únosca si išiel pozrieť svojho väzniteľa :D

Vyšetrovateľ - Texaský detektív Z Texaského policajného zboru? Texas je druhý najväčší americký štát a nič také ako policajný zbor celého štátu tam nemajú. V US to majú trochu inak, ale to by si si musela naštudovať trochu viac, ako len odkukať z filmov.
Jediná celoštátna polícia čo tam majú a mohla by to vyšetrovať je Texas rangers, je tam aj správa parkov a niečo s alkoholom, inak má každý okres vlastnú políciu, ktorá má právomoci len vo svojom districte. Potom tam majú aj okresy, kde je len sherif.
Celkovo mi chýba upresnenie kde sa to odohráva ak je to Texas city tak to napíš, ale potom to nie je len Texas. Vravím ti je veľký ako ri* :D

V druhej kapitole si dá vyšetrovateľ vaňu - to chlapi nerobia, pokojne tú časť vyhoď :D

Keď Carly s bratom utečú tak sa 2-3 dni potulujú krajinou a zrazu dostane spásonosnú myšlienku ísť na políciu. Mala tam ísť hneď!
- máš tam v teple panelákových bytov - V Texase? Paneláky? Keď mi tam ukážeš paneláky, tak prisámbohu našetrím a pôjdem sa tam pozrieť :D

...pokračovanie o čosi neskôr :d

Kenji22.9.2013
 

...pokračovanie :D
Idú po tú pomoc, a kde kruci vlastne sú. Vidia nejaké svetlo, ale ulice prázdne, sú v malom meste? A dorazia práve k nášmu detektívovi, ktorý je na celom okrsku sám - kde je strážnik ktorý má nočnú službu?
Okrem toho, že ak je to v menej zaľudnenej oblasti, tak šanca, že trafia práve jeho mesto je slabá. Ak je to veľké mesto, tak by pomoc našla už dávno. Okrem toho, v US majú hliadky skoro stále v teréne.

Detektív ich vezme domov bez toho aby zistil kto sú, čo im je? A ani im nenapadne oznámiť, že ich niekto uniesol?
To je fuk, že im je zima, nikto by ich domov nebral. Deku musia mať aj na stanici. Zistil by meno, volal rodičom a zburcoval všetkých, lebo by zistil, že môžu nájsť Adama.
Z toho plynie problém, že stačí zavolať rodičom až ráno, lebo maminka spí? Myslím, že rodičia ktorým uniesli dieťa toho veľa nenaspia a každá minúta ktorá skráti ich trápenie je dobrá. Nie nečakal by :D
- uložia deti a idú súložiť...myslím, že to by si mohli odpustiť v tejto situácii.
- Volá rodičom a rodičia, že sú hneď tam. Lenže žena sa diví čo od neho chce Texaská polícia / opakujem, že nič také ako Texas PD nie je. Buď je to polícia konkrétneho mesta, alebo sú to Texas Rangers ktorí pôsobia v celom štáte, alebo únosy rieši FBI / Ak sú blízko, tak sú vo väčšom meste? Musíš rozhodne upresniť geografiu.
- Prídu k nemu - on im dá svoju adresu? Myslím, že takéto niečo by sa odohralo na stanici.

Tak to je sedem kapitol. Nevyjadrujem sa ku gramatike, lebo v tom expert nie som. Štylistika - keď budeš veľa písať, budeš sa zlepšovať mesiac od mesiaca.
Toto sú len také logické nedostatky, ktoré by som vypichol. Ako hovorím - prečítaj, premysli, použi/zahoď - je to len na tebe.
Prajem veľa zdaru

Jane Blake23.9.2013
 

Čo nie je, môže byť :) Pozri, je to zatiaľ len hrubý koncept. Tak či tak, nedržala som sa takmer žiadnych faktov, skôr som sa hrala s fantáziou a ako vidím, asi som urobila chybu, že som si to celé vymyslela, iba čo som ten dej potrebovala niekam zasadiť do nejakej krajiny, ktorá by nebola vymyslená. Priznajme is, že až taká dobrá, aby som vymyslela nový svet nie som :D
Okrem toho, stále to všetko môžem od základov prerobiť, keď dokončím túto ,,hrubú konštrukciu\" príbehu. Viem, že je tam mnoho nedostatkov a chystám sa ich odstrániť hneď ako budem mať čas. Prichytím sa faktov, prerobím to. Času a času som mala cez prázdniny, ale počas tých som makala na inom príbehu. Tento som začala písať až teraz v septembri a to už mám školu, takže som rada, že stíham aspoň ako tak napísať to čo vidíš tu.
Áno, viem. Láska medzi Adamom a Carly mi už bola vytknutá, a mám v pláne nejako to prerobiť, ale ako hovorím, najskôr to chcem celé dokončiť a až potom urobiť remake. Musíš uznať aj ty, že ťažko sa niečo opravuje, keď to ešte nie je hotové. A ja to už mám takmer hotové, len teraz mám pokazený notebook a nemám sem ako popridávať posledné časti. No hneď ako ich sem vyhodím, potom to celé prerobím. A ak ťa to poteší, hádam sa chytím aj tvojich rád, aby to bolo lepšie ;)
Vieš, často aj mne príde komické aké chyby som urobila, ale vždy si ich všimnem až keď príbeh dokončím a spätne sa naň pozriem. Určite to bude tak aj teraz. Každý môj príbeh vždy potrebuje dotiahnúť dokonca, ale nie vždy to dokážem sama. Preto to dávam predsa sem, no nie? Chyby, čo nevidím ja, vidia iní a potom som tu ja na to, aby som si zobrala ich rady k srdcu a nakoniec všetko prerobila. A tak to aj bude, hneď ako budem mať dostatok času. Okrem toho už mám pripravený koncept aj na ďalšiu časť príbehu s dotyčným detektívom, ale iné prostredie, iný príbeh a tak. To si však nechám na potom keď dotiahnem do konca toto.
Dajme tomu, že si ma poriadne skritizoval, ale okej, beriem. Tiež tam teraz už vidím tie chyby, ktoré si mi vytkol a je to len preto, lebo som málo googlila popritom ako som písala. Poučenie do budúcna (pre mňa) - viac googliť a viac faktizovať ako teoretizovať :) Snáď ma po prerábke už menej skritizuješ ako teraz :D :) A už to nebudú len samé chyby, chyby a zase len chyby....

Eny16.9.2013
 

Jane, je to pekné čítanie, ako Diamond, ale na mňa sú trochu dlhé kapitoly, aj keď som prečítala len dve. Je to pútavé, to ti musím uznať. Najviac ma tam však rušili prechody od Josha k Adamovi, mala by si to nejako porozdeľovať, pretože čím tam jedno a zrazu sa ocitnem niekde inde. Ďalšou vecou je, že Carly s Adamov sa na môj vkus prirýchlo zamilovali (ale to je môj názor, nie každý ho môže zastávať). Určite budem čítať ďalej.

Jane Blake17.9.2013
 

Vďaka za uznanie :) No ono ako ja to tam oddeľujem vždy, keď si to píšem tam dávam medzi pasáže z pohľadu rozdielnych postáv medzeru, ale tu mi ju nezobrazuje a ja neviem prečo. Musím s tým niečo urobiť. A hej uvedomujem si, že občas to tam je ešte také chaotické, ale tak je to prvotná verzia. Čo nie je môže byť a možno to nakoniec dopísané ešte na novo prerobím, aby to bolo o čosi prepracovanejšie aj v tom vzťahu medzi Adamom a Carly. Len teraz mám v poslednom čase aj málo času vôbec napísať aspoň krátku kapitolu, takže možno preto je niečo v príbehu až príliš rýchle, iné zase málo rozobraté... Ale to sa spraví :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jane Blake

IMG_20161103_143522.jpg
O mne

Od istého času je písanie môj život. (Aj preto študujem žurnalistiku.) Píšem vždy, keď mám nápady a aspoň trochu voľného času. Je mi jedno, že niekedy z toho nevzíde nič dobré, ale tréning je základ úspechu....a názor iných tiež. Preto som tu. Aby som sa zlepšovala v tom, čo ma baví...No niekedy je ma lepšie brať s rezervou.

Dotazy na diela mi môžete napísať aj na mail :)
1Queen_Of_Darkness1@azet.sk

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: