IKARIKAR http://www.ikar.sk

Oliver Andrásy Celkový počet komentárov: 0
 

Talenty potrebujeme ako soľ

     Na takýto projekt som čakal už dlho. Určite má význam a ja z mojej brandže by som úplne najviac ocenil, keby sa hľadali aj scenáristické talenty. Na nedostatku takýchto talentov totiž krachuje celá naša televízna tvorba a šikovných ľudí by sme tu potrebovali ako soľ. Projekt Mám talent je dobrý aj preto, lebo akoby u nás boli preceňovaní interpreti, koncoví umelci a tí, ktorí stoja za tým, sú menej viditeľní. Ľudia, ktorí často vymýšľajú veci – skladatelia, spisovatelia, básnici – sú neraz na vedľajšej koľaji.
 

Pozrite sa na Superstar...

     Pozrite si napríklad doterajšie Superstar. Takmer všetky hviezdy, víťazi skrachovali, pretože si nevedeli sami skomponovať hudbu a text. Prežila akurát tak Zdenka Predná, ktorá si vedela svoje pesničky aj dobre napísať a pritom v samotnej Superstar bola vnímaná len ako priemerná speváčka. Alebo Peter Cmorík – aj ten je schopný ako autor. Čiže prežívajú len tí, ktorí vedia zabrať aj autorsky a v tomto sa mi Mám talent páči. Upozorňuje na tých, ktorí vedia písať originálne, netradične, zaujímavo. Tí ostatní postupne zapadnú a budú musieť prísť s niečím iným, aby ich ľudia opäť začali vnímať, čítať, komentovať.

     Ja sám som pri čítaní veľmi zaťažený na históriu – to je moja slabosť, takže čítam takmer všetko, čo súvisí s historickými postavami. Reálnymi, ale aj vymyslenými. Mám rád rôzne biografie, príbehy o kráľoch, cároch, osobnostiach ako Churchill ap. Najmä počas dovoleniek alebo keď je viac voľného času si to dosýta vychutnám...
 

Chce to čas.

     Ani v tomto projekte to nie je tak, že vložíte príspevok a čakáte, že sa do pár týždňov stanete hviezdou. Nie. Niekedy to chce čas, občas pád dolu, aby ste dostali nový impulz a vyškriabali sa hore. O to viac si to potom možno ceniť, lebo to bude overené ďalšími čitateľmi, vydavateľom, gestormi a to všetko ešte predtým, ako to vôbec vyjde.

     Je to tak aj v mojej, humoristickej brandži. Aj oveľa talentovanejší a schopnejší interpreti ako som ja skrachovali, skončili so svojimi reláciami, lebo neboli autorsky podkutí a boli odkázaní na cudziu pomoc v tomto smere. Ak teda podporujete projektom Mám talent tú autorskú stránku, je to vynikajúce a chvályhodné.


Zaplaťme rozum!

     Na Slovensku žiaľ rozum, či autorstvo ešte stále nie sú zaplatené a docenené. Preto nesmierne fandím projektu Mám talent, lebo podporuje rozum, uvažovanie, vymýšľanie, novátosrvo, čo je pre každý národ to najcennejšie.
 

Ako napísať dobrú knihu?

     Pri každej tvorbe platí, že musíte myslieť dvoma smermi.
Môžete buď napísať knihu, ktorá sa bude páčiť samotnému autorovi, prípadne zopár kamarátom, príbuzným a kolegom. Ale to nie je celkom tá cesta ako preraziť.
     Alebo môžete napísať knihu, ktorá bude takpovediac podliezať vkus, bude sa páčiť mnohým a bude písaná na mieru čitateľom, súčasným požiadavkám. Ale to zasa bude podpásovka samotnému autorovi.
     Umenie je urobiť knihu, ktorú budú mnohí čítať a nebude podliezať nejakým umeleckým kritériám. Je to zložité a práve preto je tvorba a písanie ťažké. Tí, ktorí sa vydali jednou alebo druhou cestou, majú celkom jednoduchú robotu. Naozaj zložité je nepísať len pre jedného čitateľa a to som ešte ja:-), a na druhej strane sa nevnucovať všeobecnému chtíču. Ako to dosiahnuť? To keby sme vedeli, máme oveľa viac vynikajúcich autorov. Takže je to o skúšaní a hľadaní.

 

Oliver Andrásy

     *15. November 1957. Moderátor, scenárista a režisér. Vyštudoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Od r. 1983 pracoval v redakcii zábavných žánrov Slovenského rozhlasu. V roku 1993 založil spolu s Elenou Vacvalovou a Stanislavom Gurkom firmu Hattrick.

     Je autorom cyklických rozhlasových relácií Humorikon, Päťadavdsať a Dereš. V Československej televízii autorsky zastrešil relácie Apríl,Apríl, Škola života a tiež Pátranie pokračuje. Medzi jeho najpopulárnejšie projekty patrí Dereš, Aj múdry schybí a Čo dokáže ulica. V roku 1988 mu vyšla kniha Len o tých druhých.

     Oliver Andrásy je škorpión, nenávidí neserióznosť, miluje všetko krásne a tiež históriu a cestovanie. Jeho najväčšie prianie je, „aby si ma vážili tí, ktorých si vážim ja“. Oliverov recept na úspech: Dodržiavať svoje celoživotné zásady, napríklad v tom, že každú reláciu treba robiť tak poctivo ako tú prvú.

 

Foto: Pluska, Život, dogsk.skKomentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: