IKARIKAR http://www.ikar.sk

Otcove výlety (Anna Hrabalová)14.10.2009
 

4
 počet hodnotení: 39
prečítané 1094, Komentáre 1

 
Otcove výlety
Otcove výlety

Neviem vlastne, ako to mám nazvať. V roku l947 si náš otec kúpil bicykel. Bola som dieťa, mala som sedem rokov. Ďalší súrodenci boli mladší a najmladšia sestra sa narodila v roku l948, takže nebola ešte na svete.
Otec, predtým poľnohospodár s menším gazdovstvom, na matkino naliehanie, po určitých nezdaroch s koňmi, sa zamestnal vo fabrike, kde mal pravidelný príjem a rodina bola zabezpečená. A malé hospodárstvo sa obrábalo popri tom. Otec sa však nikdy nestotožnil s istotou zamestnania, chýbala mu sloboda vlastného rozhodovania. Aj v zamestnaní v Merine pracoval s koňmi, to by bolo všetko dobre. Mal však nad sebou šéfa, ktorý sa koňom nerozumel a otca šikanoval. Bola to veľká chyba, otec to neznášal. Matka to nikdy nepochopila. Pravdaže, tá istota peňazí pre rodinu bola dôležitá.
Vtedy, keď bol zamestnaný, zásobil rodinu vlnou z prídelu, čo dostávali k Vianociam a sebe si kúpil bicykel. A my deti, keď nebol doma sme sa učili na bicykli pod rúrou voziť. Bicykel bola vtedy vzácnosť a dalo by sa spočítať na ruke, koľko bolo bicyklov v dedine. Otec nám ho...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Katarína Čögleyová(Jančová)5.10.2014
 

Milé je teta Anka čítať niečo o tých čo máme hlboko v srdci ♥ o dedkovi a našej rodine ...príbehy čo napísal život za ten čas ktorý pretiekol i ako sa naša rodina prebíjala životom.Veru pamätám si svojho dedka ako prišiel ku nám odstavil bicykel na ktorom mal metly z brezy...prútené,rebríky ...nikdy som nevedela pochopiť ako sa mu s toľkým nákladom dalo ku nám ísť .Veľmi som ho mala rada i babku ...stále ich mám pred sebou a hlboko v pamäti .

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: