IKARIKAR http://www.ikar.sk

Otec (Anna Hrabalová)15.10.2009
 

4
 počet hodnotení: 57
prečítané 6144, Komentáre 16

 


Otec
Narodil sa v Selci v dedine pod Inovcom. Mal staršieho brata a dve sestry. O svojich rodičoch a príbuzných rozprával vždy s veľkou láskou. Ľutovala som, že z jeho strany som nepoznala starých rodičov, lebo toľko lásky, čo od nich dostal, by iste i mne niečo dali, keď by žili. Bohu žiaľ, nežili. Otcov otec, - náš dedko zomrel dávno a matka mu zomrela, keď bola mama so mnou tehotná. Matka mi rozprávala, keď na to prišla reč, že ja som preto taká bledá, lebo bola na pohrebe babky so mnou a videla ju vystretú, bledú. Tak moja bledosť je dedičstvo po otcovej nebohej mame.
Matka už poznala len otcovu matku a spomínala na ňu pekne. Bola dobrá a mala mamu rada,
Otec žil vo svojej rozvetvenej rodine, kde vedľa seba mali postavené tri dedinské gazdovské domy s maštaľami a stodolami, s širokými dvormi, plnými sliepok a ostatnej hydiny. Za stodolami sa im dvory prudko dvíhali do hôr Inovca. U nás v Zlatovciach boli dvory dlhé a rovné, tieto ich Selecké dvory boli pre mňa zvláštnosťou.
Otec , keď bol doma, čo nebývalo často, len keď veľmi pršalo, alebo za jesenných dlhých večerov, keď s...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Katarína Čögleyová(Jančová)6.10.2014
 

Teta Anka krásne čítanie o mojich predkoch nie len pre mňa ,ale aj pre moje deti.Zbožňujem príbehy nie len o dedkovi ,ale aj o babke ,ktorá keď bola u nás vždy nám rozprávala zážitky o sebe ...príbehy z detstva a my sme to počúvali a skoro nedýchali tak nás to zaujímalo.Veľmi rada na to spomínam .

Radoslav17.9.2014
 

Takéto jednoduché, prežité a priamo podané texty mám rád. Ide z nich teplo. ďakujem

ivanap14.3.2014
 

Mila Anna, mne sa vidi Vasa poviedka otec uzasna.ma najkrajsi namet aky moze mat- pribeh vynimocneho cloveka, zaujimave zivotne okolnosti, v ktorych sa ukryva filozofia zivota a forma - jednoducha, ludska, srdecna, avsak nie gycova. historicky cenne navyse. idem ju vytlacit aj mojmu dedovi, ktory zazil podobne veci.nechodim do kostola, ale kludne by poviedku mohli citat namiesto kazne:)

oluša31.5.2011
 

Milá pisateľka, je to užasné stravila som pri čítani Vaších veľmi zaujimávých článkov celý večer a zabudla som aj na neodkladné povinosti. Spominám si na moje podobné zážitky, a užasom a nepochopením čítam negativné posudenia pár čitateľov, Vaších milých a zaujimavých spomienok uložených pozorne do zaujimavých krátkých pre mňa čitatelných skutočnosti veľmi poučných . A Vás obdivujem akou skromnosťou im odpisujete.Sme rôzníý čitatelia. Držím Vám palce a teším sa na dalšie Vaše múdrosti. S uctou oluša.

Anna Hrabalová10.6.2011
 

Milá Oluška, ďakujem, že ste si našla čas a že ste sa zahĺbila do čítania, až ste zabudla na svoje povinnosti. Je to krásne a moc ma to potešilo. Ěšte raz Vám ďakujem a želám Vám všetkolen to najlepšie. Anna

Michaela10.3.2010
 

Z tohoto textu citim velku pokoru voci zivotu, uctu a vaznost silnej lasky k oteckovi. Autorka sa na nic nehra a pise ako jej \"zobak narastol\". Nepotrebuje sa schovavat za ziadne masky. A tym ma zaujala. Dakujem.

fmx8.1.2010
 

Po prvé, je absolútne nekorektné, že medovo odpisujete iba na kladné komentáre. Po tretie, vaše diela sú totálne o ničom...Ale totálne. Môj starý otec má vysoký vek, a čítava vypointované príbehy..a dlho o nich diskutujme. Takže pochybujem, že tieto vaše omáčky zaujmú hocijakú generáciu. Vaša čitateľnosť tkvie v 50 percentách v tom, že vás kliká rodná dedina a vy sama, a v 50 percentách v tom, že tu každú hodinu pridáte 10 viet.

fmx6.7.2014
 

slepá závisť...nepokoj vo vlastnom živote

Anna9.1.2010
 

Dobrý deň fmx ďakujem Vám za Váš názor, každý má naň právo a to je správne. Prajem Vám dobrý deň

Nela22.11.2009
 

kto nevie,alebo nechce vedieť ako sa žilo v minulosti,to je akoby sa stratili / vyhnili / jeho korene..Ja to rada čítam.Pani Hrabalová píšte,píšte.

Hrabalová23.11.2009
 

Milá Nelka, ďakujem za pekné slová a želám Vám veľa krásneho a šťastný život. Hrabalová

Zuzana17.11.2009
 

Ja neviem tato pani sa dost snazi ale mne to pride cele divne, nudne, mozno by si mala pisat pamate doma a davat do suplika. Sorry to je moj nazor. Nie je to putave citam a cakam ze co, a nic. Neviem, mozno pre starsich zaujimave ale pre taky stred nezazivne, ale ocenujem snahu. Ta je teda poriadna.Zuzana.

Elis17.11.2009
 

Zuzka, táto stránka je verejný šuplík. Dennodenne tu pribúdajú nové a nové príspevky, isto si aj ty najdes to svoje, čo ta zaujme. Autorke drzim palce.

Anna19.11.2009
 

Ďakujem Elis, moc si ma potešila. Želám Ti veľa šťastia a radosti A Zuzke tiež.

Vlasta24.10.2009
 

Nuž prečítala som si to úplne do konca,vžila sa do situácie vtedajších ľudí, čo vždy nevydržím, zaujalo ma to dosť...ďakujem, že ešte niekto vie zo svojho detstva toľko podrobností, ešte to dať aj na papier v zaujímavej forme...klobúk dole...

Hrabalová8.11.2009
 

Ďakujem za milé slová, moc ma potešili.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: