IKARIKAR http://www.ikar.sk

Para nad Greenfieldom (Clouds of steam above the Greenfield) (McCarthy)15.1.2016
 

2
 počet hodnotení: 4
prečítané 58, Komentáre 4

 
1. Kapitola Gordon Worley , komorník lorda Benjamina Cunninghama z panstva Greenfield  ,  aj napriek svojmu veku - necelých šesťdesiat-tri rokov uteká dole po schodoch ako blesk. Blúdi úzkymi chodbami pivníc Greenfieldu, ktoré určite nie sú robené pre ľudí s jeho rozmermi. Merá totiž 6,2 stopy a v páse tiež o moc nezaostáva. Celá jeho vráskavá tvár je pokrytá kvapkami potu ,  pretože musí utekať za sirom Alexandrom ktorý ma svoju dielňu až pod pivnicami. 

‚‚ Sir Alexander! Sir Alexander!‘‘

Kričí Gordon a ďalej uteká keď sa to tak dá nazvať,  ten ťarbavý pohyb spolu s frakom totiž veľmi nápadne pripomína tučniaka. Mimochodom, sir Alexander je najstarším synom lorda Benjamina. Dvadsaťdva ročný muž strednej postavy s hnedými vlasmi , ktoré najradšej nosí v cope a dokonale upravenou briadkou. Ako obvykle, trávi čas zahrabaný vo svojej dielni . Je veľmi nadaný. k jeho vynálezom patrí napríklad jedálenský výťah , vďaka ktorému šlo dostať jedlo na druhé poschodie z kuchyne priamo na chodbu vedľa hlavnej sály  , tak stačí lokajovi  vybehnúť hore a už len čakať na jedlo pri výťahu . ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.20.1.2016
 

McCarthy, chyby odrádzajú. Ak nevieš písať spisovne, bude prvoradné naučiť sa. Ani anglický názov ťa nezachráni. Bez znalostí nikdy nanapíšeš originálne dielo, ba ani len také, aby ho ľudia začali čítať.
\"merá\", \"ťarbaví pohyb\"... neche sa mi vypisovať, ale každá veta, ktorú som prečítala, dáva dôvod na opravy z rôznych dôvodov. A čo je najhoršie, ani si si po sebe neskontroloval, musel by si si všimnúť, že dávaš bodky namiesto čiarok, medzery vkladáš, ako sa ti zachcelo a pod.
Netušíš, ako sa píše priama reč, netušíš mnoho.

Mola by som pokračovať, no radšej ti napíšem nemennú pravdu:
Ak nemieniš venovať svojmu dielu patričný čas, nebudú ho venovať ani čitatelia.
A dobrú radu:
Čítaj denne niekoľko hodín, všímaj si, čo sa ako píše, a uč sa poriadne rodnú reč.
Až potom by si, relatívne, mohol byť schopný niečo čitateľné ponúknuť.

Patrick McCarthy M.D.23.1.2016
 

Zdravím, tých chýb si uvedomujem, ale budem sa trochu vyhovárať, Uprednostňujem totiž skôr rukopis. Písanie v poznámkovom bloku ma dosť nudí, tým pádom si nevšímam týchto chýb. Ale teraz k hlavnej veci, keby chcem opraviť pravopis či gramatiku, nájdem si stránku typu \'\'www.učiteliaSlovenčiny.sk\'\'. Tuto som to zavesil z dôvodu oveľa jednoduchšieho, chcem zistiť či sa na slovensku nájde nejaký fanúšik tohoto štýlu. Keď som žil v Anglicku, a spravoval blog s mojím dobrým priateľom,(ten mimochodom opravoval tie moje chyby na ktoré narážate) našiel som veľa fanúšikov, ktorých moje poviedky zaujali. Je to síce už pár pekných rokov do zadu, a ďaleko od miesta kde som žil, no napadlo ma skúsiť to aj tu. Pobehal som skoro celé Slovensko, ale ľudí ktorých by zaujímal steampunk či vedecko fantastická literatúra, tu zrovna moc nieje. Tak ma napadlo niekde to zverejniť a zistiť, či mám písať iba anglicky, alebo sa nájde aj pár Slovákov ktorý to ocenia. Nejdem po zisku, dokonca ani nechcem vydať knihu, a keby aj nemienim na tom zbohatnúť. Ak by malo byť po mojom, predávala by sa za výrobnú cenu. Týmto sa vlastne snažím slušne naznačiť, že mi je úplne jedno čo si myslíte, a oznámiť to aj ostatným ľudom vám podobným. Keď sa mi niečo nepáči, nepozerám sa nato. P.S. Svoju rodnú reč ovládam dobre, s vašou mám trochu problém. Ešte k tomu ma dosť ovplyvňuje mesto v ktorom už rok bývam, Trnava.

PS28.1.2016
 

Ahoj, Patrick. Mam rad steampunk, sci fi, fantasy, atd. Zaujalo. Ak by si chcel viac hodnoteni, skus poslat na www.scifi.sk. Faktom je, ze chyby dost brzdia citanie. Ak nie si Slovak a potrebujes helpnut, daj vediet.

Alia S.23.1.2016
 

Chápem, zaujíma ťa iba záujem, čiže je lepšie vyjadriť sa v zmysle: zaujalo, je to proste super/nezaujalo. Ak nezaujalo, nie je podstatné prečo. A ak by našiel niekto, kto by sa podrobnejšie venoval textu, nemá tu čo robiť. To si odkázal nespochybniteľne.
Škoda, mám tri a pol A 4 strán rád, kde robíš chyby a čo by dielu pomohlo nielen po pravopisnej a gramatickej stránke, aj k deju, logike, pojmom a súvislostiam a pod., čakala som na reakciu.
Keďže \"tých chýb si uvedomuješ\" a \"keby chceš opraviť\", nie je problém, mažem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

McCarthy

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: