IKARIKAR http://www.ikar.sk

Päť poučení od Barbary Cartlandovej Celkový počet komentárov: 6
 

Barbara Cartlandová patrí medzi najplodnejšie a najpredávanejšie autorky vôbec. Za sedemdesiat rokov napísala viac ako 720 románov (desiatky ich vyšli aj v slovenčine a češtine), predovšetkým sladkých, starosvetských romancí, často v historickom kontexte. Hoci písala jednoduché a priamočiare ľúbostné romány, boli neuveriteľne populárne, preložili ich do desiatok jazykov a predali sa ich stovky miliónov exemplárov, podľa niektorých odhadov dokonca vyše miliardy. Zároveň je držiteľkou svetového rekordu pre autora, ktorý za rok napísal najviac románov (v roku 1983 si ich pripísala na konto 23!).

 

Odhodlaný a pracovitý prístup môže slúžiť ako inšpirácie pre každého spisovateľa a poučiť sa môže aj z jej úspešnej kariéry. Blogerka C. S. Rajanová sa preto pokúsila vytiahnuť z kariéry Cartlandovej prvky, ktoré jej umožnili dosiahnuť taký prenikavý komerčný úspech:

 

1. Vytvorte si publikum, skôr ako vydáte knihu a starostlivo ho pestujte

 

Cartlandová už v dvadsiatych rokoch minulého storočia chápala, aké bude pre jej prvý román dôležité lojálne publikum. Rok pracovala ako reportérka pre spoločenskú rubriku a pred vydaním knihy si vytvorila skupinu fanúšikov. Kniha sa stala hitom, pretože už pred vydaním preukázala, že dokáže písať zábavne a vybudovala si čitateľskú základňu. Zároveň knihu adresovala svojím čitateľkám, ktorým sa páčili spoločenské romániky, v ktorých sa Cartlandová tak orientovala.

V časoch, keď vychádza toľko elektronických kníh a titulov, čo si autori vydali sami, význam budovania čitateľskej základne ani nemožno dosť zdôrazniť. Najprv si zvoľte cieľovú skupinu, následne využívajte sociálne médiá, blogy a podobne, aby ste si vytvorili publikum, hovorilo sa o vás a potom čitateľom poskytnite informácie o knihe. Vytvorenie autorskej značky vám pomôže rovnako ako Cartlandovej. Tá na to išla cez excentrické správanie, komunikáciu s médiami a aktívnu rolu v spoločnosti.

 

2. Vytvorte fungujúci recept a držte sa ho

 

Ak chcete byť známi ako Cartlandová, pomôže, keď sa budete držať prostého receptu. Cartlandovej knihy mali jednoduchú štruktúru, zvyčajne menila len postavy a príbeh. Komplikované zápletky, zvraty a zamotané problémy celkom vyškrtla. Niektorí ľudia sa sťažovali, že jej knihy sú na jedno kopyto, lenže nech boli zápletky hocako jednoduché, príbehy a postavy jednostaj priťahovali čitateľov. Na dobré rozprávanie príbehu netreba veľa rachotu. Vytvorte si fungujúci recept, v ktorom sa nemení ústredný motív a upravujete len premenné.

 

3. Inšpirujte sa, ale „nepožičiavajte si“ a nebuďte plagiátor

 

Čítať knihy iných je jeden z najlepších spôsobov, ako nachádzať nápady a zlepšovať vlastné písanie. Dajte si však pozor, aby ste cudzí obsah nevkladali priamo do vlastných textov, hoc aj neúmyselne. Môže sa stať, že po prečítaní niekoľkých kníh od toho istého autora nevedomky prevezmete jeho štýl alebo si požičiate časť príbehu. Stalo sa to aj Barbare Cartlandovej, keď ju obvinili, že plagiuje Georgettu Heyerovú (k inšpirácii sa Cartlandová priznala). Inšpirujte sa teda, ale vo svojej knihe používajte vlastný hlas aj slová. Nepokúšajte sa písať priamo po dočítaní inej knihy. Je pravdepodobné, že nechtiac napíšete, čo ste práve dočítali.

 

4. Nepoľavujte

 

Barbara Cartlandová nespomalila, kým neoslávila deväťdesiatku a nemala na konte sedemsto vydaných titulov a ďalších stopäťdesiat nezverejnených rukopisov. Písala, keď viedla spory, keď čelila ostrej kritike, dokonca aj keď jej hry zakazovali. Nedovolila, aby sa do cesty jej písaniu postavil vonkajší svet. Očividne na svojich knihách pracovala každučký deň. To isté platí pre väčšinu úspešných autorov.

 

5. Keď potrebujete, obráťte sa o pomoc

 

Barbara Cartlandová svoje knihy nepísala vlastnou rukou, ale diktovala ich sekretárke, ktorá ich klepala na stroji. Práva vďaka tejto spolupráci dokázala splodiť toľko textov. Písanie a publikovanie pozostáva z množstva krokov a ak vám v niektorej z nich (editovaní, konečnom čítaní, formátovaní, atď.) niekto môže asistovať, budete sa môcť viac sústrediť na samotné písať a efektívnejšie tvoriť.

 

 Komentáre

salamanderV14.1.2015
 

začínam pociťovať že moja vagina je ako kúlturná pämiatka

Bartolomej7.1.2015
 

Udrela mi do oka podoba tejto dámy a jej psa, pričom mám naliehavý pocit, že pes nevyzerá celkom ako pes a dáma nevyzerá celkom ako dáma. Možno treba pridať aj Šieste poučenie: Vyzerajte ako váš pes (mačka, škrečok, morča, papagáj, had...) a hoci to nebude vyzerať celkom ako literatúra, napíšete toho veľa, veľa, veľa.

Adhara5.1.2015
 

23 románov za rok? To kedy robila korektúry? :-)

Nesúhlasím s bodom 2 – práve toto neznášam. Ak sa nejaký autor drží tohto receptu, okamžite prebieham k inému. Tak ako opakovaný vtip nie je vtipom, tak opakovaný dobrý príbeh nie je dobrým príbehom.

Kenji6.1.2015
 

Podľa bodu 5 ich asi nerobila sama. Len nadiktovala príbeh sekretárke a o zvyšok sa už zrejme staral niekto iný.
Šup na ďalší príbeh :D

L.24.1.2015
 

Adhara, Kenží:)) Jasné, že to stihla. 60 stránok v šalátovom vydaní? Aj takto sa dá oponovať voči vykrádaniu námetov.

Kristína Ježovičová6.1.2015
 

Dejte mi lidi, já to udelám :D

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: