IKARIKAR http://www.ikar.sk

Päť spôsobov ako udržať jednotu postáv Celkový počet komentárov: 2
 

Päť spôsobov ako udržať jednotu postáv

Stretli ste sa s tým, že počas čítania románu sa zmenil pravák na ľaváka a nebol na to žiadny dôvod? Príčinou mohla byť aj nepozornosť či nedôslednosť autora. Napísať román znamená niekedy zaplniť aj stovky strán textu. Postavy sa vyvíjajú, niekam smerujú a po niečom túžia. A keď ich je priveľa, pamäť autora nemusí ustriehnuť všetky detaily.

Svoje skúsenosti s písaním má aj Darcy Pattisonová. Americká autorka si ich nenechala pre seba a radí aj menej skúseným spisovateľom, ako nezabudnúť na detaily. Tento text vám dopomôže k tomu, aby ste si postrážili niektoré maličkosti. Keď píšete román, nikdy si nemôžete byť istí tým, že  postava zostane sama sebou po celý čas.

 

1. Pre každú postavu si vytvorte príručku

Nemusí to byť nič komplikované, stačí jeden súbor alebo niekoľko poznámok, ktoré obsahujú vlastnosti postáv. Ľavák, modré oči, krivý úsmev, neznáša chuť pelendreku, miluje flanelové košele, nosí retiazku s krížikom, pravé ucho má prepichnuté a tak ďalej. Boli by ste prekvapení, ako tieto drobné detaily môžu ujsť vašej pozornosti. V jednej z mojich kníh sa ľavák zrazu zmenil na praváka a ilustrátor musel tento malý detail prerobiť.

 

2. Každej postave vytvorte samostatný súbor s dialógmi

Práve dialógy postáv musia držať pokope viac ako čokoľvek iné (pokiaľ ich nechcete využiť na zvýraznenie zmien postavy). Vďaka samostatnému súboru s dialógmi si môžem okamžite prečítať, čo postava povedala, upraviť to a doplniť do románu.

 

3. Kontrlujte dialógy

Pokiaľ je časový odstup medzi písaním a upravovaním textu príliš veľký, potom si určite znovu prečítajte aj predchádzajúce časti. Znie to ako samozrejmosť, ale veľmi jednoducho sa na to zabudne.

 

4. Zmeňte sa na jeden deň na svoju postavu

Celý deň sa prechádzajte a snažte sa myslieť na to, čo by povedala vaša postava, ako by sa zachovala alebo aké má pocity z okolitého sveta. Pozrite sa na život jej očami. Potom si znovu sadnite nad text a dolaďte ho. (Tento spôsob dokáže vyvolať skvelú konverzáciu: Prečo si dnes taký zvláštny? Bežne predsa nejedávaš perníky. Nie, ale dnes som Janko/Marienka!) 

 

5. Napíšte si zoznam cieľov postáv

Je to ďalší spôsob ako sa zamerať na povahové črty hlavných postáv, ich sny, nádeje a ciele. Čo vaše postavy dosiahli počas života? Potom sa v texte vráťte naspäť a uistite sa, či postavy viac-menej konzistentne pracujú na tom, aby dosiahli svoj cieľ.Komentáre

Vojtech Svocák24.8.2016
 

Prosím urobte to aby sa po pridanî držala forma

Peter Havlík14.8.2016
 

Práve píšem novelu.Teraz sa to snáď podarí. Niečo z týchto rád určite zužitkujem

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: