IKARIKAR http://www.ikar.sk

Paul Graham: Stručne o písaní Celkový počet komentárov: 1
 

Paul Graham je u nás pomerne neznámy, v Amerike však platí za jedného z najčítanejších stĺpčekárov a esejistov. Jeho webová stránka má milióny čitateľov a každá z jeho nových esejí je netrpezlivo očakávaná na stránkach prestížnych novín. Pre čitateľov MT sme vybrali kratučký text o písaní, Graham v ňom síce hovorí predovšetkým o písaní esejí, no mnohé praktické, remeselné rady sa istotne zídu aj začínajúcim autorom beletrie.

 

 

(Keď som raz odpovedal na e-mail, nechtiac som napísal krátku o esej o písaní. Písanie eseje mi zvyčajne zaberie celé týždne. Túto som mal hotovú za 67 minút – 23 minút trvalo samotné písanie a 44 minút mi zabrali úpravy.)

 

Dobré písanie je podľa mňa oveľa dôležitejšie, než si väčšina ľudí uvedomuje. Písanie neslúži len na komunikáciu myšlienok; ony pri ňom vznikajú. Ak neviete písať a neradi píšete, prídete o väčšinu myšlienok, ktoré by pri ňom boli vznikli.

 

Pokiaľ ide o to, ako dobre písať, tu je krátka verzia: Čo najrýchlejšie napíšte prvú zlú verziu; dokola ju prepisujte; škrtajte všetko, čo je v nej navyše; píšte v konverzačnom tóne; rozviňte si cit na zlé písanie; aby ste ho u sebe zbadali a opravili; imitujte obľúbených autorov; ak neviete začať, povedzte niekomu, o čom chcete písať, a potom napíšte, čo ste povedali; buďte pripravení, že pri eseji platí, že osemdesiat percent nápadov dostanete až keď začnete písať a že polovica z tých, s ktorými ste začali, sa ukáže ako zlá; majte dosť sebavedomia na škrtanie; dôveryhodným priateľom dajte prečítať vaše dielo, nech vám povedia, čo je nezrozumiteľné alebo otravné; nepripravujte si (vždy) podrobnú osnovu; pred začiatkom písania si niekoľko dní nechajte myšlienky rozležať v hlave; noste so sebou zápisníček alebo kus čistého papiera; začnite písať, keď vám napadne prvá veta; ak vás tlačí uzávierka, aby ste začali skôr, na úvod povedzte to najdôležitejšie; píšte o veciach, čo máte radi; nesnažte sa znieť ohromujúco; neváhajte zmeniť tému za pochodu; používajte poznámky pod čiarou, aby ste sa vyhli odbočkám; na spájanie viet použite anaforu; prečítajte si nahlas svoju esej, aby ste zistili, (a) kde narazíte na nemotorné vyjadrenia, (b) ktoré časti sú nudné (sú to odseky, ktoré sa vám nechce čítať); pokúste sa povedať čitateľovi niečo nové a užitočné; doprajte si na písanie veľkorysú dávku času; keď začnete, najprv si prečítajte, čo ste dosiaľ vytvorili; keď skončíte, doprajte si jednoduchšiu prácu; na spodok súboru si zapisujte témy, o ktorých chcete písať; nepovažujte za povinnosť, aby ste ich vyčerpali; píšte pre čitateľa, ktorý nebude esej čítať tak podrobne ako vy, podobne, ako sú popové pesničky tvorené tak, aby zneli dobre aj na nekvalitných autorádiách; keď sa niekde pomýlite, okamžite to napravte; spýtajte sa priateľov, ktoré vety im budú najviac chýbať; vracajte sa a zmierňujte ostré vyjadrenia; publikujte na webe, pretože publikum vás tlačí, aby ste viac písali a čím viac píšete, tým viac myšlienok tvoríte; pracovné verzie nečítajte len na obrazovke, vytlačte si ich; používajte jednoduché, zrozumiteľné slová; pokúste sa rozlíšiť prekvapenia od odbočiek; naučte sa zbadať, že sa blíži koniec, a keď sa to stane, nenechajte si ho ujsť.

 

(Paul Graham, marec 2005)

 

 Komentáre

spisovateľ22.9.2014
 

Nechce sa mi to čítať, radšej píšem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: