IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pavol Rankov. Spisovateľom vo voľnom čase
 

     Pred pár dňami mu vyšiel nový román o sile materstva i viery. Pavol Rankov začínal poviedkami, ktoré boli úspešné a oceňované. No oveľa viac dal o sebe vedieť románom Stalo sa 1.septembra, ktorý prekvapil kvalitou, pútavým príbehom a myšlienkovým presahom. Ako začínal vysokoškolský docent, ktorý sa venuje informačnej ekológii a popri práci píše? Ako sa Pavol Rankov stal spisovateľom?

      Je zaujímavé, že Rankov trpel v detstve poruchou čítania, dyslexiou. Prejavilo sa to aj v žiackej knižke zlými známkami a aj keď nejaký text prelúskal, nepochopil ho dokonale. Až v deviatej triede začal prichádzať čítaniu na chuť – najskôr prelúskal farebné časopisy ako Život, Květy či Svet socializmu.

 

     Možno je paradoxom, že napokon vyštudoval Knihovníctvo a vedecké informácie (presne ako autor tohto článku:-)). Na jednej strane chcel oddialiť vojenčinu, na strane druhej zohrávala úlohu protekcia: otec Rankova bol emigrant. Na vysokej škole študoval manažment knižníc, potom začal pracovať vo Výskumnom ústave kultúry, odtiaľ prešiel do Slovenskej národnej knižnice. To všetko formovalo jeho vzťah ku knihám, nielen k čítaniu, ale aj k písaniu.

     „Už na strednej škole sme s frajerkou čítali Jacka Kerouaca Na ceste. Rozhodli sme sa, že napíšeme takú knižku o Slovensku. Začali sme, ale nefungovalo to,“ spomína si Pavol Rankov. Vôbec prvú poviedku napísal počas vojenčiny, vyšla v roku 1991 v Dotykoch. O štyri roky neskôr debutoval zbierkou poviedok S odstupom času, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Nasledovali zbierky My a oni/Oni a my, a V tesnej blízkosti.
 

     Pred štyrmi rokmi vyšla Rankovovi kniha Stalo sa 1.septembra, ktorá vyšla aj v zahraničných prekladoch a vznikla podľa nej divadelná hra. Podľa mnohých veľký úspech (národná porota ho vybrala ako slovenského laureáta na Cenu Európskej únie za literatúru, ktorú mu udelili v Bruseli spolu s ďalšími 12 spisovateľmi z nových členských krajín), podľa Rankova nič dramatické. „Literatúru robím len popri svojom zamestnaní, na vedľajší úväzok:-). Je to moja voľnočasová aktivita,“ vysvetľuje autor.
 

     Najnovšie mu vyšla kniha Matky, príbeh ženy, ktorá porodila v gulagu. Ak ste vnímaví, spisovateľská inšpirácia môže pochádzať z čohokoľvek, dokonca z malého zrnka. Napríklad aj z pár slov, z jedinej vety, tvrdí Pavol Rankov. „Spisovateľ Peter Juščák mi raz rozprával príbeh o slovenskej dievčine, ktorá porodila v gulagu. Už keď som počul tú jednu vetu, okamžite sa mi rodili v hlave súvislosti o tom, čo mohlo byť predtým a čo mohlo byť potom. Zvyšok som dofabuloval sám.“ Ku knihe prečítal množstvo literatúry, odborných kníh a veľa mu dala beletria, napríklad Šalamov.


     Pavol Rankov je výnimočný autor, ktorý napriek nepriazni osudu a ťažkým prekážkam dokázal knihy a ich čítanie skrotiť. Pri rozhovore s ním cítite jeho veľkú hanblivosť, no zároveň mimoriadne inteligentného, sčítaného a dobráckeho človeka. Hlboko vo vnútri je tiež exhibicionistom, ktorý si vybral písanie za cestu, ako dostať tento exhibicionizmus von cez pancier hanblivosti. Chce povedať veľa. Chce vyrozprávať zaujímavé príbehy, aj poukázať na závažné veci. Aj preto prekonal ostych, či dyslexiu a dnes je z neho uznávaný autor.
Zdroj: .týždeň, Pravda, ižurnal
 


Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: