IKARIKAR http://www.ikar.sk

Pedofil (Mária Blšáková)1.4.2017
 

4
 počet hodnotení: 24
prečítané 1392, Komentáre 109

 
Pedofil (1)
                                 
                                             Prológ
Z nepokojného spánku ho prebudil zvuk rinčiaceho skla. Telo sa mu vymrštilo do sedu a roztriaslo sa. Chvíľu sedel a načúval. Spotené pyžamo sa mu lepilo na studenú pokožku  a v ušiach mu začalo pískať. Kedysi noci miloval. Bol to čas na načerpanie síl do ďalšieho dňa. Čas na pritúlenie sa k hebkému Eliškinmu telu. Čas, kedy už nič nemusel, len to, čo chcel. Dlaňou zľahka prešiel po vankúši vedľa seba.
„Veľmi mi chýbaš,“ zašepkal do noci, tak, ako veľa razy predtým. Pomaly vstal. Obliekol si župan ležiaci po konča nôh a pristúpil k oknu.  Vonkajšia tabuľa bola rozbitá. Na ulici, v...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lucia Javůrek 25.10.2017
 

Ahoj Blška som späť. Odkedy mi na istom mieste ukradli stromček čo som tam nechala pre panenku Máriu ako úplatok došlo mi, že vyššie mocnosti nie sú slovenský doktor a že si nič nevydupem a nevytrucujem. Prestalo ma baviť iba tak ležať pod gaučom a čakať na smrtku nuž som sa vrátila. Uvidím kto mí dá po hube, ale aspoň nebude taká nuda ako doteraz :-)ha ha povedala sova vrabcovi, že ma veľké oči, že ?

Mária Blšáková15.12.2017
 

Ahoj, Lucka. Dlhšie som sa tu neukázala, ale mám toho teraz neúrekom. Tvoja jediná smola je, že sa vojdeš pod gauč. So mnou by to bolo ťažšie. :)

Lucia Javůrek19.2.2018
 

Pod gauč už nevojdem ani ja :-) biely sex je sviňa.

Ellen Olenska16.9.2017
 

Prečítala som zatiaľ osem častí. Dobre napísané, vidieť, že ovládaš remeslo. Pár chýb - už upozornili iní.
Čakala som z úvodu, že sa dej rozbehne podobne ako film Hon. Svižne. Ale zatiaľ sa nič nedeje. Uvedenie postáv - v poriadku, opis domácich atmosfér (horších, lepších), priebežné skoky do školy atď. Trocha mi nesedí, že starý pán Filip by bol predmetom túžob, ale v pohode. V učiteľskom prostredí je známe, že chlapov málo a ženských fúra. Štýl rozprávania síce plynulý, ale chýba trocha dramatično. Ak je aj doňho zatnuté, je zväčša obkecané moralizovaním - do určitého stupňa, alebo vyznie rovnako ako opis školskej hodiny. Chýba mi drive.
Ale to je iba môj pocit/názor.
Predpokladám, že dobrák Filip sa ujme Peťa a odmenou mu bude označenie za pedofila. Zatiaľ sa Filip javí ako dokonalý človek. Milo by ma prekvapilo, ak by bol fakt pedofil. Ale len taký, čo to v sebe cíti a ešte to nevie pomenovať, ešte tápa a k ničomu zlému nakoniec nedojde. Ale ten psychologický boj v jeho vnútre by mohol byť zaujímavý. Alebo potom dej prejde do filmu Hon, kde síce o žiadneho pedofila nešlo, ale dedina ho z učiteľa urobila a skoro ho zabila.
No, budem čítať ďalej.

Mária Blšáková17.9.2017
 

Ahoj, Elen. Milo ťa neprekvapím  Filip nie je skutočný pedofil a bolo by asi divné, keby tieto chúťky objavil v päťdesiat osmičke. Možno sa ti zdá naozaj pridobrý pre reálny svet, ale poznám zopár takýchto ľudí, ktorí pre iných zaváňajú ťuťmákoizmom. To, že po ňom baby idú je celkom normálne. V tom veku je pohodových chlapov, ktorí sú nezadaní ako šafránu. Mladšie ročníky v ňom hľadajú oporu a staršie istotu.
Niektoré knihy sú plné šokujúcich zvratov, iné pomaly plynú ako pokojná rieka. Niekedy už z názvu vieš, ako príbeh skončí, no zaujíma ťa, ako sa odvíjal. Tento príbeh som začala písať, lebo som cítila potrebu zastať sa mužov. Už som to kdesi písala. Sťažujeme sa, že sú chladní, že nevedia prejaviť radosť v podobe objatia, ale ak to urobia, okamžite dostanú nálepku. Teším sa, že si sa začítala. Prajem peknú nedeľu.

Ellen Olenska17.9.2017
 

Dobré vysvetlenie - beriem.

Pavel Uličný14.9.2017
 

Čítal som Pedofila niekoľko prvých kapitol. Po čase som tu znova a začíta som sa do pokračovania...je to krásne, ako sa hráš so slovami, príjemné čítanie, obrazy deja sa mi premietajú pred očami. Rastieš každou novou knihou. Držím palce a prajem aj tejto knihe úspech.

Mária Blšáková17.9.2017
 

Ktovie, či z tohoto rukopisu niekedy bude kniha, ale tento námet sa mi tmolil v hlave už dlhšiu dobu a ak by z toho i nič nebolo, aspoň som sa vykecala :) Ďakujem za povzbudenie.

SD22.8.2017
 

Keď som sem nakukla po dlhom čase, obávala som sa, že nájdem už epilóg :-) Našťastie mi ušli len tri kapitoly, ktoré som hneď dobehla. Hedvigin charakter je dobre prepracovaný, akoby si do detailu opísala zopár žien, ktoré poznám :-) No a Filip? Je mi ho ľúto, takto s ním vybabrať na konci roka. Ale hold, direktorka je direktorka, dobro, a hlavne pohodlie všetkých pred dobrom jednotlivca.
V 16.-ke som si všimla len jednu čiarku... chýba pred \"i do bicyklov sa rozumieš\".
V 17.-ke chýbali úvodzovky na začiatku priamej reči... \"Pozvem na zajtra...\" a ešte \"all inclusive\" si tuším mala napísané s \"k\" namiesto \"c\". Viac si nepamätám, ale zostal vo mne príjemný pocit z prečítaného. Príbeh ti pekne rastie, gratulujem :-)
Och, a dialógy deciek boli vtipné, absolútne zo života, rozosmiali ma :-)

Mária Blšáková22.8.2017
 

Toto leto mám naozaj hektické. Konečne si dávam trochu do poriadku zdravie, no akosi niet kedy písať. Napriek tomu mi to veľmi chýba. Ešte ma čaká náročný september a október. Potom sa na Pedofila poriadne vrhnem. Ďakujem.

janča21.8.2017
 

Chuderka Jana. Verím, že sa cíti na h... Hedviga si len tak príde a jedným telefonátom získa to, o čo sa ona snažila mesiac. Verím, že to Jane vynahradíš. Prihováram sa za ňu. :-)

Mária Blšáková22.8.2017
 

Poznáš tú omieľačku: Dobré dievčatá sa dostanú do neba a zlé všade? Zdá sa, že je to naozaj tak, a nie len vo vymyslených textoch, ale i v reálnom živote. :)

Anna18.8.2017
 

Veru som už vyzerala ďalšiu kapitolu. Dúfam, že ďalšie budú pribúdať častejšie. Som zvedavá, čo bude nasledovať.

Mária Blšáková19.8.2017
 

Práve som ju napísala. Nechám ju kvasiť aspoň pár hodín :) Teší ma, že čítaš.

Júlia Hubeňáková17.8.2017
 

pôvodne som chcela napísať niečo britké.........., ale nevydalo :-) Za mňa, pochvala

Mária Blšáková18.8.2017
 

Ďakujem, Júlia :)

janča25.7.2017
 

Dlho si tu nebola. Zaujímalo ma, čo sa stane po vandalizme, o ktorom som čítala v prológu. Riaditeľka to nezvládla. Povedala, že stojí na jeho strane, ale nestojí. Je mi ľúto Filipa. Možno mal bojovať, tak, ako mu radil syn.

Mária Blšáková27.7.2017
 

Veru. Asi i vyše mesiaca. Musela som si po sebe všetko prečítať, aby som mohla pokračovať ďalej a mnoho vecí mi udrelo do oka. Teší ma, že stále čítaš.

SD4.7.2017
 

Slová sa premenili na činy. Chudák Filip, za dobrotu na žobrotu.
V tejto kapitole som si všimla pár vecí:
image - už je poslevenčený na imidž
indickú s malým i
David hovorí \"pusť ma, lebo...\", vo vete za tým máš , že sa \"púšťal\" do niečoho a ďalšiu priamu reč \"Pusťte ho!\"... niečo z toho by bolo vhodné nahradiť synonymom
mali by ho odmeniť za to, že... po odmeniť si dala v texte omylom čiarku
vybaví sa mu jej hebké telo - dala by som nedokonavý vid \"vybavuje\"
Maji, patrím k tým, čo ti podľa Alie opravia len slovo - dve, takže ti asi veľmi nepomôžem :-) Bohužiaľ, viac ich nevidím, pretože nemám jej vzdelanie, takže aspoň takto :-)A tiež ťa nehanebne pochválim, pretože ma to baví. Má to spád a nie je to otrepané :-)

Mária Blšáková5.7.2017
 

Vďaka za postrehy i nehanebnú pochvalu :) Opravené. Pobavilo ma to - omylom čiarku. Bohužiaľ si na túto čiarku pamätám a dokonca som si myslela, že tam patrí :)
Tamto púšťanie. Fakt nechápem, že mi to pri toľkom čítaní neudrelo do oka. Preto je dobré čítať sa navzájom.
Silvi, komentáre sú rôzne. Niekto je expert na gramatiku, ďalší na slovosled, iný zas na logiku. Ja si myslím, že pomôže každý jeden komentár. Autor okrem gramaticky nezávadneho textu totiž potrebuje i povzbudiť a vedieť, či sa text páči. Načo by nám boli úplne bezchybné no nezaujímavé texty, ktoré by boli boli vhodné akurát tak ako uspávadlo.

myš26.6.2017
 

Poprosím o potvrdenie členstva vo fanklube kvetovanej sukne. V tvojom som už dávno, Majka.

Mária Blšáková27.6.2017
 

Ďakujem. Žiadosť potvrdená :)

Alia S.24.6.2017
 

Mária, chyby čiarkové ani všetky nebudem opravovať, popísala by som viac strán, ale aspoň nasledovné si oprav:


Ak je príbeh písaný v minulom čase, nemôžeš doň z pohľadu autora vsunúť: „teraz je on ten, kto sa strachuje...“ „Táto veta je zároveň nesprávna tým, že je v prítomnom čase. Preskoky v čase dosť rušia. Všetko, čo sa odohralo v minulosti, musí byť písané v minulom čase.
Prehodnoť aj: tu, tento ap., ktoré odkazujú na miesto od čitateľa „tam“, nie „tu“, pri ňom a čas prítomný: dnes, teraz, ktorý do deja minulého nepasuje. Len v priamej reči príslovky súčasnosti môžu byť, z pohľadu autora, ktorý rozpráva o tom, čo bolo, sa nemôžu vyskytovať.
„Filip mal rád tento pár – mal rád ten pár.
Na balkóne si zapálila cigaretu, ktorá tu ostala po Vilovi. - Ostala tam kdesi na vzdialenom balkóne, nie tu pri mne ani pri tebe.


„Keď ju zvolili za riaditeľku, tvrdila, že si to miesto zaslúži viac.“
Riaditeľ školy sa nevolí zamestnancami, ale musí prejsť výberovým konaním, ktorý vyhlasuje zriaďovateľ školy – mesto, obec, kandidát sa prihlási a musí absolvovať konkurz, a ten vyhrá, teda ju nik nevolí.
Ešte jedna chyba: predmet vo vete je ona, riaditeľka. Veta vyznieva, že tvrdila, že si ona to miesto zaslúži. Musela som si ju prečítať znovu, aby som pochopila, že je myslená tak, že on si zaslúži. Dokiaľ nezmeníš vo vete podmet (ona), nemôžeš s vyjadriť o niekom inom (on). Správne má znieť: Keď ju zvolili za riaditeľku, tvrdila, že si to miesto zaslúži viac on. Lenže: nemohla si to myslieť, lebo on sa na konkurz neprihlásil, z textu vyplýva, že on nemal o miesto záujem, inak by sa aj on musel zúčastniť konkurzu. Dúfam, že som napísala zrozumiteľne, aké chyby má veta.


Nepochopila som, prečo má ten učiteľ učiť len hudobnú na 1. stupni. Učiteľky/lia prvého stupňa musia povinne vedieť hrať na hudobnom nástroji, spievať. Je to jedna z podmienok prijatia, resp. absolvovania VŠ. Ak žiakov má kto učiť, musí ich mať kto učiť aj hudobnú.


„Poslali ho na bojler“ – na opravu bojlera

Veľkonočné vajcia – malé „v“

Cop, portviš, vyrezujú – nespisovné, systém prímu = príjmu, žeby mu otec chýbal – v tomto prípade že by oddelene.

Prsty zovrel do pästí: päsť je zovretá dlaň aj s prstami, preto nemohol do päste zovrieť prsty. To by si musel z jednej ruky odrezať a zovrieť ich do druhej. „Zovrel päste“ je správne, prípadne dlaň zovrel v päsť.

Ježiši Kriste! – toto zvolanie sa píše spolu, tak ako panebože, ježišmaria aj ježišmária. Neoslovuješ tým Krista, je to len zvolanie, citoslovce.

kompjuter = komputer (bežne sa hovorí občas kompjuter, prípadne kompjúter, ale písať vždy komputer.

Kupodivu – bohemizmus. Je síce v priamej reči, ale i tak by som ho nevolila.

Vyšprtávať spomedzi zubov - šprtať sa je učiť sa, preto mi vyšprtávať zo zubov nedáva zmysel.

Škrupinky (z pukancov)– mala si na mysli šupinky, škrupina/nka je vápenatý obal.

stále tu to bolo povestné – preformuluj.

Tri večeri = večery

„Capko,“ skríkla. – Ak skríkla, za capkom musí byť !


Vyhrala som pajdíka – slangovo sa udomácnilo padíka. Ak myslíš hodnotu 50 eur.

Bol som von – zapamätaj si:
von je s pohybom: idem von, choď von...,
vonku bez pohybu: bol som vonku, dcéra je vonku, som vonku.

Zmohla ho častejšie únava – pri opakovanom deji je správne zmáhala.

„Dobrý deň,“ sa píše bez výkričníka, lebo ho nikomu nerozkazujeme, a „dočerta!“ s výkričníkom.

Medzi číselným znakom a € sa necháva medzera. Číselné hodnoty sa píšu s čiarkou, nie bodkou: 29,97 €.

Za internet mala platiť poplatok, no v inej vete si sa vyjadrila ako o splátke. To sú dva rôzne pojmy.

Postavil sa do radu, nie do rady.


Chýb je o dosť viac, ako som vypísala. Aspoň toľko po aspoň 10 kapitolu (okienko 11) stačí. Aj čiarky ti robia problém, ak chceš, i na ne sa pozri. Napr. pred ako je čiarka vtedy, ak za ako nasleduje sloveso. Je to jednoduché na zapamätanie, podobne: pred alebo je vtedy, ak je niekde predtým vo vete buď, či, alebo.

Ešte jedna rada: skús bez otrepaných fráz - čert to ber, zadúšať sa od smiechu ap.

Alica Rynke28.6.2017
 

Tomu sa hovori pomoc! Nechce sa ti zavitat aj ku mne, Alia?

Alia S.3.7.2017
 

Alica, neviem, či o komentár od niekoho, kto nepotrebuje na oplátku tvoje chvály, stojíš. Keď som videla, ako sa staviaš ku kritickým komentárom, a tie ti mali napovedať, pretože boli poradné, radšej som nič nepísala. Všetky tie podlízavé sú najhoršie, tie, čo ti opravia slovko či dve sú rovnako nulové. Najhoršie sú tie, ktoré ťa chvália do nebies. Pritom ich autori sami potrebujú/vali zamyslenia nad vlastnými dielami.
Niekedy sa na tvoje posledné dielo pozriem, začala som ho síce čítať, ale nudilo ma. Ako každé tvoje dielo. Prepáč, ale píšem na rovinu.
Prešľapy voči slovenčine si nemala výrazné, možno sa blížili k nule, to si pamätám.
V týchto dňoch si nenájdem čas, ale niekedy určite a napíšem, čo nesedí, kde by si sa mala zamyslieť nad vhodnosťou a... uvidím, čo všetko. Bojím sa nudy. Ale obetujem sa.

Alica4.7.2017
 

Tak teda radsej nie, Alia. Nechcem, aby si sa nudila. Ale nemas pravdu, za konstruktivnu kritiku som vdacna a prijimam ju. Ale aj kritika sa da podat na urovni, nie ako ked vykrikuje stara tetka na trhu. Dakujem ti za nazor.

Prepac, Majka.

Mária Blšáková24.6.2017
 

Moje čiarky sú ako mäsiarky. Sadajú kade-tade :)
Nad tými preskokmi v čase sa nazamýšľam požehnane. . Teraz je on ten, kto sa strachuje. Vždy vychádzam z toho, že keď je kniha zo súčastnosti a dej je v minulom čase, dá sa napísať...Vtedy to bolo tak a teraz takto. Lebo keby som napísala... Vtedy to bolo tak a neskôr takto, znamenalo by to, že potom sa ešte niečo zmenilo. Neviem, či to vysvetľujem dosť zrozumiteľne, lebo sa viem domotať.
Ku tomu zvoleniu. Niektoré veci nerozmazávam, aby som zbytočne nezamorila text. Veď čo mi vieme, či sa Filip neuchádzal o post riaditeľa? Bežne sa vraví, že bol zvolený a už sa nerozpitváva kým.
Filip na hudobku len zaskočil. Je triednym učiteľom šiestakov, učí dejepis a pracovnú výchovu - dielenské práce.
Rozosmialo ma to o bojlery. Predstavila som si Vila, ako sa naň vyteperil :) Jáj, daktoré veci fakt uletia.
Veľkonočné vajcia... ani keď sú veľké, nie sú s veľkým V? :) Niekedy by som sa rada vrátila na základku. Aspoň na pár hodín gramatiky.
Kupodivu - teraz to kupodivu znie divne i mne. Škrupinky si ponechám. Je to v priamej reči a vravieval tak môj synovec :)
Padíka som ešte nepočula. U nás sa vraví pajdík. (áno, 50€) ale tiež to je v priamej reči, i keď uznávam, že priama reč nie je povolenie na diletantské vyjadrovanie.
Dočerta, máš pravdu. Poplatok, alebo platba.
Vďaka za trefné pripomienky k tejto všivavej hlave. Zakomponujem tvoje postrehy čo najskôr.

SD24.6.2017
 

Prebehla som v hlave všetky strašidelné diagnózy začínajúce zvýšenou teplotou, ktoré poznám, ale na nič som neprišla, takže mi ostáva len čakať na pokračovanie :-)
Zamyslela som sa nad Janou a Hedvigou. Sú to kamarátstva odtiaľ-potiaľ. Pokiaľ sa tá silnejšia necíti ohrozená.
Dnes som si všimla iba preklepy.
Nefrfli Kamil. - chýba čiarka
...nechceli ani počuť.\" Na konci odstavca sú navyše úvodzovky.
Čo sa týka písania teploty celým slovom - priznám sa, že nemám potuchy, či medzi 38 a 3 má alebo nemá byť čiarka. (Len sa mi zdá, že nemá, ale neviem, kde to teraz overiť. Nevadí, to ti upraví korektorka.)
No a ešte Transformer - oficiálny názov filmu je v origináli Transformers, nepreložili ho pre kiná, ale keď chceš poslovenčiť, tak Transformeri - vždy v množnom čísle.
P.S. Len sa mi to zdá, alebo pridávaš zriedkavejšie, než som u teba zvyknutá? Chýba mi to :-)

Mária Blšáková24.6.2017
 

Keď som si googlila nové filmy v kinách, videla som, že Transformens, no poslovenčila som si výraz, ktorý vyliezol z úst malého chlapca :) Opravím. Máš pravdu, pridávam zriedkavejšie. Dva týždne som pomáhala kamarátke s jej rukopisom a ešte boli i iné záležitosti, ktoré ma držali od písania, ale verím, že o pár týždňov, keď skončí rušné obdobie sa budem písaniu venovať viac. Už sa mi žiada. Prajem peknú sobotu.

Anna24.6.2017
 

Nezvyknem komentovať, ale toto sa dobre číta. Autorka si vzala na mušku dosť ošemetnú tému. Postavy sú veľmi reálne. Utiahnutá Jana kontrastuje s extravagantnou Hedvigou. Vyjadrovanie Filipa je primerané k jeho veku i povahe. Neznie umelo. Dokonca i Alena s boľavými prstami, kilami navyše a vlasmi - ala ošťatá slama pôsobí, akoby naozaj sedela v riaditeľni na niektorej základke. Určite sa vrátim.

Mária Blšáková24.6.2017
 

Ďakujem, Anka. Od témy ma viacerí odhovárali. Myslím, že im možno ani tak neprekážala téma, ako názov. V živote som už stretla pár Hedvíg i zopár Ján. Od oboch typov sa dá veľa naučiť :)

janča23.6.2017
 

Tá sukňa je super. Jana musela kolegov prekvapiť. Čo je Filipovi? Bojím sa o neho.

Mária Blšáková24.6.2017
 

Aj mne sa tá sukňa páči, len kde ku nej zohnať takýto pás :)
Na Filipa dozriem. Neboj sa.

SD16.6.2017
 

Páči sa mi, že Jana si konečne uvedomuje, že musí mať rada sama seba, pretože kto si ju bude vážiť, ak s tým nezačne ona? Pekne naznačuješ, že Filipovi čosi je, minule malá nevoľnosť, dnes závrat. No a koniec si vygradovala, zrejme sa starému Špontákovi donieslo, čo sa kde klebetí.
...je to - občas akosi pričasto... pomlčku by som vynechala a \"občas\" dala kurzívou, aby vyniklo
...najatraktívnejší riadok z vyúčtovania... vynechala by som \"z\"
...rozšafný image...spojenie mi nesedí, hoci neviem vysvetliť, prečo...možno imidž napísať slovenskou formou...alebo ho nahradiť celkom, napríklad rozšafný/uvoľnený štýl obliekania alebo niečo podobné
...dvere do verandy...na verandu
...pol granúl...polovicu granúl
Ku koncu sú dva odstavce, ktoré by sa žiadalo niečím oddeliť:
Zašla by som niekde... po ňom nasleduje Idem, lebo poviem niečo... Zdá sa mi to ako veľký skok, možno by stačila nejaká uvádzacia veta, že sa zarazila, alebo si niečo uvedomila, zahanbila sa, preriekla sa... alebo nejaký Janin myšlienkový pochod.
Som zvedavá, čo bude ďalej. Hedviga bude peniť, keď uvidí Janin ružový svetrík :-)

Mária Blšáková16.6.2017
 

Dočerta. Máš pravdu úplne vo všetkom. Idem sa vrhnúť na opravy. Veľmi pekne ďakujem.

SD5.6.2017
 

Opäť som dnes nenatrafila na nič rušivé, len som hltala kapitolu. Jaška prepadla slabosť, dúfam, že nič so srdcom. A ten list? Ľudia dokážu byť hyeny. Zlé jazyky narobia veľa škody, najmä ak ide o prácu s deťmi. Stačí pár takých anonymov a Filip si už nikde neškrtne. Zaujímavá kapitola po všetkých stránkach.

Mária Blšáková10.6.2017
 

Na rozdiel od Filipa by som ani za svet nechcela byť učiteľkou. Poznám niekoľko pedagógov a viem, že to nemajú ľahké. Filipovi som naložila na plecia ešte o čosi viac. Teší ma, že čítaš.

janča4.6.2017
 

Aj ja by som potrebovala niekoho, kto by ma objal :-) Malý bol zlatý. Asi je z domu vycvičený upratať si po sebe. (Ja doma po všetkých.) Postrehla som, že Filipovi čosi je. Dúfam, že na neho okrem toho čo sa spustilo, neuvalíš ešte chorobu.

Mária Blšáková4.6.2017
 

Si bystrá čitateľka. Samozrejme neprezradím, čo bude nasledovať, ale Filip to nebude mať ľahké.
(Aj ja by som potrebovala) :)

myš4.6.2017
 

Takže sa to spustilo. Chudák Filip. Začínajú mu asi krušné časy.

Mária Blšáková4.6.2017
 

Veru spustilo. Trochu som vás teraz zasypala, ale následovné dva týždne s veľkou pravdepodobnosťou na písanie nebude čas.

SD3.6.2017
 

Tvojim kapitolám rozhodne nechýba dynamika, dej plynie veľmi rýchlo, čitateľ je vtiahnutý priamou rečou... mám sa čo učiť :-)Dokonca sa ti podarilo rozpútať Hedviginu žiarlivosť na Janu, ako keby toho tá chudera nemala dosť aj bez toho.
\"Nie, že by som to neočakávala...\" Zdá sa mi to ako veľmi krkolomné súvetie, to druhé \"nie, že by\" by som niečím nahradila. \"Nie, že by som to neočakávala, dokonca som si to aj zaslúžila.\"... alebo niečo podobné. (A tiež sa mi zdá, že \"že by\" sa v tomto prípade ako podraďovacia spojka píše oddelene.)
\"si naliala pohár vína a zapálila si cigaretu...\" to druhé si pokojne môže preč
Pekný deň :-)

Mária Blšáková3.6.2017
 

Aj mne sa toto súvetie nezdalo. Prehadzovala som, dumala. Túto kapitolu som písala ako vždy okolo polnoci, ale dúfala som, že ráno na niečo prídem. A neprišla som. Vďaka za pomoc. Ešte sa na to pozriem. Hádam tie posledné tri kapitoly šijem trochu i horúcou ihlou, lebo sa mi do cesty priplietla iná práca a doma čas nebude. Veľmi pekne ďakujem za pomoc.

Monika Jalakšová29.5.2017
 

Majočka, dlho som sa tu z technických príčin neukázala, ale dnes som svoj deficit dobehla a musím napísať, že si príbeh už pekne rozbehla a dobre sa číta. Teším sa na ďalšie kapitoly, ale bojím sa o Filipa :-(

Mária Blšáková30.5.2017
 

Ďakujem, Monička. Tento príbeh sa mi dobre píše, i keď téma je trochu ťažšia. Dúfam, že sa vrátiš. :)

Júlia Hubeňáková27.5.2017
 

Keby to tak tie \"Dory\" vedeli, čo vieme my. :-)

Mária Blšáková28.5.2017
 

Veru, keby vedeli. Keby vedel aspoň on, nech sa môže brániť.

Samo27.5.2017
 

Názov dáva tušiť, čo si tie dve Dory šuškali. Tak veru, za dobrotu na žobrotu. Nechcel by som byť v jeho koži.

Mária Blšáková28.5.2017
 

Veľa ľudí uchopí domnienku, pridá k nej svoju fantáziu a posunie ďalej ako pravdu. Ak takto urobí i druhý, tretí či desiaty, klebeta sa nabalí ako snehová guľa a niekedy môže zničiť život.

SD27.5.2017
 

Ahoj :-) Dnes som pripravená s perom a papierom :-) Chudák Filip, za dobrotu na žobrotu, klebety sa už stihli rozšíriť, Špontákovi rodičia vyzerajú na riadne prípady, takže asi s nimi nebude rozumná reč, keď sa to celé rozbehne. Dnes som si všimla zopár vecí:
bol som von ... buď \"išiel som von\" alebo \"bol som vonku\"
-Vlastiveda a Dejepis ... vlastiveda a dejepis, predmety sa píšu s malými v texte
-na toto by som nevsadil... na toto by som nestavil
-Ja, už mám niečo dohodnuté... zatúlaná čiarka :-)
-ledva čo zložili... sotva čo zložili alebo len čo zložili
-ako s varechou... s by som vynechala, keďže si ho nedala ani pred jazyk
-chodil pre lieky... chodil po lieky
Teším sa na ďalšiu kapitolu, téma mi je blízka hneď z viacerých dôvodov :-)

Mária Blšáková27.5.2017
 

Srdečná vďaka, Silvia. Nad tými predmetmi som sa zamyslela, ale vidím, že bezvýsledne. Túto kapitolu som písala včera v noci, ale to nie je ospravedlnenie, lebo to, čo si našla by som isto zahlodila i za najsviežejšieho rána. :) Idem rýchlo opraviť, kým sa talenťáci nezobudia. Krásnu sobotu prajem.

hndqqz25.5.2017
 

Konecne je tu daco bez omacky.

Mária Blšáková25.5.2017
 

Taká kôprová nie je zlá :)

SD24.5.2017
 

Maji, rada by som ti oplatila službu, ktorú si urobila ty mne pri oprave dielka, ale nemám čo opravovať. Ak aj narazím na nespisovné slovko, vôbec mi v dialógoch nevadí. Sú živé, dobre sa čítajú, má to spád. Dnes som dokonca zachytila náznak prekvapenia nad tým, že Jaško trávi čas so Špontákom a objal ho. Zrejme sa to čoskoro rozbehne naplno, klebety sú svinstvo. Teším sa na dobrý príbeh :-)

Mária Blšáková25.5.2017
 

Ja som po sebe pár vecí našla, ale už som mala taký písací absťák, že som kapitolku zbúchala prvú noc v práci Áno, už sa to začne zamotávať. Filip je dobrý človek a jeho dobrý úmysel nebude pochopený správne.
Teší ma, že čítaš. :)

janča24.5.2017
 

Páči sa mi to - nevymäkneš. A aj Hedviga sa mi páči s tým jej temperamentom. Som zvedavá, či Jaška dostane tam, kde chce :-)

Mária Blšáková24.5.2017
 

Aj mne sa svojim spôsobom páčia takéto \"Hedvigy.\" Sú živé, veselé, spontánne a väčšinou si z reakcií okolia nič nerobia.
Uvidíme, čo tejto mrške doprajem :)

Samo23.5.2017
 

Sestre môjho kamaráta sa stalo to iste. Našla si pred dverami suvenír. Sklamanie každý rieši po svojom.

Mária Blšáková24.5.2017
 

Bála som sa, či som neprestrelila, ale keď som o tom povedala kamarátke, povedala, že jej známej sa dostalo rovnakej pozornosti. :)

Max (Silver)13.5.2017
 

Ajajáj, Majka, tak táto téma, tá je mi až veľmi blízka. Veď poznajú ju všetky učiteľské decká. Nevinná detská úprimnosť. Čistý malí ľudia. Žiadna faloš, taktika, alebo manévrovanie . A Tvoj text komentovať? Sorry,nemám čas! Práve ho čítam! Tretí krát či tretí raz? (3.x, 3x) Hotovo! A nie som ani blázon, preto nezdržujem. Daj , daj rýchlo, daj ďalšiu. Nech sa darí (úsmev)

Mária Blšáková14.5.2017
 

Ahoj, Max. Ešte mám trošku robotky na druhej časti Zabudnutej a ešte pár motaničiek po Slovensku, no potom sa zahryznem do písania i čítania. Už sa teším. S razmi a krátami mám problém i ja :)
Peknú nedeľu.

SD8.5.2017
 

Kvôli Peťkovi verím, že babka má okrem zlatej žily aj zlaté ručičky :-) Nasmiala som sa. Krásne si vystihla charakter rozhovorov učiteľov so žiakmi na základnej škole :-) Tento text je celkom osviežením popri záplave zamilovaných románov.

Mária Blšáková14.5.2017
 

Silvia, neuveríš, ale až teraz som si uvedomila, akú pravdu máš, i keď láska má veľa podôb a je i v tejto knižke. Táto téma vystrkovala rožky už v čase, keď som písala Oheň v duši. Dúfam, že ju ukočírujem. Ďakujem za komentár.

myš4.5.2017
 

Zhltla som všetko naraz. Dobré čítanie. Súhlasím s komentárom predo mnou. Každé slovo tu patrí a nič nebrzdí dej. Vrátim sa.

Mária Blšáková6.5.2017
 

Mám tak málo času, že by som sa najradšej naklonovala. Možno by stačila jedna dvojníčka na bežné práce a ja by som len písala. Dúfam, že mi zvýši čas i na Pedofila. Ďakujem za koment, milá myška a prepáč, že som ti zo trikrát nastavila pastičku, či lepidielko. :)

SD4.5.2017
 

S chrapúňom si ma pobavila, a zároveň si trafila do čierneho. Chudera Jana, som zvedavá, dokedy jej odhodlanie vydrží a nevezme chrapúňa naspäť :-(
Zato Hedviga je z iného cesta, \"uondala\" by aj vola, takže Filip má moje sympatie.
Pred chvíľou som dočítala Zanu a asi zas zopakujem len to, čo som napísala jej - dobre sa čítaš :-) Málokedy sa mi stáva, že ma v textoch nič neruší. Dialógy odsýpajú, postavy sú realistické, teším sa na ďalší vývoj udalostí :-)

Mária Blšáková6.5.2017
 

Počas písania tejto kapítoly mi v hlave dookola znela pesnička od Horkýže Slíže - Vypadni chrapúň :) Jasné, volá sa inak. Tuším A ja sprostá. Dúfam, že Jana nebude sprostá a nedá sa ukecať. Ďakujem za krásny komentár. Peknú sobotu.

janča3.5.2017
 

Treba mi začať behať :-) Tá Hedviga sa mi páči. Pekne si vykreslila dve rozdielne ženy. V minulej časti sa na stretnutie s učiteľom Jaškom chystala Jana. V tejto zas Hedviga. Jedna zaťahovala brucho a dávala pozor na schodoch, druhá sa sebavedomo vycierala do zrkadla. Až som sa zamyslela, ku ktorej z tých dvoch žien mám bližšie.

Mária Blšáková3.5.2017
 

Minule som v telke videla po oprave spackanej operácie ženu, ktorá stále vyzerala ako z gréckych báji. Váha okolo metráka. Napriek tomu po vylepšení povedala, že sa teší, že je znova krásna a sexi a že znova začne žiť. Pozrela som sa na svoju okolopásnu galúsku a fakt som tej žene závidela sebavedomie. :)

Raniya3.5.2017
 

Jany mi je tak ľúto. Chúďatko. Aspoň že našla silu ho vyhodiť. Aj keď, presne ako povedala Hedviga, ktovie, či nadobro. Takí sa len tak nenechajú vystrnadiť.

Mária Blšáková3.5.2017
 

Sama neviem, aký priestor mu ešte dám, ale mám preňho čosi prichystané. Len mi v inkubátore pod vlasmi musí dozrieť myšlienka. :)

SD26.4.2017
 

Keď stretávame ľudí v pracovnom prostredí, málokedy premýšľame nad tým, ako to vyzerá u nich doma, prípadne ako by ich mohli naše slová a činy ovplyvniť, pomôcť im, či naopak ublížiť. Je mi Jany ľúto, ale už som sa s tým stretla veľakrát. Dobré ženy si vezmú chrapúňov a ostanú s nimi.Táto kapitola sa mi páčila snáď zo všetkých najviac - zatiaľ :-)
P.S. prímu - preklep, vypadlo j - príjmu

Mária Blšáková26.4.2017
 

Tak veru. Aj ja poznám niekoľko ľudí, ktorí za dverami domu či bytu zažívajú hotové peklo. (Kapitolku som písala pred polnocou, tak sa divím, že nevypadlo viac :)
Ďakujem.

Max (Silver)21.4.2017
 

Ahoj Majka
Kapitola (5), sadla iste viacerým. Ukážka ešte rozprávkovo krásneho vzťahu dvoch protagonistov. Aj keď o tom konkrétne nepíšeš, prebúdzaš moju fantáziu, inšpirovanú hotelovou intimitou .
Znovu počujem plieskanie bosých nôh na kúpeľňovej dlažbe, vnímam novotu posteľnej bielizne, v ktorej ešte nikto nespal , znovu cítim omamnú vôňu vonných sviečok. Prostredie, kde city a duše dvoch ľudí, naplnených voči sebe láskou, rešpektom a úctou, splynú v harmónii.
Vnímam láskyplné prekáračky deväťročného vzťahu, stále vzácnejšie u párov, čo pred rokmi zaľúbene, nedočkavo a možno aj trochu ľahkomyseľne vyslovili to veľavravné navždy. Za pár rokov zabudli, že termín navždy, nie je dva, päť, sedem , ba ani tridsať rokov.
Nenápadne podsúvaš myšlienku, lebo málokto si uvedomuje , ako muži citlivo vnímajú dotyky cudzích rúk na nahom tele ženy, ktorá je ich vyvolenou paňou i bohyňou. Veď láska je často majetnícka a sebecká.
A vraj vyhnať Alzheimera! Tak toto je fakt úsmevné. Škoda, veľká škoda, že Alzheimer už zmutoval. Zmutoval podobne, ako nebezpečné vírusy. A šíri sa. Šíri sa do dnešných partnerských vzťahov rýchlosťou a dravosťou vírusu Ebola. Preto zabúdame. Na partnerov aj na primárny zmysel vzťahov.
Jemne erotická kapitola, ktorá ma ako čitateľa, evokuje preskúmať zákutia svojej duše spolu s citmi, chybami a osudnými omylmi.
Táto kapitola je iná, ako tie prvé, ale krásna. Nech Ťa neopúšťa inšpiráciu.

Mária Blšáková26.4.2017
 

Krásny komentár, Max. Ďakujem. Cez sviatky som sa k písaniu akosi nedostala, ale už ma svrbeli prsty. Šestka na nebude tak \"ľúbiť\" ale bola pre dej potrebná. :)

SD19.4.2017
 

Ahoj, Maji, dnes som si k tomu konečne sadla s perom a papierom a prečítala všetko ešte raz a dôkladne.
(1) veľa razy... nespisovné, spisovne je \"veľa ráz\"
\"ku jej povah\"e má byť \"k jej povahe\"
(nie som si istá, či nemá byť aj \"k triede\", nezdá sa mi, že sa tam \"k\" vokalizuje)
(2) preklep Trenčianske \"teplice\" máš s malým T
(5) \"cop\" - nespisovné
\"pri večery\" - zase preklep, \"pri večeri\"

Inak páči sa mi, ako striedaš miesta deja a postavy, človek sa nenudí, keď to číta plynulo, viac kapitol naraz, je to dynamické.
A \"vyženiem z teba Alzheimera\" ma vážne rozosmialo :-D

Mária Blšáková20.4.2017
 

Moje najfrekventovanejšie chyby. Kráty a razy, k a ku. Dokonca i večery som už zadrela :) Ďakujem Silvi za bystré oko a postreh. Ten cop, zaváhala som pri ňom ale akosi mi tam nesedel chvost a vrkoč si vždy predstavujem zapletený. Má polodlhé jemné vlasy tak i konský ohon by bol skôr ohoník. Ešte by sadol myší chvostík :)
Pekný dník.

Michaela Dz14.4.2017
 

To nie je zlý nápad. Idem prehovoriť drahého do sauny. Nabudzujúca kapitola

Mária Blšáková16.4.2017
 

Aj ja by som šla, Miška. Vravím o tom už dlho, tak som si zašla aspoň takto, virtuálne.

Zana8.4.2017
 

Majka, ďakujem za pomôcku s postavami. Dnes som ju ani nepotrebovala, tá kapitolka bola tak malebne vykreslená, že som si sama spomenula na môjho starkého... o čom a ako nám rozprával, aký mal nežný humor a riešil veci, ktoré sme my vtedy vnímali len tak z diaľky. Krásne. Len to chlapča z fotky mi je nejaké povedomé a neviem si spomenúť, odkiaľ je.

Mária Blšáková8.4.2017
 

Môžbyť, že táto fotočka figurovala i niekde inde. Ja len zadám kľúčové slovo a vyberiem, čo sa mi na priblíženie deja najviac hodí.
Môj dedko bol nervák. Spomínam si, ako sa domom nieslo jeho nervózno-spevavé: neruušaj! :) Možno práve tam malo korene moje dlhoročné presvedčenie, že na čo siahnem, to pokazím :)

Ján7.4.2017
 

Ahoj, Mária, páči sa mi, ako píšeš, ako volíš slová. Keby si napísala namiesto je tiež taký pichľavý, mamka povedala, že tiež tak pichá...
Vidíš, to robí ten nadpis. Prajem Ti veľa úspechov.

Mária Blšáková7.4.2017
 

Jáj, schuti som sa zasmiala. Zvyčajne mám zmysel pre dvojzmysel, ale tento raz mi veru nenapadol. Nadpisu o dve-tri kapitolky dodám opodstatnenie. Nasledovať bude ľahúčko erotická :)
Ďakujem veľmi pekne za koment i prianie.

Júlia Hubeňáková7.4.2017
 

Opäť som sa pristihla, že pár slovných spojení je tam úplne \"mojich\".
máš podarené priezvisko (a ja tiež) :-)

Mária Blšáková7.4.2017
 

Práve sme rozoberali, že keby v dnešnej dobe vznikali priezviská podľa povolaní, bolo by to poriadne zábavné. Ján Itečkár, Anna Chiropraktiková, Mária Automechaniková.
Veru, moje je tiež (ne)podarené. Viac by som brala tvoje :)

Raniya6.4.2017
 

Tato 4.kapitola na mna posobila uplne inak ako predosle tri. Akoby bola pisana inym stylom. A som strasne zvedava na vyznam nazvu romanu. A este ked si nam tu v komentari cosi naznacila... :)

Mária Blšáková6.4.2017
 

Ahoj, Raniya. Potrebovala som vám ukázať, aký je Filip starý otec a aký postoj má ku deťom. Je to dôležité pre ďalší dej. Dnes som napísala i ďalšiu kapitolu, kde nám o svojo otcovi povie i Dominik a môžu prísť iné veci :) Trochu sa bojím, či nie je výklad o menách nudný, ale to, čo je tu na MT ucelený celok je v knižke okamih. Našla som pár chýb, no dnes sa stránka so mnou nekamaráti a neprešli mi opravy :)

janča5.4.2017
 

Si odvážna, keď si sa pustila do takej témy. Som veľmi zvedavá, čo z toho vzíde. Držím palce.

Mária Blšáková6.4.2017
 

Poprosila som priateľa, či mi neurobí na Pedofila baner. Vzbúril sa. Vraj taký odpudivý názov. Evidentne sa mu do toho nechcelo. Vysvetlila som mu, že keď je pre nezainteresovaného človeka toto slovo odpudivé, aké fatálne následky musí mať pre niekoho, kto túto nálepku dostane neprávom. Teraz som niečo prezradila, ale nech :)

Zana4.4.2017
 

Majka, ahoj! Tak som sa rozhodla, ze nic ma nedonuti pisat pravidelne tak, ako ked pridavam texty tu na MT, takze som nahodila novy text a hla - pozeram, ze aj ty si zase prisla s novym dielom a s este odvaznejsim nazvom! Uf, no tesim sa velmi a budem citat. Inak pisanie v minulom case chvalim, mne sa paci viac. A co sa tyka obsahu, trochu sa stracam v postavach a vztahoch, ale verim, ze sa rychlo zorientujem, kazdopadne to vyzera na pestru paletku charakterov ;)) Pekny den ti prajem!

Mária Blšáková4.4.2017
 

Ahoj, Zana. Ani sa ti nečudujem. Začiatky sú také oboznamujúce. Treba na hracie pole rozostaviť figúrky, s ktorými sa ide hrať. Ak sa vrátiš, verím, že sa rýchlo zorientuješ. Filip-učiteľ, vdovec, otec jediného syna Dominika a dedko vnúčat Elišky a Kamila. Babinec - Hedviga, Alena a Jana - kolegyne zo školy. Vilo - priateľ tej poslednej. Veľa postáv tam už nebude. Teším sa na tvoje dielko. Vďaka za pristavenie.

Monika Jalakšová3.4.2017
 

3) Táto kapitola ma donútila zamyslieť sa... Koľko ľudí znáša aj zlý vzťah,len aby nemuseli bojovať so samotou..Hedviga si ma síce zatiaľ nezískala svojou povahou, ale v tomto jej predsa len musím dať v niečom za pravdu. No obom hrdinkám príbehu držím palce. :-)

Monika Jalakšová3.4.2017
 

2) Krásna kapitola! Vieš, že sa viem vcítiť do Dominika? Tiež mám pocit, že sa role vymenili, aj keď nie celkom samozrejme. Len sa viem do toho vžiť :-) Iba som si pri tých vetách povedala, že \"presne\". Veľmi dobre napísané a teším sa na ďalšiu kapitolku :-)

Monika Jalakšová3.4.2017
 

Majka, som rada, že si tu s novým príbehom. Už názov hovorí, že to ľahká téma nebude. Som rada, že si sa na to dala a verím, že sa s ňou popasuješ veľmi dobre, tak ako vždy. Treba veru občas aj rozvíriť hladinu, hovoriť o veciach, o ktorých sa hovorí málo. A nakoniec tvoj príbeh môže mať úplne íný dej, ako sa očakáva po prvej kapitole. Idem sa teda pustiť do ďalšieho čítania. Prajem ti, aby ti to dobre písalo.

Mária Blšáková3.4.2017
 

Ahoj Monička. S týmto nápadom som sa pohrávala už skôr. Uvidím, ako sa mi ho podarí uchopiť a zároveň si po dlhom čase vyskúšam minulý čas, tretiu osobu. Je to poriadna zmena. Dúfam, že sa ti príbeh Filipa bude páčiť. Ďakujem za komentár.

Júlia Hubeňáková2.4.2017
 

MT som objavila pred pár dňami, ale radšej neskoro, ako nikdy.
Keď čítam tvoj text, tak občas mám taký pocit, ako by to boli moje slová. Neviem, či to je dobré alebo nie :-) Píšeš pútavo a k veci.

Mária Blšáková2.4.2017
 

Milá Júla,
ak sa ti môj text páči, tak potom je to dobré :) Nevieš si predstaviť, koľkokrát som čítala niečo, čo sa mi dostalo pod kožu a opakovala si v duchu: Do kelu, má to len jednu chybu, že som to nenapísala ja :) Ďakujem za komentár.

Max2.4.2017
 

Ahoj Majka,
štýl, ktorým píšeš Pedofila, je bohovský! MT som našiel len pred troma mesiacmi. Teba som našiel pred dvoma mesiacmi. „Pedofila“ som našiel dnes. Všetko, čo máš na MT som čítal. Páči sa mi to. Trochu si ma naštvala, lebo pre pokračovanie „Hybaj...“, som musel grilovať Martinus-ákov. Chudáci. Hádam sa im z mojich emailov nezrútil server. Od 25.3. vytrvalo mleli len o tom , ako sa veľmi snažia. Dobre, verím im. Ináč sú super. No môj poštový kuriér nie a nie zazvoniť. Nakoniec to dobre dopadlo. Moja „Takmer zabudnutá láska“ konečne prišla domov. Do mojej postele, kde som ju na jeden šup prečítal. Už svitalo. Nevadí, lebo píšeš krásne. Máš absolútnu pravdu v tom, čo si napísala v dvoch riadkoch na profile autora.
Priznám sa , že v nemom úžase zízam na Teba. Lačným pohľadom bezdomovca, čo nakúka do okna tichej reštaurácie, kde Ty pokojne večeriaš.
Cez Teba mi to konečne doklaplo. Písanie a literatúru v svojom živote potrebujem viac, ako poistenie „ Moji blízky“ po smrti. Vyhrabem v pivnici tú zapadnutú krabicu so stovkami hárkov A4 , s povzbudzujúcimi komentármi redaktorov, z dávno zabudnutých časopisov. Možno aj rokmi a prachom zapadnutého Consula 2223. Kúpeného z ťažko vydretých koruniek, na brigáde v prašnej sýpke miestneho JRD. Majka, ďakujem Ti. Za to, že si , že píšeš, aj za to ostatné. Nech Ti to ďalej takto super píše.

Mária Blšáková2.4.2017
 

Ahoj, Max. Tak toto bol fakt pekný komentár. Usmievala som sa počas celého čítania. Ako som už raz kdesi napísala, je len jedna vec krajšia ako čítanie. Je ňou písanie. Nie som grafoman, ale keď nepíšem, premýšľam o písaní. Určite vyvetraj krabice a niečo s textami urob. Odstáty text je na nezaplatenie. Mrzí ma, že Hybaj na pokec nevyšiel v kuse. S odstupom času uznávam, že názov tiež nebol veľmi šťastný, aj keď sme si na neho zvykli. Dúfam, že druhá časť vyjde čoskoro a že názov Láska od A po Zet u vydavateľa prejde. Ďakujem za krásny komentár. Pekný večer.

Raniya2.4.2017
 

Mne sa paci ten styl. Velmi. Rychlo dalsiu, prosim.

Mária Blšáková2.4.2017
 

Raniya, už mám len jednu, ale pridám, i keď som nikdy nepridala tri príspevky behom dvoch dní :) Na ďalšiu si budem musieť nájsť čas, ale už som vo fáze, kedy som sa s hlavnými postavami spriatelila :)

SD2.4.2017
 

Takže pán učiteľ? :-) To si rada prečítam.
Začína to dobre, skôr \"thrillerovsky\", než romanticky, čo je neobvyklé u teba. Každopádne sa teším.

Mária Blšáková2.4.2017
 

Akosi som cítila, že je čas na ťažšiu tému. V dnešnej dobe na nás z každej strany bľačí sexuálny škandál, ale koľko nevinných ľudí na to doplatí? Skúsim sa teda týmto dielkom zastať mužov.

magdalénka2.4.2017
 

ha ha pripomenulo mi to môj život, učila som na prvom stupni pracovné vyučovanie -ja matikárka- a potom deviatakov telocvik, riaditeľ zavelil - ty to zvládneš :-))), je to úplne zo života :-), možno to NINI je veľmi detské

Mária Blšáková2.4.2017
 

Nini vravieval môj syn Dominik :) Dlho sme ho tak volali a ja do textov vmontujem kadečo. S učením skúsenosti nemám, len tie z opačnej strany, ale mám kamarátku, učiteľku povolaním i dušou :) Peknú nedeľu.

Raniya1.4.2017
 

Aj ja som zvedava na pokracko. Tema vyzera tazko i zaujimavo. Budem cakat. :)

Mária Blšáková2.4.2017
 

Prvýkrát som pridala v jednom dni dva príspevky :) Téma je naozaj ťažšia, ale hádam sa ti zapáči.

Mária Blšáková1.4.2017
 

Len som chcela opáčiť, či ma za túto tému nevypískajú :) Pridám viac.

Magdalénka1.4.2017
 

Majka, a ďalej???? Rozohrala si to pekne .... prosím píííííš

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: