IKARIKAR http://www.ikar.sk

Permonícka odysea (Jaroslav Liptay)24.1.2011
 

5
 počet hodnotení: 1
prečítané 355, Komentáre 0

 

Podzemný svet pokladov
Úvod do cyklu príbehov o slovenskom podzemí
 

      Možno viete, možno nie, milí malí priatelia, pravdou však je, že územie Slovenska ukrýva plno podzemných pokladov. Nie vždy sú to iba vzácne kovy, napr. meď, striebro a zlato, ale aj mnohé rudy bohaté na železo, nikel, mangán a ďalšie potrebné suroviny. Tiež sa tu nachádzajú cenné nerudné horniny, akými sú uhlie, lignit, magnezit, mastenec a iné nerasty. Napríklad Solivar pri Prešove je náleziskom soli, neďaleké Slánske vrchy v lokalite Dubník ukrývajú vzácny minerál nazývaný aj „Dubnický zlatý opál“. Tento tzv. drahý opál sa na našej planéte nevyskytuje často a okrem Slovenska ho možno nájsť už iba v Austrálii.
      Ľudia žijúci na našom území sa od dávnych dôb snažili dostať k tomuto vzácnemu bohatstvu hĺbením jám, šácht, tunelov. Takému dobývaniu sa často hovorilo „kutanie“. Z toho kutania a hrabania v zemi postupne vzniklo baníctvo, ktoré v minulosti prinieslo Slovensku uznanie a slávu aj v zahraničí. Najväčšie úspechy a tr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jaroslav Liptay

Lednica2.jpg
O mne

architekt na dôchodku, ktorý profesionálnu dráhu zasvätil ochrane kultúrnych pamiatok
publikoval epigramy, aforizmy, fejtóny, úvahy a odborné články v tlači a na internete, detskú tvorbu uverejňoval v niektorých detských časopisoch (Zornička, Ohník, Mamatatajojo)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: