IKARIKAR http://www.ikar.sk

Petra Džerengová-Nagyová: Nečakajte, kedy vás kopne múza...
 

     Myslím, že každý, kto rád číta, si niekedy po prečítaní skvelej knihy, ktorá v ňom zanechala dojem, povedal: Wau, také čosi by som aj ja chcel dokázať. Myslím, že je to len otázka času. A keď je aj tá trocha talentu, tak skôr či neskôr sa posadí k papieru a pokúsi sa dať na papier, to, čo mu beží v hlave.

     Môj talent objavila naša pani knihovníčka na základnej škole, u ktorej som bola pečená-varená a vďaka nej som napísala prvú poviedku, keď ma prihlásila do súťaže Literárny Kežmarok. Nevyhrala som, poviedku však uverejnil školský časopis Jenisej. Volala sa Svet v roku 2000. Naša generácia si iste pamätá, ako sme si predstavovali ten svet. Aj v mojej poviedke boli všetky tie veci, ako pohyblivé chodníky, lietajúce gule, ktoré šoférovali deti už od troch rokov a podobne. Ja som mame kúpila los, vďaka ktorému vyhrala prvú cenu, zájazd na Mars.

     Nič z tých očakávaní sa nenaplnilo, no pre mňa bolo ešte väčšie scifi, keď som 3.3., v deň mojich 33. narodenín krstila moju prvú knihu. Predchádzalo tomu osem rokov písania do zásuvky, kde v tom čase už ležalo niekoľko poviedok a tri dokončené romány. Písať som začala asi pol roka po svadbe, keď môj manžel už nemohol počúvať moje kecy, že raz budem spisovateľkou a povedal mojej mame nech mi pošle starý písací stroj, na ktorom som sa učila písať na strednej ekonomickej škole. Na tej Consulke som dopísala i prvý román.

     Impulzom bola súťaž v istom českom časopise, napíšte román. Nevyhrala som, no poslali mi povzbudzujúci list. Medzičasom som dokončila ďalšie dva romány, a posledný z nich som jedného dňa konečne poslala do dvoch vydavateľstiev. Ozvali sa mi obe a obe mi dali pozitívnu odpoveď, takže som si nakoniec ešte vyberala.

     Rozhodla som sa pre Ikar, kde mi vyšli aj moje ďalšie knihy. Čo sa týka rád pre ostatných - Stephen King napísal peknú knihu, volá sa O písaní. Zhrnul v nej zopár rád. A tie sa dajú ešte zostručniť: veľa písať a veľa čítať. Aj Karel Čapek raz odpovedal na otázku, ako stihol napísať tak veľa kníh, že na zadku.
Takže, milí nádejní autori, píšte, píšte, píšte. Nečakajte, kedy vás kopne múza, tá príde, keď uvidí, že to myslíte vážne.

     Veľa šťastia.

 

Petra Nagyová-Džerengová

     * 3.marca 1972 v Košiciach. Po absolvovaní ekonomickej univerzity sa spolu s manželom usadili v Bratislave.

     Niektorí si pamätajú túto krehkú, pôvabnú ženu ako moderátorku a redaktorku STV. Málokto však vie, že Petra je predovšetkým starostlivou matkou štyroch detí - synov Tea a Lea a dcér Lóry a Kláry. Sama o sebe vraví, že je temperamentná, chvíľami až hyperaktívna. Nerada stráca čas, preto so sebou vždy nosí slovník či knihu, aby mala čím preklenúť napríklad chvíľu čakania. Má pozorovací talent, bohatú fantáziu a schopnosť pretaviť ju do zaujímavých príbehov.

     Prvú poviedku, ktorú dnes so smiechom označuje za sci-fi, napísala v trinástich rokoch a volala sa Svet v roku 2000. Dlhé roky písala do zásuvky, no manžel celý rok po svadbe počúval, že raz bude spisovateľkou a predá scenár do Hollywoodu. Prvú časť sna si splnila, keď presne v deň svojich 33. narodenín pokrstila svoju prvú knihu.

     Pri svojej práci často prichádza do styku s ľuďmi, ktorí mali zaujímavé osudy. Bolo preto naozaj len otázkou času, kedy pretaví počuté aj zažité do napínavých príbehov... Z jej kníh spomeňme príbeh o Kristíne a jej veľkom tajomstve „Chcem len tvoje dobro“, román o sonde do manželských párov „Za to mi zaplatíš!“ či knihu o zrade, intrigách a zakázanej láske „Pozri sa na seba“.

 

Foto: Pravda, Beauty & Woman


Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: