IKARIKAR http://www.ikar.sk

Písací stroj (Michal Valúch)11.4.2014
 

4
 počet hodnotení: 15
prečítané 1950, Komentáre 15

 
Písací stroj - Kapitola 1 - úprava  Časť prvá
Kapitola 1„Samozrejme, že som tú sračku nečítal,” povedal Miller a hodil knihu na stôl, za ktorým sedel. Bol to prvý výtlačok Zlatého pokladu od spisovateľa Martina Bretoina. Knihu vydalo Millerovo vydavateľstvo minulý rok a jej zisk tvoril už niečo vyše štrnásť miliónov euro. Na zadnej strane obalu bola vytlačená malá hviezda, čo značilo ÉTOILE - názov Millerovho vydavateľstva, ktoré pôsobilo vo Francúzsku už vyše desať rokov.
„To som vám chcel vysvetliť pane,” povedal Rick „príbeh Zlatého pokladu skončil, bez zjavnej možnosti na akékoľvek pokračovanie.” Bol v prítomnosti svojho šéfa skutočne nervózny. „Keď som sa s Bretoinom včera zhováral, povedal, že pokračovanie neprichádza do úvahy a chystá sa odpočívať. Inak povedané: S písaním je koniec!” Utrel si pot z čela, aj keď bolo v Millerovej kancelárii, vďaka klimatizácii vždy príjemne chladno. „Aspoň tak mi to povedal.”
Miller sa postavil a obišiel svoj pracovný stôl. Miestnosť, v ktorej úradoval bola rozľahlá, ale veľmi c...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Zdena5.5.2014
 

Michal, určite som takýto koniec románu nečakala,chcelo by to nejaké rozuzlenie záhady písacieho stroja, ale budem sa tešiť aj na pokračovanie.Nech sa ti darí.

Zdena5.5.2014
 

Michal, prepáč to oslovenie ,,Martin,, hlavná postava sa mi tak vryla do pamäti, že som si myslela, že aj ty si Martin. Ešte raz prepáč. :-D

Zdena5.5.2014
 

Martin, mám iba jednu pripomienku k 24-tej kapitole: píšeš ,,Nebohá žena si prešla....atď. Správne má byť,, úbohá žena, nakoľko nebohá - je mŕtva. Ináč aj napriek pripomienkam, ktoré ti chodia, ma čítanie baví a je to veľmi zaujímavý príbeh, len pridávaj trochu viacej, nech tak dlho nečakám na pokračovanie :-D Kritiku ber tak, že ti čitateľ chce poradiť a nie ťa odradiť od písania. Veľa úspechov ti prajem.

Michal5.5.2014
 

Pravdu máš... upravím :)
No, písací stroj týmto skončil. Snáď koniec príliš nesklamal. Chcel by som neskôr napísať pokračovanie príbehu Isaaca. Ale to je zatiaľ v iba plán a momentálne chcem napísať niečo iné :)

Felis Catus1.5.2014
 

A ešte som zabudla: osie hniezdo na povale v tretej kapitole. Osy nezimujú v hniezde ako včely. Kolónia ôs prežije len jeden rok, na jeseň väčšina ôs vymrie, vrátane starej kráľovnej. Prežije len oplodnená nová kráľovná, ktorá v zime hibernuje a na jar založí nové hniezdo. Takže zimujúce osy ťažko môžu niekoho ohrozovať.

Michal 1.5.2014
 

Taketo osie hniezdo máme u babky na povale. Vychadzal som z môjho zážitku. Na jar oživaju, neviem koľko ich tam bolo, ale v zatvorenom priestore vzbudzujú rešpekt. :)

Felis Catus30.4.2014
 

Ahoj, len som začala čítať, tak len zopár vecí, na ktoré som narazila:

-opakovanie slov (už to tu niekto písal)

-... nebolo v jeho záujme vzbudiť pozornosť... asi skôr vzbudiť dojem

- na jednej strane jeho stratégia bola vzbudzovať pocit, že ,,...každé euro z predaja potreboval na chod samotnej spoločnosti...\'\' no potom daroval autorovi motorku, nie je to v rozpore?

-Štyridsiatnik,... na prahu svojej mužnosti... huh? čože? ,,Na prahu\'\' obvykle sa tým myslí na začiatku alebo skôr tesne pred začiatkom, ako napr. na prahu dospelosti...atp. V štyridsiatke asi ťažko môže niekto byť na prahu svojej mužnosti.

Michal1.5.2014
 

Ahoj, vdaka za pripomienky. Kuknem sa na to, hned ako bude čas...

Zdena30.4.2014
 

Ahoj Michal. Tvoj Písací stroj som prečítala jedným dychom. Musím povedať, že je to pekný a zaujímavý príbeh. Keď raz bude v knižnej podobe, určite si ju rada kúpim.Teším sa na pokračovanie. Prajem Ti, nech Ti to stále dobre píše.

Michal1.5.2014
 

Ďakujem za povzbudenie :)
Príjemné čítanie

Aďa29.4.2014
 

Veľmi dobre napísaný román, ktorý sa číta ľahko, je napínavý a zaujal ma od prvej kapitoly. Neviem sa dočkať ďalšej kapitoly, blahoželám mladému spisovateľovi. :-D

Michal30.4.2014
 

Teší ma, že ťa čítanie baví :) Ďakujem za pochvalu. Kniha by potrebovala ešte poriadnu štylistickú úpravu, ale som rád, že sa dá čítať :)

mooNy L. 27.4.2014
 

ahoj Michal :)

prečítala som si tvoj \"písací stroj\" :)
je to dobrá práca a preto hodná niekoľkých postrehov :)

- gramatické chybičky si nájdeš aj sám, ak si to po sebe pozorne prečítaš, preto na ne nepoukazujem :)

- Ind, zaoberajúci sa námesačníctvom, Bretoina oboznamuje s jednotlivými stupňami. Je divné, že po úsudku, že Bretoin patrí do skupiny námesačníkov, akých nie je veľa, sa týmto nepotrebuje viac zaoberať. Neprejavil sa u neho chtíč? Pritom študoval, sledoval toľko prípadov... Myslím si, že kôli vierohodnosti by bolo vhodné túto časť deja poopraviť... verím, že vieš ako :)

- je nadprirodzená fyzická sila starca v lese a špeciálneho agenta polície naozaj nutná? Myslím si, že ak nemáš dobrý dôvod v ďalších častiach románu na jej rozvinutie, bude lepšie od nej upustiť... tvoje dielo na mystičnosti vôbec nestratí a nebude vyzerať pritiahnuto za vlasy...

- páska do písacieho stroja: nebola len na jedno použitie. Ak bola na konci,kotúčik sa prehodil na ľavý držiak stroja a išlo sa ďalej, niekedy až do prederavenia :) nie je teda možné čokoľvek z nej vyčítať. Rozumiem, že sa ti to do románu hodí, ale pôsobí to nevierohodne...

- z môjho hľadiska najdôležitejšie je, že v celej tvorbe často opakuješ rovnaké slová.
Pozrime sa na výňatok pre príklad:
Les samovrahov. Nazýva sa práve preto, lebo je často posledné miesto nešťastníkov, ktorí sa rozhodli skoncovať so životom. Toto miesto bolo od nepamäti nazvané prekliatym. Za čias Napoleóna sa strhla v týchto miestach veľká bitka a svoju krv vyliali stovky až tisíce vojakov - priamo tu. V niektorej časti lesa. Dodnes sa ľudia lesu vyhýbajú.

Nuž, všimni si, kolľkokrát si v tomto krátkom úseku napísal slovo \"les\". Koľkokrát si v rovnakom úseku napísal slovo \" miesto\"? Takýchto opakovaní máš v diele naozaj veľa. Preštylizovala by som to, aby k nim nedochádzalo. Verím, že teraz, keď o tom vieš, zvládneš to hravo. :)

Smrť Bretoina som naozaj nečakala - dobrý ťah. :)

pekný deň a nech ti to píše :)

Michal27.4.2014
 

Ahoj :) Ďakujem za reakciu...
Ja mám neustále problém s tou gramatikou, čítam to dokola a som už na tie chyby takmer slepý. Ľudia mi pomáhajú opraviť čo vidia a to si veľmi cením.

To s tým lekárom by potrebovalo troška doplniť, dobrý postreh :) Vrátim sa k tomu...

Tá nadprirodzená sila starca - vychádzal som zo svojích poznatkov o posadnutých ľuďoch. Mám to z prvej ruky od exorcistu a je to reálny príbeh. Preto som to tam chcel zakomponovať :)

Páska sa zväčša používa tak ako píšeš. Chcel som dať tým zaklínadlám dôležitosť a preto som uviedol, že písali na každej iba jeden krát, navyše ich odkladali. Bol to spôsob ako spojiť stroj s rituálom.

V skladbe viet a opakovaní slov sa snažím zlepšovať, ale je to dlhá cesta. Nakoniec sa spolieham na niekoho skúsenejšieho, kto moje prehrešky vychytá. Ale učím sa :) Opravím, čo budem vedieť...

Teším sa, že som zvratom prekvapil... pekný deň a ešte raz vďaka za reakciu.

mooNy L.27.4.2014
 

Hovorí sa, že len dve bytosti majú tú moc, určiť kde a čo sa komu stane. Boh a spisovateľ. :)
Ak chceš dať svojim postavám nadprirodzenú moc, urob tak. :) Len nezabudni, že to v tvojom príbehu musí mať logiku a vývoj - ako všetko v ňom. Na toto som myslela. :)= Ak to niekde ďalej v románe nedotiahneš, zostane to iba rušivé. Ak áno, bude to ok. :)

držím palce a teším sa na pokračovanie :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Michal Valúch

Michal.jpg
O mne

Mám 33 rokov


Ak niektorá z kníh poteší aspoň jedného človeka, budem fakt rád...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: