IKARIKAR http://www.ikar.sk

Písanie ako cesta k uzdraveniu Celkový počet komentárov: 5
 

     Volá sa to expresívne písanie. Ak si píšete denník alebo napíšete príbeh o nejakej zložitej (smutnej, ťažkej, tragickej) etape svojho života, využívate vlastne písanie ako terapeutický nástroj, ktorý je cestou k uzdraveniu. James W. Pennebaker je expert v tejto oblasti, profesor na University of Texas a autor kníh o expresívnom písaní. Spravil viacero pokusov, ktoré prekvapili, občas až šokovali.

 

Dostali padáka...

     Z istej počítačovej firmy vyrazili asi stovku inžinierov, mužov i žien. V dnešnej dobe nič prekvapujúce, ani ojedinelé. Títo zamestnanci strávili vo firme desiatky rokov, mnohí sa jej doslova odovzdali a teraz zostali na ulici. Nepriateľsky naladení, zatrpknutí, depresívni.

     Profesor Pennebaker ich prehovoril na experiment, aby sa v istom období venovali písaniu denníka. Každý deň aspoň dvadsať minút. Rozdelil ich na tri skupiny – prvá dostala inštrukcie písať do denníka to, čo zažili v daný deň. Druhá skupina si mala takpovediac vyliať srdce - mala rozpísať svoje pocity týkajúce sa straty zamestnania. Tretej skupine nedali žiadne pokyny.

     Výsledok?

     Najdramatickejšie zmeny priniesol experiment v druhej skupine, kde písali respondenti o hneve, sklamaní, bolesti. Vše štvrtina z nich si dokázala následne nájsť dobré zamestnanie, už do troch mesiacov. Vo zvyšných dvoch skupinách sa to podarilo oveľa menšiemu počtu ľudí, hoci všetci mali tie isté podmienky, pohovory.

     Takéto expresívne písanie síce nenahradí psychoterapeutické sedenia, ale pomôžu ujasniť si množstvo vecí, uvedomiť si chyby, svoje schopnosti a vydať sa na novú cestu.

 

Ako písanie uzdravuje

     Terapeutická metódy spracovania traumatických zážitkov je naozaj overená, dokázaná a účinná. „Vypísanie sa“ má priaznivý vplyv na zdravie, dokonca i fyzické: znižuje krvný tlak, zlepšuje imunitu, študijné výsledky a dokonca dochádza k zmene životnej orientácie. Profesor Pennebaker zistil svojimi experimentmi, že ľudia sa po vypísaní cítia šťastnejší, sú menej negatívni. Tým, že ľudia napíšu príbeh, lepšie pochopia zmysel udalostí a spomienok, ktorým vlastne nerozumejú. „V mnohých prípadoch sú prekvapení, že skutočné problémy sú odlišné od tých, ktoré predpokladali,“ tvrdí profesor Pennebaker, autor kníh ako Writing to Heal či Opening Up: The Healing Power of Expressing Emotions.

 

Štýl reči a písania vo vzťahoch

     Profesor Pennebaker s kolegom Irelandom išli ešte ďalej. Skúmali, či sa rozprávanie a písacie štýly párov vo vzťahoch prispôsobujú počas vzájomnej konverzácie a predvídajú tak budúce randenie a silu dlhodobého vzťahu. Urobili dva experimenty, v ktorých počítačový program porovnával jazykové štýly partnerov. V prvom experimente páry vysokoškolákov mali štvorminútové rýchlorande, kým sa ich komunikácia začala nahrávať. Každý z rozhovorov znel viac, či menej rovnako pre laika, ale textová analýza ukázala výrazné rozdiely v synchrónnosti jazyka oboch z páru.

     Takmer každý pár sa rozprával o rovnakých témach: Odkiaľ ste? Ako sa vám páči internát, škola…? O dvojici, ktorej jazykové skóre bolo nad priemerom približne štyrikrát, sa dalo s veľkou pravdepodobnosťou povedať, že sa bude v budúcnosti kontaktovať, v porovnaní s pármi, ktorých štýly rozprávania boli mimo rozsah synchronizácie.

     Experti tiež sledovali komunikáciu párov počas desiatich dní na chatoch, zoznamkách ap., a ukázalo sa, že takmer 80 percent párov, ktorých štýl písania bol spárovaný, randilo spolu aj o tri mesiace neskôr. Neplatilo to u párov, ktoré nemali podobný štýl komunikácie. Takže summa summarum - to, čo ľudia hovoria je určite dôležité...ale štýl, akým hovoria, môže povedať ešte viac. Ľudia nie sú si vedomí vzájomnej synchronizácie reči.

 

Vypísanie sa pre iných

     Niekto píše pre seba, do šuplíka a to mu stačí. Vypíše sa, uvoľní, zbaví sa negatívnej energie. Napísané potom spáli, roztrhá, vymaže. Ideálne je písať na papier, čo je emotívnejšie a osobnejšie ako ťukanie do počítača.

     Iní autori zasa píšu knihy, ktoré aj vydajú. Nehanbia sa, neboja odsudzovania okolia, no potrebujú sa podeliť s ťažkým obdobím vo väčšom okruhu. Takýchto príbehov je množstvo, jeden z najznámejších a najobľúbenejších za posledné obdobie Púštny kvet od Waris Dirie, Mal to byť pekný život (A.Coddington), či najnovšie Rozvod Sáry Navarovej.

     Odborníci odporúčajú takéto expresívne písanie aj pri menších problémoch. Treba si nájsť tiché miesto, kde vás nik nebude rušiť. Len čo začnete písať, píšte nepretržite. Nezaťažujte sa gramatikou, štylistikou, neprerušujte písanie kvôli kávičke, telefonátu. Píšte o tom, čoho sa bojíte, o vašich túžbach a snoch. O tom, čomu sa vyhýbate, koho nemáte radi a čo na tých ľuďoch nemáte radi.

Úspešné uzdravovanie.

 Komentáre

LindaG28.1.2016
 

presne toto robím už od svojich trinástich, od denníkov som prešla k poviedkam a neviem s tým prestať, je to návykové

pitkesz27.3.2013
 

Budem to musieť vyskúšať lebo faktom je že ked to pojde takto dalej tak zblbnem ako to tu aj Adhara spomína.

Adiw29.1.2013
 

Naozaj, keď mám nejaké problémy v škole, vadí mi niečo okolo mňa alebo som sklamaná, píšem básne. Vždy som strašne rozrušená, no keď dopíšem báseň, som úplne v poriadku, vnútorne očistená.
Veľa takýchto básní som zverejnila aj na mamtalent.sk.

Podobne to funguje aj pri veľkej dávke radosti. Keď mám z niečoho obrovskú radosť alebo to jednoducho nemôžem dostať hlavy, napíšem báseň, v ktorej vyjadrím všetky svoje pocity a je už na to nemusím toľko myslieť. Pri písaní básní si jednoducho urovnám myšlienky.

Adhara5.6.2012
 

Písanie môžem odporučiť, ako poslednú možnosť záchrany pred zbláznením sa, ale zázraky to nerobí.

Lýdia J.5.6.2012
 

Adhara?:) Ja odporúčam aj čítanie. Robí to zázraky. Teda, aspoň čítanie niektorých mámtalentov. A je ich tu dosť, čo vedia ukladať zmysluplné písmenká, naozaj.:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: