IKARIKAR http://www.ikar.sk

Písanie mi ide veľmi pomaly. Čo mám robiť? (Matúš) Celkový počet komentárov: 3
 

Matúš sa pýta:

     Ako rýchlo dokážete tvoriť? Začal som písať poviedku a jednu A4 som dal dokopy asi za 4 hodiny. Kostru príbehu mám, viem o čom chcem písať, ale keď už príde na samotné písanie tak neustále svoj text mením. Rozmýšľam nad tým, aký výraz použiť a vetu zoštylizovať. Mám pocit, že mi to ide veľmi pomaly. Je to nedostatkom talentu alebo je to takto u každého začínajúceho autora?

 

Markéta Dočekalová, lektorka tvorivého písania:

     Velmi špatná otázka, Matúš. U psaní není vůbec důležité, jak to dlouho autorovi trvá. Podstatný je jen a pouze výsledek. Nikdy mě nenapadlo si měřit čas, jak dlouho něco píšu.

     Něco jiného je, když má autor objednávku a musí dodržet deadline. To pak musí prostě stihnout termín a nikoho nezajímá, jestli mu to jde nebo nejde. Musí odevzdat co nejlepší práci v termínu. Když ale není termín, není ani důvod přemýšlet nad tím, jak co autorovi dlouho trvá. Pro literaturu je to zcela nepodstatné.

     Umberto Eco, pokud vím, psal svůj poslední román více jak 10 let. A zajímá to někoho? Samozřejmě, že ne. Stejně tak, jako když mi autor řekne, že napsal knihu za den, dojem na mě neudělá. Spíš mě to odradí, abych byla upřímná.
Zapomeňte na čas a hlavně se neporovnávejte s ostatními autory.

 

Mám talent dodáva:

     Už Anatole France kedysi povedal, že „dobrým spisovateľom sa stanete práve tak, ako sa stanete dobrým stolárom: tak, že ohobľujete svoje vety.“ A to nejaký čas trvá. Najdôležitejšie je sledovať, ako hobľujete, či ste s tým spokojní, čo ešte treba „vypilovať“, aby to bolo dokonalé (rozumej také, aké by si najradšej chcel a bol s tým spokojný). Nezáleží, či je to hodina, deň alebo mesiac....lebo to s „ponáhľaním“ napokon môže dopadnúť tak, že čitateľ tomu venuje nanajvýš tú hodinu a viac nie:-(


 Komentáre

V. S. Rusowow4.2.2012
 

Ja len Mareka poopravím. Nie vždy sa mi podarí napísať niekoľko strán za 4-5 hodín. Nie je to o tom, čo najrýchlejšie napísať hrubú podobu, ale hlavne to, čo ťa môže posunúť ďalej. Mne sa už niekoľkokrát stalo, že som napísal pár viet za niekoľko dní až týždňov a potom som doplnil vetu/slovo/opis, ktorý ma nakopol dopredu.

Irfan20.1.2012
 

S týmto sa potýkam aj ja. Dlhodobo pracujem na svojom projekte - niekedy si myslím, že to už stráca význam, lebo poviedku stále publikujem a keď vidím trebárs autorov, ktorí už odpublikovali tri dokončené poviedky o rozsahu cca 30 kapitol, tak mi je nanič. Ale aj tak svoju prácu milujem a presne: vraciam sa ku kapitolám, prepisujem, opravujem. Ale niekedy myslím, že tá spontánnosť a jednoduchosť textu musí byť ponechaná. Tí z nás, čo vedia nabušiť článok, len tak sa blysne, to majú skrátka ľahšie.

Marek J. Kolcun20.1.2012
 

Ako bolo poradené - s písaním sa netreba ponáhľať. Samozrejme, píšuceho autora môže z dlhodobého pohľadu odrádzať fakt, že aj keď vynakladá veľkú námahu, s dielom nijako závratne nepostupuje. Vtedy by som si položil otázku (ak si zakladám na tom, že príbeh už MÁM VYMYSLENÝ), či nie je dobré zmeniť spôsob písania - Pri tomto postupe by bolo možno lepšie ísť \"hurá\" štýlom, natrieskať napríklad za 4 hodiny aj 3 strany a do revízie sa pustiť po dopísaní celého diela. Najmä pri poviedkach mi to pripadá ako výhodné riešenie, pretože tam býva riešený problém obvykle jeden (tzn. viem, o čom píšem) a jeho prevedenie je to podstatné. Naklepem teda prvopis, nechám to odležať a potom sa s kritickým okom pustím do prepisovania. Jednak už mám kostry viet (dialógov, monológov, opisov...) napísané, jednak sa k dielu vraciam skúsenejší (najmä autori románov mi dajú za pravdu). V konečnom dôsledku by si sa k upravovaniu diela vracal tak či tak (NIKTO nenapíše skvost na prvý raz), takže tráviť kvantum času pri vymýšľaní čo najvhodnejšej vetnej konštrukcie sa po čase môže ukázať ako \"zbytočne\" strávené. A slovo \"zbytočne\" je v úvodzovkách preto, pretože aj toto sú formy, ako sa v písaní zlepšiť. :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: